אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפרקליטות: אין בדברי הרב יגאל לוינשטיין הסתה לאלימות

פרקליטות המדינה הודיעה לתנועה האנטי-דתית 'ישראל חופשית' כי היא דוחה את דרישתה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב יגאל לוינשטיין: "הוא לא קרא, אף לא במשתמע, לפעול באלימות כלפי חברי קהילת הלהט"ב, או כלפי כל אדם אחר."

הפרקליטות: אין בדברי הרב יגאל הסתה לאלימות
  (באדיבות ארגון ליב"ה)

סערת הרב יגאל לוינשטיין. אחרי עוד סערה שעורר, יכול הרב להיות מרוצה כי הסערה הקודמת מסתיימת בלא כלום, לאחר שפרקליטות המדינה הודיעה בצורה חד משמעית כי אין בדבריו הסתה לאלימות.

בעקבות 'נאום הסוטים' שנשא הרב לפני חצי שנה, כשקרא ללהט"בים: "הזויים", "סוטים", "אנשים שאיבדו את הנורמליות של החיים" ועוד, פנתה התנועה האנטי דתית "ישראל חופשית" ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב.

לטענתם, בנאומו הייתה הסתה לאלימות ועל כן יש להעמיד אותו לדין לפלילי. באיחור של ששה חודשים וחצי, שלחה הפרקליטות את תגובתה ממנה עולה, כי עד כה נמנעה המדינה באופן גורף להעמיד אנשים לדין בסעיף לשון הרע נגד ציבור, וגם במקרה הזה, לא תחרוג המדינה מעמדתה.

בנוסף, לאחר בדיקת הדברים, קבעה עו"ד רחל מטר, ראש תחום פלילי בפרקליטות המדינה כי "עיון בדבריו של הרב לוינשטיין, כפי שצוטטו בפנייתכם שבסמך, מעלה כי הוא לא קרא, אף לא במשתמע, לפעול באלימות כלפי חברי קהילת הלהט"ב, או כלפי כל אדם אחר. על כן לא מתקיים היסוד התוכני הקבוע בעבירת הסתה לאלימות".

"נוכח האמור לעיל, לא מצאתי כי נסיבות העניין מצדיקות פתיחה בחקירה נגד הרב לוינשטיין." קובעת מטר.

בישראל חופשית זועמים

בתנועת 'ישראל חופשית' הגיבו בזעם על ההחלטה. מנכ"ל התנועה מיקי גיצין מסר לסרוגים: "לצערנו, אחרי למעלה מחצי שנה הפרקליטות סוף סוף נאותה להשיב לפנייתנו ולא מצאה לנכון אף לבדוק אפשרות לכך שדבריו המסוכנים של הרב יכולים להוביל לאלימות בקרב אותם ציבורים שמחנך, לכאורה תחת הכסות של חופש הביטוי. קו דק מאוד מחבר בין הרב לוינשטיין ושותפיו לבין הגרעינים התורניים הפועלים בשכונות השונות בישראל ובין הרבנים שפועלים באופן אגרסיבי נגד שירות נשים בצה"ל.

לכן דווקא מתוך רגישות לחופש הביטוי חשוב שהמדינה תציב גבול בין דיון פוליטי לגיטימי לבין קריאה לפעולה שכן כאשר אדם במעמדו של הרב לוינשטיין יוצא באמירות מסיתות ובוטות, אתמול כנגד קהילתה הלהט"ב והיום כנגד נשים שמתגייסות לצה"ל, ברור לכל בר דעת שמדובר פה, על אף תשובתה של המדינה – בדברים שאינם במסגרת הבעת דעה לגיטימית אלא בבחינת קריאה לפעולה עבור האנשים אותם הוא מחנך. אני מצר על כך שהפרקליטות לא מוצאת לנכון לבחון את האפשרות כי דבריו של לוינשטיין הינם דברי בלע והסתה וחלילה נראה מצב כפי שקרה עם תורת המלך שתפיסות דתיות לכאורה, הופכות לפעולה ממשית נגד החברה הישראלית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אירגון נאמנות תורה ועבודה גם פנוי לבית המשפט?
| 09-03-2017 5:09