אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ארלה הראל: "לא רק שלא נעשה מנוי למקור ראשון אלא נקרא לבטלו"

הרב ארלה הראל במכתב פתוח לחגי סגל עורך מקור ראשון: "חבל לי עליך חגי יקירי. אתה איש כל כך חיובי, עיתונאי דגול, איש רב פעלים, אבל נסחפת אל הטשטוש מטמטם החושים"

"לא רק שלא נעשה מנוי לעיתון אלא נקרא לבטלו"
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לפני שבועיים התפרסם בעלון 'עולם קטן', ראיון עם הרב שמואל טל בו תקף בין השאר את עיתון 'מקור ראשון'. בשבוע שעבר התפרסמה בעלון תגובתו של העורך הראשי חגי סגל לדברים, בהם קרא לרב טל לחזור בו. בעקבות הפרסום, הרב ארלה הראל, שלח ל'סרוגים' מכתב תגובה פתוח לעורך מקור ראשון חגי סגל.

הרב ארלה הראל: מכתב גלוי לחגי סגל

שלום וברכה חגי מכובדי!

זהו מעשה התאבדות מצד כל איש ציבור, כמוני, לצאת חוצץ נגד כלי תקשורת. עוד יותר מכך כאשר מדובר ב'מקור ראשון', במיוחד אם הוא מכהן כראש בית מדרש קהילתי בעפרה – הרי חצי מהמערכת מתגוררת כאן… אבל יותר גרוע להסתכסך עם הקב"ה, וזה בדיוק מה שהיה קורה לי אם לא הייתי מגיב על הדברים הקשים שכתבת על מורנו הגאון הגדול הרב שמואל טל הי"ו, שכן על ביזוי תלמידי חכמים קשה לי לשתוק. ומעבר לכך, על אנשי מערכת עיתונכם הנכבד אוכל וודאי לסמוך, ש'שארית ישראל לא יעשו עוולה'.

איפה האומץ של אורי אליצור ז"ל?

לפני כמה שנים התפרסמה אצלכם בעיתון כתבה על 'תופעת' מסמסי השבת. לקחתם כמה יוצאי דופן והפכתם אותם לתנועת המונים נרחבת. איתרע מזלי ונתגלגלה עלי חובה להעביר שיעור באותה שבת בבית הכנסת המרכזי בעפרה. כמעט כל חברי המערכת ישבו בשורה הראשונה לפני, ובכל זאת לא יכולתי לחסוך שבט לשוני מעיתון השופך שמן למדורת חילול השבת.

רק אחד ויחיד מהחברים ניגש אלי בסוף השיעור – אורי אליצור ז"ל. צודק אתה בטענותיך, אמר, בהגינות שכל כך אפיינה אותו, אבל מה אתה רוצה שאעשה, שאשרוף את המועדון?

לא משנה מה עניתי לו, אך אי אפשר שלא להיזכר בגעגוע ביכולת הזו של האיש האמיץ הזה, להודות בכך שבעיתונכם הנכבד יש קלקולים, קלקולים רבים מספור, ולא לנסות לטייח את האמת. חבל לי כל כך שאת זה אתם לא מצליחים לעשות גם היום.

עלי לא תוכל לומר 'בדלן'

רק אקדים, כגילוי נאות – שייך אני למועדון מעריציו של הרב טל, אם כי לא למועדון תלמידיו. אני חש הערכה עצומה לאיש ולתורתו, ליושרו והגינותו, וודאי עומד נפעם מהתמדתו וגאונותו. אני אינני מזדהה עם חלק מהשקפותיו, בשורה של נושאים, אך אני לא יכול שלא להשתומם מול עוצמתו. על כן, לא ניתן להאשימני שביקורתי על עיתונכם נובעת מבדלנות, חוסר ציונות או קנאות. צר לי לאכזב אותך, אבל אני כן אומר הלל ביום העצמאות (יום ההולדת שלי, איך לא אומר?), שולח את תלמידיי לשרת בצה"ל, ולא מצביע לש"ס, אך בכל זאת אני סבור שנים רבות, ואני אומר זאת בכל הזדמנות ראויה, שעיתונכם, איך נאמר זאת, נזקו מרובה מתועלתו.

אבל יותר מכל – להאשים את הרב טל באמירת לשון הרע זו פשוט חוצפה ושקר! עברתי שוב ושוב על הראיון עם הרב טל, על כל מילה ומילה בו שכוונה נגד עיתונכם, ולא מצאתי בו מילה אחת של לשון הרע שלא לצורך. כל תלונותיו אמת, אמת כואבת.

הרב ארלה הראל (צילום מסך, אתר היוטיוב נהורא)

איפה הצניעות?

אין בעיתונכם תמונות שחורגות מגדרי הצניעות המקובלים על כל גדולי ישראל? באמת? אתה עיוור? אתה רוצה שאראה לך? שאפקח את עיניך?

לפני כמה שנים, ניגשה אלי תלמידה באחת האולפנות באזורנו, ושחה לי – הרב, אל ייחר באפך על לבושי. לא אני אשמה, כי אם אבא שלי. בעבר, הוא היה קונה עיתונים 'חילוניים' מובהקים, ושם ראיתי תמונות של נשים לא צנועות בעליל. הדבר כה דחה אותי, שמיידית הארכתי את אורך החצאית. אך כיום, כש'מקור ראשון' נמצא לפני, ושם הכל כאילו בסדר כזה, רק קצת לא צנוע, אז לאט לאט החצאית מתקצרת…

הרב טל – היחיד שמעז לצעוק

ונמשיך – אתם לא מפרסמים מאמרים המנוגדים בכל אופיים לתפיסת העולם המכונה 'אורתודוכסיה'? באמת? תגיד, אתה לא קורא את העיתון? לתת במה די קבועה למנהל האקדמי של המכון להכשרת רבנים רפורמיים ע"ש גייגר בברלין, זה לא לתת במה למאמרי כפירה? וזו רק דוגמא אחת מתוך מאות. כל שבוע מתפרסמים אצלכם מאמרים שמגרדים את תחתית החבית של המחויבות ההלכתית, ומטה מזה.

ומוסף מוצ"ש שלכם (תגיד, בכוונה השמטתם את הק' מסוף המילה?), הוא לא במה לאיסורים הלכתיים מובהקים? הוא לא מכיל ביקורת על סרטים והצגות שוודאי אסור לכל שומר מצוות לראותם? הרי אם הייתי יכול, הייתי יושב איתך על גיליוןגליון אחד ומוצא לך עשרות דוגמאות לכך! על מי אתה מנסה לעבוד?

כמובן, הכי קל לתקוף את הרב טל עצמו, לפסול אותו מלהיות מבקר של הציבור שלנו כי הוא 'חרדי צדקני ומטיפני'. אז דע לך, שלא רק הוא חושב כך. הוא פשוט היחיד שמעז לומר זאת בקול רם. כמעט כל רבני ישראל שאני משוחח עימם תמימי דעים עמיעימי שהעיתון איננו ראוי, והשפעתו השלילית היא איומה ונוראה. הם רק מעדיפים שלא לצאת עם זה כלפי חוץ, איש איש מסיבותיו.

די, נמאס לנו

אז זהו, שדי. נמאס לנו. לי לפחות. הגיע הזמן לומר זאת בקול רם – לא, לא רק שלא נעשה מנוי למקור ראשון, אלא נקרא לבטלו אם כבר עשיתם. לא ניתן לעצמנו לטבוע במציאות המבולבלת שמציפה את כל קוראי העיתון הזה, ועימם חלקים גדולים בציבור.

חבל, חבל לי עליך חגי יקירי. אתה איש כל כך חיובי, עיתונאי דגול, איש רב פעלים, ולעניות דעתי הדלה, באמת ירא שמים אמיתי. אבל נסחפת, נסחפת אל הטישטוש מטמטם החושים הזה, שגורס כי הדרך היחידה לעשות משהו טוב היא בעירבוב של האור והחושך הטוב והרע. צא מזה, אל תמשיך להיגרר אל תהומות החושך המכסה ארץ, הפושט טלפיו ואומר טהור אני.

לא צריך זכוכית מגדלת כדי ל'אתר בין השיטים' כלשונך, 'את המעידות הקלות פה ושם, הממרידות את הקוראים' נגד קיום תרי"ג מצוות. צריך רק משקפיים נכונות, הרואות נכוחה ולא מתעלמות מן המציאות המרה. מציאות של מסע מכוון, של חלק מכותבי ועורכי העיתון (וודאי לא שלך אישית, אבל של שותפיך וחבריך לדרך), כנגד תפיסות בסיסיות של מחויבות להלכה, ובעד כל כפירה מתחדשת שעולה במוחם הקודח של מרדני הדור.

לא לקבור את עיתונכם אני בא, רק לתקן

ואם כבר באווירת הצעות לתיקון סיימת את מאמר התגובה שלך, לא אמנע את לשוני גם אני חגי, מלהציע לך לבקש את מחילתו של הרב טל על הדברים הקשים, המעוותים, המסלפים והרחוקים מן המציאות שהטחת בו.

ניתן לבקר גם תלמידי חכמים, אך בכבוד הראוי, ובהגינות שיש בה מחויבות לאמת. גם אם נפגעת מדבריו, אין הדבר מצדיק התרסה כה בוטה כלפי אחד מענקי דורנו.

ועוד דבר אוסיף, באווירת התיקון האוחזת בנו – לא לקבור את עיתונכם אני בא, חלילה וחס. רק לתקנו. אדרבה, המשיכו בעבודתכם, רק תקנו את כל הדרוש תיקון, ותיזכו לקדש שם שמים. תפסידו כמה עשרות מנויים אך תרוויחו מאות, ויותר מזה – תרוויחו נאמנות לתורת ה' הקדושה והמתוקה.

בהערכה, בכאב ובתקווה,

ארלה הראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
53 תגובות - 45 דיונים מיין לפי
1
ישר כח - דיבור מדם ליבנו, ישיר ומכבד ביותר כאחד.
אשרינו | 19-01-2017 11:05
יישר כח גדול מצד אחד..
יורם | 19-01-2017 13:13
ומצד שני ככל שהציבור התורני ורבניו לא רק יגיבו אלא יובילו את המפגש הנכון עם המודרנה ויקדימו להתייחס לאתגרי השעה טרם הפיכתם לבעיות וצרות.כך ייטב! שלב א-פיתוח תקשורת והסברה אמונית בעה נעשה ונצליח
2
כשהמדינה תתקן את פשע חטיפת התינוקות, אתחיל לומר הלל.
אורי | 19-01-2017 11:12
בניגוד לרב הנכבד, אני לא אומר הלל ביום העצמאות. לא בגלל השקפה או שלא צריך לומר הלל, אלא בגלל שאני עדיין עסוק באבלי ובתעניתי על אחותי התינוקת שהייתה בין החטופים על ידי המדינה שקמה ועל כל החטיפות והשמד. כשאגמור להתאבל... אוכל להתחיל לומר הלל. וזה יהיה רק כשהמדינה תחליט לגלות הכל ולחזור בתשובה מהפשע המחריד והשטני הזה. בינתיים כל עוד לאף אחד לא אכפת ולא עושים כלום, אני עדיין עסוק באבל ולא בהלל, אף שברור שה' עשה לנו נסים עצומים וגואל אותנו. כשכולם יתאבלו ויתקנו, גם נוכל כולם להגיד הלל. אם זה רק הלל על גופות אחינו ואחיותינו החטופים, אני עדיין לא יכול להשתתף בזה.
זה לא העבל היחיד של המדינה
שיר | 19-01-2017 18:20
3
שפתיים ישק
עמיחי אליהו | 19-01-2017 11:13
4
גם אני ציוני גאה שחושב שמקור ראשון מזיק הרבה. נשמח מאד
נאמן | 19-01-2017 11:29
שהעיתון יעלה על מסלול נכון יותר.
5
כמה מתוסבכים האשכנזים האלה.ברוך ה' שלא עשני אשכנזי
מסעוד בן פרוספר | 19-01-2017 11:32
6
לא מדויק שרק הרב טל מעז להתנגד..עיין הרב טאו והרב אבינר
עב-רך | 19-01-2017 11:34
7
מקור ראשון הפך לעיתון דתלש"י
יוסי | 19-01-2017 11:47
מזמן הוא לא נכנס אלינו הביתה
8
1000+
אריאל | 19-01-2017 11:50
9
קחו את יהודה יפרח. הכיפה שלו מוחבאת מאחורה, לא כמו פעם
טלי | 19-01-2017 12:02
כאילו מבקש סליחה שהוא בכלל עדיין עם כיפה, ושלא נדבר על העורכות והכותבות, עם מכנסי ג'ינס. רפורמים לגמרי.
ממש
תותחית !!! | 19-01-2017 14:55
10
להחזיר את החרד״ל לנקניקיה
| 19-01-2017 12:47
11
יש בציבור הדתי לייטים שלא מחויבים להלכה
אדם | 19-01-2017 13:26
הם, עם הרווקים המבוגרים שהתקלקלו וההלכה אינה עוד מחייבת לדידם, יחד עם הדתלשים וה"בלתי מוגדרים(...)" למיניהם מהווים את כל כותבי העיתון ואת רובו של קהל היעד. לייטים = ניאו רפורמים. לא רפורמים ממש, כי לרפורמים יש לפחות אידיאולוגיה. בואו לערי המרכז הבורגניות ותראו איך נראית השבת אצל הלייטים, איך נראים בתי הכנסיות שלהם ד' ישמרנו. אם כבר הכנסת עיתון, כבר עדיף להכניס ידיעות אחרונות כי ככה לפחות ברור לילדים מה האלטרנטיבה. אם ייכנס מקור ראשון הם עוד יחשבו שככה דתי צריך להיראות. אז כל מי שחינוך ילדיו חשוב לו, ורוצה לחנכם לתורה ויראת שמיים ולא ח"ו ללייטיות מנותקת מהלכה, מעין דתיות חברתית שכזו, שבה צניעות היא לא צניעות, הלכה היא לא הלכה, ושבת היא לא שבת, מוטב שיעיף את העיתון מקור ראשון הנוראי הזה מביתו, ויפה שעת אחת קודם.
12
תקרא בשבע מאד תהנה
ברק | 19-01-2017 13:31
13
שמת לב לתמונות באתר שאתה כותב בו? שמת לב לחלק מהתכנים ?
ברק | 19-01-2017 13:33
לבטל את אתר סרוגים עכשיו, יש פה כפירה נוראית. מלא אמירות של נאמני תורה ועבודה , יציאות של רבנים אחד על השני, ביקורת סרטים ותמונות של מלניה טרמפ. אוי וי זמיר וגם ביקורת מסעדות של בשר!
14
