האם בני עקיבא איבדה את דרכה? - סרוגים

האם בני עקיבא איבדה את דרכה?

זה מספר שנים שאני שואל את עצמי מהו הדגל שתנועת בני עקיבא מחנכת אליו. בעבר הרחוק היו אלה גרעיני נח"ל, אחר כך חלוציות והתיישבות, ומה היום?

author-image
האם בני עקיבא איבדה את דרכה?

זה מספר שנים שאני שואל את עצמי מהו הדגל שתנועת בני עקיבא מחנכת אליו. בעבר הרחוק היו אלה גרעיני נח"ל, אחר כך חלוציות והתיישבות, ומה היום?

ללמוד מרבי עקיבא

כששאלתי בעבר את רכזי ההדרכה מהו הדגל של התנועה. ענו לי: יש דגלים שונים, אך במרכז זו התנדבות, תרומה לקהילה ועזרה למשפחות נזקקות. שתקתי. אך בלבי שאלתי: הרי אלו ערכים גם של תנועות הנוער החילוניות. האם ובמה שונה תנועת בני עקיבא מהם? כשהסבירו לי שבנ"ע היא תנועת עם, לא הבנתי, שהרי כל המדינה היא התנועה של העם, ומהי התרומה הערכית המיוחדת של בני עקיבא למדינה כתנועה דתית? הרי דגלה צריך להיות יונק וקשור לאלוקיות ושם שמים?!

באיגרת תקע"א (אגרות הראי"ה ח"ב) כתב הרב קוק לתנועת המזרחי של אז, שלא מספיק שהיא מצטרפת לאידיאות של הציונות החילונית. עליה לבטא בגאון שמקורה של הציונות הוא בתנ"ך, בתורה שבכתב ושבע"פ, וזהו חידושה ותרומתה לציונות הכוללת.

בספרון קטן שהוציאה התנועה בשם "דרכה של תנועה", הובא מכתבו של הרב קוק לבנ"ע: הרב ביקש שהתנועה תלמד מרבי עקיבא שלושה דברים: "ראשית, אהבת התורה עד לכדי מסירות נפש…". "השנית, ההכללה – כולהו סתימתאה אליבא דר' עקיבא… תורתו הכוללת של ר' עקיבא". "והשלישית: התלהבות ומסירות של חזון של גאולה ותחיה לישראל ולארצו". אנו יודעים שבנ"ע מנסה לקרב לתורה ויראת שמיים ומנסה להרבות שיעורי תורה. אך כשהדגל שאתה מרים הוא תנועת עם, ניתן לראות בתורה רק אמצעי לאחדות העם ולא נשמה ותוכן שהעם צריך להתרומם אליהם.

תורה גדולה

במצפה רמון, היה לנו מספר שנים סניף בנות נפרד. הסניף לא השתתף בפעילויות הרגילות של התנועה, שהן מעורבות. תנועת בנ"ע רצתה להקים אצלנו סניף "מעורב", בנים ובנות. הם ביקשו מאיתנו שנעזוב את התנועה. "אתם מתאימים יותר לתנועת אריאל", אמרו לנו.

ואני שואל: הרי סניפים או חניכים.

מסורתיים ברמה זו או אחרת אתם מסוגלים להכיל, שהרי אתם תנועת עם. הכיצד חניכים הנקראים 'דוסים', דתיים המעוניינים בהפרדה, אינכם מסוגלים להכיל?

זאת ועוד: מדוע תנועת בנ"ע קראה לעצמה תנועת עם ולא תנועת תורה? הרי רק מן התורה למדנו להאמין בעמנו שכולו סגולה פנימית, כל יהודי ויהודייה, אף שאינם נראים כך מבחוץ. האם אכן העם קודם לתורה, ומי שרוצה להיות נאמן לתורה אין מקומו בתנועת בנ"ע?

בהקדמתו לספרון הנ"ל, "דרכה של תנועה", כותב המזכ"ל הנוכחי: "הקריאה להגדיל את התנועה משמעותה לחבר עוד ועוד חברים לתורתה העמוקה של התנועה. תנועתנו היא תנועה עם תורה גדולה, ולכן היא מתאימה לעם גדול". אך מסתבר שבמבחן התוצאה אותם חניכים שהשתדלו ללמוד את "תורתה העמוקה" נאלצו למצוא את דרכם מחוץ לתנועה. אמנם לא היה זה בימיו של המזכ"ל הנוכחי, אך איני רואה שהרוח הכללית השתנתה.

