אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דב ליאור: להשליך את עלוני השבת לפח מיחזור

פסק דין מהפכני של הרב דב ליאוד, רבה של קרית ארבע-חברון, קובע כי אין צורך לגנוז את עלוני פרשת השבוע, אלא יש להעבירם למחזור. יש לגנוז רק את החייב גניזה חמורה: ספרי תורה, תפילין ומזוזות. הרב ליאור כתב כי הפסק הוא "לכבוד כתבי הקודש, למנוע ביזיון ולשמור על קריה נקיה."

הרב דב ליאור: להשליך את עלוני השבת לפח מיחזור
  פח מחזור לעלוני שבת (פלאש90)

הגבאים יוצאים מעבדות לחירות.

פסק הלכה חדש ומהפכני של הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע-חברון, מתיר שלא להשליך את עלוני שבת לגניזה, אלא לפחי מיחזור לנייר כמו אלו של חברת 'אמניר'.

"בעית הגניזה החמירה לאחרונה בגלל ריבוי החומר הנדפס" כותב הרב ליאור לתושי קרית ארבע ומוסיף: "קשה לאסוף את כל הדפים וזה גורם לפיזור ואי כבוד לדברי תורה המפוזרים בחוצות."

"אי לכך החליטה המועצה הדתית לרכז את כל החומר שמובא לגניזה באריזות גדולות ולהביאם למטרת מיחזור כדי למנוע ביזיון יותר (זה לפי שיטת מסוימות בפוסקים)."

הרב ליאור הוסיף כי דברי קודש הצריכים "גניזה חמורה" כגון פרשיות תפילין ומזוזות שיצאו משימוש א שנפסלו, ימישכו להגנז באמצעות קבורה באדמה, כפי שהיה נהוג עד היום.

המועצה הדתית בקרית ארבע, הוציאה הודעה לציבור ובו היא מבקשת למיין את הגניזה, תפילין ומזוזות יש להכניס למיכלי הגניזה הקיימים של המועצה הדתית, ספרי קודש ישנים שעדיין ניתן ללמוד מהם, ירוכזו במועצה הדתית ויתרמו לבתי כנסת ובתי מדרש הזקוקים להם. ואת עלוני השבת כמו גם ספרי קודש בלויים, יש להשליך לפח מחזור של חברת אמניר שיופצו ברחבי המועצה המקומית.

פסק ההלכה של הרב דב ליאור:

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עלוני שבת
קטיף | 14-04-2011 10:15
עדיף להשליך את העלונים למיחזור מיד עם קבלתם ביום חמישישישי. העלונים הורסים כל חלקה טובה בבתי הכנסת וביחס הציבור לרבנים הכותבים בהם. העלונים גורמים לביזיון התפילה, להתיחסות זולה לרבנים הכותבים בהם, לבזבוז נייר ולהתיחסות שלילית לדת.
2
הרב נחום אליעזר רבינוביץ פסק גם כן כך בספרו "שיח נחום"
נתנאל | 14-04-2011 18:47
פסיקה חשובה מאוד
3
''תו ירוק'' לעלוני השבת
ירוק עכשיו | 14-04-2011 22:35
כדי לוודא שאתם לא זורקים עלון שכתוב בו שם ה' - שימו לב! לעלונים רבים יש 'תו ירוק'. התו מורה שאין בעיה של 'שמות' וניתן להשליכו למיחזור נייר ללא חשש! פרטים נוספים באתר 'ירוק עכשיו' http://www.greennow.org.il/