אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי הרבנים שתומכים בברנסקי וברב זאגא?

בעוד רבנים רבים פרסמו בפומבי קריאה לתמוך בנפתלי בנט, המועמדים יונתן ברנסקי והרב זאגא, נמנעים מלנקוט בשמות רבנים התומכים בהם. ברנסקי: "הם חוששים שתמיכה בי תגרום לפגיעה בהם". הרב זאגא: "בחרנו שלא להשתמש ברבנים"

מי הרבנים שתומכים בברנסקי וברב זאגא?
  (צילום: באדיבות המצולמים)

כבכל מערכת בחירות, גם הבחירות לראשות הבית היהודי שייערכו מחר (חמישי) מביאות גורמים רבניים לצאת בהצהרות אודות המועמד המועדף עליהם, אך בעוד מספר רבנים הביעו תמיכה פומבית בהמשך כהונתו של יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, המועמדים האחרים, אל"מ יונתן ברנסקי והרב יצחק זאגא, לא הצליחו, או שמא נמנעו, לפרסם הצהרות פומביות אודות הרבנים התומכים במועמדותם.

בעוד אצל ברנסקי יצא הרב שלמה אבינר בקריאה לתמוך בו, בקמפיין הבחירות של הרב זאגא אין ולו אזכור אחד של דמות רבנית. אך האם זה אומר שאין רבנים שתומכים בהם? לא בהכרח. לטענת השניים הם החליטו מלכתחילה שלא להכניס את הרבנים למערכת הבחירות, כל אחד מסיבותיו שלו.

בעוד אצל ברנסקי הרבנים שתומכים במועמדותו בחרו להישאר מאחורי הקלעים מחשש שתמיכה פומבית בו תיפגע בהם, אצל הרב זאגא טוענים כי זוהי החלטה מושכלת ולכתחילית שלא לערב רבנים במערכת הבחירות.

הרב זאגא: "גדולי הדור תומכים בי"

"לא קיים היום למעשה פורום מנהיגותי רוחני רחב ודעותיהם של גדולי הרבנים שונות", אומר גורם מרכזי במטה של הרב זאגא ל'סרוגים'.

לדבריו: "ישנם כמה וכמה מגדולי הדור שתומכים ברב זאגא ומתפללים בכל ליבם להצלחתו, אך בשל המורכבות הציבורית הרבה, הוחלט לעבור את מערכת הבחירות מבלי להעמיד את זקני הרבנים בקו האש". הגורמים מציינים כי "היום אנו מאמינים שהיתה זו החלטה נבונה ביותר".

בנוגע למשבר המנהיגות הרבני במגזר, ביקשו הגורמים להוסיף כי "הרב זאגא הכריז כמה פעמים, שמיד לאחר הבחירות יפעל להקמת פורום רבני רחב על מנת ליצור אחדות רוחנית מנהיגותית. אנו מתפללים ומקווים לפתיחת הלבבות ולבחירה אידיאולוגית אמיתית ונקיה מצד כל המתפקדים".

אצל ברנסקי כאמור המצב שונה. לטענתו רבנים רבים, ביניהם ראשי ישיבות הסדר ורבני יישובים, עומדים מאחורי מועמדותו ותומכים בו, אך מעדיפים שלא להיחשף גם בשל רגישות תפקידם וגם מחשש שהתמיכה בו תגרום לפגיעה בהם.

תמיכה של הרב אבינר

בשיחה ל'סרוגים' אומר ברנסקי כי כמובן שהרב אבינר תומך במועמדותו. "הרב אבינר מכיר אותי אישית מהמון שיחות והמון התייעצויות וכמובן שקיבלתי את ברכתו".

סרטון התמיכה של הרב אבינר בברנסקי

במהלך השיחה נוקט ברנסקי במספר שמות של רבנים בעלי שיעור קומה בציונות הדתית מהם קיבל את ברכת הדרך. ברנסקי מציין כי אחד הרבנים התנגד נחרצות לתמיכה במפלגת יחד בבחירות האחרונות והזהיר מפיצול המחנה הדתי לאומי, וכעת הוא תומך בברנסקי אישית במירוץ לראשות הבית היהודי.

לא נחשפים בשל רגישות התפקיד

רב בכיר נוסף בשמו נוקט ברנסקי משמש כרב יישוב כראש ישיבה הנמנית על הזרם החרד"לי ובגלל רגישות תפקידו הוא ביקש שלא להיחשף. הרב ברנסקי מציין גם שם של אחד מבכירי רבני הציונות הדתית והבולטים שבהם, אך מכיוון שהוא משמש כעובד מדינה הוא נמנע מלנקוט עמדה באופן פומבי. ברנסקי מציין כי אמנם אותו רב נמנע מפרסום עמדתו בפומבי אך כאשר פונים אליו הוא מנחה להצביע לברנסקי.

לא רק חרד"לים

לאורך כל השיחה מעלה ברנסקי שמות של רבנים רבים מהם זכה לברכת הדרך. ראוי לציין כי מדובר בקשת רחבה של רבנים הנמנים על כל קצוות הציונות הדתית, וזאת בניגוד לתפיסה כי הוא נתמך על ידי הזרם החרד"לי בלבד.

בסוף השיחה מסכם ברנסקי את תחושת הרבנים התומכים בו ואומר כי "בסופו של דבר מה שמשותף לכולם הוא החשש שבמקרה שברנסקי יפסיד לבנט יבולע להם רע על תמיכתם בו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
בחיים לא ראיתי כזה חוסר צניעות
מאיר | 26-04-2017 18:35
הרב זאגא חושב שהוא האיש היחיד בעולם וכולם קיימים רק כדי לשרת אותו. שיירד לעולם ויבין שגם אם אתה מספר אחד בעולם חשוב לשמור על הצניעות. זה ממש לוקה בחסר אצלו, וחוץ מזה סגנון הדיבור שלו עילג אפילו יותר משל בוזי הרצוג. אני מעדיף מישהו דתי וימני מבנט אז נשאר לי רק את ברנסקי.
אז אוךי תראה מישהו אחר
אברהם | 26-04-2017 23:09
שגם מבין בכלכלה עם ניסיון מוכח, גם במשפט, וגם יש לו ידע תורני שהוא יודע לנצל? אשמח לשמוע על מישהו כזה, בינתיים לא שמענו על מישהו כזה. רק על יוצאי צבא. נשמח שינהלו את הקרבות בשטח, אבל בכלכלה ושאר הדברים- יש להם עוד מה לשפר.
אין חדש תחת השמש
נפלא.מקובעים | 26-04-2017 23:02
עוד חכם שיהיה אחראי לאבדן 2-4 מנדטים דתיים לאומיים, מאז הרב לוינגר תמיד היו מתפצלים שהמפלגה הדתית לאומית לא היתה מספיק דתית או ימנית בשבילם והחלישו את הכוח האלקטורלי של הציבור הדתי - לאומי.
2
אבינר תומך בברנסקי אבל הוא לא יצביע עבורו
| 26-04-2017 18:46
שהרי הוא קרא לא להתפקד לבית היהודי.
אתה יכול לקרוא לו הרב אבינר
למה "אבינר"? | 27-04-2017 10:59
גם אם אתה לא מסכים איתו.
3
בנט תציל אותנו מכל תומכי יחד שחדרו לבית היהודי
ניסים | 26-04-2017 19:52
ברנסקי עליך נאמר מיחד באת ואל יחד תשוב הרב זאגא מי אתה ? למה עד הבחירות לא שמענו עליך כלום ?
אני שייכת לקהילה הדת"ל ובימי חיי לא שמעתי את השם זאגא
סבתא | 30-04-2017 18:23
וגם לא את השם ברנסקי לובש המדים השחצן הגדול - מי הוא בכלל ??
לא שמעת כלום, כי לא ניסית
יעל | 26-04-2017 23:07
הוא היחיד שפרסם מצע מסודר על בעיית הערבים עם עובדות ודוגמאות, פורסם גם על הכלכלה. תחפש קצת בגודל לפני שאתה מתלונן.
4
תרשמו 80% בנט 17.5% ברנסקי 2.5% החסר צניעות
שמעון | 26-04-2017 20:11
אבל חייבים לרענן את הרשימה, קצת אנשי פיריפריה , עדות המזרח, 80% מהח"כ מתנחלים , קצת מוגזם חייבים לרענן...תראו את רשימת הליכוד איזה מגוון, לא פלא שהפירפיה מצביעה לליכוד , אם בנט רוצה להתקדם הוא חייב להיות פתוח לכל סוגי האוכלוסיה... בהצלחה.
הוא ניסה בעבר
יאיר | 27-04-2017 15:23
להזכירך, הוא ניסה לרעננן עם אוחנה
5
בררתי אצל הרב שברנסקי מדבר עליו
תוכיח שלא | 26-04-2017 21:52
וטוען שהוא תומך בו בשקט אך לא בפומבי כי הוא עובד מדינה ואותו רב הכחיש נמרצות ואמר שלא היו דברים מעולם
קודם שברנסקי יוכיח משהו
הוא התחיל | 27-04-2017 16:11
מי שמסתמך על רבנים וירטואלים מבלי לנקוב בשמות שלא יצפה שזה יעשה רושם על מישהו
איך אתה יודע מי זה אותו רב?
תוכיח שכן | 27-04-2017 10:57
6
איסתירא בלגינא קיש קיש קריא
מאיר יאיר | 26-04-2017 21:56
כאחת הנבלות ידבר זאגא כאחד מהרחוב
7
אם בנט כזה דיקטטור
האח | 26-04-2017 23:05
שרבנים לא יכולים לפתוח את הפה בגללו, אז באמת שגם לליכוד הוא לא מתאים. .. אולי מרצ...
8
סופסוף בנאדם עם ערכים.
חייבים להצביע לברנסקי! | 26-04-2017 23:35
ברנסקי שחצן מהמדרגה הראשונה
נעמי | 30-04-2017 18:20
הרבנים אנונימיים - כי אין רבנים כאלה .
9
נו, באמת
מני | 27-04-2017 9:09
נשמע מאוד לא אמין לטעון שרבנים בציבור הדתי לאומי מפחדים מבנט ולכן לא מביעים את דעתם. וגם אם זה היה נכון, הרי שאותם רבנים שנמנעים מלומר את דעתם בשל חשש מפגיעה באינטרסים קטנים מוכיחים בכך שאין הם ראויים להיות מנהיגי ציבור, וממילא אין כל משקל לדעתם (ושוב: ברור לי שאין כאלה).