אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה ריסקין הסמיך שתי רבניות נוספות

במדרשת לינדנבאום הוסמכו לרבנות עוד שתי מנהיגות הלכתיות: הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד והרבנית שירה זימרמן. הרב שלמה ריסקין: "דבר חשוב שהיה צריך להתרחש כבר לפני שנים רבות"

הרב שלמה ריסקין הסמיך שתי רבניות נוספות
  (צילום: מדרשת לינדנבאום)

 

תגידו מזל טוב לשתי הרבניות החדשות של מדרשת לינדנבאום. אתמול (ג') התקיים טקס הענקת תארים של המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד במדרשת או"ת לינדנבאום מבית אור תורה סטון.

במסגרת הטקס הוענק תואר מנהיגה רוחנית ומורת הוראה לשתי מוסמכות חדשות של המכון – הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד, שהתמחתה בשנתיים האחרונות כמנהיגה רוחנית באפרת וכעת תמשיך לכהן בתפקיד באופן קבוע, והרבנית שירה זימרמן המלמדת הלכה לנשים ובני נוער במספר מוסדות. המוסמכות סיימו 5 שנות לימודים גבוהים, ועמדו בהצלחה במבחנים בהלכות איסור והיתר, שבת, נדה, אבלות, חופה וגירושין וגיור. יש לציין כי הרבנות הראשית לישראל לא מכירה במבחנים האלה, ובעקבות כך גם המוסדות הרשמיים של המדינה.

באירוע השתתפו ראש מוסדות אור תורה סטון הרב שלמה ריסקין, ראש מדרשת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, ראש המכון למנהיגות הלכתית הרב יהושע רייך, מנהל המכון הרב שמואל קליצנר ועוד.

במסגרת האירוע נערך פאנל מיוחד בנושא מודלים שונים של מנהיגות רוחנית נשית, בהשתתפות מנהיגות רוחניות הלכתיות, ביניהן הרבנית מאירה וולט מארק – מוסמכת המכון משנה שעברה (2015), הרבנית שני טרגין – יועצת הלכה בכירה וחברת סגל המכון, והמוסמכת החדשה הרבנית ד"ר גני רוזנפלד.

המוסמכות

המוסמכות החדשות (הרבנית רוזנפלד מימין)

מקווה ששילוב הנשים יתרחב

ראש מוסדות אור תורה סטון ורבה של אפרת, הרב שלמה ריסקין: "הענקת תואר מנהיגה רוחנית ומורת הוראה זה דבר חשוב, אולי אף מהפכני, אבל היה צריך להתרחש כבר לפני שנים רבות. לשמחתנו, כיום לבנות ונשים יש דגם למופת ולחיקוי עם הרבניות שיש לנו, ואני מאוד מקווה ששילובן של נשים יתרחב ושבעוד בתי כנסת, קהילות ומוסדות בארץ ובחו"ל הדבר הזה יקרה. אני מקווה שנוכל ללכת מחיל לחיל וליותר ויותר מנהיגות רוחניות".

ראש בית המדרש במדרשת או"ת לינדנבאום, הרבנית חנה גודינגר דרייפוס: "מעורבות נשית בעולם הרבני יכולה לתת פתח לשאלות ולהבנה. שותפות נשים בעמדות הנהגה רבנית יוצרת בהגדרה מקום לזהות והתחברות אישית, ומביאה גוון אישי שיודע בצורה רכה יותר להיות קשוב למציאות ולבוא מתוכה למקום גבוה יותר. אברך שיהיה רצון שנתברך בנשים נוספות בקיאות בתורה, ובקהילות שירצו שנשים יהיו אצלם בתפקידי הנהגה תורנית".

גני רוזנפלד

צירוף תורת א"י הצברית ותורה מקרב קהילת העולות

הרב שמואל קליצנר, מנהל המכון למנהיגות הלכתית: "יש סמליות בעובדה שבשנים הקודמות הנשים שהוסמכו היו צבריות והשנה הנשים המוסמכות נולדו בחו"ל. בזכות ברכת הדרך, ורוח החזון המקורי של הרב ריסקין שקיבל ברכה מהרבי מלובביץ' ומהרב סולובייצי'ק, גדולי ישראל מחו"ל, זכינו לראות פריחת התורה והמשך מתמיד של צירוף תורת א"י הצברית ותורה מקרב קהילת העולות".

המוסמכת הרבנית ד"ר ג'ני רוזנפלד, סיפרה על תפקידה כמנהיגה רוחנית באפרת: "כמעט שנתיים אני זוכה לעבוד באפרת כמנהיגה רוחנית בליוויו של הרב ריסקין. תפקיד שלא התחיל עם הגדרה כלשהי, אלא כתפקיד ניסיוני – ואכן זהו ניסיון מדהים. יש ארבעה תחומים שאני עוסקת בהם – לימוד תורה בבתי כנסת גם באמצע השבוע, ביקור בבתי אבל ושאלות בתחום האבלות, פגישות אישיות ומענה לשאלות הלכתיות גם טלפונית וגם פנים אל פנים, וניהול בית הדין לענייני ממונות של המועצה הדתית. בכל התחומים האלו אני מרגישה שאני תורמת משהו בהיותי אישה. ככל שחלף הזמן התחלתי לקבל יותר פניות ושאלות גם מגברים בקהילה, כך שכיום אני מרגישה שאני לא שם כאישה רק בשביל הנשים, אלא בשביל כל הקהילה".

שירה זימרמן

הרבנית שירה זימרמן

המוסמכת הרבנית שירה זימרמן: "השאיפה העמוקה של נשים להגיע למימוש תורני, הביאה נשים לגלות שיש היתר הלכתי לדרך שילמדו תורה. תוך זמן קצר התקדמנו בחידוש וחיפוש אחר המסורת, ואנו מוצאות את הקולות שלנו בדיאלוג רוחני חדש, שנקודת מוצאו היא דרך החיים ההלכתית. אנו מגלות שהנושאים הרגשיים והאינטלקטואליים שמעניקים חיוניות לטקסטים של התורה מהדהדים עמוק בחיינו. אני רוצה להודות לקב"ה שהוליד אותי בזמן שנשים לא רק רואות אלא גם עושות ומלמדות".

המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד הינו מכון גבוה לנשים במדרשת או"ת לינדנבאום מבית מוסדות אור תורה סטון בראשות הרב שלמה ריסקין. המכון מקיים תכנית ייחודית וראשונה מסוגה שאורכה 5 שנים, הכוללת לימוד רחב ומעמיק של ההלכה ברמה ובהיקף הגבוהים ביותר והכשרת נשים לקבלת סמיכה להורות הלכה ולתפקידי מנהיגות רוחנית לקהילות. התכנית מכשירה נשים לשרת קהילות ומוסדות חינוך כמנהיגות רוחניות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
נראים כמו רפורמים, יושבים כמו רפורמים, מדברים כמו....
שירה | 04-01-2017 21:13
אז הם כנראה רפורמים. וגם הכסף כמובן.
2
מקווה שהרבנות הראשית תיקח את ההסמכה מה"רב" ריסקין
שאול | 04-01-2017 21:48
ויפה שעה אחת קודם. שיצטרף אל הקונסרבטיבים באופן רשמי, בלי תחפושות.
3
צריך להכריז על חרם באופן ברור להם ולשכמותם לפני שיהיה מאוחר...
| 04-01-2017 22:51
4
בושה!
דתי | 04-01-2017 23:24
פשוט בושה לדת אין מילים !!! ישיבה מעורבת בבית מדרש, אשה נואמת לגברים בבית מדרש, פשוט בושה!!!
איזה ישיבה מעורבת?
יוסי | 05-01-2017 21:54
הרי זה בית מדרש לנשים
5
ריסקין הוא שקרן
מאיר | 05-01-2017 1:21
הוא משתמש בשמם של גדולי ישראל שהוא נפגש עמם פעם, כאילו הם הסכימו או היו מסכימים עמו, בדברים שהדעתם הפוכה לגמרי (כמתועד בכתבם).
6
מוזר
| 05-01-2017 6:22
7
דיון רציני (באמת ובתמים)- למרות שאני נגד הרב רסקין
יעקב | 05-01-2017 9:28
מישהו יכול להסביר בטיעון מעמיק מה הבעיה בעצם בזה? אם לאשה יותר קל לגשת לאישה לגבי שאלות הלכתיות, למה שלא יהיו נשים מסוגלות לענות. יש כמובן בעיה נוספת של מנהיגות רוחנית על ידי נשים, שהתחושה שלי היא שזה לא מתאים, וגם לא צנוע
יש שלל איסורים בהסמכת "רבות"
אודי | 08-01-2017 12:14
יש איסור הלכתי לאשה ללמוד תורה - שו"ע יו"ד רמו. אשה פסולה לדון - שו"ע חו"מ סימן ז. בעיות צניעות רבות. והעיקר - כך התחילו הרפורמים ותראו את התוצאות. לאהי - פתאום יש בעיה לגשת לרב? לחרדים שלא חיים בחברה מעורבת אין בעיה ולנו שאנו חיים בחברה מעורבת יש בעיה???
אין שום בעיה שאישה תפסוק!
אבי | 05-01-2017 16:41
אישה שיש לה שאלה בנידה מה יותר הגיוני וצנוע שתלך לרב או לרבנית? ברור לרבנית! לא נעים להגיד אבל לרוב מי שיוצא נגד חוסר צניעות דווקא הוא נופל הכי הרבה..
8
זה עוד כלום לעומת מה שעשה אחד הקב״ה
צרצר | 05-01-2017 12:59
שפעל נגד ההלכה וקבע ״כן בנות צלפחד דוברות״
9
כבר מזמן הרבנים הרפורמים מנו רבה, אז מה החדשות
צחי | 05-01-2017 19:00
ריסקין עוד בהיותו בארה"ב נחשב בעיני גדולי ישראל כרפורמי
10
מרגש ונותן תקוה!
| 06-01-2017 4:56
בתור אשה אני מתרגשת מהמעמד המכובד הזה שיש בו הערכה אמיתית לחכמת נשים ויכולתן ללמוד תורה מתוך אהבת הלימוד וחיבור למקורות. מברכת כל אחת מכן שתהיה לעזר וסמך לכל דורש כי הגיע זמן תורת הנשים בתורת ארץ ישראל!
11
הרב סולובייצ'ק הסכים? והרבי מלובביץ ?
שחר | 06-01-2017 9:34
הרי ניתן לשאול את תלמידיו המובהקים הרב שכטר והרב רייכמן. בכל אופן הרב סולובייצ'ק התנגד אפילו לקריאת מגילה במניין נשים. לגביה רבי מלובביץ מיותר אפילו לכתוב.
12
לא נעים לי לומר
גדעון | 07-01-2017 22:04
לא נעים לי אבל מהיכרות אישית עם הרב ריסקין, עם כל הכבוד, מדובר באדם שמבחינה תורנית הוא ברמה ממש ממש נמוכה. כל אברך בארץ חמדה שם אותו בכיס. הוא פשוט לא יודע הלכה, לא יודע תורה. יודע לדרוש ולדבר יפה, לדבר על ערכים וכו' וכו', אבל הוא לא יכול להיות רב, בטח לא רב גדול, ובטח שאי אפשר לקחת ברצינות את ההסמכות שלו כלפי אחרים. בזמן שממנים רב, מקובל שהוא מדבר בדברי תורה בפני הציבור. כאן, הרבנית הגאוניות, מדברות דברי חולין, כמעט דברים בטלים. נשמע בבקשה מאחת מהן, או נראה בכתובים, מאמר ברמה גבוהה בענין בעייה הלכתית. לא גיבוב של סברות וקשקושים. נראה אחת מהן מנתחת ברצינות סוגיא מסובכת, מביאה את הראשונים, מקשה, מתרצת. לא רק אומרת לדעתי ולדעתי, מגבבת כמה טעמים שהיא שמעה ומחליטה לאסור או להתיר. זה לא נקרא מורי הוראה. אין לי בעיה עם רבניות מורות הרואה, אבל העסק פשוט לא רציני. צרי ללמוד המון שנים בישיבה, אחר בבית מדרש, אחרי שנים על שנים של התעסקות סזיפית רק בתורה, אתה יכול להיות מורה הוראה רצינית. תוכי, שחוזר על מה שהוא שמע, זה הרב יכולים ויכולות להיות. אבל זה לא מורה הוראה, ותוכי שיחזור על דברי הרב ריסקין, יהיה פשוט תוכי טיפש.
13
הם פשוט נהיו רפורמים
| 08-01-2017 1:47
ממש בושה
14
מיזרוחניקיםשמתנהגים כרפורמים
| 08-01-2017 1:48
ממש בושה