אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
טכנולוגי, סלולר, תוכן שיווק

סינון אתרים: ככה תשמרו על הילדים גם בסלולר

שיתוף פעולה ייחודי בין חברת נטספרק הישראלית לסמסונג העולמית, מציע את החבילה הבטוחה והמשתלמת להורים שרוצים לתת לילד שלהם סמארטפון ולהישאר רגועים. ראיון עם סמנכ"ל חברת נטספרק צביקה אילן

סינון אתרים: ככה תשמרו על הילדים גם בסלולר
  שומרים עלהילדים עם גלישה בטוחה. אילוסטרציה. צילום: שאטרסטוק

שר החינוך בנט הכריז לאחרונה כי המלחמה בחשיפת ילדי ישראל לתכנים פוגעניים במכשירי הסמארטפונים שלהם היא "אתגר אסטרטגי לילדנו".

מי שעומדת בראש חזית ההתמודדות הטכנולוגית מול האיום המטריד היא חברת נטספרק המובילה את מהפכת הסינון בישראל ובמדינות רבות לאחר שפיתחה את תוכנת הסינון המתקדמת והחכמה בעולם.

אחרי שעשרות אלפי הורים כבר התקינו במכשירי הסמארטפון של ילדיהם את תכנות הסינון של נטספרק, וחברות האינטרנט רימון ובזק-בינלאומי בחרו בטכנולוגיה המתקדמת ללקוחותיהם, משיקה החברה בשיתוף פעולה עם חברת הענק העולמית סמסונג את הסמארטפון המסונן בעולם ומעתה מכשירי הדגל של החברה יהיו עם Netspark Inside.

לרגל ההשקה, "סרוגים"- בראיון עם מומחה הסינון צביקה אילן, סמנכ״ל חברת נטספרק.

המוח מאחורי טכנולוגיית הסינון

למי שלא מכיר, בוא ספר מהי חברת נטספרק?

"נטספרק היא החברה מספר 1 בישראל ואחת המובילות בעולם בטכנולוגיה של בינה מלאכותית לסינון תכנים פוגעניים באינטרנט. זה אומר שיש לנו מערכת טכנולוגית מאוד מתקדמת, שמבינה מה היא רואה ולומדת להכיר דברים חדשים גם כשהם משתנים בקצב יומיומי או ברמה של שעות באינטרנט ובסמארטפונים. באמצעות הבינה המלאכותית הזו שאותה אנחנו משלבים בספקיות האינטרנט והסלולר וגם באפליקציות לסמארטפונים, אנחנו מספקים שירותים לחברות ולפרטיים שמאפשרים לגלוש בצורה מקסימלית לכלל התכנים באופן הבטוח ביותר באינטרנט ובסמארטפונים".

אבל כשאומרים אינטרנט מסונן בציבור הדתי לאומי, חושבים על אינטרנט רימון, אז מה בעצם ההבדל בינכם?

אינטרנט רימון הם לקוח מכובד שלנו וכיום גם ספק האינטרנט הגדול והטוב ביותר בישראל בתחום הסינון. אנחנו מספקים את הטכנולוגיה של הסינון ואינטרנט רימון, כמו-גם בזק בינלאומי שמסננת עם הטכנולוגיה שלנו מאות מוסדות החינוך המחוברים למנהל בתי הספר של משרד החינוך, מספקת את השירות ללקוחותיה. זה קצת דומה למעבד של אינטל – על כל מחשב מופיע סימון ש-Intel inside וזה אומר שהמוח והחכמה האיכותיים מיוצרים על-ידי אינטל, אבל המחשב מיוצר על-ידי Dell או Lenovo או "HP – , ככה זה עם נטספרק – אנחנו המוח המסנן וכל חברה או משתמש עושים ביכולות שאנחנו מספקים את מה שהוא חושב לנכון.

הפלטפורמה שלנו מאפשרת לכל לקוח, יהודי ולא יהודי, מבוגר או צעיר, לחוות מקסימום פעילות ומינימום חשיפה לתכנים פוגעניים באינטרנט או בסמארטפון שלו. המשתמש יכול להגדיר את רמת הסינון וצורת הפעילות של מערכת הסינון עם מערכת ניהול קלה לתפעול שמסופקת לו יחד עם המוצר. רמות הסינון מאפשרות בחירה כשהמינימום הוא סינון פורנוגרפיה ובגרסה המחמירה ביותר הסינון יאפשר הצגה של תמונות צנועות בלבד.

כשאנחנו מדברים על הורים, מעבר למערכת הסינון, אנחנו מאפשרים להם גם לבחור באילו נושאים יוכלו הילדים לצפות ולגלוש. ההורים יכולים להחליט האם הילד יוכל להשתמש ברשתות חברתיות, יראה יוטיוב, או יגלוש לאתרי חדשות. למשל – אפשר למנוע אתרי מסחר או להגביל שעות גלישה ושימוש בווטסאפ. את הכל אנחנו מאפשרים באפליקציה שלנו, בלי צורך בתכנות.

אז מה הבשורה בפרויקט עם סמסונג, הרי כבר כמה שנים קיימת אפליקציית נטספרק בסמארטפונים?

החידוש עכשיו הוא שיתוף פעולה ייחודי עם חברת סמסונג שהיא יצרן הסמארטפונים הגדול בעולם. סמסונג הכירו במוצר שלנו ככזה שניתן להתקין אותו בצורה לגיטימית על המכשירים שלהם ועדיין לשמור על האחריות היצרן. בדרך כלל כשאפליקציות עושות דברים אגרסיביים כמו חסימה או סריקת טקסטים – הן נכנסות לרשימות הספאם של היצרנים, והן נלחמות בהן ומי שהתקין אותן מאבד את אחריות היצרן והיבואן.

עכשיו אנחנו נמצאים בצד השני, לא רק שאנחנו אפליקציה מוגנת, אנחנו גם שומרים על אחריות היבואן והיצרן בצורה רשמית.

בנוסף, בגלל שהאפליקציה מגיעה עם המכשיר, בלתי אפשרי להסיר אותה. אם עד עכשיו, ההורה התקין את הסינון והייתה אפשרות כזו או אחרת להסיר את האפליקציה, כעת, אנחנו מגיעים כחלק מהמערכת המותקנת על המכשיר, כשגם איתחול של המערכת משאיר את הסינון מוטמע בסמארטפון.

ייצרנו כרגע סידרה שנותנת מענה לכמה רמות וסוגים שונים של לקוחות. מכשירי ה-J5 וה-J7 שמוגדרים מכשירים מצוינים ברמת "מכשיר כניסה" – מותאמים לבני נוער וילדים. סדרת המכשירים החדשים שהוכרזה רק לפני חודשיים ה- A5 וA7 שהם מכשירים מאוד מתקדמים במחירים שמאפשרים כמעט לכל אחד לרכוש אותם ומכשירי ה-S7 שהם מכשירי פרימיום – מתקדמים ובעלי יכולות ייחודיות. חשוב לומר שבשלב הזה את הסמארטפון עם הסינון המובנה, ניתן לקבל רק בסדרות שאנחנו משווקים, כלומר אי-אפשר לקנות את זה בדוכן טלפונים בקניון, אלא רק דרכנו, סמסונג שחררו לנו את הסדרות האלה.

צביקה אילן עם המכשיר המסונן שלו

חוסמים רק את מה שצריך

אז מעכשיו, הורה שקנה לילד או לילדה לו את המכשיר, יכול להיות רגוע שהסינון לא יבוטל?

נכון, אי אפשר לבטל את הסינון בצורה עצמאית על-ידי כיבוי. אפשר רק לנהל את רמת הסינון אבל אי אפשר לבטל אותה.

אחת הבעיות של סינון האתרים, היא האגרסיביות. לפעמים אתרים שלמים נחסמים בגלל מילה בעייתית או תמונה לא צנועה. ומי שנזקק לאינטרנט לצורכי עבודה, לא יכול לעבוד בצורה הזו. איך אתם מתמודדים עם הבעיה הזו?

ראשית, הבעיה שאתה מציג אינה בעיה רק של אנשים הזקוקים לסמארטפון לצורכי עבודה. זה נכון גם לאנשים שסתם גולשים לחדשות או לבני נוער שמשתמשים באתרים או ברשתות חברתיות. החוויה הזו של חסימה של אתרים שלמים, למרות שיש באתרים הללו חלקים שלמים שהם לגיטימיים – זו חוויה קשה ומתסכלת ללקוח והיא גורמת לנטישה של פתרונות סינון.

הטכנולוגיה של נטספרק פועלת בשיטת "אריגה". היא מאפשרת לנו לסרוק דפים בכמות אסטרונומית ובמהירויות של אלפיות השנייה, בצורה שלא משפיעה על מהירות הגלישה של המשתמש. אנחנו יכולים להסתכל על כל דף באינטרנט ולבדוק האם יש בו דבר בעייתי ולהסיר רק אותו – תוך הצגת שאר התוכן בצורה חופשית ללקוח – ממש "לארוג" אותו מחדש ולהציג ללקוח דף נקי מתכנים בעייתיים. הדבר נעשה בצורה כזו שהלקוח לא חווה את הסרת התכנים – הם פשוט נעלמים מהדף.

אתן לך דוגמה. מחר בבוקר תתפרסם באתר חדשות ידיעה חדשותית סתמית, אין שם משהו מעניין או לא ראוי. אבל, העורך החליט כדי למשוך גולשים לכתבה, להכניס תמונה בעייתית. זה יכול להיות עירום, יכול להיות בגד ים או הלבשה תחתונה יכול להיות כל דבר. כאן נטספרק נכנסת לפעולה, לפי הגדרות הסינון שקבע המשתמש, אנחנו נסיר מהדף את התוכן הבעייתי אך נשאיר את שאר הכתבה. זו יכול להיות תמונה, יכול להיות טקסט, יכול להיות לינק ובכל המקרים, כשמדובר ביוטיוב, אפילו נסנן את הווידאו. אנחנו מסוגלים לעשות ניתוח כירורגי לדף, תוך כדי גלילתו למטה על-ידי המשתמש – הוא יגלול ואנחנו ננקה. החוויה שגולשים חוו בעבר שאתרים שלמים עם תוכן לגיטימי נחסמו רק בגלל תוכן בעייתי שהופיע בקטגוריה או בעמוד ספציפי, כבר מזמן לא מתרחשת, הודות לטכנולוגיה של נטספרק.

רוצים לתת לילדכם סמארטפון ולהישאר רגועים? לחצו כאן

הרב יהושע שפירא שלח אותנו

איך בכלל הגעתם לפיתוח טכנולוגיה לסינון אתרים?

הרב יהושע שפירא, ראש הישיבה הגבוהה ברמת גן והרב שפועל בצורה הנמרצת ביותר כיום בתחום הסינון, גילה לפני למעלה מעשר שנים, שיש בעיה של חשיפה לתכנים בעייתיים – גם אצל תלמידים שיושבים בישיבות. הדבר הזה הניע אותו להתחיל לחפש פתרונות, וכשגילה שאין פתרון משביע רצון, שוב, מפני שהפתרונות היו כאלה שהשתמשו רק ברשימות "לבנות" ו"שחורות" (אתרים מורשים או חסומים), שחסמו דפים ואתרים שלמים, הוא החליט לעשות מעשה. הוא החליט לאסוף מפתחים ולהקים מערכת שתפתח טכנולוגיה שתסנן ברמה הגבוהה ביותר עם מינימום פגיעה בחוויית הגלישה – הוא הבין שאין דרך אחרת להצליח.

הוא התחיל בקטן עם קבוצת משקיעים שהאמינו במהלך ובהמשך כשהוא הבין שצריך לגדול בצורה משמעותית הוא גייס את הרב משה וייס, איש עסקים חרדי מירושלים שהחליט להרים את הכפפה וביחד עם קבוצת משקיעים הכניסו את היד עמוק לכיס ונתנו למערכת את מה שהיא היתה צריכה כדי לשעוט קדימה. הרב וייס הפך להיות ציר מרכזי בענייני הסינון והוא פועל יום ולילה בנושא בישראל ובחו"ל.

