אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תחנה צבאית? רק 4% משידורי גל"צ עוסק בצה"ל

הבוקר נחשף בועדת החינוך של הכנסת מחקר שנערך על פעילות גל"צ. מן הדו"ח עולה כי "בחינת לוח השידורים של התחנה מעלה כי בתחנה משודרות כיום 5 תוכניות צבאיות בלבד, המהוות 4% מסך שעות השידור השבועיות." המחקר עמד גם על המתח שבין תחנה צבאית לבין חופש העיתונות.

תחנה צבאית? רק 4% משידורי גל"צ עוסק בצה"ל

הבוקר (ב') קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא הדחתו של מפקד גלי צה"ל יצחק טוניק ע"י שר הבטחון.

במהלך הישיבה, הוצג מחקר מיוחד שהזמין חבר הועדה, יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), ממחלקת המחקר של הכנסת.

מן המחקר עולה, כי על אף שהתחנה מוגדרת כתחנה צבאית, היא עוסקת בעיקר בפוליטיקה, ואילו השידורים העוסקים בנושאי חיילים וצבא, נדחקו לשעות בעלות אחוזי האזנה נמוכים.

במסמך, שהוצג לראשונה הבוקר, מתואר תהליך הקמת התחנה הצבאית ב-1950, כשבתחילה היא נקראה "שידורי צבא ההגנה לישראל". הטעם להקמתה היה בין השאר "מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי עזר לקליטת עולים, להנחלת הלשון, להקניית ידיעת הארץ ותולדות האומה, לליכוד שבטי ישראל…" כך לפחות לפי חזונו של בן גוריון ביום הקמת התחנה.

בראשית שנות ה-70 החלה התחנה לשדר תוכניות בעלות אופי אזרחי, כגון תכניות תרבות ואקטואליה. כמו כן, בשנותיה הראשונות שידרה גל"צ שעות אחדות במהלך היממה, ורק אחרי מלחמת יום הכיפורים החלה לשדר 24 שעות ביממה.

בשנת 1994 הוקמה במסגרת גלי צה"ל רשת שידור נוספת המכונה "גלגל"צ", אשר משדרת בעיקר דיווחי תנועה ומוסיקה.

גל"צ היא מצד אחד יחידה צבאית, הכפופה לקצין חינוך ראשי, ומאידך היא משדרת תכנים אזרחיים שבפיקוחה של רשות השידור. המימון להפעלת התחנה מגיע מתקציב משרד הביטחון ומתשדירי חסויות ופרסומות.

נתוני התקציב של גל"צ אינם מפורסמים בספר התקציב. מנתונים שנמסרו על ידי מפקד גל"צ, סא"ל יצחק טוניק, בפני ועדת הכלכלה של הכנסת במאי 2010, עולה כי תקציב התחנה עומד על כ-40 מיליון ש"ח בשנה.

תחנה צבאית או אזרחית?

על הבעייתיות שבהפעלת תחנה צבאית העוסקת בתכנים פוליטיים נכתב במסמך: "בעצם קיומה של תחנת שידור צבאית במדינה דמוקרטית טמון המתח המהותי שבין חופש העיתונות לבין האינטרס הביטחוני. עם מתח זה מתמודדים אנשי התחנה הצבאית מידי יום, בשל מחויבותם הן לפקודות הצבא והן לקודים העיתונאים שלא אחת מגיעים לכדי התנגשות."

"המתח הזה מוצא את ביטויו בעיקר במשדרי חדשות ובעיסוק בסוגיות השנויות במחלוקת ציבורית, ומקבל משנה תוקף בעת עיסוק בנושאים ביטחוניים."

"בחינת לוח השידורים של התחנה מעלה כי בתחנה משודרות כיום 5 תוכניות צבאיות בלבד, המהוות 4% מסך שעות השידור השבועיות." נכתב בדו"ח, "תוכניות אלה משודרות בשעות אחה"צ המאוחרות ובסופי שבוע."

"לעומתן, התוכניות הלא צבאיות מהוות עוגן מרכזי בלוח השידורים, כאשר תוכניות האקטואליה משובצות ברצועות שידור שזוכות לשיעורי האזנה גבוהים."

לפי הדו"ח אין לגל"צ תקנון אתי משל עצמה, אך מתוקף היותה חברה במועצת העיתונות היא כפופה לתקנון האתיקה שלה. עם זאת, בגל"צ מייחסים חשיבות רבה ונעזרים בכללי רשות השידור הידועים בשמם "מסמך נקדי", אך זה אינו מחייב אותם.

בסופו של הדו"ח נכתב כי לאורך השנים, נשמעו קריאות לסגירתה או להכפפתה לרשויות שידור אחרות, משיקולים תקציביים ואחרים, אך הניסיונות להוציא זאת לפועל לא צלחו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו