אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תכנית אורי אריאל: 3 מיליארד ש"ח לבדואים

הממשלה קיבלה היום את תכניתו של שר החקלאות אורי אריאל להגדלת הסיוע למגזר הבדואי בהשקעה של 3 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות, במקום מיליארד כפי שתוכנן

תכנית אורי אריאל: 3 מיליארד ש"ח לבדואים
  (צילום: מארק ישראל סאלם/פלאש90)

יש מי שדואג לבדואים – השר אורי אריאל.

הממשלה אישרה היום (א'), את ההחלטה על הקצאת כ-שלושה מיליארד ש"ח לתכנית חומש 2017-2022 לטובת המגזר הבדואי. התכנית הוגשה לממשלה על ידי שר החקלאות יו"ר האיחוד הלאומי אורי אריאל, האחראי מטעם הממשלה על הסדרת הבדואים בדרום. מבחינה תקציבית היא מוערכת בפי שלושה מתוכנית החומש הקודמת שהסתכמה בכמיליארד ש"ח בלבד.

לאחר אישור התכנית מסר השר אריאל "אסור להשלים עם המציאות הקיימת בקרב החברה הבדואית בישראל. המשך המצב יפגע במדינת ישראל, בחברה הבדואית ובעתיד הנגב. תכנית החומש החדשה, גדולה וממוקדת יותר מהתכנית הקודמת שאושרה בממשלה.

השקעה במגזר הבדואי לצד עמידה איתנה על שלטון ואכיפת החוק, היא נכונה והיא אינטרס של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית. כך אזרחי ישראל הבדואים יתקרבו יותר למדינת ישראל והחברה הישראלית תתקרב לחברה הבדואית."

נגביר את המשילות והאכיפה

עוד אומר השר אריאל, "יחד עם תכנית החומש והשקעה ממלכתית, נגביר את המשילות ואכיפת החוק בקרב המגזר הבדואי. הבניה הבלתי חוקית פוגעת בכולם ועל ידי פעולה משולבת של תמיכה בתקציבי חינוך, חברה ורווחה ופעילות נחושה נגד בניה בלתי חוקית נקרב את מדינת ישראל לחברה הבדואית ונשיב את הקרקעות למדינה".

התכנית שאושרה במממשלה כוללת בין השאר את חיזוק השלטון המקומי ברשויות הבדואיות בנגב תוך השקעה של כ- 783 מיליון ש"ח לרשויות המקומיות הבדואיות כדי שיוכלו לספק שירותים נאותים לתושביהם. מהלך זה אמור לשפר את פני הישובים, לאפשר שירותי חינוך ורווחה רבים יותר וכן לחזק את תחושת השייכות של התושבים. השקעה זו הנה חסרת תקדים והממשלה מעולם לא בצעה מהלך דומה בישובים ערבים אחרים בארץ.

הרשויות יקבלו מענקי פיתוח ייחודיים, ישופרו מערכי החירום, ימונו רכזי פיתוח כלכלי שיסייעו לראשי הרשויות לגייס משאבים נוספים. מאידך הרשויות יידרשו לגבות תשלומי ארנונה וכן להפעיל מערכי גביה כמו בכל ישוב אחר בארץ, ייקבעו חוקי עזר עירוניים, ורשויות שיקלטו את תושבי הפזורה המתגוררים מחוץ לישובים יקבלו מענקי סיוע מיוחדים.

בתחום החינוך והשירותים החברתיים, הממשלה תשקיע 1.14 מיליארד ש"ח כדי לשפר את תשתיות החינוך ולקדם תכניות ייעודיות לשיפור ציוני הבגרויות, מניעת הנשירה מבתי הספר, חיזוק החינוך הבלתי פורמלי ובניית בתי ספר חדשים ראויים. יבנו 1500 כיתות חדשות, 112 מיליון ש"ח יושקעו בתכניות לשיפור ההישגים בבתי הספר עצמם ועוד.

בנושאי קידום התעסוקה והמלחמה באבטלה, הוחלט על הקמת 10 אזורי תעשייה חדשים ביישובי הבדואים, והשקעה של כ- 340 מיליון ש"ח בהנגשת התעסוקה לנשים וגברים בדואים.

אילן גמליאל: צעד חשוב

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב תשווק 25,000 יח' דיור בחמש השנים הקרובות. משרדי החקלאות והאוצר יעבירו למשרד הבינוי 100 מיליון ש"ח לטובת בניית מבני ציבור – מגרשים, מתנסים, בריכות וכל מוסד ציבורי שרשות מקומית תבקש לקדם. משרד התחבורה ישקיע 215 מיליון ש"ח בתשתיות תחבורה – כבישים, כיכרות ואמצעי בטיחות. 250 מיליון ש"ח יושקעו בתחבורה הציבורית לפריסת קווי תחבורה. והרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים תסבסד מגורים בהיקף של 100 מיליון ש"ח כדי להוזיל את עלויות המגרשים.

כיום חיים בנגב 240 אלף בדואים בישובים מוכרים ובפזורה. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קיים פער סוציו-אקונומי משמעותי בין החברה הבדואית בנגב לחברה הישראלית. מנתוני הסקר האחרון של הלמ"ס עולה כי כל המועצות המקומיות הבדואיות ירדו לדירוג התחתון מבחינה סוציו-אקונומית.

אילן גמליאל ראש מועצת אל קסום, בירך על החלטת הממשלה: החברה הבדואית בדרום היא ככל הנראה המגזר המוחלש בישראל. מחובתה של המדינה לפעול ליצירת אפליה מתקנת ליישובים הבדואים בדרום, כדי לחזק את הקשר בין התושבים הבדואים למדינה ולאפשר לתושבים לחיות בתנאים ראויים. ההחלטה היום, פרי מאמציו של השר אורי אריאל היא צעד חשוב בכיוון הנכון אליו צועדת הממשלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
על זה הולכים המיסים שלי????
גג | 12-02-2017 15:27
צריך חוק שיחס הכסף המושק הוא ביחס לתשלום המיסים, לא להפך!! בואו תשקיעו בתשתיות שלי! בקהילה שלי! בצרכים שלי! למה אני צריכה לממן גנבים???!!!!
2
כדי שיהיה להם עוד כסף לבניה לא חוקית
יהודי | 12-02-2017 15:32
עוזר להם להשתלט על הנגב
3
מחלת הנפש לא רק שמאלנים חולים בה גם הבית היהודי נדבק ..
זאב | 12-02-2017 16:15
4
ממשלת ימין?
| 12-02-2017 17:30
במקום לטפל בהרבה בעיות יותר תכופות בחברה היהודית, נותנים מתנות לכנופיות שהדבר האחרון שמעניין אותם זאת המדינה.
5
אורי אריאל אריאל שרון
יוסי | 12-02-2017 17:37
6
מלך ההקרצות
אורי | 12-02-2017 18:08
מלך הייריות מהמותן,מלך השלפנות,חסרת ההגיון מכה שנית. האיש לגרם ככל הנראה לאינטיפדת הדקירות האחרונה בעלייתו על הר הבית.האיש להפקיר מזלט סודי מאד לידי הרוסים בהבל פיו,.ממשיך להכות שנית. 3 מיליארדים להסדרת זכויות בדוים שמעולם לא היו בעלי זכויות באדמות המדינה. כך המיפלגה שאמורה לדאוג לשלמות הארץ,גורמת לחלוקתה המלאכותית לפרוסות והפקרתה לחורשי רעתנו. גם מיליארד שקל זה המון.אבל האריאל כמו אריאל מפציץ כרגיל בשלפנות. במקום להשקיע את הכסף בישובים היהודים בנגב ובגליל,גורמים לחיזוק ההתיישבות הבדואית באדמות המדינה.
7
אורי אריאל ימני?
מתנחל סהרורי | 13-02-2017 12:51
מי בחר באורי אריאל??? מוסר סודות לרוסים, מציע לאכול משימש טרי בטו בשבט במקום פחרות יבשים, ודואג לבדואים??? למה לא דואג לתקציבים לחינוך הדתי???