חזק מאוד ! הרב טל צדיק !
איתן | 19-01-2017 14:02
15
ישר כח לרב אבאל'ה שתיקן את המכתב של עצמו
אלי | 19-01-2017 14:14
למכתב קצת יותר מכובד. לכל מי שהספיק לקרוא באתר את הגירסא הישנה
16
גם אני אשמח לעשות מנוי למקור ראשון אחרי שאראה
גילי | 19-01-2017 14:33
בו ביטוי גם לציונים דתיים יראי שמים. מי שקורא את העיתון ומסתכל בתמונות, יכול לחשוב שדתי לאומי נראה לייט, כותב לייט ומתמרד ורחוק מקדושה ומנאמנות להלכה, ושזו הנורמה.
17
יישר כח לרב ארלה
שבי | 19-01-2017 14:55
אחד הדברים המייחדים את הרב טל הוא חיפוש היושר והאמת בכל דבר. גם אם לא מסכימים על כל דבר, יש רמה בסיסית שלפחות בדבר הזה ספציפית כל עובד ה' אמור להסכים עם דבריו. כמובן, הדברים נכונים אם ה' ית', עבודתו ותורתו הם עיקר חייך, אם לא, אז להכל יש תירוצים.
18
יישר כוח - כל מילה בסלע!
| 19-01-2017 14:57
19
חגי סגל בדיוק הוכיח את דבריו של הרב טל
משה | 19-01-2017 15:29
להבדיל מרוב האנשים שהשמרנות שלהם נובעת מתכונת העצלות, אצל הרב טל היא לא ערך עצמי, היא נכונה רק במקום ששם היא צריכה להיות לפי רצון ה'. לכן, הזזת ההודאה לה' מיום העצמאות ליום ירושלים- בשביל חגי סגל היא "גיוואלד", אבל לעובד ה' כמו הרב טל היא נבדקת אך ורק לגופה. עצם דבריו של חגי, ושל רבים המסכימים עם הרוח שהוא מייצג, הם בדיוק הסיבה שבגללה הרב טל עשה מה שעשה. הבלבול הנוראי והטישטוש עליו הצביע הרב ארל'ה, הם שהפילו ומפילים חללים רבים בציבור הזה. בדיוק משום כך הרב טל בוחר במודע לבדל את עצמו. אם חגי סגל לא היה מעורבב, הוא היה יכול לקבל את הביקורת הנכונה והפשוטה, כמו שהעיד הרב ארלה וכמו שכל אחד מבין. אבל הערבוב בציבור הזה הוא כ"כ חזק, שאין ברירה, חייבים לייצר מסגרות אחרות עם תוכן קדוש, פשוט, טהור, נכון, ישר, בריא וחי. יישר כח לרב ארלה.
שיחה ממש לא נאה
שלמה | 19-01-2017 18:37
מה לא מובן שיש לחלק בין החלשים לחזקים, ובגלל החלשים לא צריך לכפור בקדושת המדינה!!!
שיחה נאה
תודה | 19-01-2017 16:26
20
מאמר נפלא! ברוך ה' שהצילנו בחסדו מהלייטיות שהייתי בה
לייטית לשעבר. אורתודכסית כיום | 19-01-2017 15:32
21
הדהים אותי שחגי אמר "זה לא יותר גרוע ממה שרואים ברחוב".
אברהם | 19-01-2017 16:40
כאילו מה??? הרחוב זה הדוגמא שלנו? להגיד שהרחוב נראה לא בסדר ולא צנוע זו צדקנות וטהרנות?
צודק!
א' | 19-01-2017 18:38
ואם אני גר בתל אביב אז לפי חגי סגל מה שאני יראה בעיתון זה תמונות ממש ממש לא צנועות... בושה!
22
והנה, סרוגים שמים תמונה לא צנועה. מאכזב
אזולאי | 19-01-2017 17:16
23
אבא שלי ביטל את המנוי על מקור ראשון בגלל "מוצ"ש"
מגיב | 19-01-2017 18:04
24
מקור ראשון הפך להיות עיתון חילוני יותר מדתי
אבי | 19-01-2017 20:26
לצערי בשנתיים האחרונות הפסקתי להכניס אותו הביתה. בצער רב. עיתון שהתחיל עם שאיפות ציבוריות גדולות ומהווה כיום אכזבה יהודית גדולה
25
גם אנחנו ביטלנו מנוי בזמן האחרון
שלמה | 19-01-2017 23:40
בעקבות הרגשה שהגדישו את הסאה בתחום הזה. ואנחנו היינו בין המנויים הוותיקים ביותר. נשמח לחדש את המנוי כשהמצב ישתפר.
גם אנחנו ביטלנו. כבר לא מזדהים
רוני | 23-01-2017 22:06
26
יישר כח. סרוגים-תחליפו תמונה!!
| 20-01-2017 11:36
27
נו באמת. "ביקורות על סרטים" איפה הרב הזה חי?
יצחק | 21-01-2017 19:49
28
יפה, אבל נכון גם לאתר סרוגים
חכם בלילה | 21-01-2017 21:17
כתבות על קולנוע וטלויזיה וכו'... תמונות...
29
כל מילה
שחר | 22-01-2017 0:41
בדיוק מה שהרב טל דיבר עליו - בגלל הערבוב והטשטוש חגי סגל וחלק מהקוראים אפילו לא מבינים מה רוצים מהם
30
הכנסו . חש שמחקר ראשון הפך להיות עתון של הלייטים
יוני מעפרה | 22-01-2017 11:02
לא קראתי את סגל אבל אני זוכר, זוכר היטב.....את השיעור שלך (שלך?) בבית כנסת אחר בעפרה בשכונה על שם צבי בייטנר ז״ל .. . ישבה אורלי סגנית העורכת עם חיוך על שפתיה בשעה שהבעת את דעתך נגד דברים שנכתבו במוסף השבת , לא הבית את החיוך. אני הזדעזעתי ממה שהבאת והיא מחייכת.
31
יישר כח
תל אביבים | 22-01-2017 11:09
32
סוף סוף אומרים למקור ראשון את האמת - עיתון רפורמי
ענת | 22-01-2017 12:54
מעודד את נשות הכותל ונשות קולך. מה לו וליהדות?
33
סתם עיתון חילוני. והעיתון נשים שלהם ממש רפורמי
נורית. | 22-01-2017 13:21
כתבות על נשים שהורידו את הכיסוי ראש. כתבות על נשים שכותבות ספר תורה בניגוד להלכה והעיתון מפרגן. כתבות למה נשים בוחרות להביא קצת ילדים לעולם. הכל לייט לייט לא ראיתי כתבות על נשים אמיצות שמחליטות ללכת עם ההלכה למרות תגובות החברה.. הכל שם מעודד חוסר צניעות .
34
יישר כח!!! כל מילה בסלע.
אוריאל | 22-01-2017 19:50
35
בבשבע אמנם אין מאמרי רפורמים, אבל
אביתר | 22-01-2017 23:56
גם שמה יש תמונות לא צנועות לפי ההלכה וגדולי ישראל.
אתה מבלבל בין "ההלכה" ובין "הסטנדרט החרדי שאני מכיר"
דיוק | 27-06-2017 17:32
שהרי אצל החרדים אפשר ללכת עם פאה בלונדינית ארוכה וחצאית מעל הברך, רק לא לשים ציור של אישה בעיתון, ואפילו לא פנים בלבד ח"ו.
36
אף מילה שחגי סגל הינו טרוריסט מורשע ? קצת אמת לא תזיק
ציניקן | 23-01-2017 4:02
37
צודק מאוד
מומו | 24-01-2017 23:41
חגי כתב בעבר שאפילו החפץ חיים היה עושה מנוי על מקור ראשון... אז אחרי שהחפץ חיים יעשה, אני גם אעשה
38
זה עתון מעולה, ברמה, נקי. תפסיקו עם הביקורתיות המוגזמת!
מיכל | 25-01-2017 10:56
39
מי מכניס את השיקוץ הזה לבית? עיתון לייטי ביותר
אמונה | 27-01-2017 8:51
40
עיתון מצויין לציבור דתי ובכלל
צביקה | 31-01-2017 13:35
אדרבה ואדרבה נגייס עוד ועוד מינויים לעיתון המצוין הזה. מעודד משפחות, תלמידות ובוגרות של האולפנה לעשות מנוי. הרב אראלה צא לנו מהנוף ,תקים עיתון ושחרר אותנו
41
לא יודע מה לגביכם ,אני חצי תימני
טין | 07-03-2017 9:49
עבודת ה' בדם יאמן, יוצרת חוזק בהצלחה ביצר הרע
42
לגמרי! כל מילה בסלע! עיתון לא נקי ולא טהור כלל.
יהודי | 02-06-2017 14:32
המלצות להצגות וסרטים מלוכלכים ולא צנועים כלל. מעודד חיפוף במצוות. עובר על גדרי ההלכה.
43
מה רבה פליאתי אף על פי שאינני דתי לקרוא את דברי הרב
אביאל | 07-06-2017 0:01
ובלשון פשוטה שאינה מוטה לתפיסה זאת או אחרת ואיני מכיר את העיתון הזה שמעולם לא קראתי ולו דף בו אני נכלם ומתבייש מהדרך בה הרב מביע את עמודותיו שיש בה מן צדקנות מתנשאת של ילד היודע מהם דרכי אלוה ואין בה קורטוב של צניעות שהוא מן הנדרש ממי שמכבד עצמו כרב.
44
אני לא מבין מה הבעיה.
שימי | 23-06-2017 9:21
יש בציבור הדתי לייטים. הם לא מחוייבים להלכה אלא עושים מה שנוח להם באותו זמן. דתיים חברתיים. העיתון הזה מיועד אליהם. מה אכפת לכם? כל הכבוד לציונות הדתית שרצתה תורה ועבודה ונשארה עם עיתון דגל לייטי ו54 אחוז דתלשים. תלכלכו על החרדים כמה שאתם רוצים. הכשרון החינוכי שלכם זועק לשמיים והדור הבא שלכם יהיו חרדי או חילוני או רפורמי, רק לא מזויף כמוכם.
45
מגיע לו לארלה
בי קיו | 20-07-2019 15:51
שיזכירו לו איך שהוא התחנף לטל הסוטה והחלאה