אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פגישת הרבנים: "יש פער בין דברי הרמטכ"ל לבין המציאות בשטח"

פגישת הרבנים והרמטכ"ל הסתיימה, בסיומה נמסר לסרוגים: "הרבנים התרשמו לטובה מאוד מרוח המפקד שעלתה מדברי הרמטכ"ל לנוכח המצוקה שהם שומעים מהחיילים הדתיים"

"יש פער בין דברי הרמטכ"ל לבין המציאות בשטח"
  צילום

בקריה בתל אביב הסתיימה הערב (ד') פגישת רבנים בציונות הדתית עם הרמטכ"ל וצמרת צה"ל.

השיחה התנהלה באווירה טובה, כבר הישג לאחר הטונים הקשים בין הצדדים בשבוע שעבר. בסיום השיחה התפללו הרבנים ערבית בחדר הדיונים של הרמטכ"ל – כבר הישג ראוי לשמו.

הפגישה נמשכה כשלוש שעות והוגדרה ברוח טובה. הרבנים והמפקדים דנו בצרכי הצבא ובצרכי הציבור הסרוג. הרמטכ"ל הדגיש כי אין לו כוונה להדיר את הציונות הדתית מהצבא ויש ערך חשוב ותורם בהשתתפותם ביחידות השונות של הצבא.

בין ההחלטות שהתקבלו או חודדו שמירה על ההפרדה בבה"ד 1, אפשרות להפרדה בקורס חובלים (מחלקה נפרדת ומחלקה מעורבת), הסרת שאלות על אורח חיים דתי בשאלונים למיונים, הקפדה על הפרדה בפילבוקסים. איזנקוט הודה בפני הרבנים שחלק מהדברים הלכו כמה צעדים יותר רחוק ממה שהוא התכוון וזה ישתנה בשטח.

מצד הרבנים הגיעה קשת נרחבת של רבנים, מישיבות הקו והמכינות בעצמונה ועלי, ועד לקיבוץ הדתי ולמכינות לבנות. בסיום הפגישה מסרו הרבנים לסרוגים: "הפגישה עם הרמטכ"ל הייתה טובה אך מורכבת. הרבנים המייצגים את שלל הגוונים בציונות הדתית ביטאו את המצוקה שהם שומעים מהחיילים הדתיים."

"הרבנים התרשמו לטובה מאוד מרוח המפקד שעלתה מדברי הרמטכ"ל. עם זאת תחושתם היא שיש פער בין רוח דברי הרמטכ"ל לבין המציאות בשטח. הרבנים מודים מאוד לרמטכ"ל ולצוותו על הפגישה ומקווים שרוח דבריו תבוא לידי ביטוי מעשי."

הצליחו להדליק גם את הליברלים

בשבוע שעבר פרסמנו כי כחצי שנה לאחר עדכון פקודת השילוב הראוי, והחלפתה לפקודת השירות המשותף, מפרסמים רבנים מהזרם הליברלי בציונות הדתית – צהר ובית הלל נייר עמדה (מעין פסק) בנושא השירות הראוי בצה"ל וקובעים כי אין לשרת ביחידות מעורבות בהן המגורים ואורח החיים משותפים לבנים ולבנות, וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים.

את נייר העמדה מפנים הרבנים לבני הנוער של הציונות הדתית, ומציינים כי "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג. בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות  בצבא הגנה לישראל."

להורדת הפסק לחצו כאן

בנוסף פונים הרבנים גם למפקדי צה"ל, וקוראים להם לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל צה"ל, כדי שלא יצטרך להסתגר "בגטאות" ייחודיות בתוך הצבא.

יש לציין כי רובם של החתומים על המכתב, אם לא כולם, מתירים ואף מעודדים גיוס בנות דתיות לצה"ל, וכעת לראשונה נשמע קולם, לאחר שעד כה היו אלה הרב צבי טאו ותלמידיו שהרימו את קול הזעקה בנושא.

המכתב אינו מתייחס לנושא הגיוס של בנות לצה"ל אל רק לנושא העירוב וההפרדה בין החיילים והחיילות במסגרות הצבאיות השונות, ולכן הם מחלקים בין מסגרות צבאיות שונות – יחידות עורפיות בהן השירות המשותף לבנים ולבנות אינו כולל פעילות פיזית משותפת, ואינו כולל מגורים ואורח חיים משותפים, בשונה מהיחידות הקרביות.

"מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט" נכתב במסמך. "לעומת זאת, ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן."

על המסמך חתומים יו"ר ארגון צהר הרב דוד סתיו והרב שלמה ריסקין רבה של אפרתף ראשי מדרשות וראשי מכינות לבנות לפני גיוס, כדוגמת הרב אוהד טהר-לב ממדרשת 'לינדנבאום', מיכל נגן – ראש מכינת 'צהלי', ראשי ישיבת הר עציון הרב משה ליכטנשטיין, הרב יעק מדן והרב ברוך גיגי, אסתי רוזנברג ראש בית המדרש לנשים במגדל עז ועוד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בושה, "רבנים" מתירים שרות בנות
רות | 02-04-2017 16:03
למרות האיסור המפורש של הרבנות. כל אחד מחליט להיות רב