אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להיות חיילת דתייה בצבא זה להיות מי שאני/ עדות

נעמה פלדמן מעידה מה זה אומר להיות חיילת דתייה: "לגלות שאני נורמלית בסך הכל, חוץ מהקטע המוזר הזה של למלמל לפני כל דבר שאני אוכלת ו"להתפלל את ברכת הלחם", ללכת עם חצאית ("לא קר לך?!?!" ) ולא לגעת בבנים ("את תתחתני עם מישהו משידוך?")"

להיות חיילת דתייה בצבא זה להיות מי שאני/ עדות
  צילום אילוסטרציה (באדיבות מדרשת לינדנבאום)

"תגידי, את דתייה?".

"גם", אני עונה בחיוך.

השאלה הזאת תמיד מצחיקה אותי. היא נשאלת במין חשש כזה, אולי כדי לגלות שאני נורמלית בסך הכל, חוץ מהקטע המוזר הזה של למלמל לפני כל דבר שאני אוכלת ו"להתפלל את ברכת הלחם", ללכת עם חצאית ("לא קר לך?!?!" ) ולא לגעת בבנים ("את תתחתני עם מישהו משידוך?").

"אבל את לא נראית" (תודה על המחמאה), "את נראית חופשיה כזאת, שטוב לך" (אז למה לא אמרת, עכשיו הכל ברור), "שתדעי שיש לי חברה ממש מתוקה, היא תמות עלייך!! היא גם דתייה" (תודה על הדאגה שאני לא אשאר לבד).

חיילת דתייה – לא כמו בסרטון של חותם

להיות דתייה בצבא

להיות דתייה בצבא, זה לקבל באהבה את זה שאני שונה, ותמיד אשאר כזאת לא משנה מה אעשה או אגיד. ואז, ברגע הבא לשכוח את זה, להרפות, לשמוח וללמוד מכולם, ולעולם לא לחשוב שאני טובה יותר ממישהו אחר.

זה לעלות על מדיי א' וחצאית כל שבת למרות הקור בחוץ, זה להכניס שבת בבוטקה בש.ג., כאשר נרות שבת דולקים בפנים ובחוץ השמש שוקעת. לשיר לעצמי לכה דודי פני שבת נקבלה, ולשכוח מהזמן ומהשמירה.

זה לשרת בתפקיד מבצעי כשהיום והלילה מתערבבים ואין מנוחה, ועדיין לזכור לעצור לרגע כדי לא לאבד את עצמי, להתפלל, לחשוב, להיזכר בצלילי איזה ניגון ישן עתיק מיין ומתוק ומדבש. זה להילחם בתרבות הספירה לאחור ובשביזות, ולזכור את דברי רבי נחמן שהיום אם בקולו תשמעו כל יום הוא אבן דרך במסע.

זה לקום בבוקר ולשאול את עצמי למה אני לא בקורס הו"ד (הוראה ופיקוד), וברגעים של חסד להבין שלא צריך לפקד כדי להיות, להשפיע ולזכות לראות שבנוכחות שלי גרמתי לחברים סביבי לעצור לרגע ולחשוב, להרגיש, להסתכל על השמיים ועל הכוכבים ועל מה ששם מעלינו.

להיות דתייה בצבא זה להיות מי שאני בחיוך ובשקט, ולקיים את מה שאני מאמינה בו בצניעות, שכן לא באתי לשנות עולם ולא להפיץ שום דבר, אלא רק באתי להיות אני. וברגעים האלה, שהספק אוכל אותי ומאיים להשתלט, לזכור את האש שבערה בי ואת האלוהים שיצאתי לבקש.

==

הכותבת משרתת בחיל האויר דרך מדרשת מתת בכרמיאל – שלוחת מדרשת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
מרגש מאד. מקסים. תודה ששיתפת
יאיר | 31-01-2017 11:41
1235
נעמה | 06-02-2017 21:52
טוב שיש בנות יהודיות כמוך
אני אישית לא מחפשת רגש. אני מחפשת קדושה.
1234 | 01-02-2017 23:50
יש הרבה דברים מרגשים האם תמיד הכל אמיתי? אני יהודיה ומאמר כזה ממש רדוד ולא משקף את המהות של בת יהודיה.
2
מי שחושב שהחילוניות זה נורמאלי, לא יכול להבין ת"ח.
מלכי | 31-01-2017 11:53
"לגלות שאני נורמלית בסך הכל, חוץ מהקטע המוזר הזה..." להבנתה החילוניות זה נורמליות , והיא כדתייה צריכה אישור מהם לנורמליות שלה. כנראה שמעולם לא חוותה את הנורמליות הקדושה, הרוחנית של עם ישראל. חבל שהיא מתמסרת לבלבול הבנות!
מי בכלל נורמאלי?
נעמה | 06-02-2017 21:41
כמה קל לתת ביקורת אם רק היית מכיר אותי או מבין מה עומד מאחורי המילים שכתבתי אין לי הסמכות לקבוע מה הנורמה והיכן היא וזאת רק גאווה לחשוב שכן. והדברים נכתבו בשמץ הומור עצמי אם היה לי רצון להחשב לנורמלית בעיני העולם ודאי שלא הייתי כבר דתייה מהיכן הסמכות לשפוט ככה אחרים?
3
יש את זה ביותר רגשיות וחוסר ענייניות?
תם | 31-01-2017 12:14
למאמר כזה קוראים דמגוגיה. תכירי את המושג צנועה ותמימה שכמותך...
לתם
נעמה | 06-02-2017 21:51
ומי אמר שזה מאמר? לא תכננתי לעניין אף אחד חוץ מלכתוב מה אני מרגישה
כל כך נכון
ליבנה | 31-01-2017 15:44
מזדהה לגמרי עם דבריך.
4
האלוקים שיצאת לחפש
יהודי | 31-01-2017 12:39
האלוקים שיצאת לחפש ביקש מכולנו להיות נאמנים לתורתו ולתלמידי החכמים שלו בכל שאלה ובכל הכרעה. את האלוקים הזה לא פגשת עדיין לצערינו הרב. מימוש עצמי,הקשבה עצמית והרבה עצמי דווקא כן פגשת... חבל עצוב וכואב...
ליהודי
נעמה | 06-02-2017 21:50
האלוהים הזה הוא עדיין לא רק שלך ולא ביקש ממך למסור את דבריו
5
ולהיות דתיה בצבא כמו שאת מתארת זה גם -
אבנר | 31-01-2017 12:46
א. כנראה ללכת עם מכנסיים במהלך השבוע (מי התיר לך?) ב. ללכת נגד עמדתם והכוונתם של הרוב המוחלט של רבני הציונות הדתית. ג. לגרום שגם אם את הגעת למקום מסודר, בעקבותייך ובעקבות שכמותך, תהיינה בנות שתגענה למקומות אחרים בהחלט, כמו נהגות האמרים שנאלצות לעשות את צרכיהן בשטח מול חיילים, או כמו חיילות קרביות שבגלל שירותן יכולת הפריון שלהן בסיכון גבוה. הן לא תוכלנה לעשות 'אחורה פנה' ולהתחרט. ד. לחיות באווירה של שפה זולה ונמוכה מסביבך (לא תמיד. רק הרבה מהפעמים)
שום טענה עניינית, במחילה.
מישהו | 31-01-2017 21:02
א. מי שרוצה יכולה ללכת עם חצאית. באמצע, בתחילת ובסוף השבוע, על א' או ב' ב. טענה לא עניינית. פסיקה צריכה נימוק ענייני, והשאלה אם הוא קיים או לא היא בדיוק הדיון כאן ג. כשתהיה סנהדרין בע"ה, היא תחליט אם לגזור גזירה כזו. לא גוזרים מדעתינו ד. הרבה דברים קשים עושים למען צה"ל, וזה לא הקשה שבהם
6
מה לעשות, שומרי תורה ומצוות - יותר קרובים לרצון ה'...
דוד | 31-01-2017 13:47
אין זה מתיר גאווה, אין זה מתיר התנשאות... אבל כן זה בונה את החומה - שצריך להזהר, לא לשחרר ולא להפתח לכול. כי כשהכול זורם אליך ללא סינון, גם הרע והטומאה זורמים אליך באותה מידה. לכן דבריה "ברגע הבא לשכוח את זה, להרפות, לשמוח וללמוד מכולם, ולעולם לא לחשוב שאני טובה יותר ממישהו אחר" לע"ד - מאוד לא נכונים ואפילו מסוכנים.
לדוד
נעמה | 06-02-2017 21:48
נחמד לשמוע שמהכרות איתי אתה מציג אותי כדתיית מחמד. כמה קל לשפוט אני גאה בדרךשלי ולא צריכה אישור מאף אחד על היותי נורמלית או עובדת ה׳ העמדה שלך היא בדיוק כזאת שכלפיה אני מוחה. מי אני שאחשוב שבתןר דתייה אני טובה יותר מכל אדם אחר? שאבוא להשפיע עליו? אעשה את מה שאני מאמינה בו באהבה ואקווה שאולי אשנה למישהו איזה דעה או אצליח לעורר בו איזה רגש או געגוע לאלוהים אפשר ללמוד מכל אדם וזה לא סותר את מנגנוני הסינון שלי תכבד גם אם אתה לא מסכים עם עמדותי
לשוקי
דוד | 31-01-2017 18:48
חוכמה בגויים תאמין, תורה בגויים - אל תאמין. מה מיוחד בתורה, הרי יש בה גם חוכמה? התורה כולה מכוונת ל "קדושים תהיו". בגווים יש הרבה חוכמה, אך גם הרבה טומאה - וזה לא סותר כלל. גם אם הבת חכמה מאוד, לא ברור כיצד היא תמודד עם הטומאה. לצערנו נעמה מציגה עמדה של "דתי מחמד", צריך את אישור החילוניים לנורמליות, לא בא להשפיע, הצהרה על פתיחות לקבל ללא הסתייגות וגבול... כשזו העמדה - לא ברור שהחוכמה תעמוד כנגד הטומאה! חבל שוקי שאתה לוקח לכיוון הזלזול, כך פירשת את דברי וכך אתה מתבטא כלפי. חבל!!!!!!!!!!!!!
שחצנות וגאוותנות היא לזלזל בחכמתן של בנות דתיות
שוקי | 31-01-2017 15:40
7
תודה ...
אושרה | 31-01-2017 15:02
8
החיילת הצדיקה עברה על הפקודות
| 31-01-2017 15:18
היא לא קיבלה אישור מדובר צהל וננזפה על ידי מפקדיה.
9
כנסוווווווווווו
אחת שמבינה | 31-01-2017 16:23
בנות דתיות לא הולכות לצבא !!!!! שילכו לעשות שירות לאומי ! אם הם רוצות ללכת לצבא אז כבר שיהיו חילוניות !! מה הקטע שהן יהיו בצבא ?? מה ? מגוחך ממש שהם אם חצאיות והולכות לצבא ! מה הם מחפשות שם ? לשרת את המדינה ? שילכו לשרת במקום אחר או שיעבדו ! בדרך כלל הבנות הדתיות שהולכות לצבא הם הבנות שהולכות עם מיני מיני ממש מעל הברך והם בוא נגיד , לא הכי דתיות שיש ! אז על תגזימו , ברכת מזון , תפילות , יאלה יאלה שטויות במיץ . מי שהולכת לצבא מראש אני אומרת לה , שתהייה כבר חילוניה ! ( או שכבר היא תהפוך בצבא לחילוניה מעצמה ) .
10
פשוט תת רמה
מה | 31-01-2017 22:27
כתיבה של ילדה צעירה שעוד לא הבינה שיש מגמה לחלן את מדינת ישראל ולהכניס את אסר החילוניות לכל פינה במדינה. צבא הגנה לישראל הוא קודש קדשים אבל הוא מיועד לגברים בלבד! אין תפקידן של נשים לכבוש כלשון הגמרא בקידושין. פשטו הזוי! לאן הגענו??????
11
הצביעות היא האבחנה המדומה בין שירות לאומי לצבאי
אליהו | 01-02-2017 7:47
עומק העניין הוא שאף פוסק גדול לא עשה אבחנה בין שירות צבאי שאסור לשירות לאומי שמותר.... הרב מרדכי אליהו הרב אברהם שפירא ובוודאי הרב עובדיה יוסף וכל הפוסקים שלפניהם ובוודאי הנוטים לעולם החרדי כפי שהם אסרו שירות צבאי כך הם אסרו שירות לאומי... אותו עיקרון הלכתי פסיקתי זהה לשני המצבים! אז מה לנו כי נלין על נערות צעירות שלפחות הן עקביות בהבנה שאין הבדל בין שני סוגי השירות? מי מגדולי הפוסקים בדיוק התיר שירות לאומי ואסר צבא?????
12
להיות חיילת דתייה זה לצפצף על גדולי הרבנים
שאול | 01-02-2017 11:54
שיצאו נגד גיוס בנות באופן כללי. אבל שוין, את הרי חכמה מכולם. בהצלחה באבטלה הסמויה הנקראת "שירות נשים".
13
את לא מעניינת אותנו. ההלכה צריכה לעניין אותנו.
נתניתית. | 01-02-2017 23:48
את סתם ילדה קטנה שמצפצפת על ההלכה. אנו רוצים ללמוד מהמקור.
14
סברות כרס גורמות להרס.
ידידיה | 02-02-2017 0:11
לא מנהלים את החיים לפי תחושות ורגשות. התורה היא מעל כל מה שאנחנו מרגישים וחושבים, ומי שחושב אחרת מן התורה, צריך לטהר את מחשבותיו. הליברליזם המערבי משבש לנו את המוח, ומכתיב לנו ערכים עכורים, רחוקים מן האמת, וודאי רחוקים מן התורה. לוקחים בנות תמימות בגיל 18, שוטפים להם את המוח, בונים מדרשות ומפרנסים "רבנים", על חשבון הטהרה של הבנות. ד' הטוב יכפר ויסיר את כל הטעויות והמכשלות.