אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המבקר חושף: זה מה שיש בסלט שלכם

דו"ח מבקר המדינה, שפורסם היום על ידי השופט בדימוס יוסף שפירא, מעלה כי אזרחי ישראל ממשיכים להיחשף לחומרי הדברה שנאסרו באירופה ובארצות הברית

המבקר חושף: זה מה שיש בסלט שלכם
  (צילום: Garrett Mills/Flash90)

דו"ח מבקר המדינה, שפורסם היום (שלישי) על ידי השופט בדימוס יוסף שפירא, מעלה כי אזרחי ישראל ממשיכים להיחשף לחומרי הדברה שנאסרו באירופה ובארצות הברית.

משתמשים בחומרי הדברה שנאסרו באירופה

מהדו"ח עולים ממצאים חמורים בנושא ההדברה כאשר העיקרי שבהם הוא שאנשי המבקר מצאו כי הציבור בארץ המשיך להיחשף, באמצעות צריכת ירקות ופירות, לשאריות של חומרי הדברה מסוימים שנאסרו או הוגבלו לשימוש חקלאי באירופה ובארצות הברית נוכח השפעתם השלילית על הבריאות והסביבה.

עוד עולה מהדו"ח כי כי יחידת השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות לא מבצעת פיקוח בשטח על עבודת החקלאים. זאת למרות שהדבר נחוץ כדי לבדוק אם הם פועלים על פי הוראות השימוש של תכשירי הדברה, במטרה לצמצם ואף למנוע את קיומן של שאריות חומרי הדברה במזון המסופק לצרכן.

משרד המבקר ממליץ שמשרד החקלאות ומשרד הבריאות ישתפו פעולה כדי להציג לציבור ממצאי סקרים שהם מבצעים וגם כדי לעדכן את הרגולציה בתחום. "נחוץ לזרז תהליכים אלה בעיקר כדי לשמור על בריאותם של עוברים בבטן אמם, של תינוקות ושל ילדים החשופים במיוחד להשפעתם השלילית של חומרי הדברה". כמו כן קובע המבקר כי יש לבצע הדרכות לחקלאים ולפקח בשטח על ההדברה במשקים החקלאיים.

משרד החקלאות: "מקדמים שינוי מדיניות"

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "בימים אלה משרד החקלאות מקדם שינוי במדיניות השימוש בחומרי הדברה בפירות ובירקות למען שמירה על בריאות הציבור, ובכך ישלים את הטיפול בפיקוח ובקידום נושא הפחתת השימוש בחומרי הדברה.

"לאור הטענה כי השמירה על בריאות הצרכן הישראלי אינה שונה מהשמירה על בריאות הצרכן האירופי, ולאור הצורך התמידי לאזן בין שמירה על בריאות הציבור לבין המשמעויות הכלכליות של החלטות אלו על הייצור החקלאי, מובן לכל כי תקינה שהתקבלה באיחוד האירופי יכולה ואף צריכה להתאים לציבור בישראל.

"במסגרת זו, המשרד בוחן את האפשרות להמליץ לוועדה הבינמשרדית לה שותפים משרדי החקלאות, בריאות, הגנת הסביבה וכלכלה, לאשר את השימוש בחומרי הדברה המותרים באירופה בהסתמך על הליך הרישוי שמבוצע באירופה, ללא צורך בהליך המתרחש כיום לרישוי חומרי הדברה בישראל. המטרה בהמלצה כזו היא שיהיו לחקלאים פתרונות הדברה זמינים במיידי חלף החומרים שעתידים לצאת ולהיאסר בשימוש באיחוד האירופי.

"מהלך זה הינו המשך ישיר לפרויקט דומה שיזם המשרד לפני שנים אחדות, במסגרתו ביצע הערכה מחודשת למספר רב של תכשירי הדברה. בתוך כך, ביטל המשרד את רישומם של כ-40% מכלל החומרים הפעילים.

מבקר המדינה: אורי אריאל העביר עשרות מיליונים למקורבים

"בנוסף, המשרד בוחן את האפשרות להמליץ לוועדה הבינמשרדית בהשתתפות משרדי החקלאות והבריאות לתקן את תקנות שארתיות חומרי ההדברה המותרים בשימוש על פי תקינה בינלאומית, בהתאם לתקינה במדינות מערביות, ולתקן את המצב הנתון כיום, כך שהשארתיות המותרת בישראל תהיה תואמת לרמה המותרת בשווקי היעד.

"לעניין עיכוב יישום תכנית הרביזיה, אומנם תקנות בריאות הציבור אושרו עוד במהלך כהונת הכנסת הקודמת. אולם, עקב התפזרות הממשלה, התקנות לא נחתמו על ידי השרים. כתוצאה מכך, נאלץ המשרד להמתין לאישור הכנסת החדשה ולאישור הממשלה.

"לעניין התקנות לעיגון דרישות של איכות ובטיחות התוצרת הצמחית המשווקת לצרכן המקומי, שנועדו להבטיח לצרכן בישראל תוצרת חקלאית איכותית ובטוחה למאכל, הן נמצאות בישורת האחרונה לקבלת אישור ממשרד המשפטים.

"יתר על כן, המשרד מסכים עם דעת המבקר כי סקר הדגימות אינו מהווה תחליף ראוי לפיקוח בשטח, הדורש תקני כוח אדם רבים. אולם לצערנו, ההחלטה להגדיל את כמות התקנים, אינה עוד בידי אנשי המשרד. וכן, בהתבסס על פסיקת בית המשפט העליון, פעילות פיקוח ואכיפה היא פעילות שלטונית מובהקת, וככזו לא ניתן להעבירה לביצוע באמצעות מיקור חוץ. על כן, ידי המשרד כבולות והוא משתמש בסקר הדגימות כפתרון זמני.

"מלבד זאת, משרד החקלאות מודה למבקר על ביקורתו בעניין פיקוח וקידום הפחתת השימוש בחומרי הדברה. עם קבלת טיוטת הדו"ח, נעשתה עבודה יסודית במשרד להבנת הפערים והדרכים למימוש הפתרונות הרצויים. פתרונות אלו מקודמים בימים אלו במסגרת תכניות העבודה של יחידות המשרד. המשרד ילמד את הנקודות שהמבקר העלה ויעשה בהן שימוש לקידום הנושא לטובת כלל הציבור בישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חשבתי שתופעה כזו לא קיימת יותר
אז חשבתי | 16-05-2017 17:49
ההקבצה של כל שליחי הציבור -עשה לביתך