אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יאיר שטרן – לא טרוריסט, מנהיג! 75 שנה למותו של מנהיג דגול

75 שנה להרצחו של מייסד הלח"י אברהם (יאיר) שטרן הי"ד. הציונות העיקשת שקרנה ממנו ומדיניותו ההחלטית המובאות לידי ביטוי בעיקרי התחיה מגיעים לידי ביטוי גם בזמננו. אברהם שטרן חזה את "בעיית הפליטים" וכלל את פתרונה בעיקר הארבעה עשר מעיקרי התחיה ("משפט הזרים: פתרון בעיית הזרים על ידי חילופי האוכלסים"). כמו הרצל, גם הוא ראה את פסגת הציונות בבניין בית המקדש השלישי וכלל את בניינו בעיקר האחרון מעיקרי התחיה.

75 שנה להרצחו: יאיר שטרן – לא טרוריסט, מנהיג!
  אברהם יאיר שטרן הי"ד

אני בא ממשפחה בה הלח"י הועלה על נס. לצד התורה וסיפורי הצדיקים אבי היה שר לנו את שירי המחתרות כשירי ערש וגידל אותנו לצלילי "חיילים אלמונים" בעוד אמי הביאה מהבית את אביה ששירת בלח"י ובן דודו שפיקד על לוחמי חרות ישראל עד בריחתו של שמיר ממזרע.

יש אנשים בשמאל הישראלי שמתייחסים אל אברהם "יאיר" שטרן, מי שפיקד על האצ"ל והלח"י, כאל טרוריסט. יש שמשווים את ארגון הלח"י לארגוני המרצחים הערביים ובכך מצדיקים את מעשיהם הנלוזים. יש שמגדילים לעשות ומכנים אותו כ"חלאה, המשת"פ של הנאצים" בשל נסיונו ליצור קשר עם הממשל הנאצי ב1941.

ממשלת המנדט בגדה בייעודה

ב29 בספטמבר 1922 החל באופן רשמי המנדט הבריטי בארץ ישראל. תפקידו של המנדט הבריטי היה להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל ברוח הצהרת בלפור. בניגוד לכתב המנדט שנכתב כאמנה בינלאומית הנותנת לבריטניה סמכות (זמנית) לשלוט בארץ, ממשלת המנדט הטילה הגבלות על עליית יהודים לארץ ישראל וקניית אדמות בה (סעיף 6 בכתב המנדט) בעוד שאפשרה כניסה בלתי חוקית של ערבים רבים. באופן כללי, ממשלת המנדט הבריטי בגדה בייעודה להקים בית לאומי בארץ ישראל לעם היהודי מה שהוביל להקמתן של תנועות המרי שהתנגדו לשלטון הבריטי.

לא אכנס לסיבות הפוליטיות פנימיות שגרמו להקמת האצ"ל ולאברהם שטרן לפרוש מהאצ"ל כשפיקד עליו בכדי להקים את הלח"י. דבר אחד ברור: המנדט הבריטי בגד ביעודו והעם היהודי דרש את שהגיע לו עד שבאמצע חודש מאי 1948 הורד הדגל הבריטי וחלק מארץ ישראל עברה לשלטון העם היהודי.

כשקמה מדינת ישראל היא לא קמה כמנדט שייעודו הוא הקמת מדינה ערבית בארץ. על חלק מארץ ישראל, בייחוד בשטח עליו (לפחות כשלב ראשון, נאום השלבים.) דורשים הערבים להקים מדינה, שלטה ממשלת ירדן. אז אותם "פליטים פלסטינים" לא התמרמרו כנגד השלטון על שלא נתן להם עצמאות, אלא קיבלו אותו אף על פי שבסיומה של ממשלת המנדט היו אמורים לקבל ערביי ארץ ישראל שליטה על חלק מהארץ. בזמן מלחמת השחרור חלק מדינות ערב כבשו שטחים בארץ ושלטו בהם.

הערבים שחיו בארץ ישראל לא דרשו עצמאות ממלכת ירדן בגדה ומערבית או ממצרים ברצועת עזה וכל שכן לא נלחמו באותן מדינות בכדי להשיג עצמאות. ההפסד של מדינות ערב במלחמת ששת הימים לא מחייב את מדינת ישראל להעניק לאותם ערבים שחיים באותם שטחים מדינה.

המאבק של הלח"י קידם את סיום המנדט

המאבק האלים של אברהם שטרן, או בשמו המחתרתי "יאיר", בשלטון הבריטי שבגד בתפקידו היה מוצדק ונכון. אילולא הוא, אילו היה מצרף את לוחמי חרות ישראל לכוחות הבריטים הלוחמים בנאצים, ומעניק לנציב השולט בארץ שקט מוחלט, מי יודע מתי מדינת ישראל הייתה מוקמת.

היו מספר סיבות להעברת שאלת ארץ ישראל אל האו"ם, אך מעל כולן האפילה ההתנגדות הצבאית של הישוב היהודי. הארגון שלחם ללא הפסקה ובצורה עיקשת כנגד הבריטים וגרם להם להתבצר במרכזי השלטון שלהם היה ארגון הלח"י.

המאבק בדרכו של יאיר קידם באופן משמעותי את סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל. מדינת ישראל לא השיגה את השליטה בארץ על ידי קבלת מנדט להקמת מדינה ערבית אלא בדם אש ומוות, במלחמה שנכפתה עלינו וניצחנו בה. המאבק של ערביי ארץ ישראל במדינה כריבון, גם אותו מאבק שאינו אלים, אינו מוצדק. מדינת ישראל לא חייבת לערבים החיים תחת שלטונה כלום מלבד זכויות. אך כידוע זכויות מגיעות בד בבד עם חובות, אבל זאת כבר סוגיה אחרת.

המתנגדים היו מצטרפים ללח"י?

בהמשך לסוגיה הקודמת, יש שמצדיקים את הטרור הערבי בארץ ישראל בשל העובדה כי בזכות המחתרות והתנגדות חמושה קיבלנו את עצמאותנו. בואו נשים לרגע בצד את העניין של האם המאבק הערבי במדינת ישראל שווה למאבקו של היישוב היהודי במנדט הבריטי. אותם אנשי שמאל, היו מצטרפים באותה תקופה כאחים לנשק תחת פיקודו של אברהם שטרן או היו רואים בדרכו דרך צודקת? אם לא, איך יוכלו להצדיק את ההתנגדות הערבית למדינת ישראל על ידי מעשי הלח"י?

הטענה המגוחכת ביותר כנגד אברהם "יאיר" שטרן היא ששיתף פעולה עם הנאצים. אברהם שטרן שלח מכתב אל השלטון הגרמני בניסיון להציל את יהודי אירופה. בעקבות מאבקו ביהודים ועידוד הטרור הערבי, ראה אברהם שטרן את שלטון הבריטי כאויב העם היהודי כמו אותן חיות נאציות. הגרמנים רוצחים את היהודים והבריטים מונעים מהם לעלות ארצה ובכך להינצל מציפורני החיה הנאצית.

בתחילת שנת 1941 שלח אברהם שטרן מכתב נואש (שלא הגיע אל יעדו) אל ראשי השלטון הגרמני בו הוא קורא לגרמנים לפעול להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל כחלק מהאינטרסים של הרייך הגרמני.

כידוע, בתחילה, רצה הצורר הנאצי לגרש את כלל היהודים ולהפוך את אירופה ל"נקיה מיהודים". אברהם שטרן רצה להחיות את הרעיון הזה בכך שמתוך הרוע יצא דבר טוב. רצח העם יפסק ומדינת יהודים תקום בארץ האבות. אירופה תהיה נקיה מיהודים, והם במקום למלא את המשרפות ימלאו את הארץ בחיים. המאמצים לא צלחו והמכתב נמצא בשגרירות גרמניה שבטורקיה לאחר המלחמה.

יש שמתעקשים לראות בעקבות כך את אברהם שטרן כמשת"פ של הנאצים ולא כאדם שהסכים לעשות הכל, אפילו ליצור קשר עם החיה הנאצית, בכדי להציל את אחיו.

נרצח בדם קר

בכ"ה שבט ה'תש"ב, בהיותו בן 34 בלבד, נלכד אברהם שטרן כשהיה לא חמוש על ידי הבריטים בדירת המסתור בה שהה בתל אביב. לאחר שנתפס נכבל בידיו ומספר דקות לאחר מכן נרצח בדם קר כשנורה שלוש פעמים.

וכך מספר עד ראייה לרצח: "לאחר שציווה מורטון על כולם לעזוב את הדירה ולקחת איתם את טובה סבוראי, נשארנו עם שטרן רק שנינו, מורטון ואני. ואז ניגש מורטון אל מאחורי גבו של שטרן , דחף אותו אל החלון וירה בראשו. שטרן נפל ומורטון המשיך לירות בחזה. אחר כך הפנה את ראשו אליי ואמר: אתה ראית שהוא ניסה לברוח." (לוחמי חירות ישראל: אנשים, רעיונות, עלילות)

הבריטים ראו באברהם שטרן את המנהיג הגדול שהיה ושנאו אותו על כל מה שעולל להם מאז הקים את הלח"י בשנת 1940. הם ידעו כי מאסרו של האיש הדגול הזה לא יעצור אותו ועל כן רצחו אותו ללא משפט. רוחם של אנשי הלח"י לא נשברה ותנועת לוחמי חירות ישראל המשיכה להתקיים ולפעול עד להקמתה של מדינת ישראל, ושילוב לוחמיה בתוך צה"ל.

אברהם שטרן היה לוחם ומשורר עז נפש שהקדיש את חיו ומותו למען תחיית האומה הישראלית. בין 18 עיקרי התחיה של הלח"י שם אברהם שטרן את חידוש גדלותו ומעצמתו של העם היהודי בארץ ישראל, אחדותו של העם, בניין המקדש, ועוד.

הציונות העיקשת שקרנה ממנו ומדיניותו ההחלטית המובאות לידי ביטוי בעיקרי התחיה מגיעים לידי ביטוי גם בזמננו. אברהם שטרן חזה את "בעיית הפליטים" וכלל את פתרונה בעיקר הארבעה עשר מעיקרי התחיה ("משפט הזרים: פתרון בעיית הזרים על ידי חילופי האוכלסים"). כמו הרצל, גם הוא ראה את פסגת הציונות בבניין בית המקדש השלישי וכלל את בניינו בעיקר האחרון מעיקרי התחיה.

==

ביום שלישי הקרוב (כ"ה שבט ה'תשע"ז, 21.02.2017) בעת מלוא 75 שנים להירצחו של אברהם שטרן – "יאיר", יתקיים טקס אזכרה לאברהם שטרן ולכל חללי הלח"י בבית העלמין בנחלת יצחק בשעה 16:00 בהשתתפות שרים, חברי כנסת, וחמות ולוחמי הלח"י בני משפחתם ומוקירי זכרם.

הטקס פתוח לכלל הציבור. להסעות יש להתקשר: 03-6820288

הרי את מקודשת לי, מולדת

אברהם "יאיר" שטרן

הרי את מקודשת לי, מולדת

כדת משה וישראל

שפחה שחה, כורעת ואובדת,

אני לך בעל וגואל.

ורחקו ממך מבלעייך

בחיי ובמותי

אני – ראשי אלין בחיק הריך

את – בדמי לעד תחיי.

ולקראתך, מלכה, ליבי חרד עת

תפארתך פי ממלל

הרי את מקודשת לי, מולדת,

כדת משה וישראל!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
טרוריסט כמו ערפאת
גיא | 20-02-2017 23:12
וכמו דאעש. טינופת.
2
בתחילת שנת 1941 שלח אברהם שטרן מכתב נואש
יונה אלון | 08-03-2017 16:35
לאברהם אודה לך אם אוכל לעיין במכתב הנדון כמצוין בכתבתך. הואל נא לתת לי לינק או כל מקור אחר. בתודה יונה