אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שנתיים עברו מאז נפרדנו מאורי אורבך ז"ל/ הספד

"אני זוכר איך אורי התלבט האם לקחת את התפקיד והתבדח לא מעט על המעמד המחייב. התבדח, ואז לקח על עצמו את המשימה ועמד בה בהצלחה רבה" יעקב שטרן, סופד לשר אורי אורבך ז"ל במלאות שנתיים לפטירתו

שנתיים עברו מאז נפרדנו מאורי אורבך ז"ל/ הספד

שנתיים עברו מאז נפרדנו מאורי, ודווקא כעת, לקראת יום השנה, רגעים ושברי זיכרונות רבים ומחויכים צפים ועולים כשאני נזכר בחוויות מיוחדות שהיו לי עם אורי בתקופה בה הייתי מתמחה אצלו בלשכה ולאחריה.

שנת 2011, ואני סטודנט צעיר נכנס ללשכתו כ"מתמחה פרלמנטארי". הימים הם ימי הקדנציה הראשונה שלו בכנסת, ואורי "הפוליטיקאי המתחיל" מנווט את דרכו בשדה המפלגתי והפרלמנטרי בתנאים פולטים לא קלים. סיעת "הבית היהודי-מפד"ל החדשה" מנתה בסך הכל 3 חברי כנסת, האווירה במפלגה הייתה מדכדכת, והסיעה תפקדה בעצלתיים בבחינת "איש איש לנפשו". אורי, שהיה אז יו"ר הסיעה, צריך היה לעשות סדר ולייצג את הסיעה בנושאים השונים שעל סדר היום הפרלמנטרי והציבורי.

אבל כבר בקדנציה הראשונה שלו כחבר כנסת התגלה אורי כפרלמנטר פעיל מאוד, עם יכולת מיוחדת להוביל עשייה חברתית רבה ומגוונת, תוך שהוא מצליח לרתום למטרות החשובות חברי כנסת מימין ומשמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילונים. הוא טיפל והתעסק בדברים שונים ומגוונים כדוגמת חברותו בוועדת פרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים, הובלת מיזם משתף עם "צו פיוס", סיוע לארגון השידוכים "ישפה" החביב עליו, וטיפול בפניות ציבור רבות ומגוונת מכל קצות הקשת והארץ: בין אם זה עזרה לקשיש עם חוב לתאגיד המים המקומי, סיוע לשגריר בארץ רחוקה שאין מקווה לרעייתו או סיוע לחייל מילואים שלא קיבל הנחה בארנונה בעירו.

התבדח אבל לקח את המשימה ברצינות

מעבר להיותו יו"ר הסיעה, חבר פעיל בחמש ועדות קבועות, וליוזמות החקיקה הרבות שהוא הוביל, ובראשן התאמת שטרות הכסף לעיוורים, הסדרת מעלית שבת בבניין משותף, סימון מקומות האסורים לחנייה, איסור הפליית מתיישבים באספקת מוצרים ועוד, אורי מונה באמצע הקדנציה לתפקיד סגן יו"ר הכנסת. אני זוכר איך אורי התלבט האם לקחת את התפקיד והתבדח לא מעט על המעמד המחייב, על כללי הטקס, החליפה והעניבה והפרוטוקול שמרגע מינויו יהיה מחויב אליהם. התבדח, ואז לקח על עצמו את המשימה ועמד בה בהצלחה רבה.

אם זה לא מספיק אז אורי קיבל על עצמו את תפקיד יו"ר השדולה לקשרי דתיים-חילונים (לצד איתן כבל) ויו"ר השדולה החברתית בכנסת (לצד אילן גלאון), התחיל בהקמת שדולה חדשה לקידום השפה והלשון העברית שהייתה כה חשובה לו, ואף מונה ליו"ר ועדת המשנה לביקורת המדינה לנושאי החינוך.

כל זאת, חוץ כמובן מהעשייה הפוליטית שלו מעל ומתחת לפי השטח להביא סוף סוף לפריימריז ראשונים לציונות הדתית, דבר שהיה נראה אז כחציית ים סוף – והיום במבט לאחור נראה כדבר שלא ברור איך הציונות הדתית הסתדרה בלעדיו.

אחד הנואמים המבריקים

כיאה לעיתונאי החריף שהיה, אורי נחשב לאחד הנואמים המבריקים והשנונים בכנסת. ימי שלישי הפכו ליום האהוב עליו בשבוע: ביום זה נערכו במליאה "נאומים בני דקה", 60 שניות שיש לכל ח"כ לדבר על כל נושא שנפשו חשקה באותו הזמן. אורי הרבה להשתמש באותה הדקה ובעזרת לשונו המושחזת הגיב והתייחס לנושאים האקטואליים שהיו על הפרק. לעיתים פרגן, לעיתים עקץ, לעיתים שילב בין השיניים – אבל תמיד עשה זאת בחיוך רחב וממקום של אהבה גדולה לעשייה הפרלמנטרית באשר היא. הוא התייחס לנאומים הללו כמו להופעה – רבים לא יודעים זאת, אבל לפני כל נאום אורי היה מתייעץ רבות עם דוברו וצוותו על הדיוק והתזמון של הפאנצ'ים הקומיים בנאום השבועי.

המשפחתיות המיוחדת שלו

אבל נראה לי שמעבר לכל העשייה הפרלמנטרית, החברתית והפוליטית גם יחד, אחת התכונות הבולטות ביותר שהרגשתי אצלו, דווקא בכנסת, הייתה המשפחתיות המיוחדת שלו. לא פעם שהיה צריך לשבת על משהו הוא התנצל שהוא צריך לצאת לאסוף את הבת או הבן ולהסיע אותם לחוגים או לסידורים מחוץ לעיר, וכך הייתי מוצא את עצמי מדי פעם עורך עם אורי "פגישות" עבודה במכוניתו, בדרך לביתו שבמודיעין.

היריעה קצרה מלהאריך ולספר למרות שיש עוד סיפורים רבים ואנקדוטות בלי סוף מתקופה מופלאה זו, אך אם אבקש לקחת דבר אחד קטן מאורי, יהיה זה כמה שורות קצרות מתוך תשובה במייל שהוא כתב לי בשנת 2011:

"(…) ואלו עוד צעירים וצעירות אפשר לגייס כדי לעשות שינוי משמעותי. הכי חשוב: אנשים, חברים, שותפות. נדבר, ושוב תודה. הבה נהיה שותפים למשהו שהוא יותר גדול וחשוב מכל אחד בנפרד. אורי "

הלוואי ונצליח לקחת על עצמנו את צוואתו, ולהיות באמת שותפים למשהו שהוא יותר גדול מכל אחד מאתנו בנפרד.

 

יהי זכרו ברוך.

==

יעקב שטרן היה מתמחה פרלמנטארי בלשכתו של אורי אורבך בשנים 2011-2012 ומייסד דף הפייסבוק לזכרו "מספרים על אורי אורבך", וכיום רמ"ט מנכ"לית "ברנקו וייס"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו