אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות השו"ת בסרוגים: ח"כ יוסף ג'בארין דורש לפטר את רב הטכניון

בעקבות התשובה שפרסם רב הטכניון בסרוגים, לפיה אסור להיכנס לבית הסטודנט בקמפוס בגלל עץ האשוח שבו, דורש ח"כ מהרשימה המשותפת את פיטוריו והעמדתו לדין בגין הסתה

ח"כ יוסף ג'בארין דורש לפטר את רב הטכניון
  ח"כ ג'אברין והרב דוקוב (יונתן זינדל/פלאש90 ובאדיבות המצולם)

בעקבות השו"ת בסרוגים, ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת פנה ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד רב בית הכנסת בטכניון, הרב ד"ר אלעד דוקוב, בגין הסתה לגזענות.

הדרישה של ג'אברין, בהשכלתו ד"ר למשפטים באוניברסיטת חיפה, היא בעקבות פסק ההלכה שפרסם הרב דוקוב האוסר על סטודנטים להיכנס לבית הסטודנט בקמפוס בגלל הצבת עץ האשוח ומצנפות סנטה קלאוס.

בשו"ת שפורסם אתמול בסרוגים, כתב הרב דוקוב בין השאר: "עץ האשוח הינו סמל דתי לא נוצרי אבל פרובלמטי יותר -פגני. מפורש בהלכה (רמב"ם הלכות עבודה זרה) שבכל מקרה בו ניתן להקיף ולא לעבור במקום שיש בו משום עבודה זרה חובה לעשות זאת. לכן אין להיכנס לבית הסטודנט בכל מקרה בו ניתן להקיף."

על השאלה האם זה אומר שאין לקנות אוכל בבית הסטודנט? השיב הרב דוקוב: "לצערי הרב אינני רואה לכך כל היתר, בפרט שיש בעיה להזכיר שם שמים וברכות במקום בו מצויה פרובלמטיקה כזו.".

אשוח בטכניון (1)

עץ האשוח בבית הסטודנט (באדיבות המצלם)

פסק ההלכה – הסתה לגזענות

ג'אברין שיגר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו כתב בין השאר: "אין להכביר מילים על חומרתם של התבטאויות אלה, ועל הפגיעה הקשה שיש בהם בציבור הסטודנטים הערבים בטכניון, ובחברה הערבית בכלל.

מדובר בהתבטאויות שיש בהן הסתה ברורה לגזענות בניגוד לחוק, ולכן הן גם מהוות עבירה פלילית חמורה. מובן, כי התבטאויות אלו פוגעות במרקם היחסים היהודי-הערבי, והן עומדות בסתירה מוחלטת למאמצים המרשימים של המועצה להשכלה גבוהה בשנים האחרונות לשילוב סטודנטים ערבים.

לאור חומרת הדברים, אני פונה אליך בדרישה להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד הרב דוקוב. אבקש גם כי תפעל להשעות את הרב מתפקידו עד להשלמת החקירה כאמור.

במכתב נוסף ששיגר ג'בארין לנשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא הוא דרש את פיטוריו של הרב: "לאור חומרת הדברים, אני פונה אליך בדרישה לפעול לפיטוריו לאלתר של הרב דוקוב מתפקידו כרב בית הכנסת שבטכניון. כמו כן, אבקש כי הטכניון יוקיע את דבריו ויקרא לסטודנטים לבוא וליהנות מהעושר התרבותי בבית הסטודנט."

תגובת הטכניון לדברים טרם התקבלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
יאמר נא הדוקטור המכובד,
| 20-12-2016 13:38
שכנראה קיבל את התואר שלו במסגרת ההקלות המטורפות שניתנות לערבים בעיקר בטכניון - איפה בדיוק הייתה הסתה לגזענות בדברי רב הטכניון?? לומר שאסור לעבור במקום בו יש עצי אשוח זו גזענות??
2
פעם מוחמד פעם ישו אולי תחליטו על משהו כבר?
| 20-12-2016 14:29
3
רב הטכניון
רפי | 20-12-2016 15:05
יש לכבד רב. לא ברור לשם מה דרוש רב לטכניון כאשר מירב חוקי המדע אינם תומכים בדת זו או אחרת
עבור אלפי הסטודנטים היהודים שלומדים שם ומקבלים
איש יהודי | 23-12-2016 9:43
שירותי דת ממנו כשרת, בית כנסת , טקסים וכו'
4
רב דפוק וחשוך
רונן | 20-12-2016 15:09
בדיוק רגע לפני חג האור רואים את החושך של הרבנים
השכל שלך חשוך שאתה לא מבדיל
| 20-12-2016 21:21
בין טוב לרע.כשיהודי מקיים מצוות הנשמה שלו מאירה ולא סובלת את החושך של העבודה זרה.
גיבוב של סיסמאות נבובות
| 20-12-2016 19:32
איזה שטויות אתה מדבר שלא יאומן. הרב התייחס לפסיקה הלכתית מבוססת על מקורות ההלכה. כמו שהוא היה פוסק באותה מידה בשאלה שקשורה לבשר וחלב. אם החלטת שאתה נגד ההלכה זה לא אומר שכל מי שלא כמוך הוא מבני החושך.
5
הסתה לגזענות - ודאי לא. אבל התשובה מצערת, ולא מתאימה
בוגר ישיבה | 20-12-2016 15:58
אין כל ספק שאין כאן הסתה לגזענות, בשום דרך. אבל כדתי, בוגר ישיבה, התשובה מצערת אותי. האם צריך לזלזל בסמלים דתיים של דתות אחרות? האם יהודי במדינת ישראל, מדינת היהודים, לא מסוגל לעבור ליד עץ אשוח, שמסמל חג עבור מאות מליוני אנשים בעולם? תמהני. כיצד היינו מרגישים, לו היה כומר נוצרי אומר, שבימי החנוכה, לא ראוי לנוצרי טוב לעבור ברחוב בו יש חנוכיות. האם זה השיח שאנחנו, היום, רוצים לקיים? וזאת, בקרב אנשי אקדמיה, משכילים. זו אמירה חסרת רגישות, ולדעתי גם שגויה. וכן, בדרך עקיפה, היא מעודדת גם גזענות. וחבל
6
כנכד שסבא וסבתא שחיו בחו"ל-כל החגים של הגויים זה בסדר מ
מלבד חג במולד=ע"ז | 21-12-2016 23:41
כל סממן בחג הזה הוא בעייתי. אסור להיות במקום שיש בו עץ אשוח. זה הלכה בסיסית ולא איזה החמרה.
7
ג'אברין בקרוב העקבות חברך באסל
דוד | 22-12-2016 15:11
כמו כל האמטישמים ואם כבר דיברנו על סילבסטר אז גם הוא היה אנטישמי רק נוצרי ולא מוסלמי כמו האסל וג'אברין מצא מין את מינו הלך העורב אצל הזרזיר