אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנים הראשיים מזיזים את ל"ג בעומר ליום ראשון בערב

הרבנים הראשיים לישראל הודיעו כי ידליקו את מדורות ל"ג בעומר ביום ראשון בשעה 19:00, כדי למנוע חילול שבת. אתמול קרא גם הרב עובדיה יוסף לדחות את הדלקת המדורות ליום ראשון. הרבנים החרדיים, מתחילים להשתכנע, ודחו את הדלקת המדורה הראשונה במירון למוצאי שבת בחצות.

הרבנים הראשיים מזיזים את ל"ג בעומר ליום ראשון בערב
  דוחים את ל"ג בעומר. הרבנים הראשיים (פלאש90)

בשבוע שעבר שאלנו כאן ב'סרוגים', האם מדורות ל"ג בעומר חשובות יותר משמירת השבת?

ועכשיו, שבוע וקצת לפני ל"ג בעומר, נראה שהעניינים מתחילים לזוז.

אחרי מסע הסברה של הרבנים הראשיים לישראל, בקרב רבני ואדמור"י הציבור החרדי, מתחילה להיות הסכמה בדבר דחיית ל"ג בעומר ממוצאי שבת ליום ראשון.

אתמול התקבלה החלטה בין הרבנים הראשיים לישראל, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, כי את מדורות ל"ג בעומר ידליקו ביום ראשון בשעה 19:00.

הסיבה לדחייה היא חילול השבת ההמוני, שמתרחש בקברו של ר' שמעון בר יוחאי במירון, בשל התארגנות כוחות המשטרה, הבטחון, ההסעה והרפואה לקליטת מאות אלפי המתפללים במקום.

בנוסף, הדלקת המדורות בכל רחבי הארץ, מתרחשת עוד לפני צאת השבת, על ידי אנשים שאינם מקפידים על שמירת תורה ומצוות.

האם החרדים ידחו את ההדלקה?

חיזוק משמעותי, לפסיקת הרבנים הראשיים, הגיע בזכות תמיכתו של הראשון לציון, הרב עובדיה יוסף שאתמול הצטרף לבקשה לדחיית הדלקת המדורות.

במכתב כתב הרב יוסף כי בדורות האחרונים רבים שאינם מקפידים על קיום  תורה ומצוות ויש חששות כבדים שיבואו לידי חילול שבת כשל"ג בעומר חל במוצאי שבת.

אבל השאלה הגדולה, ביותר היא האם הציבור החרדי, שעולה בהמוניו למירון בליל ל"ג בעומר,יקבל את פסיקת הרבנים הראשיים לישראל?

בינתיים, נראה כי מתחילה תזוזה חיובית בכיוון. אתמול פרסם אתר החדשות החרדי "כיכר השבת", כי האדמו"ר מבויאן, שיגר בקשה לסגן שר החינוך, ח"כ אליעזר מוזס, שיבדוק עם המשטרה, מהי השעה המוקדמת ביותר בה הם יכולים להתארגן ללא חילול שבת.

תשובת המשטרה, הגיעה דרך ניצב זוהר דביר, שהודיע כי במידה וההדלקה תדחה לשעה 12 בלילה, ניתן יהיה להתארגן גם ללא חילול שבת מיותר. "המשטרה תוכל להערך בפרק זמן של ארבע שעות מצאת השבת".

כרגע נראה כי האדמו"ר מבויאן, אכן ידחה את ההדלקה הראשונה, לאמצע הלילה. בתור ראש חסידות בויאן, מחזיק האדמו"ר בזכות ההדלקה הראשונה, העוברת בחסידות מזה כ-200 שנה. דחיית המדורה הראשונה במירון, לשעת חצות, תדחה את כל שאר ההדלקות לתחום הבטוח מחילול שבת.

במשך השבוע הבא, ימשיכו הרבנים הראשיים במאמציהם, לשכנע גם את שר החינוך, להזיז את יום החופשה ביום אחד, כדי שתלמידי בתי הספר יוכלו גם הם לדחות את ההדלקה, בלא חילול שבת.

הבעיה הגדולה, היא שהבגרות במתמטיקה חלה ביום שני, כך שהמשימה נראית קשה במיוחד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אוקיי..זה הולך ככה..
אורי | 12-05-2011 15:26
2
לאורי זרד
| 12-05-2011 19:16
עם כל הכבוד להוד מעלתך אתה מדבר כאן על גדולי הדור. במחילה מכבודך, כבד את הרבנים, אותנו, ואת עצמך ותשתמש בלשון נקיה, ואתה יכול גם לשמור את הזלזול בכבוד שבת לעצמך. 
3
אורי זארד
| 13-05-2011 7:58
עלייך נאמר פני הדור כפני הכלב
4
גם הצדוקים רצו להזיז את פסח בגלל חילול שבת
יוסף | 15-05-2011 0:44
גם הצדוקים רצו להזיז את פסח בגלל חילול שבת. אם הרבנים הראשיים צריכים את האדמור מבויאן והרב עובדיה יוסף, אני מציע שהם יתפטרו ושהרב האשכנזי יהיה האדמו"ר מבויאן והספרדי הרב עובדיה יוסף.
5
איזה ילד על מה תתבכיין
לאורי היקר | 15-05-2011 2:46
"זו כפייה דתית של ממש" - זה חג שנובע מהדת "עם(ילד) נבל ולא חכם" אז ברור שבמה שקשור לחג הזה תיהיה כפיה דתית. וחוצמיזה זה שאתה יודע לאכול ולשבת בשירותים לבד זה לא אומר שאתה יודע על כל מה שטוב לך, לבד. להדליק אש בשבת ולחלל שבת ע"י הכנה מקודש לחול (וכן בשאר דרכים) זה אסור ע"פ ה' ומה שאסור ע"פ ה' רע לך, בקר טוב.
6
?
| 15-05-2011 22:36
זה אומר שהחופש של החג יהיה בשני ולא בראשון?!