אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רק צה"ל השתנה? לא שכחנו להסתכל גם על עצמנו?

כמעט חצי מהחיילים הדתיים שמתגייסים כעת לצה"ל לא ישבו מעודם בפעילות חינוכית או משימתית לצד בת גילם. לא רק צה"ל השתנה, גם המגזר שלנו

רק צה"ל השתנה? לא שכחנו להסתכל גם על עצמנו?

רק צה"ל השתנה?

כולנו מביטים בימים אלו על צה"ל ועוסקים בשאלה אילו שינויים חלו בו וכיצד הם משפיעים על עולמם הרוחני של בנינו ובנותינו המתגייסים לצה"ל.

הדיון נסוב סביב צה"ל. מחד, אומרים שבצבא של ימינו קל יותר להיות דתי משום שיש יותר דתיים בכל יחידה ומשום שכוחה של הרבנות משמעותי יותר. מאידך יש האומרים כי היום ישנן נשים שמשרתות ביחידות לוחמות, דבר שלא היה בעבר. מעבר לשינויים אלו הציבור הדתי עוסק במתן פרשנות מקצה לקצה על פקודות ונהלים שניתנו בתוך הצבא, כמו עניין הזקנים, פקודת השירות המשותף ועוד. אילו דעות שלא יהיו – כולם עוסקים בצה"ל.

זהו דיון חסר. אכן בצה"ל, נעשו שינויים, אך גם בחוסן הרוחני של רבים מבוגרי החינוך הדתי נעשה שינוי.

החיילים של היום – בוגרי  החינוך האליטיסטי

זוכרים את הכתבות הגדולות שבישרו לפני כמה שנים על כך שמרבית תלמידי כיתה א' בציבור הדתי לומדים כעת בחינוך ניפרד שרוב מוסדותיו אליטיסטיים? מסתבר שהילדים הללו גדלו וכעת הם מתגייסים. חלק מרכזי מאותם תלמידים, גדל באזורי גידול שיש בהם דתיים בלבד, וגם בתנועת הנוער הם פעלו לרוב בנפרד – נפרד מבעלי עמדות אחרות ונפרד מהמין השני.

כמעט חצי מהחיילים הדתיים שמתגייסים כעת לצה"ל לא ישבו מעודם בפעילות חינוכית או משימתית לצד בת גילם. גם את הציבור החילוני הם פגשו כבדרך אגב ובכל מיני צורות מקריות, אך לא בתוך מסגרת כלשהי המחייבת שיתוף והתחשבות הדדיים.

כעת, נסו להיכנס לנפשו של חייל שכזה שנכנס לבקו"ם. רוב החיילים כמותו ידע להתמודד עם העולם הסובב אותו, אך חלק ניכר ומשמעותי, לא ידע. חלקם יחלשו רוחנית ו"יתיישרו", לצערנו, עם הנורמות הקיימות סביבם. מנגד, חלקם יכנסו לעמדת "בונקר" ויעוררו בלאגן על כל שערת זקן מתוך מחשבה כאילו זה ממש ערקתא דמסאנא והרמטכ"ל אינו אלא אנטיוכוס.

מי שתורגל מילדות – לא יפול

כמו בסרטון ההוא של חותם, נסו להיכנס לנפשה של חיילת שזו הפעם הראשונה בחייה שבה היא נתקלת בגבר שמציע לה לצאת איתה לסרט. חיילת שגדלה בסביבה מעורבת למדה ותרגלה מגיל אפס את היכולת לסרב בנימוס מבלי לפגוע ומבלי להיפגע. חיילת שגדלה בסניף מעורב של תנועת נוער לא תתרגש מכך ותדע טוב יותר כיצד לשמר את עולמה הרוחני.

בודדה במערכה – הסרטון של חותם

לחייל הדתי שהפלוגה שלו יוצאת לערב פלוגה במועדון, יהיה הרבה יותר קל לנווט נכון את דרכו ולשמור על ההלכה, לצד שמירה על המרקם הפלוגתי ורצון חבריו. הוא תרגל זאת כבר מכיתה ב', עת הוזמן לאכול אצל חבר שהאוכל אצלו לא היה כשר. עוד מהגן הוא הבין שלצערנו יש אנשים יהודים שנוסעים בשבת, ולא רק לסבתא יש שכנים חילונים.

יתרה מכך, בציונות הדתית גדלה קבוצה נוספת שהתחנכה בתלמודי תורה פרטיים שבחרו במכוון שלא להצטרף למערכת החינוך הממלכתית ולחנך "על טהרת הקודש" כהגדרתם. בוגרי מוסדות אלו יתקשו פי כמה בהבנת שיקולים מערכתיים וחברתיים.

חשוב לציין שאין מערכת חינוכית בעלת תעודת ביטוח. בכל מקום יש עליות ויש נפילות ועל כל אדם, בוגר כל מערכת חינוכית, קיימת החובה להישמר. אלא שמי שלא תורגל, יתקשה עוד יותר.

תמיד היו קשיים – ותמיד יהיו

באופן אישי, כאדם המקפיד על הלכה, אינני חושב שאני יכול לשרת כלוחם ביחידה קרבית מעורבת עם בנות וזכותי לעמוד על כך באמצעות שיח מכבד עם אנשי הצבא. ואולם, ראוי להזכיר שדווקא בתחום הצניעות חלו שיפורים רבים במהלך השנים. למנהגים קלוקלים רבים שהתקיימו בצה"ל בעבר, אין כיום זכר. די אם תשוו את שירי הרובאית ששרים היום, לאלו אשר הושרו לפני 20 שנים לפני הקידוש הפלוגתי, ודי לפז"מניק ברמיזא. בחינה מעמיקה של המציאות מעלה, אם כן, שתמיד היו קשיים ולצערנו תמיד יהיו, ואגב, לא רק בצבא.

המהומה שמתרחשת כעת סביב צה"ל, לא התפרצה רק בגלל השינויים שחלו בחברה הישראלית ובצה"ל, אלא גם מפאת השינויים שחלו בחוסנם של המתגייסים הדתיים. רבים מן הבחורים העומדים בצמתים אינם באים לקנטר על צה"ל. נפשם באמת איננה מסוגלת להכיל את מה שקורה סביבם, וצעקתם כנה ומגיעה מתוך מצוקה אמיתית. הטיפול בכך אינו רק מול הצבא, אלא בוודאי באמצעות חינוך הדור הצעיר ליכולת התמודדות עם האתגרים העומדים לפתחו.

