אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יאיר לפיד: מכתב הרבנים הליברלים לא ראוי

יו"ר יש עתיד תוקף את הרבנים הליברלים שפרסמו אתמול כי אסור להתגייס לגדודים המעורבים, ומשתמש לשם כך במשפחה שכולה שאיבדה את בתה בפיגוע בבית ליד

יאיר לפיד: מכתב הרבנים הליברלים לא ראוי
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

המאבק של צה"ל בדתיים.

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד תוקף היום את רבני בית הלל וראשי המדרשות והמכינות מהזרם הליברלי בציונות הדתית, שפרסמו אתמול פסק לפיו אסור לשרת בגדודים המעורבים וביחידות שדה בהם אין הפרדה ראויה בין בנים לבנות.

"הרב לוינשטיין לא יכול להישאר בתפקידו.", צייץ לפיד בהתייחס לדרישה של ליברמן לסגור את המכינה בעלי, אם ראש המכינה לא יתפטר.

על מכתב הרבנים הוסיף לפיד: "גם מכתב הרבנים ״המתונים״ בעניין שירות הנשים לא ראוי.". לפיד לא הסתפק בכך, וירד נמוך כשהזכיר לרבנים משפחות שכולות של חיילות שנפלו במילוי תפקידן: " 8 נשים ישראליות קיבלו צל״ש 859 חיילות נהרגו בעת שרותם הצבאי. נראה את הרבנים האלה מתייצבים מול משפחתה של סמל מאיה קופשטיין ז״ל שהמשיכה לטפל בפצועים בפיגוע בבית ליד למרות כל האזהרות מפיצוץ שני ונהרגה בעודה מטפלת בהם."

נזכיר כי בבחירות האחרונות חיזר לפיד, בעיקר אחרי הקולות הליברליים במגזר הסרוג, וכעת נראה שהוא הולך דווקא נגד הצד הליברלי.

אסור לשרת בגדודים המעורבים

אמש פרסמנו כי כחצי שנה לאחר עדכון פקודת השילוב הראוי, והחלפתה לפקודת השירות המשותף, מפרסמים רבנים מהזרם הליברלי בציונות הדתית – צהר ובית הלל נייר עמדה (מעין פסק) בנושא השירות הראוי בצה"ל וקובעים כי אין לשרת ביחידות מעורבות בהן המגורים ואורח החיים משותפים לבנים ולבנות, וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים.

את נייר העמדה מפנים הרבנים לבני הנוער של הציונות הדתית, ומציינים כי "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג. בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות  בצבא הגנה לישראל."

להורדת הפסק לחצו כאן

בנוסף פונים הרבנים גם למפקדי צה"ל, וקוראים להם לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל צה"ל, כדי שלא יצטרך להסתגר "בגטאות" ייחודיות בתוך הצבא.

יש לציין כי רובם של החתומים על המכתב, אם לא כולם, מתירים ואף מעודדים גיוס בנות דתיות לצה"ל, וכעת לראשונה נשמע קולם, לאחר שעד כה היו אלה הרב צבי טאו ותלמידיו שהרימו את קול הזעקה בנושא.

המכתב אינו מתייחס לנושא הגיוס של בנות לצה"ל אל רק לנושא העירוב וההפרדה בין החיילים והחיילות במסגרות הצבאיות השונות, ולכן הם מחלקים בין מסגרות צבאיות שונות – יחידות עורפיות בהן השירות המשותף לבנים ולבנות אינו כולל פעילות פיזית משותפת, ואינו כולל מגורים ואורח חיים משותפים, בשונה מהיחידות הקרביות.

"מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט" נכתב במסמך. "לעומת זאת, ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן."

על המסמך חתומים יו"ר ארגון צהר הרב דוד סתיו והרב שלמה ריסקין רבה של אפרתף ראשי מדרשות וראשי מכינות לבנות לפני גיוס, כדוגמת הרב אוהד טהר-לב ממדרשת 'לינדנבאום', מיכל נגן – ראש מכינת 'צהלי', ראשי ישיבת הר עציון הרב משה ליכטנשטיין, הרב יעק מדן והרב ברוך גיגי, אסתי רוזנברג ראש בית המדרש לנשים במגדל עז ועוד.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
היכן הצביעות?
נתנאל | 16-03-2017 16:26
הרבנים המתונים מעודדים גיוס בנות מה שהם יוצאים נגדו זה שירות משותף ביחידות כמו קרקל ודומיו רק אדון כהן שכחת לציין שהגדודים האלה לא חצים את הקו הסגול טול קורה מבין עייניך לפני שאתה מדבר על צביעות
2
מחיפה
ברוך | 19-03-2017 1:12
תומר אני רק רוצה להזכיר לך שהצבא התחיל לשלב נשים בקרבי, בגלל לחץ של בגץ- זה קרה לראשונה, בקורס טייס שהיתה עתירה לבגץ, והצבא נאלץ לקבל בנות, למרות שלא רצה. מאז הצבא מיישר קו עם השופטים הנאורים ומכניס יותר ויותר נשים.