אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם ל"ג בעומר יותר חשוב משמירת השבת?!

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר מנסה לשכנע את האדמור"ים והרבנים החרדיים, להסכים ולדחות את ל"ג בעומר ביום, כדי למנוע חילול שבת. בינתיים בציבור החרדי מתעלמים מהבקשות ומחילול השבת ונראים שהסיכויים להזזת התאריך קלושים, בייחוד כשגם משרד החינוך במתנגדים.

האם ל"ג בעומר יותר חשוב משמירת השבת?!
  שבת או מדורה? (פלאש90)

שנים עשר יום לפני ל"ג בעומר, ונראה שסוגית חילול השבת בליל ל"ג בעומר לא תפתר גם השנה.

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, עורך בימים אלו סבב פגישות עם גדולי הציבור החרדי, רבנים ליטאיים ואדמו"רים חסידיים, כדי לשנע אותם להסכים להזזת ציון ל"ג בעומר ביום אחד.

הסיבה לבקשת הדחייה, היא משום של"ג בעומר השנה, חל במוצאי שבת, מה שמביא לחילול שבת המוני הן במירון והן מחוצה לה. אלפי השוטרים, הסדרנים ונהגי ההסעות, נאלצים להערך כבר בשבת למאות אלפי העולים להר, תוך חילול שבת אדיר בכל איזור הצפון.

גם שאר 'עמך ישראל' שאינם מדקדקים במצוות, מתחילים את ההכנות למדורה ואת הדלקתה שעות רבות לפני צאת השבת.

כבר בשנה שעברה, שגם בה חל ל"ג בעומר במוצאי שבת, קיבלה מועצת הרבנות הראשית החלטה לדחות את ל"ג בעומר ביממה, בכל שנה בה הוא חל במוצאי שבת. אלא שמשום מה ההחלטה לא יושמה.

להחלטה להזזת ל"ג בעומר יש תקדים והוא דחיית יום השואה ויום הזכרון לחללי צה"ל, ממוצאי שבת ליום ראשון, כדי למנוע את חילול השבת. בעקבות כך הוזז גם יום העצמאות ונחוג ביום ו' באייר.

אלא שמה שנכון לימים ממלכתיים של המדינה, לא בהכרח עובד גם בל"ג בעומר. בציבור החרדי, ישנה התעלמות מהצעת הרב מצגר, האדמו"ר מבויאן, שלו יש את זכות ההדלקה הראשונה בליל ל"ג בעומר במירון, טרם השיב תשובה, וגם אדמו"רים אחרים לא מתייחסים לחילול השבת הגדול באזור מירון.

רבני צהר בעד. משרד החינוך נגד.

ליוזמה של הרב מצגר, מצטרפים גם 'רבני צהר' ושאר רבני הציונות הדתית.

יו"ר ארגון 'רבני צהר', הרב דוד סתיו, התבטא כי "הדלקת מדורה זו לא הלכה, זה אפילו לא מנהג, זו תרבות יהודית. הפולקלור הזה גורם לאלפי שוטרים ולמאות אלפי יהודים שמדליקים מדורות לחלל שבת."

 "ברור שהתנא רבי שמעון בר יוחאי שההילולה נעשית לכבודו, ודאי ישמח יותר לדעת שהיא נעשית בלי חילול שבת". אמר הרב סתיו.

אלא שהעסק מסתבך יותר. משרד החינוך, גם הוא מתנגד לדחיית ל"ג בעומר ביום. לפי לוח החופשות של מערכת החינוך, יום ל"ג בעומר הוא יום חופש, וכדי להזיז את המדורות צריך אישור של משרד החינוך, להזזת יום החופש.

את יום החופש יהיה קצת קשה להזיז, כי ליום שני י"ט באייר, נקבעה הבגרות במתמטיקה, ואותה לא ניתן להזיז. בנוסף המורים נהנים מסוף שבוע ארוך, עליו לא יוותרו.

