אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ערעור אזריה: השופט הציע גישור- אך התביעה מסרבת

שופטי בית הדין הצבאי הציעו לצדדים בתיק אלאור אזריה לסגת מהערעורים שהגישו. עו"ד יורם שפטל, המשמש כסנגורו של אזריה, הסכים להצעת השופטים, אך התובע סא"ל במיל' נדב וייסמן סירב לגישור, ודרש שבית המשפט יפסוק בתיק. בעקבות סירוב התביעה, הורו השופטים על העברת הבקשה לפרקליט הצבאי הראשי

ערעור אזריה: השופט הציע גישור- אך התביעה מסרבת
  עורך הדין יורם שפטל ואביו של אזריה (צילום:פלאש 90)

"התיק הזה חשוב ועוסק בחשיבות הערכים לצבא" הסביר וייסמן את סירוב התובע. "סברנו כל העת שזה תיק שצריכה להינתן בו הכרעה שיפוטית. זה מסוג התיקים שבעוד 20 שנה יהיה מי שירצה לפתוח את הספרים ולדעת מה קרה מבחינת ערכית ומשפטית. כשמגיעים לעסקאות, אף אחד בסוף לא יודע מה באמת קרה".

בתגובה לסירובו של וייסמן לסגת מהערעור, השופטים ביקשו להעביר את התיק לפרקליטת הצבאית הראשית. שני הצדדים חויבו לעדכן תוך שבוע במידה וחלה התפתחות בנושא. "שמענו את הדברים באריכות ואנו לא פוחדים ולא מתעצלים לכתוב פסק דין. לפעמים טוב לכתוב את הדברים ללא מחלוקת ובאופן קונקרטי. אני מבקש שקריאתנו תעלה לפרקליט הצבאי הראשי" סיכם נשיא בית הדין השופט דורון פיילס. "צדדים מתבקשים לשקול את בקשתנו תוך שמונחים לנגד עיננו השיקולים הרחבים הנוגעים לעניין ולאינטרס הציבורי והצבאי".

מוקדם יותר הבוקר נפתח הדיון הרביעי בערעור של אלאור אזריה, שהיה אמור להיות האחרון בנושא. במהלך הדיון שפטל חזר על הטיעון כי העדים המרכזיים שינו גרסאות שוב ושוב, ואמר שהחיילים שהיו בזירה הרגישו בסכנה.
הדיון נפתח בטענה של שפטל כי שני עדי התביעה המרכזיים- הרב"ט מ' והמ"פ רס"ן תום נעמן- שינו את עדותם במהלך המשפט.

"למ"פ היו תשע גרסאות ולרב"ט מ' היו 14 גרסאות" טען שפטל. "הדרך היחידה לנטרל את המחבל בסיטואציה הזו הייתה בירי לראש". כשנשאל האם יש ראיות לכך שעדותו של רב"ט מ' "נתפרה בגסות", או שמא מדובר בפרשנות אישית שלו, שפטל השיב ש"זו ראיית מנהרה מרושעת להביא לממצאים פליליים בכל מחיר".

לדבריו של שפטל, אנשי מד"א, אזרחים וחיילים שהיו בזירה חשו סכנה במהלך האירוע. בתגובה השופט צבי סגל אמר ש"אף אחד מהחיילים, הקצינים והאזרחים החמושים בזירה, למרות שחשו סכנה, לא דרך את נשקו ולא ירה במחבל".

"אני מנסה להבין מדוע אלאור נהג בשונה מכל השאר?" הוסיף השופט תא"ל במיל' אבי פלד. "מדוע הוא ירה? את זה עוד לא שמעתי".

"גם בפרשת ג'ילאני רק חייל אחד ירה" השיב שפטל, כשהתייחס בתגובתו לפרשה שהתרחשה בשנת 2010, ובו לוחם מג"ב בשם בזיאד ג'ילאני ירה מטווח קצר במחבל שדרס חיילי צה"ל במזרח ירושלים. חצי שנה לאחר האירוע החליטו במשטרה הצבאית לסגור את תיק החקירה כתוצאה מחוסר ראיות מספיקות.

במהלך הדיון הצדדים התייחסו גם לעובדה שאזריה מסר את הקסדה שלו לפני שירה במחבל המנוטרל. "יש הסבר למה הוא לא חובש את הקסדה אם היה חשש ממטען? זה יותר הגיוני מאשר למסור אותה" תהה השופט סגל. לטענתו של עו"ד שפטל, מדובר בעיסוק בפרטים קטנים ביותר: "בכל הפסיקה הזו, מישהו נכנס לדקויות האלו בכלל?! לא עוסקים בדברים האלו בכלל".

מועד ההכרעה בנושא הערעור עדיין לא נקבע, אך צפוייה להתקיים בשבועות הקרובים. בפסיקת ההכרעה תתקבל ההחלטה הסופית בפרשה שהסעירה את המדינה: האם להתיר על כנו את גזר הדין של שנה וחצי מאסר, האם לקבל את הערעור ולהקל בעונש, או האם להחמיר בענישה כפי שהתביעה דורשת.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו