'תכנית צורים': פיתוח מנהיגות לבני הישיבות

תכנית מיוחדת עליה שמעו ראשי החמ"ד בשבוע שעבר הינה 'תכנית צורים', תכנית להכשרת אנשי חינוך מובילים בעלי יכולות גבוהות בתחום ההוראה והחינוך ובניית עתודה ניהולית של מכללת 'הרצוג'

'תכנית צורים': פיתוח מנהיגות לבני הישיבות

הנהלת החמ"ד הגיעה בשבוע שעבר למכללה האקדמית הרצוג לחנוכת מבנים חדשים בקמפוס אלון שבות.

לאחר טקס חנוכת המבנה, שמעו על פעולות המכללה ועל התכניות המיוחדות המתקיימות במכללה. אחת התכניות המיוחדות עליהן הם שמעו הינה 'תכנית צורים', תכנית להכשרת אנשי חינוך מובילים בעלי יכולות גבוהות בתחום ההוראה והחינוך ובניית עתודה ניהולית.

הרב עמיחי גורדין ומוטי גודמן' ראשי התכנית' הציגו את התכנית להנהלת החמ"ד והדגישו שהתכנית הינה תכנית מעשית המתמקדת בעיקר בתחום ההכשרה המעשית ומטרתה לפתח אצל הסטודנט יכולות מעשיות שיסייעו לו להיות מורה מעניין ומלהיב המוביל את הכיתה ולא מובל על ידיה, מורה המנסה לקדם ולהוביל את החבורה שעליה הוא מופקד.

התכנית שמה דגש על הצד המעשי ולא על הצד התיאורטי. התחומים שאותם לומדים מועברים בצורה של התנסות ולא בצורה של הרצאות מופשטות. תכנית הלימודים בנויה כמבנה בנוי מלבנים לבנים. כל לבנה מתמקדת בתחום אחר ויחדיו יוצרות הלבנים מבנה הכשרה אחד ושלם.

הלבנים הם: רטוריקה, קיצור ובהירות, אקלים לימודי, כניסה לכיתות א', יצירת עניין בשיעור, אקלים לימודים מתקדם, סדנת מספרי סיפורים, סדנת לימוד גמרא, כניסה לכיתות ב' ושיחות אישיות. ובהמשך עתידות להיכנס שתי לבנות נוספות העצמת תלמידים, ואסרטיביות (אסרטיביות בניגוד לאגרסיביות ולחילופין פסיביות). במהלך ההכשרה מוצמדים הסטודנטים למורים שאותם הם מלווים ולומדים מהם ברמה אישית.

התכנית פתוחה לכלל הסטודנטים אך לוח הזמנים שלה הינו דינמי ושונה מלוח הזמנים השגרתי וחלים בו לא אחת שינויים. השתתפות בתכנית דורשת מהסטודנט להיות נכון ללוח זמנים דינמי.

התכנית הינה תכנית מצוינות אך אין בה דרישות סף לקבלה. הדרישה המרכזית של התכנית הינה יחס רציני להכשרה. אנו דורשים מהתלמידים להגיע למפגשים לא בשביל לסמן נוכחות אלא בשביל לקבל מהמפגש. לשמחתנו כך מרגישים התלמידים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
איך אדם בלי שום ניסיון בחינוך ועוד אחד עם מעט מנהלים
הרב גורדין ומוטי | 06-03-2017 10:23
תוכנית להכשרת מורים ועוד מתיימרים לגעת בפן המעשי בו אין להם ניסיון?????
תלמיד.
קצת על הרב עמיחי ומוטי. | 07-03-2017 14:50
הרב עמיחי גורדין מלמד שנים רבות, החל מסגרות של ישיבות תיכון (היה סגן מנהל הישיבה התיכונית בשעלבים) ושנים רבות עוד יותר בישיבת הר עציון, מוטי גוטמן עוסק שנים ארוכות בחינוך בלתי פורמלי בישיבה, עוסק רבות בעניינים הניהולים של הישיבה ובשנים האחרונות אף ניהל במקביל בית ספר יסודי באפרת. אם כן, על מה אתה מדבר? או, למה את מכפיש שמם של אנשי חינוך יקרים וחשובים כל כך? או יש אנשים מתאימים יותר בעינך להקמת תוכנית להכשרת מורים? או האם השתתפת אי פעם באחד מן הסדנאות של תוכנית צורים? או, למה?