אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שאלה שרציתי לשאול את הפמיניסטיות הדתיות

נשאל מתוך סקרנות טהורה, ובתמימות לב, מתוך נסיון כן להבין. אם כל שבוע גבר גרוש מתאבד, מתי זה נחשב לפיקוח נפש, מבחינה הלכתית? ואם פיקוח נפש דוחה שבת, למה הוא לא דוחה גם פמיניזם רדיקלי חסר מעצורים?

שאלה שרציתי לשאול את הפמיניסטיות הדתיות

שאלה שרציתי לשאול את אלו המתקראות "פמיניסטיות דתיות" והיא נשאלת בתום לב. הפמיניזם הישראלי ביקש מהגברים הישראלים להיות שוויוניים, לקחת חלק בגידול הילדים.

אז הם לקחו חופשות לידה, וויתרו על המרוץ לקריירה, קמו באמצע הלילה עם הסימילאק ביד, הורידו הילוך וכנגד כל מה שהטבע מתכנת אותם, הם ויתרו על המרוץ אחר נתחי הציד, ובמקום – הלכו לאסוף את הילדים מהגן, בכדי שהשותפה שלהם תוכל להתקדם, להעצים את עצמה, להישאר בעבודה עד מאוחר ולקחת את חלקה השווה בשוק העבודה.

הם הגברים, האבות, המעצימים, השוויוניים, הפרוגרסיביים (שעדין אגב הם אלו שהולכים למילואים, ואז על מדים, הם הרי "טובי בנינו") נקשרו לילדים, לחיוכים, לידיים הקטנות המחבקות, הם התמכרו לאסטרוגן בדם, התמכרו לריגוש שבצעד הראשון, המילה הראשונה, דדה, בבה, דבא, אבא….

האבות הישראלים היפים. היא בקריירה והם עם הילדים… מופת, לא?

היא עשתה קריירה – הם אלו שמשלמים

וביום בו התפרקה החבילה (ונזכור ש 92% מתיקי הגירושין הן יוזמת נשים, אגב) – פתאום, כרעם- הם הפכו מאבות מעצימים ל"גברים הגרושים"… מנושלים ומגורשים, האויב… מקריחים, מכורסים, סרבני גט, אלימים (כי ככה מנהלים תיקים משפטיים), אנסים (כי זה הטריק הכי יעיל בספר ואם ינסו לחקור את ה"קרבן" אז אוי ואבוי זה הרי אונס שני), נרדפים – כי היא עשתה קריירה אבל הם אלו שמשלמים, תשלומי מזונות לפי הדין העברי, מהכסף שאין להם, כי הם בחרו להיות גברים מעצימים….

אבל הכי נורא ובלתי נתפס זה הניתוק מהילדים. היא שלא קמה, שלא חיתלה, שנשארה בעבודה, שלא יודעת מה הם אוכלים, מה הם אוהבים, איך להרגיע, היא מקבלת אותם חוקית אוטומטית, "חזקת הגיל הרך", והם המכורים, עם עמוד השדרה מעוצב-המנשא, שלא יכולים לנשום אויר אם אין לו ניחוח של הילדים, נחנקים, כמו דג מחוץ למים – הם מתפתלים, מתחרפנים, מאבדים שליטה כי לקחו מהם את מה שהוא כל חייהם – הילדים!

אז עכשיו במקרה הטוב יתנו להם לראות אותם שעה תחת פיקוח ב"מרכז קשר" שמזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה, שומרים חמושים וגדרות תיל, מהן יתלשו את ילדיהם כפי שתולשים חיית מעבדה, בשניה בה תגמר השעה של הסדרי הראיה, אצבע אחר אצבע, כי ילד לא מסוגל שיקחו אותו מאבא לאמא הזו, מי היא בכלל? ואיפה היא הייתה עד עכשיו? ואיפה היא גם עכשיו? בעבודה? שוב בייביסיטר חדשה? צהרון? חוגים ועוד חוגים מראשון עד ראשון?

אז הם מתאבדים

בלי הילדים, האבות הללו גוועים. הם חיים אבל מתים. הם בסוף שוקעים, חייבים כל כך הרבה כספים… "אנחנו נלחמות בשבילך" יצהירו דוגמניות במדים מנומרים בפרסומות של הוצאה לפועל בכל הערוצים… "מעצרים זו פגיעה קשה בזכויות אדם, למעט בתיקי מזונות נגד גברים גרושים" יכתבו חברות כנסת בהצעות חוק נגד מעצרי חייבים, כי הם לא בני אדם, הם האויבים, טובי בנינו במדים… האויבים שהולכים למילואים, שוויתרו על הקריירה למען הנשים, שקמו להניק, שנקשרו רגשית לילדים, שעכשיו הם חסרי אונים נגד מערכת משומנת, וחוקים משפטיים, ומעצרים בלתי פוסקים…. והם נשארו בלי כלום, בלי ילדים, בלי קריירה, עם חובות כבדים. אז מה נשאר?

אז הם מתאבדים.

הם לא בני אדם. הם גברים גרושים. כי הכרנו אישה שגבר עשה לה ככה וככה ולמרות שהחוק לצידה, היא לא קיבלה כל מה שהיא רצתה, ועדין אין שוויון בשכר במשק, אז כל הכלים כשרים, וכסף מזונות זה נועד לילדים! ומה זה משנה שהם מעדיפים להיות יחפים ורק שלא יקחו את אבא, וישימו אותו בכלוב עם סורגים… ומה זה משנה כמה זו מרוויחה? בואו, בשאלה הספציפית הזו, נסתכל על התמונה הכללית, ובשאלה האחרת נביא מקרה מזעזע פרטני, כי בשם המהפכה כל הכלים כשרים.

והם מתאבדים, בכל שנה 200, המדינה מכירה רק ב-150, הפמיניסטיות של בר אילן מכירות רק ב-30, אבא בכל שבוע, שמתאבד. הוא בעצם אלים, וזה לא פיקוח נפש, לא דוחה שבת, ובטח שלא דוחה מהפכה, על השוויון בשכר במשק, בו הנשים מתפרנסות אבל הגברים משלמים.

יהודה גליק מקריא מכתב התאבדות, רחל עזריה קוטעת אותו (צילום: ערוץ הכנסת)

כי זהו הדין העברי, כי ח"כ רחל עזריה לא נותנת לח"כ יהודה גליק אפילו לא להקריא מכתב התאבדות, כי פמיניזם הוא מלחמה, מלחמה עד הסוף, ואין בה חמלה ואין רחמים, מלחמת ג'יהאד של שולי מועלם מהבית היהודי, שעבורה הילדים הם קלפי המיקוח היחידים של האישה המוחלשת בחברה הישראלית הפטריארכלית היהודית בה יש בני אדם, יש חיילי צה"ל במילואים, יש נשים מוחלשות, ויש – גברים גרושים. האלו בפיג'מות הפסים… שמתאבדים ומתאבדים ומתאבדים וזה לא נורא, זה לא פיקוח נפש, כי הם לא בני אדם, הם גברים. גברים גרושים.

אז איך קורה שהפמיניסטיות ההלכתיות שאתן, מאפשרות לרחל עזריה ולשולי מועלם לייצג אתכן במאבקן לקרוע אבות מילדים? למנוע שוויון מגדרי? לשמר עוולות קשות כל כך, ובעיקר – להשאיר את המצב על כנו – כשאבות, שאסור להם חס וחלילה להתקרבן, פשוט אוחזים בגדר המחושמלת, או קופצים מהגג או עושים מה שהם עושים כאשר האלימות הגברית המובנית שבהם מתפרצת והם פשוט מתאבדים במדינה הזו, מדינת העם היהודי, כל שבוע או כל יומיים- כמו זבובים?

נשאל מתוך סקרנות טהורה, ובתמימות לב, מתוך נסיון כן להבין. מתי זה נחשב לפיקוח נפש, מבחינה הלכתית? ואם פיקוח נפש דוחה שבת, למה הוא לא דוחה גם פמיניזם רדיקלי חסר מעצורים?

