אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו התערב: פרויקט סינון עפר הר הבית יימשך

אחרי שאיימו בהשבתת המיזם ופנו למימון המונים, לשכת ראש הממשלה הודיעה היום כי "בעקבות התערבות רה״מ בנימין נתניהו, העבודות לסינון עפר מהר הבית יימשכו"

נתניהו התערב: פרויקט סינון עפר הר הבית יימשך
  מסננים עפר בהר הבית (באדיבות המצלם)

לשכת ראש הממשלה הודיעה היום (ד') כי "בעקבות התערבות רה״מ בנימין נתניהו, העבודות לסינון עפר מהר הבית יימשכו".

לפי ההודעה, עמותת עיר דוד בראשות חתן פרס ישראל דווידל׳ה בארי תמשיך לממן את הפרוייקט החשוב.

ההודעה באה לאחר שמנהל הפרויקט צחי דבירה, הודיע כי בשל קשיי מימון בשנה האחרונה, עבודת המחקר של הממצאים הרבים שנתגלו עד כה היא על סף סגירה, ועבודת הסינון אף הופסקה.

עם זאת, למרות הודעתו של נתניהו, מסר צחי דבירה לסרוגים כי אין כל שינוי במאבק שלהם. "אנחנו מעריכים ומוקירים את מאמצי ראש הממשלה להגיע לפתרון בנושא, ואנו מודים לעמותת אלע"ד על שיתוף הפעולה הארוך. המחקר המדעי הוא נפרד מהפעילות התיירותית שנוהלה על ידי עמותת אלע"ד. תקצוב המחקר של ממצאי הר הבית צריך להיות מנוהל על ידי גוף שמרכז עיסוקו הוא מדעי."

דבירה הוסיף: "מכיוון שישנה חפיפה בין הפעילות התיירותית לבין הפעילות המחקרית הארכיאולוגית נתגלעו מחלוקות ביננו לבין עמותת אלע"ד, וזו כאמור בחרה להפסיק את המימון לסינון לפני כשבועיים. בעקבות כך, סברנו שנכון שלא לחדש את הסינון מבלי להבטיח תחילה את המימון המלא של מחקר הממצאים."

"טרם קיבלנו כל התחייבות למימון כלשהו של המחקר המדעי ממשרד ראש הממשלה או מגורם אחר, ובשלב זה סוכם רק שתתקיים פגישה. אנחנו נשמח לדון על פתרונות שיאפשרו את מימון המשך המחקר ואת הסינון בגן הלאומי עמק צורים או בכל מקום אחר. אנו מודים לראש הממשלה על הבאת הנושא לסדר היום של משרדו."

מסננים את מה שהערבים הרסו

בשנת 1999, בעבודות חפירה בלתי חוקיות שנערכו על ידי התנועה האיסלאמית, מאות טונות של עפר רווי בממצאים ארכיאולוגיים הוצאו מהר הבית ונשפכו בנחל קדרון הסמוך. בשנת 2004 הקימו הארכיאולוגים ד"ר גבריאל ברקאי וצחי דבירה (צויג) את פרויקט סינון העפר מהר הבית בגן הלאומי עמק צורים, הפרויקט נועד להציל ממצאים עתיקים טמונים בעפר ולערוך מחקר מעמיק שישפוך אור נוסף על ההיסטוריה של הר הבית.

המחקר הארכיאולוגי נעשה תחת חסותו האקדמית של המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, ובמימון הקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל. תפעול עבודת הסינון של העפר מומן עד כה על ידי עמותת אלע"ד. עד כה נמצאו מאות אלפי ממצאים למן ראשית ימי בית המקדש הראשון (תקופה שאודותיה ישנן מחלוקות בקרב החוקרים), טביעת חותם של כהן מבית המקדש הראשון שחתמה צרור של כסף; שחזור דגמי הריצוף של חצרות בית המקדש השני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל ממצאים ארכאולוגים מבית שני (חיים צח, לע"ם)

גילוי ממצאים המעידים על מבנים ציבוריים בתקופה הביזנטית בניגוד למקובל עד כה שבתקופה זו האתר שימש כמזבלה; אוסף מטבעות גדול ומגוון מהתקופה המוסלמית הקדומה וימי שלטון הצלבנים (העשיר ביותר שנתגלה בירושלים וביניהם גם מטבעות נדירים ביותר). מהתקופה הצלבנית נתגלו עדויות רבות לנוכחות בהר הבית של מסדר האבירים הטמפלרים.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הנה התגובה הרשמית של הארכיאולוגים - לא מתיישב עם הכתבה
ימית | 05-04-2017 22:49
בהמשך להודעת ראש הממשלה מהיום תגובתנו היא כי טרם גובש פתרון להמשך הסינון – הקמפיין הקורא לתמיכה ציבורית נמשך. בהודעת ראש הממשלה שהתפרסמה היום (5 לאפריל) נאמר כי "העבודות לסינון העפר מהר הבית יימשכו". למרות לשון הודעה זו לצערנו עדיין לא סוכם מולנו שום מתווה עקרוני לפתרון בעיית המימון של המחקר המדעי שבלעדיו הסינון של העפר מהר הבית לא יוכל להמשך. בימים האחרונים פנו אלינו נציגים ממשרד ראש הממשלה על מנת ללמוד את הנושא לעומק ולבחון אפשרות של סיוע מיידי על מנת לאפשר את מימון המחקר וחידוש הסינון. אנחנו מעריכים ומוקירים את מאמצי ראש הממשלה להגיע לפתרון בנושא. סינון העפר ומחקר הממצאים מהר הבית הוא נושא לאומי חשוב ביותר אשר נעשה ברשיון רשות העתיקות בניהולם של הארכיאולוגים ד"ר גביראל ברקאי וצחי דבירה ובחסות המכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן. המחקר ממומן בעזרת "הקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל" העוסקת בעידוד מחקר ארכיאולוגי. תקצוב המחקר של ממצאי הר הבית צריך להיות מנוהל על ידי גוף אשר מרכז עיסוקו הוא מדעי. מאז שנת 2010 אנחנו פועלים במרץ רב לגיוס כספים עבור מחקר הממצאים. שמחנו מאד לשמוע על רצונו של ראש הממשלה לסייע ולשם כך גם נפגשנו עמו לפני כארבעה חודשים. מכיוון שטרם התקבל הסיוע עד כה ומכיון שהמימון אזל השקנו את קמפיין מימון ההמונים שאנו ממשיכים כעת עד להשגת יעדו. אנחנו נשמח לדון על פתרונות שיאפשרו את מימון המשך המחקר ואת הסינון בגן הלאומי עמק צורים או בכל מקום אחר. אנו מודים לראש הממשלה על הבאת הנושא לסדר היום של משרדו.
2
חבל שאת ריסוק והשמדת העתיקות בהר הבית הוא לא מונע
שק | 07-04-2017 10:03
כך לא היינו צריכים להגיע לסינון העפר בושה