אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסק הלכה: "מתגייר שלא השלים את תהליך הגיור יכול להיקבר בקבר ישראל"

הרב בניהו ברונר, מבית הדין לגיור קובע במאמר שפירסם בשנתון תחומין לז, היוצא לאור בימים הללו ע"י מכון צומת, כי ניתן לקבור מתגייר שנתון בהליך גיור בקבר ישראל, למרות שלא השלים את הליך הגיור

פסק: מתגייר שלא סיים את הגיור יכול להיקבר כיהודי
  בית קברות יהודי (יונתן זינדל/פלאש90)

הרב בניהו ברונר, מבית הדין לגיור קובע במאמר שפירסם בשנתון תחומין לז, היוצא לאור בימים הללו ע"י מכון צומת, כי ניתן לקבור מתגייר שנתון בהליך גיור בקבר ישראל, למרות שלא השלים את הליך הגיור.

הרב ברונר מתאר מעשה שהגיע לבית הדין לגיור על בחור שחלה במחלה ממארת, חלה בעודו לומד בכיתת גיור. הוא קיבל עול מצוות בפני בית הדין אך נפטר לפני שהטיף דם ברית וטבל. בני משפחתו ביקשו לקברו בקבר ישראל כיוון שבתקופת חייו האחרונה חי כיהודי לכל דבר: שמר שבת, התפלל בביתו, שמר כשרות ושאר מצוות.

במאמר נקבע שקבלת מצוות היא רכיב מרכזי בגיור, ונכרי שקיבל על עצמו מצוות יצא מכלל גויות, אף שתהליך הגיור לא יושלם עד שימול ויטבול כדין. לענין קבורת נכרי בבית עלמין עם יהודים מובאת עמדתו של הרב הרצוג שקבע שמי שקרוב לאמונת ישראל, ניתן לקברו בתוך בית הקברות בחלקה מיוחדת ולא דווקא מחוץ לגדר כפי שקבעו חלק מהפוסקים.

הרב ברונר קובע כי "כל מי שנמצא בהליך גיור משמעותי, ועבר את רוב תקופת הלימוד הנדרשת בזמן הזה, יצא מכלל גויות, ואם ח"ו נפטר ניתן לקברו בקבר ישראל" ומנמק כי "הלימוד עצמו מהווה גילוי דעת לרצון לשמור תורה ומצוות גם אם לא עמד בפני בית דין וקיבל על עצמו מצוות. הימצאותו בתהליך מהווה אמירה ברורה על כך, ובנוסף, בדרך כלל במהלך תקופת הלימוד מתחיל תהליך של שמירת תורה ומצוות, שמירת שבת, כשרות, תפילות ועוד. פעולות אלו מעידות על רצונו של הגר לחיים יהודיים."

הרב ברונר מוסיף כי על פי זה נראה שגם בחייו, דיני אונאת הגר יהיו תקפים לגבי כל מי שנמצא בהליך משמעותי של גיור."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו