אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שיא במספר העולים להילולת יהושע בן נון בשומרון

למעלה מחמשה עשר אלף איש, מספר שיא בשנים האחרונות, עלו אתמול, במשך כל שעות הלילה לקבר יהושע בן נון בקברו בתימנת חרס, בין ברקן לאריאל שבשומרון, ביום הילולתו. בכל שעה אמרו המתפללים את תפילת "עלינו לשבח" אותה חיבר יהושע בן נון. השר יולי אדלשטיין: "צריך לומר בקול את אמירתו של יהושע טובה הארץ מאוד מאוד".

שיא במספר העולים להילולת יהושע בן נון בשומרון
  ציון קברו של יהושע בן נון (מיכאל יעקובסון)

שיא במספר העולים לקבר יהושע בן נון בשומרון.

אתמול (ה') התקיימה הילולת המנהיג היהודי, בקברו בתימנת חרס, הנמצא בין ברקן לאריאל. האלפים הרבים, למעלה מחמשה עשר אלף, התפללו בקברו וכן בציוני קברותיהם של נון אביו וכלב בן יפונה הסמוכים.

מסורת ציון ההילולא בקבר יהושע בן נון התחדשה לפני 44 שנה, עם שחרור השומרון במלחמת ששת הימים. השנה, הפך האירוע לממלכתי כשאל המתפללים הרבים, מצטרף הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין וחברי כנסת.

בזמן ההילולה, התקיים מעמד מרגש של סיום ספר יהושע ע"י עשרות תלמידי בתי ספר יסודיים יחד עם הוריהם. ומידי שעה עגולה התקיימה אמירת תפילת "עלינו לשבח" אותה חיבר יהושע בן נון בכיבוש הארץ, ברוב עם. בחצות התקיימה העצרת המרכזית, כשאת "עלינו לשבח" קורא רב השומרון הרב אליקים לבנון.

המרים יד על יהודי ידו תגדע

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה קרא בעצרת למנהיגי ישראל ללמוד מיהושע בן נון : "מנהיגי ישראל ובראשם ראש הממשלה צריכים ללמוד מיהושע בן נון איך להנהיג עם ומדינה – באמונה, בכבוד לאומי ובעצמה".

מסיקה התייחס בדבריו לרצח בן יוסף לבנת הי"ד בקבר יוסף בשבוע שעבר, כשהוא משתמש בפרפרזה לאמירתו של השופט חשין: "כל המרים יד על יהודי יש לגדוע  את ידו. אני מקוה שהאור של יהושע בן נון יחזור למנהיגי ישראל ויסייע להם להגיע לדרך הנכונה. ועל מנהיגינו ללמוד מעוצמתו ודרכו ההחלטית של יהושע. כשהיה צריך לכבוש את הארץ הוא לא היסס וחשב מה יגידו."

השר יולי אדלשטיין, ח"כ דני דנון, הרב יונה מצגר, הרב אליקים לבנון במתחם הקבר (מועצה אזורית שומרון)

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין אמר לקהל ההמונים: "היום אנו מממשים את דרכו וצוואתו של יהושע בן נון ללכת ולכבוש את הארץ לאורכה ולרוחבה ללא חשש ופחד. יהושע בהן נון וכלב בן יפונה הקבורים כאן ביתמנת חרס, לא חששו לעמוד על אמונתם מעטים מול רבים ולומר בקול: טובה הארץ מאוד מאוד."

כניסה פעם בחודש – זה לא מספיק

הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר אמר: "יהושע בן נון וכלב בן יפונה היו היחידים מבין שנים עשר המרגלים אמיתיים והלכו בדרך הישר, ואנחנו צריכים להמשיך בדרכם וללכת בדרך הישר ללא פניות."

"אני פונה מכאן בבקשה ובקריאה לממשלת ישראל ולצה"ל לאפשר יותר חופשיות בביקורים הן בקבר יוסף והן בקבר יהושע בן נון. כניסה אחת בחודש וחצי זה לא די – יש לאפשר אחת לשבוע." אמר הרב מצגר.

המסורת על קבר יהושע בן נון, נשמרת אלפי שנים, מאז ימי הכניסה לארץ בימי יהושע, עת נכתב בסוף ספר יהושע על קבורתו בתימנת חרס. במשך השנים פקדו את הקבר מבקרים ונוסעים שונים, שמו של המקום נשמר בקריאת הכפר הערבי הסמוך לו "חארס".

אחת לתקופה מאשר צה"ל לאזרחים ישראלים להכנס לציון קבר יהושע לתפילה, כשאירוע השיא הוא הילולת יהושע בן נון המתקיימת כל שנה ברוב עם, כשכאמור, השנה הגיע מספר המשתתפים לשיא חדש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תמר מנתניה
| 01-05-2011 1:36
הילולת של הושע בן נון היתה מסודרת רק חבל שלא היתה כניסה עם אוטובוסים כמו כל שנה דבר המקשה על המבוגרים להגיע בשל המרחק הרב מהכניסה ולמרות זאת לא ויתרו ועשו זאת נא לסדר זאת לפעם הבאה