חוששני שאם הרוח הכללית לא תשתנה, ערכי חוץ הזרים לנו ילכו ויחדרו לתוכיות התנועה, כי אלו הערכים המצויים כיום בעם.

לאחרונה ערכה תנועת "אחים לנשק" מבצע ציבורי נגד גיוס בנות לתפקידים קרביים בצבא. באותה עת, נערך כינוס גדול של תנועת בנ"ע בבנייני האומה. אנשי תנועת "אחים לנשק" לא הורשו לחלק חומר בתוך הכינוס, ואף לא מבחוץ. לאחר שמישהו חילק חומרים מחוץ לבנייני האומה על דעת עצמו, תקפה תנועת בני עקיבא את תנועת אחים לנשק. ושאלה אני שואל: אולי 'סינדלה' תנועת בנ"ע את עצמה כשקראה לעצמה תנועת עם. היא נותרה עם מכנה משותף נמוך ביותר, ועל דברים ששנויים במחלוקת אינה יכולה להביע את דעתה, שמא תאבד חלק מהעם ולא תהיה תנועת עם. איני מעלה על דעתי שמנהיגות התנועה קובעת את ערכיה על פי רוב הסניפים או החניכים, שהרי זו אינה מנהיגות המצעידה קדימה, אלא מסתכלת אחורה כדי להיות מקובלת.

הרמטכ"ל ובנות השירות

השיא הגיע לפני מס' ימים. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בא להרצות בסמינריון הכשרה של קומונריות לקראת פעילות הקיץ "תנועה גדולה לעם גדול". בהרצאתו שארכה כ45 דקות, הזכיר תשע פעמים את תרומתן של הבנות בצה"ל בכלל ואת תרומתן של הבנות הדתיות בפרט. "אני חושב שצעירים וצעירות צריכים לשרת בצה"ל. ויש לנו טייסות וחובלות וקצינות במודיעין". "אני חושב שהקצינות שבאות מהציונות הדתית, תרומות תרומה אדירה לצה"ל". וסיים: "ואני מאמין שהבנות חכמות ויודעות לבחור בעצמן מה טוב להן, והן מצביעות ברגליים. ב2005 התגייסו 900 בנות דתיות-לאומיות, והשנה 2200 בנות דתיות".

את דרכו וניסיונו של הרמטכ"ל לגייס בנות בכלל ובנות דתיות בפרט אנו מכירים. הרמטכ"ל מנסה להשפיע על הבנות מאחורי גבם של הרבנים המחנכים והמחנכות שלהן. גם את זה אנו כבר מכירים. אך הפלא הוא על תנועת בנ"ע ועל העומד בראשה, שהביאו אותו בעידן של מחלוקת גדולה בין רבני הציונות הדתית לרמטכ"ל. במיוחד תמוהה תגובתו של המזכ"ל: "בנ"ע אינה חוששת מהשמעת דעות שונות ומגוונות, ותמשיך לחנך על פי ערכי תורה ועבודה כפי שחינכה לאורך השנים". ואני שואל: האם מחנכים על ידי השמעת דעות שונות ומגוונות? אם כן, האם גם רבנים חרדים אתה מביא בתוך הדעות המגוונות? ועוד, כך מחזקים ומחנכים קומונריות, ע"י הבאת הרמטכ"ל שבעצם אומר להן שלא בחרו את הבחירה הכי טובה כדי לתרום למדינה?

נדמה לי שתנועת בנ"ע היום לא מציבה אתגר לציונות ולמדינה להתרומם ולינוק את ערכיה מהתורה. האם אכן אין לתנועת בנ"ע ומנהיגיה של היום עמוד שידרה רוחני-תורני? האם סיסמתה "תנועה גדולה לעם גדול" מחליפה את הכרזתו של ר' עקיבא ש"ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה"? הרי הכול מהתורה מתחיל. האם אין כיום דגל לתנועת בני עקיבא?

=======

הרב יעקב דביר, מצפה רמון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
42 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
חרדלים עבר זמנכם
מיכאל | 02-06-2017 10:35
כמו הכיפה שלך?
יניב | 02-06-2017 14:58
דתילוני כלומניק
למה בגלל שהם הולכים לפי התורה..
שמעון | 02-06-2017 12:48
ואתם לפי החילונים? התורה קובעת ואיסור גיוס בנות הוא איסור תורה. איסור עירוב בין בנים לבנות הוא איסור תורה ואתם עוברים על זה. אין קשר לחרד"ל או לייט. כל יהודי באשר הוא מחויב לתורה ולא ל"ציונות". ואם כבר רוצה עובדות החרדים דאגו לארץ הזה עוד הרבה לפני שקמה הציונות הדתית. הראשל"צ קיים למעלה מ350 שנה. הבן איש חי דאג להקים את פורת יוסף, הגאון מוילנא אמר לתלמידיו לעלות לארץ. גאוני העולם חיו פה לפני 500 שנה. אז תרגעו מי ששמר על הדברים הקדושים ליהודים בארץ הזאת לפני הציונות אלו החרדים.
ענייני מאוד
א | 02-06-2017 12:44
2
ענק אמת דברי אלוקים חיים
יונתן | 02-06-2017 10:37
ענק אמת דברי אלוקים חיים צריך להפסיק להיות רדודים צריכים אמת שפועלת אך ורק לפי התורה
3
כנסו
| 02-06-2017 12:01
מקסים. דיברי אמת וכדאי שמי שחושב אחרת יסביר את דבריו וינמקם. אנחנו מכילים יפה מאוד את כל העולם החילוני מערבי ואת העולם הדתי ששם את כל יהבו על הקודש אנו לא מצליחים להכיל. יש מה ללמוד מהעולם החרדי על מסירות נפש לתורה.
בציבור החרדי אין מסירות נפש על התורה. אלו רק אגדות.
ע. ישר | 02-06-2017 16:44
זה ציבור הלכוד בתוך מגנון שהיציאה ממנו קשה. החרדים הם אלו המתבטלים בפני החרדים שאינם "סופרים" אותם. וכמותן הם מגדלים דור של עניים שיתמכו על כתפי כולנו.
4
חרדלים - אתם לא מרגישים שאיבדתם את העם?
יעקב דינור | 02-06-2017 12:23
תגדירו את עצמכם מחדש. אתם זרם חדש, לגיטימי. אבל עצמאי לחלוטין. אני מניח שבני עקיבא לא יעשו פעילות משותפת עם השומר הצעיר או תנועת הנוער של ביתר, וגם איתכם לא.
חרדלים יותר מתאימים לתנועה
הראל | 04-06-2017 15:47
חרדלים זה מיתוג חדש, שלמעשה אם כבר הפרשת בין הדתי לאומי והחרדלים, אני חושב שבני עקיבא תחילה הייתה מזוהה יותר עם החרדלים. מה ההבדל אחרי הכל? שחרדלים הדוקים יותר? ההקשפה אחרי הכל אותה השקפה. המיתוג השונה הזה לא עושה יותר מהורדת הדתי לאומי לדרגת דתי לייט, והתנועה ממש לא מתיימרת להיות כזו.
בני עקיבא עושים המון פעילויות עם הנוער העובד והלומד
דני מרחובות | 04-06-2017 7:13
כמו עצרת רבין שבני עקיבא החיתה מחדש. מסע מושבות לרכזים ועוד. לא אומר אם זה טוב או רע. אבל לשאלתך זו המציאות. חבל שאת הציבור התורני יותר הם זורקים מתחת לאוטובוס. ככה סניפים נפרדים כמו בני נצרים, ומגרון עברו השנה לתנועת אריאל. ובערים כמו אילת, גבעת אולגה קרית גת נפתחים סניפים של אריאל. עקב התנגדות של בני עקיבא לחיזוק הסניפים רוחנית
5
אם כך אז בני עקיבא הורסים את עצמם
| 02-06-2017 13:14
אין אדם עומד על דעתו עד שהוא נופל. הרבה עזבו את הדת בקום המדינה וראו שאין להם תכלית וחיים וחזרנו בתשובה.
6
יש שני צדדים למטבע..
. | 02-06-2017 14:39
