באיחוד הלאומי מציעים: חופשת לידה גם לאבא

האם בעתיד גם אבות יוכלו לצאת לחופשת לידה קצרה? הצעת חוק של אורי אריאל ומיכאל בן ארי, שהונחה היום במזכירות הכנסת מבקשת להעניק חופשת לידה בת שבוע גם לאב המאושר. לפי ההצעה יזכו האב לשבוע חופש בעבור לידת בת ושמונה ימים עבור לידת בן כדי "שיכול לקיים בנחת את מצוות ברית המילה לבנו".

באיחוד הלאומי מציעים: חופשת לידה גם לאבא
  מזל טוב, צא לחופש (פלאש90)

באיחוד הלאומי רוצים חופשת לידה גם לאבא.

חברי הכנסת אורי אריאל ומיכאל בן ארי (איחוד לאומי) הגישו בצהרים הצעת חוק, לפיה אבות שזוגתם ילדה יוכלו לצאת לחופשה בתשלום.

על פי הצעת החוק, יזכה האב המאושר לשבוע חופשה במקרה של לידת בת, ולשמונה ימים במקרה של לידת בן. את תשלום ימי החופשה, ינכו לאב מימי המחלה הצבורים לעובד.

על פי החוק הקיים כיום, אמהות טרית זכאיות לחופשת לידה בת שלושה חודשים, בתשלום מהביטוח הלאומי, כשיש להן אפשרות להמשיך את חופשת הלידה בשלושה חודשים נוספים ללא תשלום, על מנת לטפל ברך הנולד.

גם האב רשאי לנצל ימי מחלה, כדי לסייע בטיפולים ובבדיקות הקשורים בהריון רעייתו, וכן בלידה. אלא שלאחר הלידה, ראשי האב לנצל רק עוד יום חופש אחד מימי המחלה.

הצעת החוק החדשה באה להרחיב את אפשרויות ניצול ימי המחלה עד שמונה ימים לאחר הלידה.

ח"כ אריאל הסביר את הצעת החוק החדשה: "חופשת הלידה במתכונתה הנוכחית ניתנת לאם בלבד, על מנת שתוכל לטפל בתינוקה. אלא שהחוק היום מתעלם מהעובדה שגם האם צריכה התאוששות מהלידה, ושעזרה מצד הבעל בשבוע הראשון להולדת התינוק היא צורך שעל החוק להכיר בו".

הוספת יום החופשה בלידת בן, אינה נובעת ממניעים שוביניסטיים, אלא כמו שאמר ח"כ אריאל "הפער בין מספר הימים עקב לידת בת ללידת בן, נועד לאפשר להורים לבנים לקיים בנחת את מצוות ברית המילה."

בדברי ההסבר להצעת החוק, כתבו שני הח"כים: "באמצעות החוק החדש, יתאפשר להורים לבלות בחיק המשפחה את הימים הראשונים ללידת התינוק ותקל על היולדת – אשר חופשתה במצב החוקי הנוכחי נועדה לאפשר לה לטפל ביילוד, ומתעלמת מהעובדה שמצבה שלה לאחר הלידה מצריך התאוששות. נוכחות הבעל בימים אלו תסייע להתאוששות היולדת ולחיזוק התא המשפחתי."

לגבי שאלת התקציב ציין ח"כ אריאל, כי אין מה לדאוג. "רוב העובדים בגילים שבהם נולדים ילדים, לא מנצלים את כל 90 ימי המחלה שהם יכולים לצבור, ולכן אין בכך משום פגיעה בעובדים או העמסת יתר על הביטוח הלאומי."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מתי מתווכנים להחיל את החוק?
| 11-05-2011 18:50
מבחינתי כמה שיותר מהר, עד הלידה.....