אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

טבילה צפונית: 7 מעיינות בחינם

חם לכם? עשו את הדבר הכי נכון, הכי חכם והכי נעים שבנאדם יכול לאחל לעצמו בסופשבוע קיצי: לטבול במעיין בגליל או בגולן. ועדיף בלי לשלם

טבילה צפונית: 7 מעיינות בחינם

זה מתחיל בקטנה. מישהו מציע לכם להצטרף אליו לטיול מעיינות קליל. אין לכם משהו אחר לעשות ביום שישי לפני שבת, אז אתם מתמסרים, מגיעים למקום ועושים את מה שצריך לעשות: כלום רטוב. פשוט שוקעים במים הצלולים למשך שעה ארוכה. בלי לחשוב על כלום.

אחרי שאתם חוזרים הביתה, משהו מתחיל לדגדג לכם (בנשמה, לא בגוף חלילה). אתם רוצים עוד. בשבוע שלאחר מכן אתם מחליטים לגלות בעצמכם מעיין נוסף. ועוד אחד. אט-אט, אתם מבינים שהתמכרתם. כן, אתם הופכים להיות "מעיינולוגים".

לא מכירים את התחושה הזו? קראו, סעו, טבלו ותתמכרו בעצמכם. באחריות.

עין תינה: טבילה פוטוגנית

על קו התפר הפוטוגני שבין הגליל לגולן, פורצת ממעמקי האדמה נביעה עזה שיוצרת שלושה דברים טובים: מפל קסום, בריכות טבילה יפות ושפע של אנשים עם חיוך עם הפנים.

כל היופי הזה מביא אליו לא מעט מטיילים, ולכן כדי להגיע הנה דווקא בשישי ולא בשבת בצהריים. לאחר שמחנים את הרכב בחניון רחב ידיים, צועדים בשביל רחב שסימונו ירוק, ובתוך זמן קצר מגיעים אל בריכת מים עמוקה ויפה, שלצדה אפשר לעשות פיקניק ממושך. אחרי שתטבלו כמובן.

אבל אל תסתפקו בכך, והמשיכו בשביל הצר מזרחה, תוך כדי הליכה במים רדודים ובין סבך צמחים, אל עבר מפל בזלת אדיר. מכאן כיף לטפס אל מקור הנביעה ולהשקיף על העולם מגבוה.
להגיע: על כביש 918, כ-5.5 ק"מ מצפון ל"גשר הפקק", מחפשים את החנייה הגדולה של תחילת המסלול. אורך המסלול המלא (עד ראש המפל וחזרה): כ-2.5 ק"מ.

עין תינה

עין נון: כי גם לקטנים מגיע

אם אתם מטיילים וטובלים עם ילדים שעדיין לא יודעים לשחות, זה יהיה המקום שלכם. עין נון, במרחק נגיעה מהכנרת, זורם אל בריכת טבילה גדולה ורדודה. הפופולריות של המקום מביאה אליו אנשים רבים, כך שהוא אינו מתאים למי שמחפשים אחר בדידות מזהרת. מצד שני, זה מקום מצוין להגיע אליו מוקדם בבוקר, עם כל החבר'ה, לפרוס מחצלות ולהשתקע בו יום שלם.

את הכל עוטפת חורשה גדולה של אקליפטוסים ודקלים תמירים, שעושים צל מבורך (ונדרש, בימי הקיץ).
להגיע: מכביש 90 אל כביש הגישה למושבה מגדל, ומשם לפי השילוט.

עין נון

עין יזרעאל: הכי ציורי

דמיינו את הסצנה הבאה: שדות חקלאיים מלוא האופק, תל גבוה שצופה על הכל, שבילים רחבים שחורצים את הנוף וחורשה אחת מבודדת, המאכלסת עצי אקליפטוס. בלב החורשה, שמרחוק נראית כמו עוד חורשה רגילה, חבוי אוצר. והאוצר הזה יהיה שלכם לשעות הקרובות: עין יזרעאל.

כל הטוב הזה מגיע בדמות בריכת מי טורקיז שבמרכזה מעין "אי" זעיר שעליו מבנה אבן הרוס בחלקו. ומכל עבר מופיעים סרטנים זעירים ולפעמים גם גרבילים שבאים לבדוק מי טובל להם בממלכה. יותר פסטורלי מזה? הנה, קחו. זה שלכם.

להגיע: מכביש 675, דרומית לצומת נבות. שימו לב לדרך העפר שנמצאת כמה מאות מטרים דרומית לצומת – קל מאוד לפספס אותה.

עין יזרעאל

עמק המעיינות: עולם המים

המעיינות הנובעים בעמק המעיינות, למרגלות הגלבוע, יודעים היטב את מלאכתם, והם מבצעים את תפקידם מצוין: מזרימים את מימיהם לעבר תעלות ציוריות ובריכות מים גדולות, שאין אף אדם בעולם שיוכל לסרב להן. בקיצור, כאן לא תשמעו את תירוצי "המים קרים". אין בכלל מצב כזה.

מדובר באתר תיירות מוסדר, שמאגד כמה אתרי מים. הכניסה ללא תשלום, אך קחו בחשבון שההליכה אל חלק מהמעיינות עלולה להיות מעט מייגעת בימי הקיץ (אפשר לשכור אופניים או רכב חשמלי, בתשלום). לכן, ההמלצה שלנו היא לדגום את עין מודע: בריכה גדולה במרחק סביר מהחנייה. את הבריכה מזינים פלגי מים, ובה שוחים דגים שיתנו לכם ביסים קטנים ברגליים. זה מצחיק, זה כיף וזה שוב מצחיק.
אם אתם כבר כאן, אל תוותרו על טבילה בנחל הקיבוצים הסמוך, אף הוא חלק מעמק המעיינות. בא לכם להתבודד (יחסית)? הרחיקו עד עין שוקק.

להגיע: לחניון המרכזי של פארק המעיינות – מכביש 669, בין בית שאן לצומת השיטה. לעין שוקק: מכביש 669, לפי השילוט (קצת אחרי ניר דוד). משך ההליכה מהחנייה לעין מודע: כ-20 דקות.

עין מודע

עין פיק: מים בלב היער

בדרום רמת הגולן, למרגלות קיבוץ פיק, מסתתר מעיין שהיה עד לא מזמן סודי למדי. נכון, היום שום דבר כבר לא סודי, אבל תחושת האינטימיות עדיין נשמרת במקום הזה, הגדוש סבך צמחייה ומזכיר יער גשם.
המעיין עצמו מתחיל את חייו במעמקי מערה סמוכה, והוא זורם אל עבר בריכת אבן לא גדולה. אם תגיעו לכאן מוקדם בבוקר או ביום חול, יש סיכוי שתהיו פה לגמרי לבד. מכאן הכל תלוי בכם…

להגיע: מכביש 98, מדרום לצומת פיק. פונים לפי השילוט לכיוון מערב, מחנים וצועדים לפי השילוט כ-200 מטרים.

עין פיק

עינות סלוקיה: כמו גלויה

במרחק קצרצר מהעיר קצרין, בלב רמת הגולן, מצוי מרחב שנועד כל-כולו לעשות טוב לנשמה. פלגי מים קטנים ומפלים זעירים ממלאים בריכות מים נהדרות שתוכננו בקפידה. אין זה מפליא לגלות כאן תלמידי קורסים לציור, שמגיעים כדי לתעד את כל היופי הזה.

המים עצמם רדודים מאוד ומתאימים לטבילה "בכאילו", אבל כך או כך – ילדים קטנים יעופו על המקום, המעוטר בעצי בוסתן ובצמחי מים ונדמה כפרק מספר הרפתקאות.
בנוסף, יש פה המון מקומות לפיקניק, כמו גם מקומות מסתור יפהפיים. בקיצור, גם זוגות רומנטיים ישמחו לאמץ את המקום בכל פעם שמגיעים לגולן. יופי של שלווה.

להגיע: מכביש 87, צפונית-מזרחית לצומת קצרין. יש שילוט.

עינות סלוקיה

עין מוקש: המעיין הסודי שלי

יש מקומות שברגע שאתה מגיע אליהם, אתה חובט (קלות) במצחך ואומר "איך לא הכרתי את המקום הזה עד היום?". ואת המשפט הזה אתה שומע מכל עבר, ממטיילים נוספים שנחשפים לממתק הזה, הקרוי "עין מוקש".

ולמה דווקא עין מוקש? מהסיבה הפשוטה שהמעיין מצוי בקצה שביל שסביבו זרועים שדות מוקשים, כמו במקומות רבים בגולן. מפחיד?

כל עוד תישארו על הדרך המסומנת, שהוכשרה כאן היטב, אין לכם מה לדאוג. פשוט רדו אל המים, אל מעין בור ענקי שבו נטועות מדרגות אבן קטנות, והסתתרו מהעולם. שימו לב: המים עמוקים ואינם מתאימים למי שאינם יודעים לשחות. כל השאר לא ירצו לעזוב.

להגיע: מצומת עין זיוון עולים על כביש 98, ואחרי כקילומטר מחפשים את השילוט. מחנים וצועדים ברגל כמה דקות בשביל המסומן (בלבד!)

עין מוקש

* כל המסלולים המופיעים בכתבה זו קלים ומתאימים לכל המשפחה. יש להצטייד במפה, בבגד ים, בסנדלים להליכה במים ובהרבה מי שתייה – כי גם בטיול מעיינות אפשר להתייבש. גם במעיינות רדודים יש להשגיח היטב על הילדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו