אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תמונת מצב: מה קורה ביו"ש אחרי חוק ההסדרה?

בחוברת שהפיצו תושבי עפרה בבתי הכנסת ברחבי הארץ, מופיעים הסברים מפורטים על מצבם המשפטי של תשעת הבתים המיועדים להריסה בעפרה ומעמדם המשפטי של כל שאר הקרקעות ביהודה ושומרון

תמונת מצב: מה קורה ביו"ש אחרי חוק ההסדרה?
  מה קורה עכשיו ביו"ש? מתוך החוברת

בחוברת שהפיצו תושבי עפרה בבתי הכנסת ברחבי הארץ, מופיעים הסברים מפורטים על מצבם המשפטי של תשעת הבתים המיועדים להריסה בעפרה ומעמדם המשפטי של כל שאר הקרקעות ביהודה ושומרון.

מטרת החוברת היא להביא לידיעת אזרחי ישראל את האבסורד הנורא הכרוך בפינוי תשעת הבתים  ואת חוסר הצדק בדבר. כמו שכותב יהודה יפרח, כתב מקור ראשון: "בוא נתחיל בעובדות: הארגונים 'יש דין' ו'בצלם' שהגישו את העתירה בשם חמישה פלשתינים, טענו שתשעת הבתים בעפרה "נבנו על קרקע פרטית מוסדרת, אשר לטענת העותרים הפלשתינים מצויה בבעלותם מכוח ירושה". בית המשפט קיבל את העתירה שלהם. אז מה אתם, גזלנים שמבקשים מהשופטים להתעלם מהגזל?

שאלה מצוינת. אם תקרא את פסק הדין של השופט אשר גרוניס תגלה שבית המשפט לא דחה את טענת המתיישבים שלפיה "העותרים )הפלשתינים( אינם רשומים כבעלי המקרקעין עליהם נבנו המבנים, ואיש מהם אינו טוען לבעלות בחלקות עליהם מצויים שלושה מבין תשעת המבנים נושא העתירה". בהכרעת הדין כותב נשיא בית המשפט העליון לשעבר במפורש כי "אין בהכרעתנו בעתירה זו משום קביעה בדבר זכויות הקניין של מאן דהוא במקרקעין הנדונים".

להורדת החוברת המלאה – לחצו כאן

הרב אברהם גיסר, רב היישוב עפרה, כותב בחוברת לגבי חוק ההסדרה: "כאשר דחה בג"ץ את בקשת המשפחות לעיכוב ההריסה בעפרה הסבירה זאת השופטת מרים נאור לפי לשון פסק הדין המקורי: "קשה להשתחרר מהרושם שנעשו פעולות שתכליתן לקבוע עובדות בשטח )…( במה שנחזה כמחטף שנעשה לאחר הגשת העתירה לפני שהוצא צו ביניים".

והנה חלפו רק יומיים, ולמחרת, יום שני בשעת לילה, אושר ונחקק חוק ההסדרה שמטרתו להגן על בתים כדוגמת אלה שבעפרה, וכמותם עוד מאות בתים שניבנו בידי המדינה מפני פסקי ההרס של בג"ץ. ויהי ערב ויהי בוקר: בג"ץ מפרסם – בהרכב מקרי, כמובן, בראשות נאור והשופטים מני מזוז ועוזי פוגלמן – פסק הרס נוסף בסדרה. הפעם: 17 מבנים בתפוח־מערב. אבל האם לא התקבל כבר חוק שלפיו מבנים כאלה יוסדרו? השופטים לא שמעו על החוק? הם אינם כפופים לחוקי הכנסת? התשובה פשוטה: מחטף.

חוק ההסדרה ייכנס לתוקפו רק בעוד עשרה ימים, אחרי פרסומו ברשומות, ושופטי בג"ץ הנכבדים הזדרזו אפוא להנפיק פסק הרס נוסף, מחטף חוקי למהדרין של בג"ץ – והדת ניתנה בבירה. ואולי ההגדרה הנכונה אינה מחטף, אלא חמור מכך. הנשיאה נאור מתייחסת לחוק ההסדרה, כמו לחוקים אחרים, כאילו היו חומר ביד היוצר – אך בידיה. לכן, מתוך הביטחון בכוחה לבטל חוקים, היא יכולה פשוט להתעלם מקיומם"

שבת עפרה ארצית

במקביל השבת – פרשת משפטים, תתקיים שבת עפרה ארצית, על העוול בהריסת בתי הישוב

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
איפה השופטים? מה נותן הריסת בתים
| 23-02-2017 17:36
כולם מפסידים. אם השופטים היו קובעים פיצוי כספי הולם לבעלי השטח כולם היו מרוצים חוץ מיש דין ומהמחבלים. השופטים צריכים להיות חכמים כנגד המחבלים ולעשות צדק לאנשים הפשוטים.