יש כאן בהחלט שאלות נכונות וכמובן שיש לבני עקיבא מה להתקדם ולהשתפר.אבל נראלי קצת טעות לבוא מהצד ולדבר ולהגיד.יש מקום ללהיות חלק ממשהו ואז להעביר עליו ביקורת.התועלת של בני עקיבא היא עצומה.כמה טוב היא עושה.כמה אנשים התחזקו ממנה.כמה דתים שהם אולי קצת פחות הדוסים מוצאים שם את מקומם ופשוט גדלים. לא מבטלת את דבריך חלילה.הגיוני מאוד שזה שאלות שצריך לעסוק בהן.אבל יש כאן בעיה גדולה שזו הדרך לבטא את הדביחם בעיני כי אם באמת רוצים להשפיע צריך לפנות למי שצריך.לברר גם על הצדדים האחרים.לקחת חלק כדי לשנות לטוב..לכתוב פוסט מהצד זה קצת לפספס את הנקודה וחבל ..
בציונות הדתית מטיפים לאהבת ישראל אבל שונאים חרדים
לשלומי ממאן דאמר | 03-06-2017 22:14
זה חדש לך?
נראה לי שאין זזה מטרתו
אלעד | 02-06-2017 19:08
הרב התכוון להעלות את הנושא למחשבה, ברור שאין זו הדרך היחידה להשפיע וברור שנעשות שיחות כעם הגורמים הרלוונטים לנושא
7
אולי תסתכל במראה
| 02-06-2017 14:56
תביט במראה ותדע את התשובה. אתה וחבריך (איני מכירך והדברים אינם אישיים) מפחידים אותנו. מי אנחנו ? חברי בני עקיבא, דתיים לאומיים מהכרה ולא כפשרה, מזה 60-70 שנה. מי אתם ? אתם אלו שחרטו על דגלם (שמם) בראש וראשונה את ה"חרדים" ורק בסוף כמי שכפאו שד (שד התקציבים ? שד הדחיה מצד החרדים הוותיקים ?..) נשארתם גם דתיים לאומיים. ומאז סיגלתם את מנהגי החרדים. הכוחניות, האמונה באמת אחת, ההשפעה הכוחנית על הסביבה, האמונה שכולם צריכים להתישר על פי רעיונותיכם, ההתרבות הבלתי סבירה של "כלי קודש" שכל פרנסתם היא מהקמת עוד ישיבה ועוד מכון ועוד כולל, שאת ההבדלים ביניהם אפילו אתם לא מבינים. שכחתם את מוסר אביכם ואת תורת אמותיכם, וההורים מרצון נואש שלא לאבד את ילדיהם, כופפו עצמם, שינו מנהגם, כרעו ברך לפניי כל שגעון שהבאתם הביתה. בני עקיבא, בצדק, מנסה (לא מספיק) לבעוט אתכם לכוון שיותר מתאים לכם. אין שום הבדל בין ערכי העבר (נח"ל, התישבות, חלוציות וכו'..) לבין ערכי ההווה- כולם ערכים כלל לאומיים ובני עקיבא מובילה את הגשמתם. אגב, גם אתם, עדיין, תוצרי אותה בני עקיבא. הדור הבא - ילדיכם ובנותיכם, יהיו רחוקים כרחוק החרדים מאיתנו. ספק אם יהיו בהם רופאים דגולים, מדענים בעלי חזון, אמנים בעלי שאר רוח, מהנדסים נגרים וכו'... ברור שיהיו בהם הרבה רבנים, רמי"ם, וכל מיני פרנסות בשמות אחרים. כן אנחנו פוחדים. גם מהחרדים הבועטים ברגל גסה בכל מי שאינו כמותם (גם ביניהם לבין עצמם) וגם מהחרדים החדשים -אתם. המחקים בעליבות את כל דרכיהם. טוב עשתה בני עקיבא שהבהירה לכם כי מקומכם לא אצלה.
אתה מדבר שטויות
שלומי | 02-06-2017 19:05
בתור אחד שצמח מתוך התנועה, הרב מעלה פה שאלות נוקבות וצודקות, אתה יכול לענות עליהם בצורה עניינית ומקובלת כמו בן אדם. לא ליבב "חרדים" ולפטור את עצמך מלתת תשובה (שהרי חרדים אינם בני אדם שווי ערך שצריך לדבר איתם) חבל שאותם שדורשים להיפתח למגוון דיעות שוכחים לעשות זאת גם לצד התורני..
8
כל כך נכון לצערי גם בישראל מתחילים הדברים האלה..
לביא אלשלם | 02-06-2017 15:35
צריך לחזור לתורה
9
ובמילות אליהו הנביא
לוי | 02-06-2017 16:04
עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים?
10
לא כולנו קווניקים מצביעי יחד
שימי | 03-06-2017 21:59
אתם החלטתם לצאת מהציונות הדתית ולהתחרד וזה בסדר אבל אל תנסו לחנך את כולם אנחנו לא רוצים ולא צריכים להיות כמוכם. אתם אולי 5 אחוז מהציבור אבל עושים רעש כמו 30. בשורה התחתונה מי שפוגש את עם ישראל זה הבורגנים במרכז שעובדים כתף אל כתף עם החילונים כל יום ולא קווניקים שחיים בבועה חרדלית סביב ישיבה ומדברים על אחדות כוללת ועוד סיסמאות. את פירות הביאושים של החינוך החרדלי רואים בכיכר החתולות וכיכר ציון אז אל תנסו לחנך אותנו בבקשה
אלק כיכר החתולות...אצל הבני עקיבונים זה בור של זרע רתח
תנועת פגם הברית ועיינים והוצאת הזרע בני עקיבא{+נידה וכ] | 06-06-2017 18:18
אל תספר סיפורים ראיתי מה קורה בעירי בילדותי ומאז בתנועת הבני עקיבונים ובמחנה הדומה לנודד ובנודד עצמו. היה צריך להמציא לחבר של מפ"... מכשיר לשפשוף...לתפארת מדינת ...
11
למרבה הצער לציונות הדתית לא הייתה מעולם דרך ייחודית
מאן דאמר | 03-06-2017 22:01
והיום יותר מתמיד - התיאורטיקנים של דרך הציונות הדתית הציגו דרך נפלאה אבל היא לא זכתה לביצוע ממשי כאן בארץ. נח"ל? את זה עשו גם השומר הצעיר וכל הקיבוצים התיישבות? כנ"ל. מאז ומתמיד היו עם הפנים לחיקוי החילוניות אבל עם כיפה. לא משהו עצמאי. היום המצב הדרדר. ומדוע? כי החילונים הקיבוצניקים של פעם הפכו להיות הניהליסטים של תל אביב ומקור ההערצה וההתבטלות של הציבור הדתי לאומי הפך להיות ממוקד אליו בניסיון לחקות אותו כי אנשי ערכים של התיישבות חקלאות אהבת הארץ בקרב החילונים כמו שבאו לידי ביטוי בתנועות של פעם - לא קיימות יותר. וכמו שהחילונים הדרדרו - הדרדרו אחריהם הציונים הדתיים. בנקודה זו חל הפיצול הגדול בתוך הציונות הדתית. אלה ששמו את הדגש על היהדות הלכו לכיוון אחד (ולצערי הם לא הרוב), ואלה שהמשיכו בקו הרגיל מושכים לכיוון המסורתי- קונסרבטיבי (שהרי הציונות הדתית אשכנזית היא לא יכולה להיות כמו "הפרענקים האלה". כואב מאוד. כואב מאוד מאוד.
12
חבל להשמיץ תנועה שלמה. לא ראוי
משה | 03-06-2017 22:29
1. גמילות חסדים, התנדבות, קיטנות לילדים עם מוגבלות, שעורי תורה. כל זה ועוד קיים בבני עקיבא. למה להשמיץ? העובדה שגם חילונים מתנדבים מפחיתה מזכויותיו של ארגון בני עקיבא? מה הקשר? 2. הכללות על סמך שיחות שקיימת עם כמה אנשים זה לא רציני ולא מכובד. 3. תנועה של כל העם אין פירושה שכל מי שנכנס משנה את כלליה ואת אופיה. חילוני שרוצה להצטרף מוזמן לפי כללי התנועה. הוא לא יוכל לדרוש חילולי שבת רק כי הצטרף. ואם אתה רוצה להצטרף אתה מוזמן אבל בלי תנאים מראש להפרדה. בוא לפי הכללים של התנועה. לא מתאים לך- אל תבוא. 4. לא הכניסו את התעמולה נגד צהל לכנס כי גם אם מתנגדים לגיוס בנות (ולכך יש אכן התנגדות גורפת בציבור הדתי), אין הסכמה לדרך בה אתם נוקטים בהשמצות על צהל. בני עקיבא לא חייבים לקבל זאת. 5. אולי די לראות את הרע ולהשמיץ? ולהתחיל לשבח את הטוב ואת הנוער הנפלא והאידיאליסטי שב"ה יש לנו?
13
האם אתה משייך עצמך לתנועה משורשו של רבי עקיבא?
אמא בוגרת בני עקיבא | 03-06-2017 23:17
