אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זעם חרדי: "גונן גינת, שרלו ובני לאו – איך אתם מעיזים?"

מאמרו של הרב בני לאו נגד הסביבה שעוטפת את הרב אליישיב, הצליח לעורר את זעמו של ישראל גליס איש תקשורת חרדי ומקורב לרב אפרתי - הגבאי של הרב אליישיב. עם זאת, הרב חיים אמסלם מש"ס אומר לסרוגים כי יסוד ההלכה הוא שרבנים מחמירים לעצמם ומקילין לציבור.

זעם חרדי: "גונן גינת, שרלו ובני לאו - איך אתם מעיזים?"
  זעם חרדי (פלאש 90)

ישראל גליס, איש ירושלים שדרן רדיו חרדי ומקורבו של הרב אפרתי (הגבאי של הרב אליישיב), מתקשה לישון בימים האחרונים. הסיבה לכך היא מאמרים בתקשורת של רבנים ועיתונאים מתוך הציונות הדתית שמבקרים את הגישה החרדית, ובין היתר את הפסיקות שיוצאות מתוך בית המדרש של הרב אליישיב, גדול הפוסקים של הציבור החרדי.

הרב לאו טען במאמר באתר Ynet כי הסביבה שמקיפה את הרב אליישיב היא זו שמכתיבה לפוסק הישיש את פסיקותיו האחרונות. "קשה להאמין שהרב יוסף שלום אלישיב, חתנו של אוהב ישראל הגדול הרב אריה לוין זצ"ל, יוציא מקולמוסו כל-כך הרבה פסקים שמחבלים בשלומה ובטובתה של החברה הישראלית", כותב הרב בני לאו ב- Ynet, "כל אחד מבין שהפסקים הללו אינם מפרי עטו אלא מתעלולי גבאיו. מדי פעם האמת הזאת מתפרצת החוצה, לבושתה וחרפתה של כל החברה הדתית, המבקשת לחזק את כבודם ומעמדם של רבני ישראל."

דוגמא לדבר שמביא הרב לאו, זה אותו פשקוויל תמיכה של רבנים החרדים, ביניהם הרב אליישיב, לאליאור חן. כמו כן, גם פרשת הקברים בבית החולים ברזילי, שם הייתה מעורבת קבוצת 'אתרא קדישא'.

לא רק הרב לאו ביקר בשבועות האחרונים את הגישה החרדית, אלא רבנים נוספים מהציונות הדתית כמו רבני צהר, הרב יובל שרלו וגם עיתונאים כמו עורך עיתון 'ישראל היום' גונן גינת. את כולם מתקיף היום ישראל גליס.

ישראל גליס המקורב לרב אפרתי (הגבאי של הרב אליישיב), מרשה לעצמו להגיד מה חושבים בסביבת הרב אליישיב על הביקורת שמוטחת בפניהם: "מדובר בחבורה שהחליטה להיטפל לציבור החרדי. בני לאו וחבריו משמיצים את הציבור החרדי ונטפלים אלינו. הוא עשה דוקטורט על הרב עובדיה יוסף, נכון? אני הייתי עושה לו שני קווים על הדוקטורט שלו ושולח אותו לפח ולאסלה של גונן גינת מישראל היום. זו חבורה שהחליטה להיטפל לציבור החרדי".

גליס הזועם טוען שלרב לאו אין מושג מה קורה בתוך הבית של הרב אליישיב וכי הוא מעולם לא היה שם. "מה הוא מבין בבית של הרב אליישיב? איך מתנהלים הדברים שם? מה הרב אליישיב אומר מהו לא אומר? מאיפה בני לאו הזה מבין בכלל מה מתנהל שם? הרב אליישיב עם כל גילו המופלג בגיל מאה ראשו צלול הוא יודע בדיוק מי אומר לו ועל מה חותמים. הקבוצה הזאת של רבנים כביכול כמו בני לאו ושרלו עם העיתונאים הדתיים הם שונאי חרדים גדולים."

גליס אומר כי הוא דווקא מתחבר לציבור המתנחלים, אבל בתוך הציבור הדתי לאומי יש את הזרם של הרב לאו שאותו הוא ממש לא יכול לסבול. "היום יש ציבור גדול של מתנחלים, דתיים לאומיים אמיתיים. ויש להם אמת והם לוחמים על ארץ ישראל הם מחוברים לציבור החרדי באמת, והציבור החרדי אוהב אותם. אבל בני לאו וחבורתו ואותם רבנים כביכול שמחפשים את הציבור החרדי זה כבר נמאס. שונאי חרדים לתיאבון. הגיע הזמן שהחבורה הזאת תרד לנו מהגב."

הגישה של ח"כ הרב אמסלם
למרות הביקורת שיוצאת מתוך המחנה החרדי בדבריו של ישראל גליס לא כולם מסכימים איתה במגזר. ח"כ הרב חיים אמסלם מש"ס שזכה לשבחיו של הרב בני אלו באותו מאמר סובר כי להלכה יש קו מנחה אחד: כשאני מברר בירור הלכה כאשר ההסתכלות שלי היא בעיקר על פוסקים ספרדים, אבל בהחלט לא רק ספרדים, נוכחתי לדעת שיש כלל מנחה. כתוב בגמרא מי שרוצה להחמיר יחמיר עם עצמו המידה האמיתית צריכה להיות שרבנים מחמירים לעצמם ומקילין לכלל ישראל. כוח דהיתרא עדיף."

יש להקל על הציבור. הרב אמסלם מש"ס (פלאש 90)

לגבי הרב אליישיב, אומר הרב אמסלם כי "פעמים שהרב אלישיב פוסק לאנשים יראים ולמדקדקים במצוות, אבל כשנותנים את זה לכלל הציבור לא תמיד זה מתקבל. התפיסה ההלכתית לפי מה שלמדתי היא שהלכה לרבים צריכה לצאת מתוך גישה שאתה מחמיר לעצמך, אך לרבים יש למצוא את הדרך בה יוכלו לצעוד בבטחה. וכך ראיתי לנכון בעניין של בית חולים ברזילי."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
חרדים=רשעים
נוסטרדמוס | 11-04-2010 16:32
אתם כגרועים באויבי ישראל: 1. לכו לעבוד ולשלם מס אמת 2.. לכו להגן על המדינה ולמות בצבא כמו חובשי הכיפות הסרוגות 3. ותספיקו חמורים עם החומרות המטופשות שלכם
אתה מזכיר לי בדיחה
שי | 07-03-2020 23:56
נמרוד עבר ליד איזה חרדי ברחוב וצעק לו פרזיט לך לעבוד, אני עובד כנהג באגד ענה החרדי, אז לך לצבא צעק השני, שרתתי ביחידה מובחרת ענה שוב החרדי, אז לך לעזאזל צעק נמרוד...
2
הרב אמסלאם...
אחת שיודעת | 11-04-2010 16:45
כמה טוב ונכון לקרא את גישתו המרוככת של הרב אמסלאם לגבי נושאים שונים בראי היהדות, יחס לפליטים, בי"ח ברזילאי או הלכה.הכל בבחינת- "אוהב את הבריות ומקרבן לתורה".
3
האם יעלה על הדעת שהרה"ג אלישיב שליט"א יתמוך באליאור חן?
זהר פסוניאן | 11-04-2010 16:50
הרשע הזה אליאור חן, שכל החוגים הרציניים התנערו ממנו? לא ייתכן שהרב הגאון יוסף שלום אלישיב, ייתן ידו לרשע כזה. זוהי דוגמא לתמצית דברי הרב לאו. האם זהו ביזוי לחוגים החרדים? לא ולא.
4
את מי מעניינות כל שטויות האגו של הרבנים.
אאא | 11-04-2010 20:26
פשוט נמאסתם עם כל הפסיקות ההזויות שלכם.
5
פעם אחת אומרים את האמת על החרדים - אז הם מתרגשים
אפרתי האמיתי | 12-04-2010 13:46
העסקנים החרדים, כולל אלה שמתהדרים בתואר "גדולי התורה" ("הגאון" כבר נהפך לתואר שכל עוזר של רב שכונה מתהדר בו), חיים בבועה: הם בטוחים שכל הדתיים-לאומיים מנמיכים ראש בפניהם. מרוב התנשאות, אין להם מושג עד כמה הם נתפסים כטמבלים (במקרה הכי טוב). אלישיב (הוא בכלל רב?) מבין מכסימום במעילים שחורים ובמגבעות מצוייצות. האמת היא, כמו שכבר שמו לב חוקרים רבים, שהחרדים הם הרפורמים הכי גדולים, שהרי לרוב הגדול של פסיקותיהם אין שום בסיס הלכתי