הרב זייני: אין מקור בהלכה לקריאת הפטרה בלי ברכה

לפני קריאת ההפטרה בישיבת ההסדר "אור וישועה" בחיפה, קם ראש הישיבה הרב אליהו זייני ואמר: "אין שום טעם, ושום הגיון ושום בסיס בהלכה לקרוא בציבור קטע בנביאים בלא ברכה". לדבריו, הרבנות הייתה צריכה להנהיג קריאת הפטרה עם ברכות ביום העצמאות.

הרב זייני: אין מקור בהלכה לקריאת הפטרה בלי ברכה
  הפטרה בברכה. הרב אליהו זייני (אסף מילר)

הפטרה בלי ברכה?

במהלך התפילה החגיגית בישיבת ההסדר "אור וישועה" בחיפה, לאחר אמירת ההלל בברכה, קם ראש הישיבה, הרב אליהו זייני, וביקש לומר הקדמה לפני אמירת ההפטרה.

"אנחנו עומדים לקרוא הפטרה, חצי הפטרה או רבע הפטרה. למה אני קורא לזה ככה, כי לא מברכים עליה." פתח הרב.

"כל שנה אני מספר שהדבר לא במקום, אבל בגלל שבכל זאת, שבתחום הזה לא כל אחד קובע, אלא הרבנות הראשית, אז יש לנו בעיה לשנות."

"אין שום טעם ושום הגיון ושום בסיס הלכתי, לקרוא בציבור קטע בנביאים בלא ברכה. אבל בגלל שככה תיקנה הרבנות הראשית לישראל, אז נעשה את מה שהיא תיקנה ונקרא בלא ברכה."

לדבריו, לפני כ-15 שנה, שלח את אחד מתלמידיו בטכניון, תלמיד ממוצא תימני, שהתרעם על כך שאומרים הלל בברכה לאחד מזקני חכמי תימן, הרב צדוק מקרית אתא. הרב מעיד, שעד אותו יום מעולם לא דיבר עם הרב צדוק, אבל סמך על כך שרב תימני וספרדי מהדור הקודם, לא ידבר נגד יום העצמאות.

כשהגיע התלמיד לרב ושאל אותו האם מה שקבעה הרבנות זה נכון? ענה לו אותו הרב, "זה ממש לא בסדר."

אבל אז המשיך הרב צדוק: "זה לא בסדר שלא קבעו איסור מלאכה באותו יום, ולא קבעו קריאה בתורה עם ברכות, ולא קבעו הפטרה עם ברכות. איך עושים דבר כזה?! לקבוע כל כך מעט על נס כל כך גדול?! זה לא בסדר."

ההפטרה רלוונטית לימינו

בסיום ההפטרה אמר הרב זייני, כי תראו כמה רלוונטיים הפסוקים שלה לימינו. כיצד כל המזרח התיכון בוער ומתפרץ, חוץ מאצלנו, ב"ה.

"אנו חיים את החזון הזה יום יום, ואנחנו אפילו לא שמים לב. לכן צריך לראות את החשיבות של היום הזה." סיכם הרב.

עוד בחיפה, הבוקר נערכה תפילה חגיגית בבית הכנסת המרכזי בשכונת "הדר הכרמל" בעיר. בית הכנסת שעומד ריק רוב ימות השנה, התמלא במאות מתפללים, שנהנו מקולו של החזן צודיק גרינוולד, וממקהלת יצה"ל.

בתפילה השתתפו, הרב הראשי לחיפה, הרב שאר ישוב כהן, רב שכונת אחוזה ושר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, ראש עירית חיפה, יונה יהב וחבר מועצת העיר שי בלומנטל וחברי הגרעין התורני בהדר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
זה לא לגמרי מדוייק
איש יהודי | 10-05-2011 15:14
האשכנזים קוראים מגילות, שהם ספר מהנביאים בלי ברכה. אולי כוונתו של הרב להלכה הספרדית
2
אני מתקשה להבין את הקשר...
יוסי | 10-05-2011 23:09
הרב מדבר על הפטרה, איש לא אמר שאין מעלה בלימוד תורה, אבל קריאת המגילה איננה תחליף להפטרה אלא מנהג שטעמיו ידועים, לעומת זאת קריאת הפטרה היא עניין הלכתי טהור, שנקבע להיות בימין ידועים כגון שבת ותענית וכו' אי לכך הרב מקשה, איך ייתכן שנקרא לדבר הפטרה אך לא נברך עליה, אכן הרב זייני מסכים עמך שקריאת הםטרה ללא ברה הרי היא כקריאת מגילה גרידא, כמו שקריאת הלל ללא ברכה הינו קריאת תהילים בלבד, עכ"פ אני חושב שראוי לחשוב מעט לפני שמקשים קושיות שלא מראות על חדות גדולה כל כך, הרי בכל זאת הרב זייני יודע על מה הוא מדבר, אם כבר אז תביא חכם להקשות.
3
בישיבת הכתל הרב הדרי שליט"א מספר
| 11-05-2011 10:40
שהוא ביטל את קריאת ההפטרה,וכשסיפרו לרב אונטרמן זצ"ל שאל מה מפריע לרב הדרי להגיד פרק בתנ"ך. ועוד מעשה שמספרים שבהתחלה הרבנות הראשית רצתה לתקן הלל בברכה ועוד אך שמעו שחזון איש מתגד נחרצות לכן תיקנו הלל ללא ברכה,והרב ש"י זווין זצ"ל אמר שזה שהתחשבו בדעות שמחוץ לרבנות זה בכיה לדורות (אך מסתבר שאף זה בהשגחה עליונה)וכך עד שהגיע הגר"ש גורן שידוע שהיה תקיף
4
כל התפילה הזאת סלט טורקי אחד
מאור | 11-05-2011 11:39
בערב: קצת שופר של כל נדרי, קצת לכה דודי בבוקר הפטרה בלי ברכה. לא יודע, לא מתחבר לתפילה הזאת בכלל
5
רוצים לברך? תברכו!
טמבליקו | 12-05-2011 17:57
שיהיה לכם לבריאות!! אבל למה צריך כל פעם לנגח כל מי שלא מקורב לחוגי אור וישועה? דרך אגב לא שמעתי על המושג "הקדמה להפטרה" עד היום. כמו כן - האם הקריאה בנביאים היא אכן למטרת "הפטרה"? זה לא ברור. דרך אגב דווקא על הברכה בהלל ישנה מחלוקת הלכתית של ממש.
6
למס' 4 - תפנה בבקשה לרבנות הראשית
מישהו | 12-05-2011 17:59
תגיד להם שישנו את התפילה כי אתה לא מתחבר אליה. זה באמת נימוק מצויין.
7
תגובה ל-3 בקשר לגרש"י זווין זצ"ל
| 12-05-2011 21:07
הרב זווין זצ"ל, כמו הרבה מגדולי ישראל שבתחילה סברו כי המדינה היא אתחלתא דגאולה ושינו את דעתם - לעת זקנתו הפסיק עם תפילות יום העצמאות.גם אדמור"י רוז'ין הפסיקו עם זה, וגם תלמידי הגרצ"פ פראנק זצ"ל וצאצאיו.
8
למה כל פעם שהרב זיני מצייץ זה אמור לעניין אותנו?
אוהד | 13-05-2011 8:29
ולגופם של דברים - זאת לא קריאת הפטרה כהפטרה אלא קריאת פסוקי תנ"ך
9
למספר 7-מניין לך?
מספר 3 | 15-05-2011 10:14
בכל מקרה זה לא מעלה ולא מוריד,יש מספיק גדולי עולם שלא שינו דעתם
10
עוד כתבה מגמתית
יואל | 15-05-2011 11:38
יואלי מתרכז בשני נושאים-האדרתם של שני פטרוניו-אורלב והרב זיני.יש מכנים משותפים. הכתבה נראית מאולצת ומיותרת.