אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הח"כים הערבים השתוללו; חוק המואזין עבר בטרומית

בתום סערה בכנסת עבר בקריאה טרומית חוק המואזין של מוטי יוגב ורוברט אילטוב. ח"כ אחמד טיבי קרע את ההצעה מעל הדוכן. ויהודה גליק סרב להצביע עם הקואליציה ולא השתתף בהצבעה.

הח"כים הערבים השתוללו; חוק המואזין עבר בטרומית
  (צילום: שאטרסטוק)

בתום דיון טעון ואמוציונאלי, מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת "חוק המואזין". מדובר בשתי הצעות שונות, האחת של חברי הכנסת רוברט אילטוב ועודד פורר מישראל ביתנו והשנייה של חברי הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי ודוד ביטן מהליכוד.

מטרות הצעות החוק הן למנוע את כריזת המואזינים בשעות הלילה. הצעת החוק של ישראל ביתנו מציעה לקבוע כי הפעלת מערכת כריזה בבית תפילה, יראו אותה כרעש חזק או בלתי סביר כאמור. מוצע גם כי השר להגנת הסביבה, בהסכמת שר הפנים יהיה רשאי לקבוע בצו מקרים שבהם יותר השימוש במערכת הכריזה.

ההצעה השנייה, מרוככת יותר מציעה לאסור על אדם להפעיל מערכת כריזה בבית תפילה המצוי באזור מגורים, בין השעות 23.00 ל-7.00 למחרת.

חברי הכנסת הערבים השתוללו במליאה, חבר הכנסת אוסמה סעדי הוצא מהמליאה לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים. חברי הכנסת מסעוד גנאים ואיימן עודה הוצאו מהמליאה לאחר שקרעו את הצעת החוק. חבר הכנסת אחמד טיבי קרע את ההצעה מעל הדוכן. ח"כ יהודה גליק סרב להצביע עם הקואליציה ולא השתתף בהצבעה.

חוק חברתי שנועד לאפשר לאנשים לישון

ח"כ מוטי יוגב: "זה בראש ובראשונה חוק חברתי שבא לאפשר לאנשים לישון בשעות המנוחה ולא להעיר אותם לפנות בוקר. מדובר על כלל האוכלוסייה יהודים וערבים כאחד. אין בחוק הזה לפגוע במאמינים. מאות אלפי אזרחים במדינה בכל אזורי הארץ סובלים באופן שגרתי מההשכמה המוקדמת ומהרעש שנגרם ממערכות הכריזה ומטריד את מנוחתם מספר פעמים ביום. רמקולים הם לא מימי בראשית, כמו כן בעשורים האחרונים יש שעונים מעוררים למי שרוצה לקום למסגד."

ח"כ אחמד טיבי: "מעולם לא היה קול המואזין מפגע או רעש סביבתי. מדובר בטקס דתי איסלמי חשוב ומעולם כאן בבית הזה לא התערבנו בשום טקס דתי הנוגע ליהדות. המעשה שלכם הוא מפגע גזעני, אתם מתערבים בציפור הנפש של המוסלמים. לא בכדי שני המציעים הם שניים מההזויים והגזענים בבית הזה. אני קורא לכם להתעשת ולא לאשר את ההצעה הזו. לעולם לא יושתק קול המואזין"

ח"כ זוהיר בהלול: "אם מישהו בבניין הזה חושב שמדובר במלחמה בין ערבים ליהודים הוא טועה ומטעה. יש לא מעט יהודים שמתנגדים נחרצות לחוק הארור הזה. זו מלחמה בין נאורים לחשוכים, בין שפיות לגזענות. זה הוא כתם ואות קין על בניין שפעם אחר פעם מכריז מלחמה נגד המיעוט הערבי במדינה. אני וחברי ח"כ יהודה גליק כרתנו ברית מוסרית ונלחמנו בחוק הזה יחד עם שייחים ורבנים שהתאגדו ומצאנו הסכמות. אני מודיע לח"כ גליק, אם ירחיקו אותך אני אתקזז איתך. "

55 תומכים

בהצעה הראשונה של חברי הכנסת אילטוב ופורר תמכו 55 והתנגדו 48. בהצעה השנייה של חברי הכנסת יוגב וביטן תמכו 55 והתנגדו 47. ההצעות יעברו לוועדת הכנסת שתחליט היכן יהיה המשך הדיון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו