אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בגלל הדתל"שים: הציונות הדתית לא מצליחה לגדול

מחקר חדש מעלה כי למרות שהציבור הסרוג בישראל בעל פיריון גבוה יחסית, אחוזו באוכלוסייה אינו גדל ונשאר יציב, הסיבה: אחוזים גבוהים של חוזרים בשאלה. ומה עם החרדים?

בגלל הדתל"שים: הציונות הדתית לא מצליחה לגדול
  (צילום: שאטרסטוק)

אמנם הדתיים יולדים יותר, אולם הדבר לא בא לידי ביטוי בציבוריות הישראלית; כך מעלים ממצאי מחקר 'דמוגרפיה של הדתיות'- תהליכי חילון בציבור הדתי והמסורתי, שנערך במסגרת בית המדרש לחברה של ארגון 'חותם'. על פי המחקר, הסיבה לכך היא מכיוון שחלק לא מבוטל מחובשי הכיפות הסרוגות בוחרים לנטוש את הדרך הזו כשמגיעים לגיל ההתבגרות. מדובר במחקר הנשען על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המחקר משווה את הנתונים לתהליכים שעובר העולם החרדי, בו שיעור החרדים, אכן נמצא בעלייה.

חילונים יולדים פחות אך יציבים

סקרים של הלמ"ס בין השנים 2002 ‑2012, אותם בדק עורך המחקר מיכאל זלבה, מגלים כי למרות שחילונים יולדים פחות, יורדים מהארץ יותר ואפילו חוזרים בתשובה לא מעט, שיעורם באוכלוסייה נותר יציב ועומד על 43 אחוזים. תופעה זו משקפת מציאות של 20 שנה.

זלבה הסתמך על 'הסקר החברתי' של הלמ"ס המחלק את האוכלוסייה היהודית הבוגרת לחמש קטגוריות: חרדי, דתי, מסורתי דתי, מסורתי לא כל כך דתי וחילוני. מתוך 580,818 שגדלו בבית דתי, כמבוגרים – רק 254,574 שהם 46% נשארו דתיים. חלק קטן מהם, 5.5 אחוזים, הפכו חרדים, והיתר התפזרו בין רמות דתיות נמוכות יותר, כשרבים נדדו לעבר ההגדרה "מסורתי לא כל כך דתי". במקביל, אל הציבור החילוני מצטרפים לא רק הדתיים אלא גם המסורתיים. כך ששיעור החילונים באוכלוסייה נותר יציב.

הציבור החרדי גדל

הציבור החרדי לעומת זאת, גדל לאט ובהתמדה. על פי המחקר, משנות ה‑90 ועד היום שיעור הבוגרים החרדים שילש את עצמו, גם בגלל ילודה וגם בזכות תנועת חזרה בתשובה, והיום הוא עומד על כמעט 10 אחוזים מהאוכלוסייה. ישנם גם חוזרים בתשובה שמחליטים לקיים אורח חיים סרוג, אבל מדובר בכמות שאינה מתקרבת אל הכמויות החרדיות. לשם השוואה, שיעור תלמידי הממ"ד עומד משנת 1992 ועד היום על 18.5 אחוזים מכלל התלמידים היהודים, כאשר שיעור המתחנכים בחינוך החרדי, לעומת זאת, עלה בכ‑300 אחוזים בתקופה זו, ובשנת הלימודים הבאה הוא צפוי לעמוד על כשליש מתלמידי ישראל.

לפעול במישור החברתי

"נראה שהנתונים שעלו במסגרת מחקר של בית המדרש לחברה, אכן משקפים מגמה קיימת, שמצריכה התייחסות מערכתית בציבור הדתי-לאומי, לא רק במערכת החינוך של החמ"ד, אלא גם במישור החברתי, לגבי שאלת שמירת הזהות הדתית וחיזוקה", אומרים בארגון חותם.

"אל לנו להמשיך במצב של טיטוא בעיה זו על ידי התעלמות ממנה. החשש גובר לאור צעדים כמו זה של חה"כ מיקי לוי, אשר הגיש הצעת חוק לתמיכה ב'חוזרים בשאלה'. הצעה שמשמעותה עידוד המשך נטישת חיי תורה ומצוות. אנחנו סמוכים ובטוחים כי בשילוב ידיים של כלל הגורמים ניתן להפוך מגמה זה, ולחזק את העולם הרוחני-אמוני של הציבור הדתי לאומי, באופן שאף יגביר את החיבור של הציבור לאמונת ישראל" הוסיפו בארגון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
החלנה
צביקה | 15-05-2017 18:02
אתם טועים. כשתורת ישאל הפכה מתורה לתלמוד תורה החלה הנטישה. הפכו את האמונה למקצוע ולא כך היא. והאמת שכבר נמאס מעסקני הדת המקצועים! אם לא יהיה שנוי המגמה תמשיך.
תהיה אמתי עם עצמך ואל תעבוד עלינו
מאן דאמר | 16-05-2017 8:09
באמת? בגלל שיש הרבה לומדי תורה בישראל שאינם עובדים (שאלה שהיא טובה וחשובה בפני עצמה) החלטת לפרוש מקיום תורה ומצוות? או אולי בגלל שרצית לחבק את חברה שלך ולצאת לפאב השכונתי? האם בגלל שלמרבה הצער יש רבנים שעשו את תורתם פלסתר ואף חיללו שם שמים החלטת לא לקיים מצוות או בגלל שקשה לקום בבוקר ולהתפלל במניין, להניח תפילין ולברך ברכת המזון בכל פעם? האם בגלל שיש דתיים או חרדים שדרך חייהם איננה נראית לך בגלל זה נטשת את תורת אמך?? עשה כרצונך ואני מכבד את החלטתך מכל הלב - אבל לטובתך אל תעבוד על עצמך בעיניים ובטח לא עלינו. סגנון ה"אכלו לי שתו לי ירו לי" לא עובד בנושא הזה. תחשוב טוב שוב.
2
הסרוגים מעולם לא נתפסו כדתיים במיוחד
שי | 15-05-2017 20:53
בימי מפא"י העליזים הם היו ה"שותפים הטבעיים" והחביאו כיפות מתחת לבארטים. בהמשך הם מיצבו את עצמם כחילונים משודרגים, גם קצונה, גם דמוקרטיה וגם קצת יידישקייט, אבל לא יותר מדי, כדי לא להרגיז את האח החילוני הגדול. התוצאה: חוזרים בתשובה מחפשים את הזרם האמיתי והלא מתפשר, מאידך הנושרים לא רוצים לשבת על שני הכיסאות, החילוני והדתי, כאשר החילוני הרבה יותר נוח.
3
הסיבה פשוטה
שמי | 15-05-2017 21:16
מה הצבור רואה כ"טופ"? זאת השאלה. הצבור הסרוג רואה באדם בעל קריירה מוצלחת, יכולת להטיס מטוס קרב, דרגה גבוהה בצה"ל כעל "מלח הארץ", איש שאליו נישא את עינינו. והבעיה מבחינה דתית היא שאלה נתונים שגם אדם חילוני יכול להגיע אליהם. ואצל החרדים אדם גדול זה אדם שהגיע לגדולה בתורה, רב מורה הוראה בישראל, תלמיד חכם וחילוני לא יכול להגיע לגדולות כאלה - מהסיבה הפשוטה שאינו לומד ומקיים את התורה.
4
סוף סוף מישהו אמיץ שם את הקלפים האמתיים על השולחן
מאן דאמר | 15-05-2017 22:09
למרבה הצער אחוז החילון בחברה הדתית (שבה גדלתי ובתוכה אני חי) מגיע לכרבע מכלל הילדים. כבר היו מחקרים בנושא. באזור מגוריי שהוא אזור גדול מאוד וכמעט כולו דתיים אין אפילו משפחה אחת!!!! של בניה ובנותיה הגדולים נותרו דתיים. בדרך כלל אחד במשפחה מתחלן לפעמים שניים ולפעמים לצד החילון יש גם ילדים "לייטים". זה כבר מזמן היה צריך להדליק נורות אדומות ויללות אזעקה. לא כל כך מעניין אותי מה קורה במגזר החרדי (אולי רק בשביל ללמוד ולהסיק מסקנות שכן מהיכרותי עמם אני יודע שהבעיה הזו מטרידה גם אותם רק לא בהיקפים גדולים שכאלה), אבל ברור לי שאנחנו נדרשים לחשבון נפש אמתי.
5
כל הכבוד לדתלשי"ם
איש אחד | 15-05-2017 22:21
העוזרים לשמור על מדינה שפויה איום ונורא שהחרדים ממשיכים וממשיכים להתרבות. עצוב ומזעזע
סע לגרמניה שם כבר מצאו וישמו פתרון.
לריינהולד | 17-05-2017 0:12
6
הגורמים לתופעה
ציוני דתי | 15-05-2017 22:30
בתחילת שנות השמונים היתה מגמה של החזקות אבל אז החליטו המתחזקים להתנתק ולהקים מסגרות נפרדות 1. בתי ספר תורניים 2. תנועת נוער תורנית 3. ישובים תורניים. מכאן נשארו המרכז לבד כי המשפחות התורניות התנתקו והסתגרו הפתרון הוא לחיות ביחד עד אז נקבל 2 ציבוריים מוגדרים "תורניים" ו"שאר" אחיי החרדלים אי אפשר גם להתבדל וגם לבוא בטענות אל אלה שנותרו מאחור
עדיף חרדל ולא קטשופ.
הסקר שקר | 17-05-2017 0:11
7
תמונה לא צנועה.
מד | 15-05-2017 23:51
8
כמחנך בתיכון מבוקש בירושלים - אכן נכון ועצוב-כנסו
גידי | 15-05-2017 23:51
מדובר על תיכון " תורני" מבוקש שמחנך לליברליות וציונות ולליטיות דתית או דת כפולקלור כשההורים הם לייטים מבחינה דתי אחוזים ניכרים מהבוגרים יוצאים ללא כיפה ( לדעתי כ30%) כשישנה השלמה ואי רצון או נסיון להתמודד עם המצב מצד ההנהלה וההורים ובטח הפיקוח יש תחומים שניתן להתגאות אך לא בעיקר שהוא הוצאת בוגרים שיהו דתיים ברמה טובה . ואם זה המצב בתיכון שאני מלמד מי יודע מה קורה בפריפריה
9
הגיע הזמן להודות הציונות הדתית היא סתם הכלאה
| 16-05-2017 6:09
אני מה שנקרא "דתי לאומי" יש שרצו לצבוע את המונח באידואולגיה מתקדמת ויש שרצו אפילו לומר שהתורה של א"י (כך קוראים לה) נעלית יותר אבל המציאות מוכיחה שזאת סתם מריחה עבור אנשים שרוצים איזושהי זיקה לדת בהיותם נהנים מהחילוניות במקביל והתוצאה פשוטה - דתלשים!! הגיע הזמן לכל דתל לעשות חישוב מסלול מחדש מה הוא באמת
אתה מריחה.
הגרימ חרלפ | 17-05-2017 0:10
10
שטויות
נחמן | 16-05-2017 8:43
גם אם היתה נטישה כזאת עדיין הציבור גדל. יש בממוצע יותר מ2 ילדים, ואם 49% נוטשים (וגם זה לא בטוח, אלא הכל תלוי בהגדרת מהו בית דתי) עדיין הציבור גדל
11
המחקר הזה בדק את העבר של עשרים שנה עד 2012
אילון | 16-05-2017 10:59
לפי ההתרשמות שלי המצב בהווה הוא שונה, לפחות מבחינת כמות הלומדים בחמ"ד
12
הסיבה פשוטה. הצעירים החרדים מנותקים מהעולם, לכן קונים -
משה | 16-05-2017 11:52
שחז"ל ידעו את כל המדעים. אם הם אמרו שקול רעם הוא "עננים ששופכים מים זה לזה (האמינו שהעננים נודות, כלים מלאים מים), או קול העננים שמתחככים בגלגל (האמינו שבשמים גלגלים פיזיים) וכו' וגו', זה האמת וכל העולם בורים ולא יודעים. לעומתם הסרוגים לא מנותקים ולכן יודעים שחז"ל לא ידעו מדע, אלא רק מה שהיה מקובל בתקופתם שחלק גדול מזה היום ברור שזה שטויות. וכשהרבנים אומרים להם כמו החרדים, זה גורם לסרוגים להתרחק מהדת!
בטח בטח עוד תרוץ כדי לנקות את המצפון
יהודי | 19-05-2017 12:06
...
חותמו של ה' אמת!
.. | 17-05-2017 6:36
13
אכן דורש חשבון נפש.
לשים תדברים על השולחן | 18-05-2017 22:41
אחרי כל הדיבורים הגבוהים על תורה-ועבודה-ולקדש-את-החומר-ולראות-פרינדז תכלס צריך לחשוב בכנות מה היעדים שלנו באמת למה אנחנו מחנכים בסבטקסט מה המחיר שאנחנו משלמים על הפתיחות הנפלאה שבדיוק לה כיוון הראי'ה בכל כתביו ג.נ. גדלתי בקיבוץ הדתי
14
הרעיון של הציונות נכשל ובגדול
הרעיון של הציונות נכשל ובגדול | 22-05-2017 12:38
איך שלא נסתכל על זה ציונות דתית או לא- הציונות = כשלון. גם במגזר החילוני יש ילדים "אבודים" שמחפשים את עצמם... הבסיס מעוות והילדים המתבגרים מרגישים שזה לא זה. איך מוכרים לילד שעכשיו זה אתחלתא דגאולה בזמן שהוא רואה את כל מה שקורה וקרה כמו למשל פינוי גוש קטיף... זאת גאולה? אז נכון יש צבא ברוך השם, יש מדינה אבל זאת לא גאולה. הדור שלנו מחפש אמת ללא פשרות . צריך מנה גדושה של יהדות כדי לעמוד בעוז נגד הרוחות המנשבות. את החיסון והתרופה למגפות הרוחניות אפשר למצוא אך ורק בתורת החסידות... הגיע הזמן להכיר באמת ולהרים את הכפפה . לייסד שיעורי חסידות לנוער, שיעורים בעלי תוכן עמוק ולא להשאר ברמה הפרקטית והחיצונית של התורה זאת דעתי
15
יש ישיבות/אולפנות בהם 50% נושרים. ושולחים לשם.
אלי | 21-06-2017 1:01
האם היו שולחים את הילד/ה לחצות כביש בו 50% נדרסים למוות? ברור שלא. המסקנה שלי היא, שלהורים, לא מפריע באמת הנושא הזה. העיקר , 5 יחידות במתמטיקה. דת, דבר נחמד, למה לא.... התיקון, ארוך וקשה. אבל, יש תקווה.
16
ץץץץץ
אני | 22-08-2017 23:51
הסיפור הרבה יותר מורכב. למעשה השבר נימצא אצל כולם. הוא עמוק מאוד. גם אין מידע אמיתי על המיגזר החרדי המיסתגר. אפילו המישטרה לא נימצאת שם. העולם החרדי לדעתי הכי פגיע כי הם לא מיתמודדים עם החיים. המפץ הגדול יעלים לגמרי את החרדיות. אי הליכה לצבא ואי עבודה זה לא חוזק אלא חולשה עצומה. ככל שאתה גטואי סקטוריאלי ככה האשלייה גדולה יותר. התלות העצומה שלהם בכספי המדינה היא לא לטובה. אלא חולשה . אם מה שקורה באזרנו יכה בנו לא ישאר הרבה מהחרדיות. כי המדינה לא תוכל לממן אותם יותר. הרבה יברחו לחול והשבר יהיה נורא. הכל יחסי . השבר בפועל הוא אצל כולם.
17
היה צפוי ...
חרדי | 04-02-2018 2:15
זבל אתם תתביישו לכם חילונים תלכו למקום שלכם לצבא הטמא ולכל הדברים האסורים שאתם עושים נכשלתם בגדול עוד מאט כבר לא יהיה למי להגיד את זה כי כולם תהיו ....
18
הסיבה היא פשוטה: הדת מלאה בשקרים ורוע
א | 12-02-2018 1:27