כבוגרת התנועה ואם לילדים בוגרים, בושתי לקרוא תגובות מבזות רבנים, ברמה מכוערת. איננו חייבים לחשוב אותו דבר, אבל לזלזל?! (אוסף של קשקושים וכו') סתם כך לפני שמגיבים כדאי ללמוד הסטורית על הקמת בני עקיבא ועל מטרתה. ממש לא לצערנו, המציאות הדתית היום. כאידיאל מקימיה ראו בה תנועה מקדשת תורה והלכה! אין במה שציינתי פה כלום מההערכה להישגיה הגדולים של בני עקיבא, שבע"ה יגדלו ויפרצו הלאה, מתוך כבוד לתורה, להלכה וללומדיה, רבניה.
בבקשה אל תשלי את עצמך
אדם שמסתכל מהצד | 04-06-2017 18:40
אכן, בני עקיבא עשתה דברים גדולים וחשובים. אך מה עם העתיד? לאן פניה? לאן תגיע תנועה, שבעברה בסיס ערכיה היה תורה, שמובילי דרכה הפרקטית שוחים לעבר החילוניות הישראלית? אם כבר דיברת על היסטוריה אז אל תשכחי בבקשה איך התחילה התנועה הרפורמית.
14
אכן שאלות קשות
אביטטל | 03-06-2017 23:41
תנועת בני עקיבא הפכה לתנועה פופוליסטית, שאף לה עצמה, לא ברור מה הם ערכיה..
15
אשריך הרב קובי
| 04-06-2017 0:26
לענד כך חושב רוב הציבור. חבל שבנע מעדיפים לתת מענה לצד הלייטי... מכיר את הבעיה בהרבה סניפים. לגבי דברי הרמטכ"ל זו בושה וחרפה שאין איש שמוחה וראשי התנועה ממלאים פיהם מים...חבל
16
צודק. האמירה הדתית צריכה להיות ברורה
כל מילה בסלע | 04-06-2017 1:24
בני עקיבא מאבדת את החניכים שלה לטובת אריאל ועזרא. הציבור הדתי לאומי מחפש את המחויבות לתורה.
17
מי שבילבל את בני עקיבא אלו החרד"לים
חניך מדריך וקומונר לשעבר | 04-06-2017 7:41
מקימים תנועה מתחרה שגורמת לראשי בני עקיבא להזיע מפחד במקום להגיד להם לכו לנוער האגודתי אנחנו בבני עקיבא דוגלים בתורה ועבודה ולא בתורה תורה
18
לא הכל שחור ולבן!
אבי | 04-06-2017 9:21
תנועת בני עקיבא היא תנועה מעורבת לכתחילה! הכי הגיוני שבנים ובנות יחיו יחד עם גבולות.. בתור תנועה של עם בני עקיבא צריכה להכיל גם את מי שרוצה נפרד.. לגבי אחים לנשק הגיוני שבני עקיבא לא ירצו להכניס אותם, באים לעשות פרובוקציות! חבל שבמקום לתת מילים טובות מביאים רק ביקורת
תגובה
תגובה | 06-06-2017 10:21
עזוב..אין בשביל מה אפילו להתיחס אליך.. אתה לא בנושא בכלל... לא אליך כוונו הדברים והלוואי שה' ירחם עליך ותחזור בתשובה
19
לרב קובי דביר שליט"א, מתלמידך
אלנתן | 04-06-2017 9:35
אני תלמיד של הרב. למדתי אצל הרב כמה שנים. אני עדיין רואה את עצמי כתלמידו. אני שואל האם נעשתה שיחה עם המזכ"ל שלנו, לדעת על מה הם ביקשו מהרמטכ"ל שידבר, מה נאמר לבנות אחר כך. מה הם חושבים (ולא מה הם פרסמו לתקשורת) שהיה נכון שיקרה בדיעבד. עלי לנחש שמן הסתם הם לא יחזרו על כך בעתיד, הם לא ידעו מה הרמטכ"ל יוציא מפיו. אבל השאלה שלי היא יותר קשה, באשר שביודעין או בלא יודעין, וכך אני מלמד זכות על מורי ורבי, הדברים יוצאים ברמיזה זועקת גם למורנו ורבנו הרב חיים דרוקמן. צריך להגיד, "מנהיגיה של התנועה" אינם אחראים על הלו"ז של התנועה, מי עושה מה מתי, מי מוזמן לאן, מה הוא יגיד. ניתן לרב חיים ללמוד וללמד תורה ולא לעסוק בדברים הללו. ניתן לו להישאר איך שהוא רואה את מציאותו בתנועה, כמגדלאור של תורה שמשפיע אורה של תורה כמה שאפשר, גם במוקמות לא הכי נעימים, גם במבואות האפלים, גם כשלא מקשיבים לך... אי וויתור על נשמה מעם ישראל שרוצה להצטרף למחנה אשר נגע ד' בלבבם, מצריכה המון המון סבלנות למשא העם, יש גם טרחנים. לא פשוט. אבל בעקבות הלשון החריפה של הרב, כפי שמתבטא בכתבה זו ובעוד מקומות ומעוד רבנים, יצא לי לא מעט לשמוע תלמידי מצפה רמון ואחרים מזלזלים עד כדי כך שהאוזניים נשרפות במורנו ורבנו הרב חיים. יצא לי להישרף, באוזניים שלי. זה לא סיפורים. יש ששאלו אותי מה עושים במלחמת העולם הזאת. במילים האלה. צריך לחשוב אמת איך מצמיחים גדלות אבל עם ענווה. איך יוצרים דרך, ככל שתהיה, יחד עם כבוד אמיתי לתלמידי חכמים ולזקני הדור. לכל תלמידי החכמים. איך גורמים לכך שלא יהיה צל של הוא אמינא לתלמיד כשלהו, ובוודאי שאין לרב קובי הוה אמינא כזאת, להוציא את הרב חיים ממחנה נאמני התורה ושומרי משמרת הקודש באמת. איך על ידי החייאת עוצמה וגדלות ונשיאת עיניים לאלה, לא נמעיט בערכם של תלמידי חכמים אחרים, לא נשייך להם מחשבות שהם לא חושבים, לא נתעצל בגדולי הדור, לא נשווה בטעות קטון וגדול. אני חוזר שוב, באוזני שמעתי לא מעט. וזה כואב. כי וודאי שהרב לא מתכוון ואולי הרב לא יודע. אז הנה אני מספר, יש מתלמידי מצפה רמון שמזלזלים ברב חיים וחושבים שהוא מזרוחניק עיוור, ממשמרי המפד"ל הישנה במובן הנמוך. איני אומר על גב מי העוול והעוון, אני רק אומר שבמציאות צריך לתקן. וחייבים לפני שיהיה מאוחר. כי נוצר קרע אמיתי. לחברים שלי, אנשים שמתייעצים איתי, אני מנסה לעשות סינתזה, הרמוניה וחשוב מעל הכל ריבוי שלום בעולם. אבל לאט לאט זה נעשה יותר ויותר קשה, כי השפה מביאה לאמירות ולמחשבות בקרב תלמידים שלא שיערתי, באמת. רק לאחרונה אמר לי חבר, אחרי הרצאה שלימה שלי על האחדות ושמדבור רק בהבדלי גישות והדגשות וכו', שיש לו קושיה עלי, כי הר"מ שלו במצפה אמר לו שהרב חיים באמת לא כל כך תלמיד חכם ואנחנו לומדים אצל אלו שמבינים באמת. הכי ברור, הכי חד. הכי מבהיל. בושתי ונכלמתי. איני יודע איך הוא הבין כך, באמת. מצאת מקום חרפתי, מלך כוזר. ולוואי שאתבדה. הרב קובי היקר, לא היה בכוונתך לצל של הוה אמינא שכזאת, אבל יש חשש לאי הבנה. אם נתרבו המחלוקות מהתמעטות התלמידים, כדאי להיזהר שבעתיים ויותר בלשון הנאמרת, שמא נחוב, והם ישתו את מימינו המתוקים, ויהפכום רעים. לפחות צריך להגיד להם שאין זלזול, להגיד להם שלא יפרשו דברים בכיוון השלילי והממית. בואו האמונה, בואו השלום, בואו האהבה. אני יודע שאין כך בכוונת הרב, אני רק מבקש עוד פעם לחשוב ביחד. לחשוב איך מדברים על הדברים האלה. זועקים את הקושיה לתנועת בני עקיבא, אבל גם מחפשים את התשובות אצלם. שואלים ומבררים, מרבים אמת, מרבים שלום. אולי נפתח עידן של שלום בעולם התורה שלנו. וכך לבטח נמצא פתרונות לכל בעיות השלום והארת התורה. ובטוח שטוב להתפלל על זה. תודה לרב על ההקשבה.
תקרא מה שהוא כתב
לבוגר אותה ישיבה | 06-06-2017 12:49