==

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
שטח השטחי
| 04-04-2017 18:07
כשמונכן הוא שטחי לחלוטין. יעיין בדברי הגמ': כיון שעבר אדם עברה ושנה בה הותרה לו. הותרה לו סלקא דעתך ? אלא כיון ששנה ועבר נעשית לו כהיתר. ושטח בדבריו מצדיק את מי שכבר עברו עבירות של פעילות מעורבת ובשל כך זה נעשה להם כהיתר עד שזה לא מפריע להם... וכדברי הגמ' מי שאכלנשום יחזור ויאכל שום ? מזרוחניקים=נאמני "תורה ועבודה" -עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים ? אם ה' הוא האלוהים לכו אחריו ואם הבעל הוא האלוהים לכו אחריו. אי אפשר לרצות להיקרא דתי ולחיות כחילוני. ההלכה היא כמו ההלכה ולא תשנה לעולם. ה' הוא האלוהים ומשה אמת ותורתו אמת.
2
איזה גיבוב של שטויות
| 04-04-2017 20:00
אם תעמיד ילד מול סרט כחול בילדות הוא לא יחטא בכך כשיהיה בוגר? בטח שהוא לא יחטא, כי זה כבר לא יחשב בעיניו כחטא. במילים אחרות מה שאתה מנסה להגיד זה: תהיו חילונים וככה, כשתגיעו לסביבה חילונית- לא תופתעו - כי אתם כבר חלק ממנה. כל זה לא קשור למפגש שצריך להיות עם הציבור, ובכללו החילונים כמובן. זה עדיין לא אומר שילד בכיתה ב' צריך להסתובב עם ילדים שבביתם לא אוכלים כשר.
3
חחח "מי שתורגל נכון"
אוהד | 04-04-2017 21:07
מי ש"תורגל נכון" לא יפול, כי כבר לא יהיה לו לאיפה... חתיכת הדיוט רפורמי
4
תפסיקו לתת במה לרפורמים !!!
שלום | 04-04-2017 21:20
תפסיקו לתת במה לרפורמים !!! שמתוקצבים מקרנות של נוצרים!! מתי הציונות הדתית תדע להוקיע את כל הגופים האלה?? כשהם יצליחו לגמרי עם כל המזימות שלהם??!! כל מטרתם היא להוציא את הנשמה מהיהדות. להשאיר אותנו עם כיפה חמודה אבל בלי שולחן ערוך!! מה מגדיר אותנו "דתיים" אם לא מסורת אבותנו?! אם לא החיבור והיניקה האמתית מהקודש, תשימו לב שהטירוף שמשתולל בחוץ אינו נמצא "בחוץ" אל גם בפנים בחרה שלנו ואף בתוכנו, בהשקפת עולמנו שמתעצבת לאט לאט ע"פ גורמים חיצוניים ואכזריים כגון כותב הכתבה הזו. בקשה תפרסמו (אפילו בשם הפלורליזם האהוב)
5
שטות גמורה, ישנם מספר בעיות עם דבריך
| 04-04-2017 21:47
הבעיה הראשונה, ההלכה אוסרת על כך. כך שאין אתה יכול לעשות זאת, אין אפוטרופס לעריות! ואתה לא יכול נגד זה. כמו כן כל (תוציא את האלה שהוטו כדי לתמוך בשירות נשים) המחקרים מצביעים ומודים בגך ששירות נשים פוגע. מעבר לכך, איןצאתה יכול לומר מילה על החינוך האליטסטי, כולם רואים את פרותיו היפים. בנוסף הורי התלמיד בוחרים שבנם ילמד שם ומי אתה שתגיד להורים להיכן לשלוח את ילדיהם?! גישתכם ("נאמני תורה ועבודה") מפריעה לי כל פעם מחדש, הדברים שלכם מאוד יפיל, אבל האם הם באמת עובדים בשטח? (אגלה לך סוד קטן: התשובה שלילית)... נכון שהיה עדיף שהחינוך לא יהיה אליטסטי (יש רמות שונות של אליטיסטיות ישנם ישיבות תיכוניות שמגיעים להבחן אצליהם 180 בחורים ומקבלים רק 35 כי כל השאר לא מספיק חכמים... כפי שהראתי יש ביקוש גדול מאוד למקומות מסוג אלה ולכן צריך לפתוח מקומות נוספים כאלו. איננו רואים את התוצאות של החינוך שלכם. מקווה שתתעשתו מדעתכם, בהצלחה!
6
לפי ההגיון הזה, ככל שנרגיל באיסורים - הם פשוט פחות יפריעו לנו...
| 04-04-2017 23:10
7
אני מזכירה לכם שנשים תמיד שירתו בצבא ולפני כן במחתרות
דנה | 04-04-2017 23:55
בתי שמשרת באיסוף קרבי היא דור 4 לשירות בצבא. הבעיה שחיילים דתיים שמשרתים כיום הופרדו מבנות מגיל צעיר לעומת הוריהם שחונכו בחינוך משותף ראה בני עקיבא לפני 20 שנה וכיום.
8
כל המשנה ידו על התחתונה
אביחי | 05-04-2017 0:30
לא מצליח להבין למה אתה חושב שזה שיש הפרדה בבתי הספר ובתלמודי תורה זה נקרא "שינוי"? הרי מאז ומתמיד כך היה. כלומר, ממשה רבינו ועד היום כך היה. ואין כל סיבה, ואין כל היתר , שהמציאות הזאת תשתנה. אתה הוא זה שמנסה להוביל שינוי. וכל המשנה ידו על התחתונה. אתה מנסה להוביל שינוי שיש בו 'כפירה מודרנית', כפירה בדעתם של גדולי הדור של זמננו שהם נחשבים כהמשך התורה מסיני. בדבר הזה אתה כופר. אתה מנסה לשנות מבלי שיש לך אף ת"ח רציני שעומד מאחורי מה שאתה זומם. זהו שינוי שהוא כל כך לא מחובר לתורה לא מחובר לאמת, לא מחובר לרצון ה'. ועוד אתה בונה על זה אידאלים... אז לפני השאלה מה אנחנו נעשה בתהליך ההשתלבות בצבא ועם החברה, יש לשאול מה נעשה עם עולם היראת שמיים שלנו? עם חינוך הילדים שלנו? כמובן, "מי שתורגל מילדות – לא יפול" כי הוא כל כך נפול כבר. הוא כל כך עמוק בתוך החילוניות והטומאה, שאין לו הרבה מאיפה ליפול. באמת ההבדל בינו לבין האדם החילוני שהוא יפגוש הוא הבדל לא ממש גדול. לצערנו. אז אולי באמת הגיע הזמן- שתעשה תשובה!
9
אולי נראה סרטים לא נקיים וככה נתרגל וזה לא ישפיע עלינו?
נועה | 05-04-2017 9:28
איזה הגיון עקום אתה מראש מציע לעבור על האיסור כדי ש"נתרגל"?...
10
אנחנו השתנינו לרעה מבחינה דתית
יעל | 05-04-2017 13:17
רק לפני כעשרים שנה לא היינו רואות כמעט נשים דתיות ללא כיסוי ראש, והיום זה כבר כמעט לגיטימי... ואני לא מדברת על אלה שהולכות עם בנדנות שמחינת ההלכה זה זהה לאי כיסוי
הפוך, יותר נשים עם כיסויי ראש ואם זה הקריטריון
הפוך | 06-04-2017 9:55
11
אחרי שפועלי זבל מתרגלים לסירחון בודאי שזה לא מפריע..
אודי | 05-04-2017 15:48
הרסתם את כל סף הרגישות בצניעות ואתם אומרים שזה בסדר?
12
סימנת את המטרה שהיא השתלבות, ואתה מתאים את ההלכה?
מוטי | 05-04-2017 15:55
אולי צריך להפוך את היוצרות?...
13
לא חל שום שינוי שמצדיק את המדיניות החדשה. עדיין
משה | 05-04-2017 20:58
השירותים נפרדים במוסדות ציבור, תחרויות וקבוצות ספורט נפרדות, רופא שבודק מטופלת חיב לאפשר נוכחות אחות. אז למה צבא העם מנסה לכפות על העם נורמות שאינן מקובלות על העם?
14
אין שום גילוי חדש בכתבה חז"ל כבר אמרו כיון שעבר אדם
אבי | 06-04-2017 0:19
עבירה ושנה בה נעשית לו כהיתר (מסכת קידושין) וברור שיהיה לו יותר קל לעבור עבירות בצבא צריך שנתרגל לדרוש כמו החרדים שמקבלים זכויות דתיות בצבא פי כמה מאיתנו למרות אחוזי גיוס נמוכים
אתה חצוף.
חובת הלבבות | 08-04-2017 16:50
איך היה נשמע לך אם אני הייתי דורש שלא לשמור על התנחלויות בשל "זכויות שמאלניות"?? מגזר אגואיסטי ולא מתחשב, שבטוח שהשמש זורחת לו מ... האמונה הדתית שלך = הדעה שלך. לא פחות ולא יותר