אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השליחות של החמ"ד מגלות את הסודות מאחורי הקלעים

לכבוד שבוע החמ"ד, ערכנו ראיון מלא בהשראה עם הנשים שעומדות מאחורי מפעל החינוך העצום הזה ויצאנו מחוזקות מתמיד עם תובנות וטיפים מיוחדים הישר מעולמן של סגנית ראש מנהל החמ"ד, אתי אורלב ומנהלת תחום החינוך והחברה בחמ"ד, שושי שפיגל

השליחות של החמ"ד מגלות את הסודות מאחורי הקלעים

לכבוד שבוע החמ"ד ערכנו ראיון מלא בהשראה עם הנשים שעומדות מאחורי מפעל החינוך העצום הזה ויצאנו מחוזקות מתמיד עם תובנות וטיפים מיוחדים היישר מעולמן של סגנית ראש מנהל החמ"ד, אתי אורלב, ומנהלת תחום החינוך והחברה בחמ"ד, שושי שפיגל.

אתי אורלב

"אין לי ספק שבוגרי מוסדות החמ"ד ימשיכו להשפיע ולעצב את עתידה של המדינה"

תושבת כפר אדומים, אם לשלושה בנים נשואה באושר לשי אורלב, מפיק חדשות בתאגיד השידור הציבורי.

בימים אלה מעבר לתפקידה כסגניתו של ראש מנהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ. היא אירסה את הבן הבכור שלה וחגגה את יום הולדתה ה52 בסרט מעורר השראה ומלא בעוצמה נשית בשם 'מאחורי המספרים', עליו היא ממליצה בחום.

לא ידעתם עליה: נולדה בחודש אדר עם תאום ולכן קראו להם אסתר ומרדכי. בנוסף כבר מהיום היא מוציאה את בגדי הספורט לקראת המרתון מחר, בו תרוץ בפעם השלישית 10 קילומטר למען עמותת ידידים.

"זכיתי לעבוד במינהל החמ"ד שהיא עבודה שמעצבת את עתידו ואופיו של החינוך הממלכתי דתי בישראל נוכח האתגרים החינוכיים המשמעותיים הניצבים בפנינו. יחד עם הנהלת החמ"ד, אנו מובילים את החינוך הממלכתי דתי אל הצטיינות ערכית ולימודית. אותה כבר ניתן לראות בתוצאות המיצ"ב האחרונים וגם בתחום הערכי.

גאוותינו (כפי שמקפיד המנהל שלי לומר בענווה) לראות כי אחוזי הגיוס הגבוהים ביותר לצה"ל הם ממוסדות החמ"ד. זוהי גאווה גדולה להיות חלק ממשפחת החמ"ד ואין לי ספק שבוגרי מוסדות החמ"ד ימשיכו להשפיע ולעצב את החברה הישראלית ואת עתידה של המדינה".

אם כבר מדברים על אחוזי גיוס, מה בנוגע לגיוס בנות לצה"ל לדעתך?

"אני מאוד רציתי לעשות צבא. הייתי בגרעין נח"ל ברמת הגולן, אך ברגע האחרון חברתי לגרעין התיישבות שהקים את הישוב מעון בדרום הר חברון ובחרתי לעשות שירות לאומי.

העניין של גיוס בנות לצבא זה מאוד אינדיבידואלי לכל בת ובת. אומנם אנחנו בחמ"ד מכוונים לשרות לאומי בן שנתיים, אך יחד עם זאת מלווים ומכבדים את הבחירה של הבוחרות להתגייס ויש מדרשות שנועדו ללוות אותן ".

בזכות חלוקת תפקידים נכונה ותמיכה הדדית היא מצליחה לשלב קריירה ומשפחה

מהי התחושה העיקרית שמעניקה לך העבודה בחמ"ד? "בעיקר גאווה גדולה בחיבור בין תורה ועבודה, שזו תמצית מהותה של הציונות הדתית. גאווה זו מועצמת עוד יותר כאשר אני פוגשת את הגננות, המורים, מנהלי המוסדות והמחנכים בשטח שעושים עבודת קודש. אני מסתובבת הרבה בארץ ופוגשת את התלמידים ומחנכיהם ומסירות הנפש והעוצמה שלהם מרגשת אותי מאד".

איך משלבים משפחה עם קריירה עמוסה?

"עובדים קשה וזה בהחלט אתגר לא פשוט. לשמחתי יש לי בעל מפרגן שעוזר מאד אך בהחלט שנינו צריכים להתרוצץ בין משימות הבית והמשפחה לבין העבודה. גם בעלי איש קריירה שעובד בעבודה תובענית, אך שנינו עוזרים אחד לשני ומצליחים לקיים חיי משפחה טובים ומספקים עם חלוקת עבודה ברורה- קניות ובישולים עליו ניקיון, אפיה וקינוחים עלי.
הסוד: הוא העזרה ההדדית והשיתוף בין בני הזוג מבלי לוותר על הקריירה".

איזה טיפ להצלחה תוכלי לתת לסרוגות?
"לא לוותר קודם כל, כי אפשר גם וגם. תחלמו בגדול ותדעו שהכול אפשרי. בעידן בו נשים נדרשות הן לקריירה והן לחיי משפחה זה בהחלט משימה לא פשוטה אך עם תכנון נכון ושיתוף פעולה של כלל המשפחה זה בהחלט אפשרי. לכן אל תוותרו על החלומות שלכן!".

שושי שפיגל

"מרגישה שבעקבות העבודה שלי בחמ"ד הזהות האישית שלי התעצמה"

תושבת כפר הרואה, בת 41 נשואה באושר לירון ואם לארבעה בנים. עושה את שליחותה בחמ"ד כמפקחת ארצית בחמ"ד על החינוך החברתי קהילתי. אחראית על כל התוכניות על יסודיות שנמצאות בתוך מוסדות החמ"ד מכיתות ז'-יב'. החל מהכשרה של מחנכים ורכזי מעורבות בבתי הספר ועד לתוכניות התנדבות אחה"צ.

לא ידעתם עליה: קרויה על שם סבתא שלה- שושנה, שנולדה בקובה ועלתה לארץ בגיל 14 וכיום מתגוררת בירושלים. ממנה למדה שמחת חיים מהי. האהבה לארץ ישראל מתחילה אצלה מהשורש -שנים עסקה בידיעת הארץ וטיול בכל פינותיה. הייתה מדריכה בחברה להגנת הטבע ויש לה תואר שני בגאוגרפיה.

"לעבוד בחמ"ד, זה לעבוד בתוך חזון ובתוך מציאות. אני מרגישה שבעקבות העבודה שלי בחמ"ד הזהות האישית, הציונית והדתית שלי מאוד התעצמה ואני מאוד גאה בעבודה שלי בחמ"ד. זה בית חינוך למשפחה, אנחנו עובדים כל הזמן בשיתוף פעולה מלא, יוצרים וחולמים.

זה נותן המון סיפוק ותקווה להסתכל על מדינת ישראל שבקרוב תהיה בת 70 ולראות כמה החמ"ד תרם לעם ישראל. אני גאה להיות חלק מהמשפחה הזו" .

איך משלבים משפחה עם קריירה עמוסה?

"אני מודה שהקב"ה זיכה אותי לגור בסמוך למשפחה של בעלי בכפר הרואה. חמי וחמותי רבקה ואליעזר שפיגל וגם בעלי ירון, הם ממש יד ימיני והם מסייעים למלא את השליחות הזאת.

אומרים כשבן אדם יוצא לשליחות, הקב"ה שולח לו את כל השליחים על מנת שימלא את שליחותו. להבדיל כמו משה ואהרן, שמשה לא היה יכול למלא את שליחותו אם אהרן לא היה מסייע בידו. כך גם אני מרגישה שלולי המשפחה והקהילה שעוזרים ותומכים בי, לא הייתי יכולה למלא את התפקיד. כי אני עובדת המון שעות ומגיעה מאוד מאוחר הביתה וב"ה שיש לי אותם".

העבודה העמוסה בסוף משתלמת, גם כשזה בא לעתים על חשבון הילדים?

"אני חושבת כשאני באה ומספרת לילדים שלי בסופו של יום שפגשנו בני נוער ערכיים ותורמים ושפגשתי בהמון עשייה שמקדמת ומחברת חלקים רבים בעם ישראל. אני מאמינה שמשהו מהעבודה שלי משפיע גם עליהם ובעז"ה גם הם ילכו בדרך זו.

הם עצמם מתחנכים כיום במוסדות החמ"ד וזה מאוד מרגש שאתה מריץ פרויקט ברמה ארצית ואז זה פתאום מגיע לילד שלך. למשל עשינו מיזם שנקרא ניגון ציוני דתי, בו צריך לראיין מישהו מהמשפחה שתורם. אז הבן שלי בחר לראיין מישהו מהמשפחה שלי וזה היה מאוד מרגש".

איזה טיפ להצלחה תוכלי לתת לסרוגות?

"אני רוצה למסור לנשים המקסימות האלה, שלהיות אישה ציונית דתית זו משימת חיים שיוצרת הרבה משמעות ביום יום. גם אם העשייה בשטח הרבה פעמים מתנגשת עם ההכנות לחג או לשבת, זו זכות גדולה להיות חלק מהקידום. אני חושבת שלנשים יש מנייה גדולה במהלך השינוי שקורה כאן.

הטיפ הכי טוב שאני יכולה לתת להן זה פשוט לעשות בלי לפחד, ולהיות שמחות בעשייה, כי זה חלק מהרעיון. ברגע שעושים דברים מתוך שמחה והכרת הטוב הקב"ה פותח לנו הרבה שערים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שושנה שפיגל
אופירה | 17-03-2017 17:00
שושנה אישה נדירה ומיוחדת מלאה בשמחת חיים וקורנת שליחה טובה בעולם שלנו.כל הכבוד!