אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הערבים מנתקים קשרים עם קטאר "תומכת הטרור"

חמש מדיניות ערביות: סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות תימן ובחריין, הודיעו הבוקר במפתיע על ניתוק הקשרים עם נסיכות המפרץ קטאר, בשל המימון והסיוע לארגוני טרור

הערבים מנתקים קשרים עם קטאר "תומכת הטרור"
  (צילום: שאטרסטוק)

ביקור טראמפ במזרח התיכון, כנראה עשה את שלו.

חמש מדיניות ערביות, סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין, הודיעו הבוקר (ב') כי הן מנתקות את הקשרים עם קטאר אחריהן גם תימן הודיעה על הפסקת הקשרים. מצרים היא המדינה הערבית הגדולה ביותר ויחד עם סעודיה הן המרכז של הליגה הערבית, איחוד האמרויות ובחריין הן נסיכויות השכנות לקטאר במפרץ הפרסי.

בהודעה שפורסמה הבוקר, תקפה סעודיה את קטאר בחריפות: "סעודיה קיבלה את החלטה המכרעת כתוצאה מההפרות החמורות שביצעו השלטונות בדוחא, בגלוי ובחשאי במהלך השנים האחרונות, כדי לפלג את השורות בסעודיה, להסית ולהתמרד נגד המדינה ולפגוע בריבונותה ואימוץ של ארגוני טרור וארגונים עדתיים מגוונים שנועדו לפגוע ביציבות באזור וביניהם ארגון "האחים המוסלמים", ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) ואל-קאעידה והפצת המזימות של הארגונים האלה באמצעות כלי התקשורת של קטאר בצורה מתמדת".

עיקר ההאשמות נגד קטאר היא במימון וסיוע לארגוני טרור קיצוניים, הפועלים נגד השלטונות המרכזיים במדינות הערביות, בתימן, בחריין, סעודיה, מצרים. התמיכה שנותנת קטאר לחמאס, כולל אירוח ראשי ארגון הטרור בשטחה לא הוזכרה בהודעה.

חברות התעופה הפסיקו טיסות – הגבולות נסגרו

בעקבות הפסקת היחסים, הודיעו חברות התעופה הערביות על הפסקת הטיסות לקטאר וממנה. גם הגבולות עתידים להיסגר, וברחבי הבירה דוחא, נרשמה בהלה כשאזרחים רבים רוקנו את חנויות הסופרמרקט ממצרכי מזון, מחשש למחסור עתידי.

אזרחי המדינות המנתקות את היחסים, נתבקשו לעזוב את המדינה בתוך שבועיים ואזרחים קטארים התבקשו גם לחזור למדינתם.

משרד החוץ הקטארי מסר בתגובה לצעד הדרמטי מצד סעודיה, מצרים, בחריין ואיחוד האמירויות שהוא מביע צער על החלטת ארבע המדינות. "הצעדים אינם מוצדקים ומתבססים על טענות שקריות שאין להן בסיס", נמסר בהודעה הקטארית. "הצעדים לא ישפיעו על שגרת החיים הטבעית של האזרחים והשוהים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו