אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תושבי עמונה מגלים: למה לא הסכמנו למתווה

מספר שעות לאחר החלטתם שלא לקבל את המתווה של בנט-נתניהו אודות פינוי היישוב עמונה והעתקו לחלקה אחת על אותו ההר, במכתב שמפרסמים תושבי היישוב הם מפרטים מדוע הם החליטו שלא לקבל את המתווה

תושבי עמונה מגלים: למה לא הסכמנו למתווה
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

מספר שעות לאחר החלטתם שלא לקבל את המתווה של בנט-נתניהו אודות פינוי היישוב עמונה והעתקו לחלקה אחת על אותו ההר, במכתב שמפרסמים תושבי היישוב הם מפרטים מדוע הם החליטו שלא לקבל את המתווה שעיקרו פינוי מרצון.

"אנחנו תושבי עמונה, הגענו לכאן כזוגות צעירים לפני שנים רבות. כאן ילדנו את ילדינו, כאן בנינו את ביתינו, כאן ברגבי מולדת נטועים כל זכרונותינו המשפחתיים, כאן צמחו זכרונות ילדינו, כאן נולדו רגעי האושר שלנו, כאן, בביתינו, צייננו את ימי ההולדת וימי הנישואין, את חגי ישראל ואת מועדיה",. כתבו התושבים.

הבאנו לקידום חוק ההסדרה

לדבריהם: "בשנה האחרונה ניהלנו את מערכת חיינו במטרה אחת ויחידה – רצון להישאר בבית. רצון להישאר בהר עמונה. המאבק שהובלנו הביא להישגים רבים להתיישבות ביהודה ושומרון ולהתבססות עם ישראל בערש הולדתו – בין היתר הבאנו לקידום חוק ההסדרה ולהצגת עמדת המתישבים בציבור הרחב באופן בהיר ומכובד. לצערנו, בישורת האחרונה של המערכה על ביתינו – נותרנו מחוץ לחוק ההסדרה. נותרנו מול אמת מרה של גרוש צפוי: הרס הבית והישוב וטראומה לילדינו ולנו".

"היום הזה לאחר מערכה סיזיפית בת שנה ארוכה וקשה, הוצע לנו מתווה לפיו יוכשר שטח מצומצם בעמונה לבתים זמניים חלופיים, עבור רבע ממשפחות הישוב, ואילו בנוגע לשאר המשפחות – קיבלנו הצהרות מעורפלות ומתווה בעייתי ביותר. למרות השמחה הראשונית, מעיון בפרטי ההצעה התברר לנו כי מדובר ב'גבינה שוויצרית' – המדינה איננה מתחייבת לכלום, והכל תלוי ומותנה בפרוצדורות משפטיות רבות כאשר לא ניתנה שום ערובה להצלחתן ולעמידת המדינה מאחריהן".

תושבי היישוב ציינו כי הם "למודי ניסיון העבר מגירושים קודמים, ואיננו סומכים על אמירות שאין מגובות בהתחייבות, בייחוד לאור העובדה שגם המתווה הנוכחי הוצג לנו בתחילה באופן אחד, אך בפועל המסמך עליו התבקשנו לחתום היה רחוק מכך מאוד".

נאמנים למטרה

"במצב דברים זה אנחנו בוחרים להיות נאמנים למטרה שבשמה יצאנו לדרך. היינו מוכנים לספוג את הרס ביתנו הפרטי, ואת המעבר ממקום למקום, ובלבד שיישאר ישוב יהודי על ההר. אך המתווה שהוצע לנו אינו מספק כל ודאות או התחייבות כי אכן נצא מביתנו לבית חלופי. לאחר משא ומתן נוסף נודע לנו כי המדינה אף איננה מתכוונת לכרוך בין עזיבתנו את ביתנו ובין מימוש המתווה: היועמ"ש לא יבקש התליית פסק הדין לפינוי במקרה שמנגנון נכסי נפקדים ייתקף בבג"ץ ויעצר בצו ביניים. לאור זאת ולאור אי הודאות המובנה במתווה, החליטו הערב תושבי עמונה ברוב מוחלט לאחר עשר שעות דיון, לדחות את המתווה המוצע".

"אם תהיה התחייבות מפורשת-נסכים"

ראוי לציין כי בסוף מכתבם מבהירים התושבים כי "אם תהיה התחייבות מפורשת של המדינה לבניית הבתים החלופיים כאן בעמונה ולדחיית הפינוי עד לאחר הבניה – נוכל לקבל זאת. אם לעומת זאת, המדינה לא תוכל להתחייב לבניית הבתים החלופיים ולמעבר מדלת ביתינו לדלת הבתים החלופיים מבלי לרדת מההר, כי אז לא נוכל לקבל את הצעת המדינה".

"היום הזה יוודע בישראל ובעולם כולו: חזרנו לארץ מולדתינו לאחר שנים רבות בגולה, בנינו בתים, ילדנו ילדים, נטענו גינות וכרמים. המאבק שנכפה עלינו בניגוד לרצוננו מוציא מאיתנו אמירה אחת ברורה ונחרצת: אנחנו אוהבים את ארץ מולדתינו ומחוייבים אליה אהבה שאינה תלויה בדבר. עלה נעלה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ואו! איזה אנשים אמיצים. מעוררי השראה. אני כותב ודומע.
אלחנן | 15-12-2016 9:37
אשריכם ואשרי חלקים. ולוואי ויהא חלקי עמכם.
2
אנשי עמונה, אתם אנשים אציליים וחזקים.
| 15-12-2016 10:57
3
אנשי עמונה!! אין...
רחלי | 15-12-2016 13:27
אנשי עמונה!! אין מילים!! אתם פשוט אנשים חזקים!!
4
להבדיל מכנופיית גבעת האולפנה בבית אל
זלמן | 16-12-2016 8:53
שם מכרו את אמונתם תמורת ישיבה חדשה ובתים לאנשי שלומם בטח שולמית אוכלת את הכובע של בעלה איזה שיעור באמונה נתנו אנשי עמונה לכנופיית בית אל רודפי הבצע והנדל ן תושבי עמונה הוכיחו לכל העולם שארץ ישראל אינה קניין חיצוני לאומה ואין מקום ביזנס על ארץ ישראל בטח בבית המדרש החדש והמרווח של ישיבת בית אל עומלים קשה כדי לשטוף את המוח לאנשיהם איזה טעות עשו אנשי עמונה לעומת המעשה האלוקי שעשה רבם חה חה חה