כאמור, הסיכויים להזזת ל"ג בעומר קלושים וגם השנה נריח את ריח העשן, עוד לפני שנספיק לעשות הבדלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כמה אופייני - תרבות ישראלית במיטבה
אני | 05-05-2011 11:12
לכאורה ניסו להיערך מראש, רק לא תיאמו עם אף אחד, וההחלטה מוסמסה. עכשיו בדקה ה-90 נזכרים ומנסים להכריח את כולם לשנות ברגע האחרון, כשברור שזה חסר סיכוי. הנה ההוכחה שהרבנות הראשית היא מוסד ישראלי - התרבות הישראלית של ה"סמוך" והשלומיאליות...
2
כמה מתאים לחרדים
אוהד | 05-05-2011 11:33
שום אחריות ואיכפתיות מכלל ישראל
3
איך אפשר להשוות בין ל"ג בעומר ליום השואה??
מאיר | 05-05-2011 11:33
ל"ג בעומר נקבע ע"י תנאים ואמוראים מדורות קדומים. יום השואה נקבע ע"י המדינה. תאריך של ל"ג בעומר אי אפשר לדחות. נקודה נוספת, האדמו"ר מבאיאן הורה לקיים את ההדלקה רק 3 שעות אחרי יציאת בשת למרות שהוא נמצא בשבת במירון עם אלפי חסידים כדי למנוע משוטרים לצאת מהבית בטרם יציאת השבת.
4
לצערינו , מה אכפת לחרדים , שצריך לאבטחם בשבת ?
שוטר דתי | 05-05-2011 12:01
לצערינו , ובהתאם לנאמר בכתבה , זו כבר לא הפעם הראשונה ששוטרים דתיים ומסורתיים ואיתם עוד אנשי כוחות הצלה וגופים אחרים יצטרכו לחלל את השבת על מנת שהציבור החרדי יוכל לחגוג בבטחה .. כנראה קשה להבין שבכדי לאבטח רבע מיליון איש שחולפים שם ובמיוחד שהשבת יוצאת בסביבות השעה 2000 לא ניתן להערך באותה הדקה וכל אלה שישמרו עליהם יצטרכו לנייד את עצמם בשבת , ו/או לעבוד באתר במהלך השבת על מנת לשמור אותם ..ומוכרים לי כל אלה שאומרים , "הקב"ה יעזור " אך המילה השתדלות לא מוכרת להם , מעבר לעובדה שהתראות לא חסר באיזור היו בעבר כמה פיגועים מצמררים ואם מישהו באמת רוצה לסמוך על הנס הרי שהוא שם את עצמו ולא את כספו על קרן הצבי ... אבל מה אכפת להם .. הם מעורבים במדינה ?< מעניין אותם ? הם בשלהם .. יהיה חילול שבת ? שיהיה .. בעלי כיפות אחרות בצבע אחר יעבדו בשבילם ? אין בעיה .. וכל זה בגלל התעקשות חסרת מחשבה לדחות את החגיגות ....מעבר לעובדה שהדבר אכן יוצר מעמסה למשפחות רבות שחלקן צריכות לשהות באיזור על מנת להגיע כמה שיותר מוקדם במוצש ולמשפחות אחרות שיצטרכו לצאת עם צאת השבת ו/או להכין כבר משבת לחול על מנת להתכונן ליציאה . מה שנקרא "אין שכל ואין דאגות והקב"ה יעזור .......
5
1 צודק - למה נזכרו עכשיו?
שישקו | 05-05-2011 12:04
זאת לא הפתעה ואפשר היה להידבר בצורה מסודרת לפני לא בדקה ה 99. ואם זה יידחה ביום לא יהיה חילול שבת - ההערכות היא שבוע מראש, זה לא ימנע זה אולי יפחית, השאלה גם אם יש על זה שליטה - האם כאשר אדם עושה ברית בשבת לא קורה שמחללים שבת קרובי המשפחה?
6
הרבנות צריכה להחליט וזהו, בלי להתייחס לחרדים
אלבו | 05-05-2011 15:56
שנה אחת יהיה באלגן אבל אחר כך הכל יהיה בסדר. הם יתיישרו לפי מה שהרבנות תגיד.
7
ולמה הוא לא מזיז גם את המימונה שבגללה אוכלים חמץ בפסח?
| 05-05-2011 22:43
8
איזו קטנות
| 05-05-2011 22:46
ומה עם הקפות שניות, מימונה, מגילת אסתר, ליל הסדר וכו' וכו' שגם נופלים במוצ"ש. ולמה לא להפסיק את הרכבות במוצ"ש כי ההכנות לנסיעתם נעשות בשבת?!