יום אחרי חוק ההסדרה: בג"צ הורה להרוס בתים בתפוח - סרוגים

יום אחרי חוק ההסדרה: בג"צ הורה להרוס בתים בתפוח

ביום שאחרי אישור חוק ההסדרה, בג"צ ממשיך בשלו וקובע כי יש להרוס 17 בתים ב'תפוח מערב'. המועצה האזורית שומרון: "מדובר בבומרנג אדיר כלפי ארגון השמאל הקיצוני יש דין"

יום אחרי חוק ההסדרה: בג"צ הורה להרוס בתים בתפוח
  (צילום: מטה המאבק - עמונה)

ביום שאחרי אישור חוק ההסדרה, בג"צ ממשיך בשלו.

שלושת שופטי בית המשפט העליון נאור, פוגלמן ומזוז פסקו היום להרוס את בתי המאחז "תפוח מערב" בשומרון עד ליום 22.6.2018, וזאת בעקבות טענות פלסטינים כי המאחז נבנה על אדמות פרטיות.

בעקבות העתירה הודיעה המדינה לבג"צ כי היא מתכוונת להרוס את הבתים שנבנו על אדמות פרטיות ולהסדיר את הבתים שנבנו על אדמות מדינה, אך עד כה לא קיימה את ההתחייבות – לא הרסה ולא הסדירה.

בתשובת המדינה לבג"צ, בזמן הממשלה הנוכחית – נטען "אין חולק כי כלל הבינוי במאחז נעשה ללא היתר כדין והנחת העבודה שלה, מראשית ימי המאחז ועד היום, היא כי מדובר בבנייה בלתי חוקית שיש לנקוט לגביה פיקוח ואכיפה."

המועצה האזורית טענה כי "המאחז הוקם על קרקע שנחשבה אדמות מדינה והעובדה שחלק ממבניו מצויים מחוץ לשטח ההכרזה המעודכן אינה מלמדת כי אין מדובר באדמות מדינה. לטענתה, המדינה עודדה את ההתיישבות במקום ובעבר ניתנה הרשאה לתכנון בשטח ואף ניתן היתר בנייה לחלק ממבני המאחז. בנוסף, הדגישה המועצה האזורית כי היו ניסיונות להכללת המאחז בתחום השיפוט שלה", נסיונות שלא צלחו.

בעלי הבתים טענו: "כי ההתיישבות במאחז נעשתה בשטח שהוכרז אדמות מדינה ולא על קרקע פרטית ויש להתחשב בכך שחלק מהבינוי שבו נבנה בשטח ההכרזה המקורי ורק בהמשך הוחרג מתחום אדמות המדינה, בעקבות בדיקת צוות קו כחול".

המועצה האזורית תשתתף בפינוי

בהכרעתם כתבו השופטים, כי בשל העובדה שכל בתי המאחז נבנו "שלא על פי תוכנית המאפשרת זאת ובלא היתרי בנייה. מכאן שמדובר בבנייה בלתי חוקית. זו הייתה גם עמדת המדינה ואף יתר המשיבים לא טענו במפורש אחרת. לאור זאת, נקודת המוצא היא חובתה של המדינה לאכוף את דיני התכנון והבנייה על הבנייה במאחז".

על ההבדל בין קרקע פרטית לאדמות מדינה פסקה נאור לחומרה: "לצורך ההכרעה בעתירה שלפנינו די לנו בכך שהמדינה רואה בקרקעות האמורות אדמות פרטיות ואין כל הכרח כי נכריע האם זהו מצב הדברים לאשורו. אף אין צורך לפסוק במחלוקת שהתגלעה בין הצדדים בשאלה אם לעותרים יש זכויות קנייניות במקרקעין מושא העתירה. שהרי מקום שמדובר בבנייה בלתי חוקית על קרקע פרטית, האכיפה אינה מותנית בקיומו של עותר קונקרטי שלו זכויות במקרקעין".

משפט מפתיע בפסק הדין מעלה כי גם המועצה האזורית שומרון תיקח חלק בהריסת הבתים: "המדינה התחייבה, כאמור, לטפל בעדיפות גבוהה בבנייה במאחז המצויה על האדמות הפרטיות ולהסירה עד ליום 22.6.2018 וגם המועצה האזורית הצהירה כי תשתף פעולה בנושא."

בשורה התחתונה קובעים השופטים: "צו מוחלט המורה למדינה להסיר את הבינוי המיועד להריסה, המצוי על אדמות פרטיות, עד ליום 22.6.2018."

מדובר בבורמנג

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסר לסרוגים בעקבות פסק הדין: "מדובר בבומרנג אדיר כלפי ארגון השמאל הקיצוני יש דין, כשאפילו בג"ץ בהרכבו הנוכחי מקבל הסדרת מאות דונם של אדמות מדינה בכפר תפוח. בהחלטה הזו יש בשורה גדולה להתיישבות ולישוב כפר תפוח בכך שמאות דונמים של אדמות מדינה הוכשרו לבנייה. ויאפשרו את ההתפתחות של תפוח שהוא חלק בלתי נפרד מהשומרון ומצביונה של מדינת ישראל. לראשונה מזה זמן רב בית המשפט דוחה עתירה של ארגון שמאל קיצוני ואנחנו רואים בהחלטה משב רוח מרענן.

על הצורך בהריסת הבתים הוסיף דגן: "יחד עם זאת יש מספר בתים שטרם ניתן הפתרון המלא אליהם. ההחלטה להעתיק משפחות מביתן למטרה זו היא הזויה ומפלה ואנו ואנחנו נפעל למען תושבינו אנו נשוחח עם המשפחות ויחד ייבחנו הצעדים הציבוריים המשפטיים והפוליטים. בכדי שיתאפשר מענה מלא לכל המשפחות."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לא מבין איפה הבעיה
אין חדש | 07-02-2017 12:34
בגבעת אסף, במגרון ז"ל ובעוד יישובים רבים קראוונים הוזזו מקרקע שהתבררה כבעייתית לקרקע אחרת בשטח היישוב - זה בדיוק מה שהולך לקרות הפעם
2
ראש הממשלה שבע שנים מבזה אדם בכל העולם ומטעה את כולם לחשוד בצדיק.
| 07-02-2017 13:53
והאמת הוא שדבריהם שקרים. המשתנת חזירים והוריה היו מתעללים באכזריות בשני ילדים עד היום שנים, וזרש הודתה בפני העו״ס ויש ראיות ועדויות מפני שכך היתה עושה שנים מנפצת ילדיה בריצפה פתחה ראשיהם שברה שיניהם, הרעיבה אותם ונעשו שלדים, וילד אחד זרקה מהבית בגיל תשע לפנימיה, והרעב תמיד מלמד אותה ואת משפחתה את המילים בערמימות איך לצחוק ולרמות את כולם בהפצת שם רע ושקרים עליו. ושולחים אנשים מהמדינה בכל העולם שרודפים את האב לאחר שנאסרה והוציאו ממנו גט ולא רוצה אותו נמשכת ההתעללות האיומה.ויודעים שהוא הצודק, הם נלחמים לשבור ולבטל אותו, ולא נותנים לו אפילו לישון. אשה ששוברת חפצים ואת הראש והאף והשיניים של ילדיה ואונסת ומונעת ממנו יחסים, ושאמא שלה שברה את כל התריסים בבית ומרביצה וסורטת את נכדיה, וכשבאו לבית הוריה, הם עשו הפסקת חשמל והביאו חתולים ודבורים, וזרקו את הילדים בריצפה ורק גורמים לנכדים לבכות. ומבטיחה להפריד בניהם ומדריכה את ביתה לעשות לו כויות בכתף ולילדים בידים. ותראו במקום לקחת אחריות ולהתנצל אחרי שהודתה, היא מפיצה שקרים, כדי לחפות עליה. וממציאה שהוא אמר ולא אמר. רק היה מבזה את עצמו בשקר בכדי לעוררה ממעשיה עם אחיה ושכניה.
3
פעם בן גוריון ציתת
יורי | 07-02-2017 15:14
"אחור וקדם צרתני", פירושו בגילוי והסתר פנים של השי"ת, כי באמת "מלכותו בכל משלה" והכל ישוב לשורשו, כי "לית אתר פנוי מיניה", אלא ההבדל הוא, ב"הוה" ו"יהיה", כי הזוכה לחבר ב' העולמות, הוא מגלה ב"הוה" מלבושו ב"ה, שכל הנעשה הוא לבוש לגילוי שכינה. וזה בחינת "הוה", דהיינו, גם עתה יוצא בלבוש מלכות ומראה בעליל לעין כל, ש"אין הרוכב טפל לסוס" ח"ו, אלא אף שלמראית עין נראה שהסוס מוביל את רכבו, אבל האמת היא, שאין הסוס מתעורר כלל בשום תנועה, זולת להרגש מתג ורסן של רוכבו, זה נקרא בנין קומת השכינה, וכו'. וזה נקרא בחינת "פנים בפנים". "בעל הסולם" מאמר "אחור וקדם צרתני"