אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המיזם הצליח: גם חילונים וחרדים חגגו את יום ירושלים

לראשונה, בזכות המיזם המוצלח, 'יחד ירושלים', של משרד החינוך, החמ"ד וארגון 'זהות', חגיגות 'יום ירושלים', התקיימו בכל המסגרות החינוכיות, הדתיות והחילוניות יחד. גם בערים החרדיות, כמו בני ברק ואלעד, חגגו השנה את יום ירושלים.

המיזם הצליח: גם חילונים וחרדים חגגו את יום ירושלים
  חוגגיים יום ירושלים במוסדות החינוך (יח"צ)

במקביל לחגיגיות הרשמיות בירושלים שנערכו השבוע סביבות העיר העתיקה, ילדי ישראל, במסגרות החינוך הממלכתי והממלכתי דתי, החלו את החגיגיות כבר לפני מספר ימים בפעילות בית ספרית מיוחדת, בצעדה ברחבי העיר ובהופעה, תחת המיזם החדש של "יחד ירושלים". המיזם הביא לידי כלל בתי הספר ב-50 רשויות שונות ערכות מלאות חומר מיוחד על העיר, דגלים וכובעים לצעדה ולבסוף נהנו התלמידים יחד בהופעה מיוחדת לכבוד היום החגיגי.

הרעיון של המיזם החדש נולד לאחר שהגיעו תוצאותיו של סקר מיוחד שערך מכון סמית, בקרב בני הנוער, על פי בקשת ארגון "זהות" בראשות איתי גרנק שמצא כי – הנוער הישראלי לא מתכוון לחגוג ביום הזה ולא בקי במה שהתרחש בעת שחרור העיר העתיקה. עוד התברר כי קיים פער בין הנוער הדתי לאומי לאחרים בחיבור ליום הזה ולמשמעותו. אמנם כ- 92 אחוז מבני הנוער שמעו שקיים יום כזה, "יום ירושלים", אך רק 30 אחוז מתכוונים להשתתף באופן אישי באירוע או בטקס חגיגי כלשהו.

מחברים את כל המגזרים ליום ירושלים

לאור הנתונים האלה הוחלט כי לקראת חגיגות היובל לשחרורה של ירושלים יש לעשות מאמץ מיוחד כדי להטמיע את הערכים ומשמעות היום הזה גם בקרב הנוער והתלמידים שאינם במסגרת החינוך הדתי. גרנק, מנכ"ל ארגון "זהות", אמר "נגמרו הימים שרק הציבור הדתי חוגג את יום ירושלים, נמשיך לפעול לחבר את הציבור לירושלים ביום חגה ובמשך כל השנה".

בהחלטה משותפת של משרד החינוך, מנהל החברה ונוער, בראשות דני רוזנר, מינהל החמ״ד בראשות אברהם ליפשיץ והאגף לתרבות יהודית בראשות, איתיאל בר לוי וארגון ״זהות״ – איגוד המרכזים יצא לדרך בימים האחרונים המיזם הראשון מסוגו "יחד ירושלים" שפעל בקרב 500 בתי ספר ב-50 רשויות ברחבי הארץ.

ריקודי דגלים גם בערים חרדיות

התגובות של ראשי הרשויות, מנהלי בתי ספר ומפקחים היו מעל למצופה. מיד לאחר הפצת הרעיון ותוכנית המיזם הצטרפו 50 ראשי ערים וחיברו למיזם ולחגיגיות עשרות אלפי בני נוער שהשתתפו בפעילות בית ספרית שכללה מערכי שיעור וחומרים ייחודים לפעילות בית ספרית, ערב "שרים ומספרים ירושלים" – לתושבי הרשות, ובסופו – צעדת דגלים לכלל תלמידי בתי הספר ברשות המקומית. גם ערים החרדיות, כמו בני ברק ואלעד, הצטרפו למיזם וילדי בתי הספר של העיר חגגו השנה את יום ירושלים.

בכל יום התקיימו מספר צעדות והופעות בכמה ערים שונות. אל התלמידים הצטרפו הורים, מורים ותושבי העיר ששמחו לראות כי בפעם הראשונה, לאחר 50 שנות שחרור, גם העיר שלה שותפה ושמחה באירוע מסוג זה.

חוגגיים יום ירושלים במוסדות החינוך (יח"צ)

גרנק, שהוביל את המיזם ברחבי הארץ, אמר בסיומם של מספר ימים אינטנסיביים ועמוסים כי: "מדובר בהשקעה גדולה וחשובה שתכליתה העצמת יום ירושלים בקרב כמה שיותר בני נוער. המסקנה שלי מהימים האחרונים בהם חגגנו בכל הארץ, כי יש להפוך את היום הלאומי הזה המזוהה עם המגזר הדתי לאומי ליום חג כלל ארצי. המיזם החדשני הזה גרם לכך שמהיום לא יהיה ילד או ילדה בארץ שלא יידע מה קרה ביום זה ומדוע אנו חוגגים את יום שחרור ירושלים".

אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החמד ציין: "שמחת ירושלים המשותפת היא חזון הנביאים, היא חזון החמד הרואה את שליחותו בחיבור בין כל עם ישראל , באחריות לאומית לעתידה. החמ"ד רואה בפעילות זו אבן יסוד משמעותית בהתחנכות לערכי עם-תורה-ארץ וימשיך לפעול להעמקתה ולהרחבתה".

איתיאל בר לוי, מנהל אגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, אמר בסיפוק רב כי: "שיתוף פעולה מיוחד במינו של מנהלי המחלקות לתרבות יהודית הפרוסים ברחבי הארץ ביחד עם מרכזי ה"זהות היהודית" הפועלים בבתי הספר ועם מנהל חברה ונוער, העניקו מתנה לירושלים לרגל חמישים שנה לאיחוד העיר. כל הארץ, דתיים וחילונים, ברחובות ובבמות – יחד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בבני ברק אומנם היה ריקוד דגלים אבל זה לא אומר
בניברקי | 24-05-2017 21:17
שחרדים היו שם וודאי שאותו הדבר באלעד ששם יש קהילה דתית לאומית גדולה
צודק, אבל אל תתן
גל | 25-05-2017 7:26
לאחרים לשנות כותרת, ריקוד הדגלים הוא לדתיים לאומיים בלבד
2
כל הכבוד!!!! ראיתי את השינוי!
אריאל, בית שמש | 25-05-2017 10:47
3
הרבי
נועם | 25-01-2021 9:18
הרבי מלובביץ' מנהיג היהודים