אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה מסתיר מבקר המדינה בדו"ח על ההרס בהר הבית?

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום מוקדש פרק שלם, להרס שמבצע הוואקף בהר הבית ובעתיקותיו. אלא שמתוך 30 עמודים של דו"ח, הציבור זוכה לראות רק 2 עמודים של מבוא וסיכום. הסיבה לצנזורה: "שמירה על ביטחון המדינה וכדי למנוע פגיעה ביחסי החוץ שלה."

מה מסתיר מבקר המדינה בדו"ח על ההרס בהר הבית?
  מה יש לו להסתיר? לינדנשטראוס (פלאש90)

על הנתון הבא, אין מחלוקת: בהר הבית מתבצע בשנים האחרונות הרס שיטתי על ידי הוואקף.

בשנים האחרונות יצאו מתוך מתחם הר הבית אלפי משאיות של עפר, שהושלכו באזור הר הצופים.

כבר לפני ארבע שנים עתר הוועד הציבורי למניעת הרס העתיקות בהר הבית והעיתון ג'רוזלם פוסט לבג"צ כדי שזה יוציא צו על תנאי וצו ביניים שיורה על הפסקת החפירות של תעלות לחידוש קו החשמל מצפון הר הבית למסגד אל אקצא שבדרום ההר שעשה הווקף המוסלמי.

העותרים טענו כי בעבודות מנסים הערבים לקעקע את ההיסטוריה היהודית על ידי הרס מכוון של השכבות הארכיאולוגית בהר ובכך להראות כי לא הייתה נוכחות יהודית בהר מעולם. את העבודות ביצע הוואקף באישור משטרת ישראל ובפיקוח רשות העתיקות. לפני שנה בג"צ החליט למחוק את העתירות.

בעקבות תלונות רבות, החליט מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס לבדוק את התנהלות הרשויות בפיקוח על מה שנראה כהרס העתיקות הגדול ביותר שנעשה מאז ומעולם במדינת ישראל.

מסקנות הדו"ח שפורסמו, חושפות ליקויים משמעותים בכל הקשור לפיקוח על העבודות רחבות ההיקף שביצע הוואקף בהר הבית, ובעיקר באורוות שלמה. על פי המבקר, עבודות אלה נעשו ללא תיאום עם הרשויות העוסקות באכיפת החוק בהר הבית וללא קבלת אישורים והיתרים כנדרש. חלקן אף בוצעו באמצעות כלים מכניים, ולמרבה הצער תוך פגיעה בממצאים ארכאולוגיים.

הדו"ח המלא סודי

אלא שמי שיבקש לקבל פירוט על ממצאי הדו"ח, ולהבין עד כמה עמוק ההרס שבוצע בהר הבית, לא יוכל לעשות זאת. הפרק שעוסק בהר הבית צונזר ולציבור פורסמו רק המבוא והמסקנות. מתוך שלושים עמודים פורסמו שני עמודים בלבד.

בנימוק להסתרת המידע מהציבור, כתבה הועדה: "הטיפול בנושא הר הבית צופן בחובו מורכבות ורגישות רבה. הטיפול בהר הבית אינו יכול להיות מעצם טיבו נושא המנותק מבעיות של יחסי יהודים-ערבים במדינת ישראל ובאזורי יהודה והשומרון וחבל עזה; ולא ניתן לנתקו משאלות הכרוכות ביחסי המדינה עם מדינות ערב, עם העולם המוסלמי ואלו הנוגעות ליחסי החוץ של ישראל בכלל."

"הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, בהתייעצות עם מבקר המדינה, החליטה שלא להניח פרק זה במלואו על שולחן הכנסת, ולפרסם רק את המבוא ועיקרי הסיכום שלו, לשם שמירה על ביטחון המדינה וכדי למנוע פגיעה ביחסי החוץ שלה.

אורי אריאל דורש לחשוף את הדו"ח

מי שמבקש לחשוף את הדו"ח הוא ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי שפנה ליו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון מקדימה, בבקשה לקיים דיון דחוף במליאת הועדה כדי לקבל הסברים על סיבת החסיון

"הדו"ח המלא מעיד על כישלון קולוסאלי של כל הרשויות האחראיות על אכיפת החוק בהר הבית: היועץ המשפט לממשלה, משטרת ישראל, רשות העתיקות ועיריית ירושלים. המחדלים חמורים פי כמה, לאור העובדה שהם מתרחשים במקום הקדוש ביותר לעם ישראל, וקדוש גם לדתות אחרות." מגיב אריאל על הדו"ח החלקי.

"כיו"ר שדולת ירושלים בכנסת, אני עוקב מקרוב אחר הדברים מזה שנים. בשנה שעברה הוצגה לוועדת הביקורת טיוטה ודו"ח עם ביקורת קשה, אולם התיקונים שיושמו בפועל קטנים מאוד." אמר אריאל והוסיף: "רק חשיפה כמעט מלאה של הדו"ח לביקורת ציבורית תאפשר לציבור לאמוד הן את גודל המחדלים בהר הבית, והן את הרמה הגבוהה והרצינות שבדו"ח המבקר המלא."

"זכות הציבור לדעת את כל הנעשה במקום הקדוש ביותר, והטיעונים לחיסוי הדו"ח אינם מספקים כדי להתגבר על זכות זו, ברוב חלקיו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לשבור את הקשר רבנים - בג"ץ - ממשלה - ואקף
יוסי | 17-05-2011 18:11
כל הגורמים הנ"ל שותפים בהשתקה, בהרחקת יהודים מהר הבית ובמסירתון לאויב. מי אכפת לו ממקום המקדש שיעלה בטהר למקומות המותרים בהר הבית.