אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים לדתיים • מאחורי המספרים

ההיסטוריה מראה לנו פעם אחר פעם איך האדם - נזר הבריאה - יכול לנסוק לגבהים בלתי אפשריים ובד בבד להתבוסס בדעותיו הקדומות ולבוז לשונה. מאחורי המספרים, מציג לנו את סיפורן של שלוש נשים, שנטלו חלק באחד משיאי המדע במאה העשרים ומזכיר לנו שלגאונות אין צבע וליכולת אין מגדר

מאחורי המספרים: שחור זה הגאון החדש  •  ביקורת סרטים
  פורום פילם

מאחורי המספרים

בכל חורף, כשהתלוננתי בתור ילד שאני לא רוצה לשים את הכובע צמר המצחיק הזה, את חליפת הסערה בצבע צהוב זרחני או את מגן האוזניים – כי הרגשתי דביל –  אמא שלי שתחיה הייתה אומרת לי "בנימין, לחורף אין עיניים"  או במילים אחרות – תאהב את הצבע או לא, אם לא תשים תהיה חולה, תשמור  את הדעות האופנתיות שלך לוועדת קישוט בסניף ושים את זה עליך.

היום אני כמובן מבין שהיא צודקת, אבל אז, במוחי הצר והקטן, הרגשתי שזה פשוט לא נכון, ממש בלתי אפשרי.

מדהים לראות איך פעם אחר פעם,  גם האנושות שופטת את המציאות במוחה הקטן והצר בצורה מעוותת כל כך – ורק אחרי שנים מבינה כמה היתה ילדותית ופתטית.

מאחורי המספרים מביא למסך סיפור קלאסי של הדיסוננס הצורם בין גדלות האדם המתבטאת בהישגים טכנולוגיים כבירים לבין עליבותו המתבטאת באפליה ושנאה כלפי האחר.

מאחורי המספרים

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

 שחור זה המדען החדש (באדיבות פורום פילם)

מאחורי המספרים מבוסס על התרחשות האירועים שהתחוללה מאחורי הקלעים של אחת מנקודות השיא של המדע במאה העשרים- כיבוש החלל.

בעיצומה של המלחמה הקרה, התחוללה תחרות כנגד השעון בין שתי מעצמות העל – בריה"מ וארה"ב – מי יהיה הראשון לכבוש את החלל. האפשרות לשלוט במרחבי החלל החיצון, על כל המשמעויות הטכנולוגיות והביטחוניות הכרוכות בכך, הסעירו את שני העמים, שהקצו סכומי עתק ומשאבים כמעט בלתי מוגבלים למען המטרה.

למרות שמיטב המוחות האמריקאים עבדו סביב השעון –  דווקא הרוסים היו הראשונים לשגר אדם לחלל, דבר שגרם ללחץ עצום על נאס"א להגיע לאותו הישג ואף להתעלות עליו.

מה שמעניין ושונה בסרטו של הבמאי טד מלפי הוא שבניגוד לכל שאר סרטי החלל המתמקדים באסטרונאוטים ובמשימתם בחלל, הסרט עוסק רובו ככולו בעבודת המדעית העצומה שאפשרה את כל זה, או אם תרצו בתהליך המייגע ולא רק ביעד הסופי והמרגש.

שם את הזרקור על עבודת המדע האדירה  שאפשרה את כיבוש החלל(באדיבות פורום פילם)

בתוך כל הקלחת המדעית-פוליטית הזו, אנו פוגשים בשלוש נשים  אפרו-אמריקאיות מבריקות ואמיצות שמפלסות את דרכם לצמרת ההשפעה וקבלת ההחלטות של נאס"א, למרות נתוני הפתיחה הגרועים ביותר שיכלו להיות להם באמריקה של אותה התקופה – הן גם נשים וגם שחורות.

שלושת המדעניות – קת'רין ג'ונסון (טראג'י פי. הנסון), דורות'י ווהן (אוקטביה ספנסר) ומרי ג'קסון (ג'אנל מונה) – מוצאות עצמן בלב התרחשותה של מהפכה מדעית, אך לא פחות מכך בלב ליבה של מהפכה נוספת, איטית יותר – מאמריקה גזענית ומפלה לאמריקה שוויונית ששמה קץ למאות שנות שיעבוד ואפליה.

יוצרי הסרט מצליחים פעם אחר פעם להמחיש את  גודל הגיחוך של המציאות באותה תקופה – אמריקה, נושאת דגל החירות והשוויון, שרואה עצמה כאנטי תזה לברית המועצות הקומוניסטית, מתגלה כאומה גזענית וחשוכה שרוממות השיוויון בגרונה ובתי ספר נפרדים ובתי שימוש ל"צבעוניים" בידה. וכך, נאומו של קנדי על אמריקה מדינת החופש מהדהד בפתוס בעוד אנו צופים בקת'רין ג'ונסון- עילוי מתמטי נדיר – רצה בגשם ובקור לשירותי השחורים שנמצאים קילומטר וחצי ממשרדה.

כשזה מגיע לתכלס – הצבע לא קובע. (באדיבות פורום פילם)

היכולת לעשות זום אין ולהכניס אותנו לקרביה של עבודת הנמלים המדעית, לצד אפלייה ממוסדת זו  – היא שהופכת את מאחורי המספרים לסרט מצוין שמעביר בדיוק את מה שהוא בא להעביר.

אנו עוברים כל הזמן בין מאבקם של האומות על השליטה בחלל, לבין מאבקם של הנשים והשחורים על מקום שווה והוגן בתוך אומתם הם. לעיתים מאבק זה מצליח והשני נכשל כישלון חרוץ, לפעמים בדיוק להיפך, אך מהפך אמיתי, יכולתם של האמריקאים לגבור ולהתעלות על יריבתם המרה, יתאפשר בסופו של דבר רק לאחר שיתגברו ויתעלו על היריבות בתוכם פנימה.

גם לבוגר 3 יחידות מתמטיקה בלחץ כמוני  – שהנעלמים העיקריים שהתמודדתי איתם במשוואות הם איך אני מצליח להיעלם מהשיעור הזה – המשוכות המתמטיות שגיבורי הסרט מצליחים לדלג מעליהם הם מרתקות.

זה אמנם סרט שגיבוריו מדענים וחלק לא מבוטל ממנו מוקדש לחישובים, אך הוא לא משעמם לרגע ובהחלט מספק את הסחורה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
נכון מאוד. להגיע לירח לא אומר כלום
יפה יוסף | 20-02-2017 19:43
על האדם" המתקדם" איך יכול להיות שמוציאים מליארדים על החלל הריק ופה בארץ יש מלחמות קשות מאוד הנובעות מבורות.
2
תודה רבה על המדור!
אלישבע | 23-02-2017 19:57
זה נהדר שיש מישהו שמפלס לנו את הדרך בעולם הקולנוע.