אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברקת לא דיבר סתם: הממשלה מזלזלת בירושלים

בעוד מספר חודשים נחגוג 50 שנה לאיחודה של ירושלים אך למרות ההצהרות בדבר חשיבות העיר, המעשים דווקא מראים על זלזול במרכזיותה של בירת ישראל

ברקת לא דיבר סתם: הממשלה מזלזלת בירושלים

אם אשכחך ירושלים?

ימים קשים עברו על תושבי ירושלים. הפעם, ברוך ה', הקושי איננו בטחוני. אך איכות החיים של תושבי ירושלים נפגעה קשות מהשביתה בשירותי העיריה.

מבלי להיכנס לחילופי ההאשמות בין ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לבין שר האוצר משה כחלון, נדמה לי שהמשבר הנוכחי הוא סימפטום לבעיה עמוקה יותר. עם ישראל הפסיק להעלות את ירושלים על ראש סדר העדיפות שלו, והפסיק לראות בעיר הזו פרויקט משותף של כלל החברה הישראלית.

בעוד מספר חודשים נחגוג 50 שנה לאיחודה של ירושלים אך למרות ההצהרות בדבר חשיבות העיר, המעשים דווקא מראים על זלזול במרכזיותה של בירת ישראל.

עיר בירה בלי משרדי ממשלה

נתחיל עם חוק יסוד "ירושלים – בירת ישראל", שם נקבע כי "ירושלים היא מקום מושבם של נשיא המדינה, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון". הרי, מה היא עיר בירה אם לא מקום מושבה של גופי השלטון?

חוק זה לא מומש מעולם, ומרבית היחידות הארציות של משרדי הממשלה יושבות גם כיום מחוץ לירושלים. ביום ירושלים ה'תשס"ז, לציון 40 שנה לאיחוד העיר, קיבלה ממשלת ישראל החלטה חשובה להעביר את היחידות האלו לירושלים ולהפוך אותה לעיר בירה לא רק בהצהרות, אלא גם למעשה. לפי התכנית, משרדי הממשלה היו אמורים לעבור לירושלים תוך שמונה שנים.

מאז עבר כמעט עשור ומרבית היחידות ומשרדי הממשלה עדיין נמצאים מחוץ לעיר. חוץ מצדיקים מעטים בסדום, כמו מירי רגב שהעבירה את לשכתה במשרד התרבות לירושלים או איוב קרא, רוב השרים נשארו אדישים להחלטה הזו. יתירה מכך יחידות בעלות חשיבות כלכלית גדולה דווקא עברו בזמן הזה מחוץ לירושלים, כגון רשות החדשנות במשרד הכלכלה (לפני כן המדען הראשי) שהועברה לגוש דן, או תאגיד השידור הציבורי שמחליף את רשות השידור ונמצא כרגע במודיעין.

דו"ח שנכתב על יד משרד יעוץ כלכלי אורי דהן ושות' עבור תנועת התעוררות בירושלים מעלה כי העברת משרדי הממשלה לעיר תגדיל ב- 760 מיליון ₪  את הכנסות של העירייה מתשלומי ארנונה תוך חמש שנים, לצדה ההשפעה החיובית הברורה על מצב התעסוקה בעיר, הצמיחה הכלכלית ומוסדות התרבות.

האבסורד במצב הקיים זועק לשמיים במיוחד כאשר משווים את התמיכה הנרחבת בהעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים לאדישות אל מול הפרה בוטה של החלטת ממשלה והתעלמות הממשלה מחוק יסוד מפורש במשך שנים רבות כל כך.

השביתה ומשבר התקציב הירושלמי

על אף שאני איש השוק החופשי שמתנגד לרוב לשביתות במגזר הציבורי, צריך להבין שהמציאות הקיימת איננה אחת של שוק חופשי. ערים בישראל לא מתנהלות בצורה חופשית. הן אינן יכולות להגדיר את המסגרת התקציבית ולדאוג להכנסות ולהוצאות באופן עצמאי והן פועלות מתוך מציאות של רגולציה נוקשה של משרדי הפנים והאוצר שקובעים עבורן אפילו את גובה הארנונה, ואילו פטורים לתת ולמי. במובנים רבים, לראש העיר יש אחריות על הנעשה בעירו אבל אין סמכויות ניהול אמתיות.

יתרה מזה, ירושלים היא לא כמו כל עיר אחרת. מדובר בעיר מיוחדת, המורכבת מאוכלוסיות שונות ומגוונות שלא תמיד מסתדרות, מספר התושבים שפטורים מארנונה גבוה במיוחד, ומצב הביטחוני רגיש.

ירושלים היא גם לא סתם עיר אלא עיר הבירה של עם ישראל. ירושלים הרי פעם לא נחלקה לשבטים כי היא איננה פרויקט של שבט אחד, אלא פרויקט לאומי של כלל ישראל. גם כיום, צריך להבין כי פריחתה ושגשוגה משמעותן פריחה ושגשוג לעם ישראל כולו.

אינני יודע לשפוט אם ראש העיר מנהל את העיר בצורה מוצלחת או בצורה כושלת, כמו שטוענים באוצר. מה שבטוח הוא שעבור גורמים רבים, קל מאוד ללכת מכנס לכנס ולהצהיר על חשיבותה של ירושלים, אבל קשה יותר לפעול באמת למענה. באנגלית יש ביטוי מפורסם שאומר: "תשים את הכסף שלך היכן שהפה שלך נמצא". לא רק דיבורים, אלא גם מעשים ותקציבים נדרשים. זאת ההשקעה האמתית.

לפי שעה, השביתה הגיעה לסיומה לאחר התערבות של ראש הממשלה, ואמור להתחיל מחר תהליך משא ומתן. אני מקווה כי מהמחלוקת התקציבית בין שר האוצר לראש עיריית ירושלים תצמח ההכרה שכל עם ישראל, ולא רק ירושלמים, אחראים לגורל העיר. זאת צריכה להיות הנחת יסוד שמלווה את המשא ומתן. לאחר אלפיים שנות כיסופים בגלות לעיר המיוחדת הזאת, חזרנו אליה כעם, וכולנו כעם צריכים לקחת עליה אחריות.

==

דן אילוז הוא מנכ"ל חברת Di Consulting ופעיל בתנועת התעוררות. לשעבר היה יועץ חקיקה של סיעת הליכוד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
Jerusalem
Avraham | 04-02-2017 21:52
Bravo