עד היום הושקעו עשרות מליוני שקלים בפיתוח המוצר – זה סכום גדול מאוד שכולו מיועד ליצירת הטכנולוגיה המתקדמת בעולם בתחום הסינון ולהציל נשמות. היום נטספרק היא כבר מזמן לא סטארט-אפ ששני חבר'ה עושים באיזה מחסן, אלא חברה יציבה שמוכרת גם בארץ וגם בעולם. הפעילות שלנו בחו"ל פרוסה כרגע על 13 מדינות מקנדה וארצות הברית, דרך מדינות בדרום אמריקה וכלה במדינות באירופה. אנו פועלים עם קהילות היהודיות-חרדיות בחו"ל, אבל לא רק. אנחנו מפתחים פתרונות לבקרת-הורים של לא יהודים, כשההורים רוצים שליטה על התכנים מול הילדים, אבל שלא יחסום יותר מדי את האינטרנט שלהם -הם מפעילים אותנו כפתרון. אנחנו מנקים בשבילם את הרשת והם יכולים להיות עם ראש שקט .

ואתה בוגר הישיבה?

לא. דווקא הגעתי מתחום אחר לגמרי. הייתי 16 שנה מנכ"ל של חברת הייטק, וגויסתי להצטרף לצוות של נטספרק, לפני חמש שנים, כדי לקדם את הפעילות השיווקית והעסקית בארץ ובחו"ל.

נותנים עצות למחוקקים

והפנים לאן, גם אתם מחכים שגוגל או ענק אחר יקנה אתכם?

ממש לא מעניין אותנו. אנחנו רוצים להיות חברת התשתית הכי גדולה בעולם בתחום הסינון. כמו שעל אינטל הסתכלו בעבר כשחיפשו שבבים חכמים לעולמות המחשוב ולא משנה מי היה יצרן המחשבים – כולם עבדו איתם, ככה אני רוצה שכל מי שמעוניין או יהיה מעוניין בטכנולוגיות סינון תכנים יפנה לנטספרק, כדי להתקין אותנו אצלו.

מה דעתך על הצעות החוק בכנסת לחובת סינון אתרים?

קודם כל אנחנו מאוד בעד כל חוק שיצמצם חשיפה לתכנים פוגעניים ברשת – זו משימתנו המרכזית. לאור כך אנו גם מייעצים למי שפועלים בתחום כמו ח"כ שולי מועלם. אבל חשוב לי להדגיש שאנחנו רוצים שהחוקים הללו לא יהיו מהשפה ולחוץ, אלא דרך ליישם טכנולוגיות שיאפשרו מצד אחד לחיות איתן ומצד שני ישמרו על הגולשים. ולכן אנחנו נותנים עצות וכיוונים לכל מי שמקדם חוקים בכיוון.

זו חכמה קטנה מאוד להגדיר טכנולוגיות לא יעילות בתור פתרון. אם טכנולוגיה לא יודעת לעסוק בתקשורת מוצפנת – היא לא תוכל לסנן יוטיוב, פייסבוק או אפילו תכנים בגוגל – אז מה עשינו אם ננסה להשתמש בטכנולוגיות כאלה? מצד שני יש כאלה שמציעים טכנולוגיות שחוויית הגלישה של הגולשים – הורים, נערים וילדים, רצופת חסימות-ייתר לא מוצדקות, שגורמות לאנשים למאוס בסינון ואז אנחנו מפסידים הכל.

היום הצעות החוק מנסות למנוע חשיפה חופשית לפורנוגרפיה, אבל רק מאתרים שבמובהק מכילים פורנוגרפיה. מה עם תכנים שמופיעים ביוטיוב, פייסבוק, טוויטר ועוד? אין לזה פתרון בחוקים המוצעים. ואנחנו כחברה שיודעת להתמודד עם זה, מייעצים איך להפוך את החוקים גם למועילים וגם לפרקטיים.

החבילה המשתלמת להורה

אז בשורה התחתונה הורה שצריך או רוצה לקנות לילד שלו מכשיר סלולרי. למה שהוא ייבחר דווקא את המוצר שלכם?

פשוט מפני שהוא ייבחר את המוצר הכי טוב בשוק – לא רק בישראל. אנחנו בנטספרק נתקלנו בבקשות של הורים שאמרו שהם רוצים מכשיר שבו לא יצטרכו לעשות את הליכי ההתקנה שלפעמים גורמים לקשיים אצל מי שלא חש לגמרי בנוח בעולם הסמארטפונים, וגם שהסינון יהיה מאובטח, כך שלא ניתן יהיה להסיר את ההגנות. בנוסף, ההורים מעוניינים במכשיר אמין מחברה טובה עם אחריות, וזה לגמרי מובן, כי יש הרבה מכשירים סינים שעובדים לזמן קצר ואז מתחילות איתם בעיות. ואחרון ואולי לא פחות חשוב מבחינת הורים שצריכים יותר מסמארטפון אחד בבית – שגם המחיר יהיה סביר.

כאן שוב, נטספרק לקחה על עצמה תחום שלא היה טבעי לה, להתעסק גם ברמת החומרה של הסמארטפונים וגם בשיווק לצרכן הבודד. ולכן הלכנו לשיתוף פעולה עם סמסונג, שהיא, כידוע, החברה המובילה והגדולה בעולם בתחום ייצור הסמארטפונים. בסופו של יום יצרנו חבילה ייחודית ברמת המכשיר, האחריות, הטכנולוגיה והמחיר. הסמארטפונים המוגנים שלנו מתחיל ב-49 שקלים לחודש, וזה כולל הכל – את המכשיר המתקדם של סמסונג, את הסינון את האחריות המקורית של היבואן, מגן מסך ומגן אחורי ואפילו שליח שיביא את כל החבילה הזו אל הלקוח הביתה. חשוב לציין שהמוצר הייחודי הזה מסומן במדבקת נטספרק בצבע זהב, שמבדלת אותו מעשרות אלפי מכשירים אחרים שכבר נמצאים בשוק עם מדבקה כחולה של נטספרק.

והמחיר? בכמה המוצר החדש יקר יותר ממכשיר אחר שרוכשים בחברות הסלולר המשווקות?

אנחנו יותר זולים מהמכשירים הרשמיים שמשווקים בחברות הסלולר. אמנם מכשיר רגיל ביבוא מקביל שאינו רשמי, באמת קצת יותר זול ממה שאנחנו מספקים, אבל לנו יש קודם כל את אחריות היצרן, ואת ההטבה של הסינון ששווה 18 שקלים בחודש והאחריות והאמינות של סמסונג. ולכן, לא אומר לך שאין מכשירים יותר זולים בשוק, אבל להשוות את זה למה שאנחנו מציעים זה קצת כמו להשוות בין מכונית למטוס. בקיצור, דאגנו שהחבילה הזו כחבילה מלאה עם כל ההטבות, תהיה האטרקטיבית ביותר בשוק. בסך הכל ביחס לאיכות אין בכלל שאלה לגבי המחיר. הראש השקט וההגנה על הילד והזמינות שווים הרבה יותר. ואני גם יכול לומר לך שהלקוחות מגיבים בחיוב רב – אנחנו זמן קצר בחוץ עם המבצע והיענות והרכישות מצביעות על-כך שאנחנו מספקים את המענה הנכון ללקוחות.

רוצים לתת לילדכם סמארטפון ולהישאר רגועים? לחצו כאן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הבעיה הגדולה היא השירות ה ג ר ו ע !!
פיני | 12-04-2017 12:10
הכל דרך האינטרנט אין נציג לדבר איתו אנחנו לא מצליחים להתקין תתכנה וחבל מאד מדוע אי אפשר לדבר עם נציג לעזור לפונים באופן נורמאלי ?
2
סינון
ורג | 26-05-2019 10:10
איך מסננים? כמה זה עולה?