==

ראובן ניסן הוא טייס, איש עסקים, ופעיל חברתי בתנועה לשוויון מגדרי וארץ ישראל השלמה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
יהודה גליק ניצל את הבמה
יודע דבר | 13-12-2016 16:03
ולקח חלק בסיפור פנים משפחתי שלו הבמה של הכנסת לא נועדה לסגירת חשבונות משפחתיים
אם כל אחד יפעל רק כאשר מי ממשפחתו יפול קרבן
ראובן ניסן | 14-12-2016 8:14
האם זה אומר שרק כאשר הבן שלך יתאבד, חו"ח , או אחיך, או האחיין שלך, האם רק אז אתה תואיל בטובך להכיר בתופעה? כמו הילד בפיג'מת הפסים? רק כאשר אתה תכיר אישית מי מהגרושים המתאבדים, רק אז תואיל לפתוח את ליבך ולגלות אמפתיה?
2
הרבה גברים אלימים מתאבדים
| 13-12-2016 16:06
זה שגבר מתאבד לא מעיד על המסכנות שלו. יש הרבה אנשים מסכנים שלא מתאבדים. אין שום קשר בין ההתאבדות של גבר, לאיך צריך להתייחס לכל העניין הזה, התאבדות היא לעולם לא הצדקה לכלום. זה לא אומר שהחוק בסדר, להפך, עם בית משפט כמו שלנו ברור שהוא לא בסדר, אבל אף פעם כיהודי, אין לתת לגיטימציה להתאבדות.
הוא לא נתן לגיטימציה להתאבדות
| 13-12-2016 16:22
הוא רק אמר שזה מהשקוקה
3
אניקורא את זה בבכי
אבא גרוש | 13-12-2016 16:30
במרכז קשר, מחכה שהילדים יגיעו בעוד חמש דקות... אולי הבא בתור זה יהיה אני
4
ואוו כמה זה עוצמתי ואוווו
מומו | 13-12-2016 17:04
אכן עצוב שלכך הגענו, זה יצור הכלאיים שנוצר משילוב קלוקל של חצי משפט עברי וחצי משפט רומי פמיניסטי.. "ואשיבה שופטייך כבראשונה ויועצייך כבתחילה , אחרי כן ייקרא לך עיר הצדק קריה נאמנה"
5
גירושין זה משבר קשה
אין קשר | 14-12-2016 10:15
אלו שמתאבדים, זה לא קשור לאף אחד, זו יכולת העמידה שלהם בקשיים,אין להאשים את האישה,זו רישעות. באותה מידה יכולות הנשים להתאבד, כי הבדידות והקושי הכלכלי והכללי שלהן לא נסבלים. אף אחד לא קורע אותם מהילדים. תגור קרוב אליהם באותה שכונה,מי שלא עשה את העבודה בנישואין יעשה אותה בגירושין, ומי שלא עשה את העבודה בחיים יעשה אותה במקום שהוא אחרי החיים, בכל מקרה גירושין לא פותר כלום, ובטח שלא התאבדות.
גרושין קשים יותר כשרק אתה משלם מזונות
גלי | 14-12-2016 19:38
גם במשמורת משותפת!! ובת הזוג לשעבר מרוויחה יותר (40 אחוז מהגרושין) החוקים כיום מפלים גברים יותר מנשי וכל אבא שמתאבד בכל כמה ימים אגב מוסיף עוד ילדים יתומים על מצפונו של החוק האכזרי הזה
6
אבוי לחברה שזונחת בניה. עם חוקי מפלים אין פלא שמתאבדים.
נתי | 14-12-2016 19:35
עצוב שחוקים כאלה כמו מזונות רק על הגבר גם במשמורת משותפת שהאישה מרוויחה יותר עדיין קיימים במדינה האחרונה במערב..די לאפלייה! שני ההורים צריכים לשאת בעלות גידול ילדיהם!
7
יופי של מאמר
ענת | 14-12-2016 21:38
הפמיניסטיות הן גברים בלבוש של אשה
8
יש לציין, שהגברים ככלל, לוקחים חלק באשמה
יש להודות בטעות | 15-12-2016 3:40
מכיוון שהם שיתפו ומשתפים פעולה עם הפמיניסטיות, ותורמים בכך להתעצמות התופעה