אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבלין: מתנגד לחוק ההסדרה; תומך בהחלת הריבונות

נשיא המדינה אמר היום כי הוא מתנגד לחוק ההסדרה אך מצדד בהחלת ריבונות ביו"ש: "חשוב שלא נחוקק חוקים, במקומות שבהם אנחנו לא החלטנו לממש את ריבונותנו"

ריבלין: מתנגד לחוק ההסדרה; תומך בהחלת הריבונות
  הקושאן של הנשיא. (ישראל ברדוגו)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, פתח היום (ב') את כנס ירושלים של קבוצת בשבע, והתייחס לחוק ההסדרה, לעומת היוזמה להחלת ריבונות ביו"ש.

"אני רוצה לספר לכם סיפור" אמר הנשיא" "בשנת 72 קניתי יחד עם חברים בירושלים אדמות בנבי סמואל את האדמות קנינו מיוסוף אליען שהיה המוכתר של הכפר. במשך אחת עשרה שנים עמלתי לרשום את העסקה הזו בטאבו ברמאללה. וכל פעם דחו אותי בלך וחזור עד שבית המשפט ברמאללה הכריע שירשם על שמי. יש לי קושאן בטאבו רמאללה על 58 דונם. לימים רצתה המדינה להקים שם פארק לאומי ואת שכונת הר שמואל.

וכך בעסקה חלופית העבירה הקבוצה את הקרקעות לממונה על הרכוש באיו"ש ובתמורה קבלנו קרקע חלופית בהר אדר. ככה פעלתי אני כאיש פרטי. אין שום שאלה שמי שנפגע מתם לב כל בית שמפנים, הממשלה צריכה לתת להם פתרון ופיצוי לבנות בית אחר."

עם זאת, למרות שלו עצמו, הופקעו אדמות וניתן פיצוי במסגרת חוק ההסדרה, ריבלין טען כי הוא מתנגד לחוק. "חשוב שלא נחוקק חוקים, במקומות שבהם אנחנו לא החלטנו לממש את ריבונותנו. נושא הפקעת קרקעות חייב להיות חוק מטעם ריבון שיחול בשווה על התושבים כולם ולא חוק אקסטריטוריאלי שמופעל על פי צורך."

להפעיל ריבונות בכל שטחי ציון

"אני שב ואומר ובמיוחד לעצמי, אני שמאמין שציון כולה שלנו סבור שהריבונות של מדינת ישראל צריכה להיות בכל אתר ואתר על כל המשתמע מכך. וריבונות החלה על השטח מעניקה אזרחות לכל היושב בשטח. אין הנחות. אין דין אחד לישראלי ודין אחד ללא ישראלי.

כשאני אומר שאמונתי איתנה בציון כולה שלנו, לכך בדיוק כוונתי. הריבונות של מדינת ישראל צריכה להתקיים בציון כולה, לכל תושביה. באותו תא שטח לא יכול להיות דין אחד לישראלי ודין אחד ללא ישראלי. לכולם דין אחד."

ליבני היא מינוי ראוי

בהתייחס לאפשרות כי ציפי לבני תמונה לתת-מזכ"ל האו"ם, אמר ריבלין: "מעל במה זו אני מבקש לומר גם כמה מילים בעניין האפשרות המבורכת שחברת הכנסת ציפי לבני תמונה לתפקיד רם דרג בארגון האומות המאוחדות. אין זה סוד שאני וחברת הכנסת לבני היינו ברי פלוגתא פעמים רבות לאורך השנים, לרוב באשר לנושאים שדיברתי עליהם היום, אך מעולם לא הטלתי ספק ביכולותיה המבורכות ובשפע כישוריה מהן העניקה ואני מקווה שתמשיך להעניק במסירותה למדינת ישראל לאורך השנים. דווקא בימים אלו בהם אנו חווים שוב בצורך לחבר את ארגון האומות המאוחדות אל צרכיה של מדינת ישראל ואל אתגריה, יכול מינויה של חברת הכנסת לבני להוות ברכה של ממש."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו