אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בד"ץ בני ברק: ספק אם שטר 'היתר עסקא' תקף ומחייב

בבוררות בין משקיע שאיבד את כספו לבין חברת המסחר, טען התובע, כי על פי שטר 'היתר עסקא' החברה צריכה להיות שותפה גם להפסדיו. בד"ץ בני ברק פסק כי "יש ספק גדול אם שטר היתר עסקא בנוסח שהוגש בפנינו הוא תקף ומחייב". האם 'היתר עסקא' הוא פיקציה?

בד"ץ בני ברק: ספק אם שטר 'היתר עסקא' תקף ומחייב
  'היתר עסקא' לא מחייב. בד"ץ בני ברק (ויקיפדיה)

האם 'היתר עסקא' הוא פיקציה?

בית דין של הבד"ץ בבני ברק, בראשות הרב ש.י. נסים קרליץ דן בתביעת השתתפות בהפסדים של משקיע, שתבע את חברת ההשקעות בה הפסיד את כספו.

התובע, מנחם סופר, תבע את חברת ההשקעות והמסחר האינטרנטי, פורקס פלייס להשתתף במחצית מהפסדיו וזאת לאור קבלת שטר 'היתר עסקא'.

'היתר עסקא' הוא נוסח ההיתר המאפשר לבנקים ולחברות לגבות ריבית על הלוואות. קבלת ונתינת ריבית אסורים מהתורה, באמצעות כתב 'היתר עסקא' הופכים הלווה והמלווה לשותפים ברווחיים ובהפסדים ובכך ישנו היתר לגביית ולתשלום ריבית על ההלוואה.

בדרך כלל משתמשים הבנקים ב'היתר עסקא' כדי לגבות ריבית, ונדירות הפעמים בהם הם נאלצים להשתתף בהפסדיו של הלווה.

בדיון, בהשתתפות הדיינים הרב יהודה סילמן, הרב ישראל רוזנברג והרב יעקב פרבשטיין נקבע כי יש ספק אם שטר היתר העסקא אכן מחייב ולכן אין אחד מהצדדים רשאי לתבוע כספים בגין רווחים או הפסדים.

עוד קבע בית הדין הרבני כי גם אם השטר תקף ומחייב אין התובע יכול לתבוע בגינו הפסדים ולכן בית הדין בכלל לא אמור לפסוק בנושא.

פסיקת בד"ץ בני ברק

 

'היתר עסקא' כמו גם 'מכירת חמץ' ו'היתר בכורות', הם פתרונות הלכתיים כדי להתמודד עם המציאות המודרנית. כל ההיתר לבנקאות בישראל סובב סביב 'היתר עסקא' והפיכתו ללא מחייב, עלולה להעמיד בסימן שאלה את ההיתר לקחת ולקבל ריבית מהבנק.

ביקשנו לקבל תגובה מבד"ץ בני ברק. אבל מזכיר בית הדין אמר ל'סרוגים' כי הבד"ץ יצא לחופשת "בין הזמנים" והוא אינו יכול ומוסמך להתערב בנושאי פסקי הדין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
סי דו בד"
מישהו | 11-04-2011 11:55
2
אינני בא לקטרג על מישהו מהצדדים,אך
מאיר | 11-04-2011 12:25
שלחשוב שלפני כ40 שנה באותו בית אשר ברבות השנים הוסב לבית מדרש וכן לבית דין צדק,היתה ממוקמת תחנת מכבי האש הראשית של העיר בני ברק,כנראה שבבתי דין כאלו ישנם מומחים שיודעים רק איך להצית שריפות,ולא לכבותם...
3
יש לכם טעות
איש יהודי | 11-04-2011 21:53
תקראו טוב, הם לא מערערים על היתר עיסקא אלא על הנוסח שבא לפניהם באותו שטר ספציפי. סרוגים אתם אתר טוב אל תעשו פאדיחות כאלה