אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת התאגיד: האם מותר לחגוג יום הולדת לועזי?

צפו בסרטון של תאגיד השידור הישראלי 'כאן' בו משיב הרב יצחק גבאי על השאלה: האם לאחל יום הולדת שמח בתאריך העברי הלועזי או בשניהם?

שו"ת התאגיד: האם מותר לחגוג יום הולדת לועזי?
  צילום: שאטרטסוק

הרב יצחק גבאי כבר 13 שנה מקדיש את כל זמנו ומרצו לקירוב בין דתיים לחילונים, ממשיך במגמה ומככב בסדרת הרשת הראשונה בישראל העוסקת בש"ותים.

צפו בסרטון של תאגיד השידור הישראלי 'כאן' בשאלה: האם לאחל יום הולדת שמח בתאריך העברי הלועזי או בשניהם?

האם מותר לחגוג יום הולדת לועזי?

החג היחיד הנחגג בכל העולם הוא יום ההולדת. הרי זהו יום שבו כל חבריך בפייסבוק נזכרים בקיומך. זהו יום בו אנחנו זוכים להנחות משמעותיות בכרטיס המועדון של רשתות הביגוד ועוד..זהו היום בו אלוקים קבע עובדה – תשמע אי אפשר בלעדיך! אתה חייב לבוא לעולם ולחיות בו.

ובאשר להתייחסות היהדות ליום ההולדת, הדעות חלוקות. בפשט אין התייחסות הלכתית ספציפית ליום ההולדת, ולכן ישנם שסוברים שזהו יום רגיל כמו כל יום, ואין לחגוג אותו כלל, ובפרט שבתורה מוזכרת חגיגת יום ההולדת רק פעם אחת וזה לפרעה מלך מצרים, שידוע לכול שלא היתה הדמות הכי חיובית בעולם. לעומת זאת בחסידות מובא שזהו יום גדול שבו מתעצם מזלו של האדם, וכן נכתבו תפילות וסגולות מיוחדות ליום המיוחד הזה.

פרק תהילים לפי השנה

יש גם שנוהגים לקרוא את הפרק בתהלים שמסמל את השנה הבאה – למשל בחגיגת יום ההולדת הח"י שלי – אקרא פרק יט' בספר תהילים, כסימן וסגולה לאריכות ימים ושנת חיים נוספת. כמו כן נהגו לקרוא את פרק ב' בתהילים – בו נכתב: "אני היום ילידיתיך, שאל ממני ואתנה", המסמל על כך שיום ההולדת מסוגל להתחלה חדשה ולקבלת התפילות והמשאלות של האדם.

גם מקובל שמי שיש להם יום הולדת, מברכים אחרים כי ברכותיהם מתקבלות היות ומזלם מאיר להם במיוחד באותו היום. יוצא לפי זה שחוגגי יום ההולדת הם אלה שמחלקים מתנות ולא רק מקבלים. מסופר על יהודי ששאל את אחד מחסידי ברסלב האם נהוג לייחס חשיבות מיוחדת ליום ההולדת. החסיד השיב לו כי נהגו אצלנו לייחס חשיבות מיוחדת לכל יום ויום, בהיותו מתנה חדשה של חיים. [רבי לוי יצחק בנדר]

יום של מזל וישועה

כאשר מדובר ביום הולדת של צדיק, מפורש בחז"ל כי ישנה השפעה מיוחדת ביום זה. היה זה כאשר המן הפיל פור – גורל, להשמיד את העם היהודי בחודש אחד. כשיצא לו חודש אדר, שמח, היות ומזלם של עם ישראל חשוך אז, שהרי משה רבנו מת בחודש אדר. אך לא ידע המן שחודש אדר הוא גם החודש בו נולד משה רבנו, וממילא מזלנו גובר. וכך הרווחנו את חג הפורים , בהפוכה…

תכל'ס, רואים שיום הולדת של צדיק הוא יום של מזל וישועה. וכיון שאין רשעים בישראל, שהרי כתוב "ועמך כולם צדיקים", ראוי לכולנו לחגוג ביום ההולדת שלנו, ולבקש ביום זה על הצלחת כל מכרינו, הצדיקים והצדיקות…ולכן תוכלי לברך את חברתך בתאריך העברי ואם תרצי גם בלועזי שלא יוצא תמיד אותו תאריך כמו העברי שבו היא נולדה אבל ברכות תמיד טוב לתת ולקבל.
חזק וברוך!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו