אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המלצות לסדר טו בשבט כהלכתו: אל תאכלו תאנים, תיזהרו עם התמרים

האם אפשר לאכול תותים השנה? מה גילו בתאנים? ומה צריך לדעת כשט"ו בשבט חל בשבת? 'מכון התורה והארץ' מפרסם את נתוני נגיעות החרקים, כפי שעולה מבדיקות מעבדת המכון

סדר טו בשבט: אל תאכלו תאנים, תיזהרו עם התמרים
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ט"ו בשבט תשע"ז בסרוגים. לקראת ט"ו בשבט והסדר בו אוכלים פירות ופירות יבשים מפרסם 'מכון התורה והארץ' את נתוני נגיעות החרקים כפי שעולה מהבדיקות שנעשו במעבדת החרקים של המכון במהלך מספר שנים.

הפירות שנמצאו נגועים הם

תאנים – נבדקו 87 פירות ונמצאה נגיעות של כ- 61%.

תמרים יבשים – נבדקו 302 פירות ונמצאה נגיעות ב- 11%.

משמש – נבדקו כ-191 יחידות ונמצאה נגיעות ב- 5% מהפירות.

שזיפים, חמוציות וצמוקים – נמצאה נגיעות של כ- 2%.

סרטון של כושרות על החרקים בפירות היבשים

פירות שלא נמצאה בהם נגיעות

אננס, פפאיה.

במכון התורה והארץ אומרים כי מניתוח הנתונים עולה שישנה התרבות חרקים בכל מקום שהאחסון איננו בתנאים טובים, והמוצר נמצא על המדף זמן רב. על כן יש להשתדל לקנות מוצרים טובים שאוחסנו במקומות שיש בהם תחלופה גבוהה של הפירות.

הנתונים שנמסרו הם מפירות הארוזים בשקיות לאכילה. במכון מציינים כי בפירות המשווקים בתפזורת בדרך כלל יש נגיעות גבוהה יותר.

כמו כן, מבדיקת מקום הימצאות החרקים עולה שישנם חרקים חיצוניים היורדים בשטיפה, ועל כן מומלץ מאד קודם הגשת פירות ט"ו בשבט לשטוף את הפירות במים חמים, דבר שמקטין את הנגיעות של הפירות.

בנוגע לבדיקת שבעת המינים

זית – אם יש כתמים (שלא נוצרו מלחץ) חומים או שחורים, או נקב קטן, יש לפתוח בסכין ולוודא שאין בו נגיעות.

תמר – אם הוא לח יש לבדוק שהפרי שלם, ואין צורך בבדיקה נוספת. תמר יבש יש לפתוח לאורכו: מוציאים את הגרעין ובודקים בעין משני צדדיו, אם ישנם פירורים קטנים או חורים, יש לחתוך את האזור הנגוע או להשליך את כל התמר. יש לציין כי בתמר ישנם גבישים לבנים שהם סוכרים ואין בהם חשש חרקים.

צימוקים – יש להשרותם במים חמים, לאחר שהצימוק מתרחב יש לבחוש את המים, ולבחון שאין חרקים צפים על המים. (כך גם בדיקת השזיפים והמשמשים).

תאנה – כשהיא יבשה החרקים מצויים בה, והבדיקה קשה מאוד, על כן עדיף להימנע מאכילתה. מי שמאוד חשובה לו אכילת תאנים, צריך תחילה לשטוף את התאנה, לשפשף אותה מבחוץ היטב בכל קפל, ולאחר מכן לחתוך את התאנה, להסיר את מקום הפתח, ולבדוק את מרקמה. כל מקום שהוא כהה יותר, או שחור יותר מהרגיל יש לחתוך ולהסיר.

רימון – אם יש בקליפתו נקבים או גוון כהה, יש לפותחו ולבדוק היטב בהתבוננות. מסירים את כל החלקים שיש בהם חששות. יש להיזהר שלא ידבקו לידיים כנימות הדבוקות על הפרי.

השנה יוצא ט"ו בשבט בשבת ובמכון התורה והארץ מציינים כי הסרת כנימות ושפשוף פירות ממזיקים יש לעשות בערב שבת, שלא לבוא לידי איסור בורר. עם זאת, מותר לשטוף את הפירות מריסוסים ומאבק בשבת סמוך לאכילה.

אם מצא חרק בפרי, יש לחתוך את מקום החרק עם חלק מהפרי הראוי לאכילה.

ומה בנוגע לבדיקת תות שדה? בניגוד לשנה שעברה, השנה ישנן בשורות מאכזבות לאוהבי התותים.

במכון מציינים כי לצערם השנה הנגיעות בתות שדה גבוהה מאד, ויש תותים שנמצאו בהם חרקים גם לאחר מספר רב של שטיפות, וכמו כן אפילו לאחר שפשוף. על כן השנה (תשע"ז) אין אפשרות לאכול תות שדה אלא מי שרוצה לאכול טחון (גלידה וכו') יכול לשטוף פעמיים ולטחון בבלנדר דק.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מישמישים יבשים
תלתל | 07-02-2017 17:52
במישמישים ובשזיפים צריך לפתוח ולראות .ראיתי תולעת בפנים