מה יעזור חשבון נפש כשקשקושי הבריאה מגובים ב0 עובדות? מה יעזור חשבון נפש כשהדת מצדיקה השמדות עמים, עבדות רצחנית, שנאת הומואים רצחנית, ושנאת גויים? דוקא הדתלשים צריכים לעשות חשבון נפש, כי לא מספיק דתיים חוזרים בשאלה. אבל ברוך השם יהודיי הגולה מתבוללים במהירות.
19
נבואה זה שם הסיפור
אני | 12-04-2018 12:02
הסקטוריאליות צריכה להעלם. האמונה צריכה להיתעצב מיתוך ההויה כולה. גם שבעיני אמונה בגמרא היא לא באמת אמונה. עשרות שנים שולטת כהונת אהרון ברק וכהונת הגמרא. זהו. מיצתה את עצמה. עכשיו צריך להתאים עצמך לאדמה זו. היא אומרת לכו לנבואה. מצביעה בידה על המדרגה העליונה אליה כולנו צריכים לטפס -הנבואה. כהני ההוה לא מכירים בה לא אהרון ברק לא הגמרתיים זה מראה כמה היתרחקו מאדמה עיברית זו שלנו. אבל היא זו המייצגת המסמנת הנבואה. היא באמת אנחנו. כשהיא תופיע גן עדן יחזור יחד עם אלוהי צבאות ישראל וכמובן אליהו שהיה גם נביא.
20
כמשקיף מבחוץ יכול להוסיף משהו לדיון
חם או יפת | 29-05-2018 13:34
אני לא דתי אבל מכיר הרבה דתיים ודתיים לשעבר. לדעתי מה שקורה בעשרים השנים האחרונות הוא שרבים מבני הציבור הדתי כבר לא מוצא את עצמו בתוך הקהילה הזו מבחינה ערכית. בעיקרון אפשר לחלק את האוכלוסייה לשתיים כאלה שרואים את עצמם כקודם כל אינדיווידואלים ואחר כך כשייכים לקבוצה וכאלה שהם ההפך כלומר, המרכיב המשמעותי ביותר בזהות שלהם הוא המרכיב הקבוצתי.לצורך העניין בעלי נטיה שמאלנית ובעלי נטיה ימנית. בשלושים השנים האחרונות ואף יותר כנראה תהליך שרק התחיל אחרי 67 אבל הגיע כנראה לשיא לפני כשלושים שנים הציבור הדתי הפך מציבור שיש בו מקום לתפיסות שונות למבנה זהות שונה ימניים יותר ושמאלניים יותר (לאו דווקא בפתרונות הפוליטים הרצויים) לציבור מאוד מונוליתי שיש בו רק מקום לתפיסה אחת - התפיסה הימנית יותר. אבל ברמת הילדים הנטייה לתפיסת זהות יותר אינדיווידואליסטית או יותר לאומית עדין מתחלקת באופן פחות או יותר שווה והלדים האלה שגדלים מגלים שאין להם מקום יותר בתוך הקהילות שלהם פשוט עוזבים. לכן גם המספרים הגדולים שמתקרבים לחמישים אחוזים. זהו חשבון הנפש שאתם צריכים לעשות: איך זה שכולכם חושבים אותו דבר? האם זה הגיוני שכל מי שדתי יהפוך לימני כלכך? הרי זה ממש לא הגיוני.
21
בעזרת השם יגדל אחוז החילונים
מיכל | 11-07-2018 10:32
עצוב שאחוז החרדים גדל. מתכון להרס המדינה. חשוב מאוד לשמור על הציביון החילוני ולטפח אירגונים של חוזרים בשאלה. כמו כן חשוב מאוד לעשות רפורמה בחינוך החרדי. הילדים החרדים מוזנחים ולא מקבלים השכלה חוץ מקשקושי חיידר.
22
המקור לחזרה בשאלה נמצאת בישיבות תיכוניות ואול
איתמר | 12-07-2018 16:34
בשנים האחרונות יש תופעת התחרדות בקרב הציבור הדתי לאומי. הסיבה לכך זה הישיבות התיכוניות והאולפנות. שני מוסדות דתיים שמנסות לכפות את הדת בצורה לא הגיונית על תלמידיה בעזרת הפחדות ואיומים. מתי יבינו הישיבות והאולפנות שבמקום לקרב את הנוער לדת כל מה שהם עושים זה רק להרחיק אותם?! זה חייב להיפסק!