אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצעת חוק: להאריך את כהונת הרבנים הראשיים לכל החיים

שתי הצעות חוק המתייחסות לכהונת הרבנים הראשיים, עברו השבוע בשלבים מוקדמים של חקיקה. ביום ראשון עברה בועדת השרים לחקיקה הצעת חוק המאפשרת לרבנים מכהנים להגיש מועמדות נוספות לתפקיד והיום עברה בקריאה טרומית הצעת חוק המבקשת להאריך את כהונתם לכל החיים.

הצעת חוק: להאריך את כהונת הרבנים הראשיים לכל החיים
  כהונה לכל החיים. הרבנים הראשיים לישראל (פלאש90)

האם הרבנים הראשיים לישראל בדרך לקדנציה נוספת?

בתוך שבוע אושרו בועדת השרים לחקיקה ובכנסת שתי הצעות חוק הנוגעות לכהונת הרבנים הראשיים לישראל.

היום (ד) אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק אותה יזם ח"כ אלי אפללו מקדימה, יחד עם עוד שבעה מחברי סיעתו, המבקשת להאריך את תקופת כהונתם של הרבנים הראשיים לכל החיים. על פי הצעת החוק, היא תחול כבר על הרבנים המכהנים.

קודם לכן, ביום ראשון, אישרה ועדת השרים לחקיקה, הצעת חוק המאפשרת לרבנים מכהנים להתמודד לקדנציה נוספת לתפקיד.

מי שהתנגד בועדת השרים הוא שר המדע הרב דניאל הרשקוביץ, שטען בהחלטה ישנה פגיעה ברבנים הראשיים לשעבר, שנמנעה מהם התמודדות נוספת לתפקיד.

בכל מקרה ההצעה היום בכנסת זכתה גם היא לתמיכה הממשלה ואושרה ברוב גדול. יו" הכנסת רובי ריבלין, מתח ביקורת חריפה על ההצעה, ויצא מן ההצבעה בהפגנתיות.

בעת כינונה של הרבנות הראשית לישראל, בימי הרב קוק, נמשכה כהונתם של הרבנים הראשיים לכל אורך חייהם. רק בשנות השבעים, החליטה הכנסת, לקצוב את תקופת כהונתם של הרבנים הראשיים לעשר שנים.

בשנות השמונים, החליטה הכנסת בשנית, כי הרבנים הראשיים, לא יוכלו להתמודד פעם נוספת לתפקיד. נראה שבשתי הצעות החוק, מבקשים בכנסת ובממשלה להחזיר את המצב לקדמותו. הרבנים הראשיים לישראל, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, עתידים לסיים את כהונתם בעוד כשנתיים, כל זאת במידה ולא יספיקו לחוקק את שני החוקים.

להרחיב את החוק

בלשכת הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, לא התייחסו להחלטות: "יש לנו כל כך הרבה עבודה, שאין לנו זמן להתעסק בקדנציות נוספות" אמרו בלשכה ל'סרוגים'.

מי שמתנגדת להחלטה להשאיר את הרבנים הראשיים הנוכחיים בתפקיד היא בתיה כהנא דרור מנכ"לית מבוי סתום למען מסורבות גט: "כמו כל משרה ציבורית גם משרת הרב הראשי חייבת להיות תחת עינו הביקורתית של הציבור, הארכת כהונת הרבנים הראשיים חייבת להבחן על פי שיקולים ענייניים  לטובת הציבור."

"הרבנים הראשיים הנוכחיים לא הוכיחו במעשיהם כי הם פתרו את בעיית מסורבות הגט הניתנת לפתרון הלכתי ובתקופתם הבעיה רק הולכת וגדלה. יש להגביל את משרת הרב הראשי בזמן ובקדנציה במטרה לנרמל את כל הכרוך בשרותי דת בהתאם לתקינות המנהלית." אמרה דרור.

מנגד, נאמני תורה ועבודה, דווקא ברכו על ההחלטות: "אנו תומכים בבחינת חוק הרבנות הראשית לישראל. העברת הדיון לוועדה תאפשר לשנות את החוק, להרחיב ולגוון את הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים."

"בניגוד להתלהמות של גורמים שונים כנגד הצעת החוק, היא איננה מאריכה את הכהונה, אלא מאפשרת התמודדות נוספת. העיקרון של כהונה מוגבלת לזמן, ולאחריה התמודדות נוספת, צריך לחול בכל דרגי הרבנות, מרבני היישובים והשכונות, ועד רבני הערים והרבנים הראשיים לישראל." אמרו בתנועה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
חס ושלום
אבידן | 25-05-2011 20:44
אמרו בשם הרב זוננפלד ז"ל שהתנגד, כידוע, למוסד הרבנות הראשית, שהרב הראשי הראשון יהיה כהן, השני לוי, השלישי ישראל, והרביעי אפילו ישראל לא יהיה. זה אמנם לא התקיים ברביעי, אך אי אפשר לבטל לגמרי את נבואתו.
2
בעת כינונה של הרבנות הרשאית - צ"ל הראשית
| 26-05-2011 8:51