הוא לא כתב שיש זלזול ברב דרוקמן. הוא גם לא אמר שכל הכתבה עסקה ברב דרוקמן. הוא רק אמר שזה יכול להתפרש כך, כדמברים על "מנהיגיה של התנועה", ושאכן יש ביטויים שהרבנים במצפה וכדומה אומרים והתלמידים מפרשים אותם בדרך לא נכונה. גם כן, הוא לא כת בשכל התלמידים. הוא לא כתב שהרב קובי או הרב צבי לא מכבדים. הוא כתב שיש ענייני לשון שצריכים יותר ביאור. ואולי כדאי אפילו להציג את הצד השני. לגבי הסיפור שכתב על אותו רב במצפה, אינני יודע. אבל וודאי שתקרא עד כמה הוא הופתע ועד כמה הוא אמ רשלא ידע מה להגיד, ותבין שהבן אדם לא כותב כדי לזלזל, אלא כדי לשאול מתוך ענווה.
כבוגר אותה ישיבה- תתבייש!
מנורה גדולה בדרום! | 04-06-2017 19:54
על כבוד התורה אני מוחה! מאיפה הבאת את גיבוב השטויות האלו? אני בקשר אפשר להגיד רציף עם הרב קובי ורבנים אחרים מאז שעזבתי את הישיבה ולא צריך לשכנע אותי לגבי גדולתו של הרב דרוקמן, ואין על כך עוררין במצפה רמון כולה! לא ברור לי בכלל למה לקחת את הסוגיה העינינית הזאת למקום של כבוד לרב דרוקמן. זכור לי היטב איך בשבעה של הרב אהוד זצ"ל ישב הרב צבי קוסטינר רה"י שליט"א, דרוך כולו, לבוש חליפה מיוחדת לכבוד הגעתו של הרב דרוקמן לניחום האבלים, לא אשכח את זה שמישהו לוחש לרב צבי שהרב דרוקמן כאן ובשניה אחת הרב צבי רץ כמו ילד קטן, בשיא המהירות רק כדי להקדים וללות את הרב דרוקמן לבית מש' הרב אהוד זצ"ל! חזור בך/ תתנצל!
תודה רבה
מסכים | 04-06-2017 17:41
כתבת יפה מאד
20
ויכוח עקר
יהודי | 04-06-2017 13:11
אין פה הבדל בין חרדלים לייטים חרדים או חילונים צריך לזכור שכולנו יהודים וכולנו מחוייבים למצוות ולכן לומר על כל קבוצה שהיא טועה לחלוטין זו לא אמירה טובה שכן אין קבוצה שלא מקיימת מצוות ואין קבוצה שאין אצלה עבירות פשוט צריך לקחת את הטוב שבכל קבוצה
21
איך רב הולך נגד גדולי דור..
מבני ישראל | 04-06-2017 14:40
וממליץ לבנות להתגייס לצבא ?..
22
הראש של ישל"ץ שמח להשתלט גם על המבנה שלהם?
מענין | 04-06-2017 15:16
האמנם?
23
הגיע זמן לומר בקול ברור חרדלי"ם עופו מפה !!
חרדלי"ם מסוכנים | 04-06-2017 19:05
אתם לא הציבור שלו אתם ציבור הזוי מנותק ובעיקר מיעוט גס אגרסיבי בוטה ודוחה שמנסה לכפות את הפשיזים המטורף והמשיחי שלו על ציבור גדול צאו מהמחנה לכו לחרדים או צרו לכם ציבור נפרד אתם לא אנחנו ואנחנו תודה לאל לא אתם !!!
24
תגובה
יעקב | 04-06-2017 21:48
יישר כח לרב דביר כבוגר הסדר כל מילה שלך אמיתית וקולעת בני עקיבא רחוקים מאוד מאוד מהאמונה הפשוטה ותורת ישראל....צריכים שינוי
25
מאמר מאוד מוטעה שמסלף עובדות
יותם | 05-06-2017 10:20
בהרבה יישובים פועלים סניפים נפרדים. הכל מתנהל בהפרדה בין בנים לבנות. סגרו את הסניף במצפה בגלל שהם לא פעלו בשום דבר של התנועה ולא בגלל שהם "דוסים", כי כאלה יש הרבה בבני עקיבא. למה שתנועה תיקח אחריות וחסות על סניף שלא שותף איתה בכלום??
26
הגיע הזמן לומר בקול ברור חפיפניקים החוצה!!!
ברק | 06-06-2017 23:14
הציבור הינו דתי לאומי דתי ואז לאומי ישנם כמה מאות אלפים במגזר שלנו וכן לצערי הרב ישנם מאות אלפים ששמים כיפה סרוגה אך לא באמת נותנים מקום לדתי בחייהם. האבסורד שקם הגולם על יוצרו והם מעיזים לצאת נגד רבנים נורמאלים וממנים "רבנים" לקהילות שלהם . הגיע הזמן לחזור לדרך המלך דרכם של גדולי האומה ,הרב קוק ובנו , מרן הרב אליהו והרב נריה.
27
גרעינים תורניים !!!!
הידדד במעלה | 17-10-2017 19:39
התנחלות בלבבות