הרב חיים ברוך: לשרת עם חיילת בטנק? כמו להתיר חזיר

הרב חיים ברוך: לשרת עם חיילת בטנק? כמו להתיר חזיר

בראיון לעיתון שביעי, אומר ראש מכינת עצמונה, "בהארץ אומרים שהפקודה החדשה מטרתה לדחוק את בני הציונות הדתית מהצבא ואני חושש שהמטרה הזו עוד עלולה בטעות להצליח"

author-image
לשרת עם חיילת בטנק? כמו להתיר חזיר
  צה"ל פועל לא נכון. הרב חיים ברוך (דב הליקמן)

ראש מכינת עצמונה, הרב חיים ברוך, סא"ל במיל' בראיון טעון מאוד לעיתון שביעי. אנו מביאים כאן חלק מהראיון של ישי פרידמן עם הרב ברוך.

'יש כאלה יותר מדי לאחרונה'

כדי להבין עד כמה המתח בין צה"ל לציונות הדתית הולך ומתרחב כדאי להאזין לרב חיים ברוך, ראש מכינת עצמונה, אחד המוסדות הממלכתיים בציבוריות הדתית לאומית. הרעיון להכניס נשים לשריון הצליח להוציא מהרב ברוך אמירות קשות ביחס למגמות החדשות בצה"ל. ומשום שלא מדובר רק בפרשת "הנשים לשריון", אלא אוסף של אירועים, מאמירת סגן הרמטכ"ל, דרך נאום הרב יגאל לוינשטיין ועד פרשת הרב קרים הרי שמדובר בעימות גלוי. עימות שלטענת הרב ברוך יתכנו לו השלכות על הצבא ובעיקר על תלמידי המכינות.

"לפני מספר חודשים הגיע סגן הרמטכ"ל לשיחה בקורס מ"פים. אחד המ"פים שאל אותו מה השתנה בצבא וסגן הרמטכ"ל הצביע על קצין עם כיפה גדולה ואמר: 'יש כאלה יותר מדי לאחרונה. פעם לא היו אנשים עם כיפות גדולות עכשיו יש יותר עם כיפות גדולות'. זו אווירה שקיימת היום והיא מיובאת לצבא בעיקר מגורמים שנמצאים מחוץ לצבא שהמציאות הזו מאיימת עליהם. אני מאוד מקווה ומאמין שלרמטכ"ל יש את תבונת המנהיגות לדעת לא ליפול שם".

אתה אומר שהאג'נדה נמצאת מחוץ לצבא אבל התחושה היא שצה"ל וקברניטיו מושכים לכיוון הזה.

"צה"ל נגרר לשם. יש אג'נדות מחוץ לצבא שמנסות להשתלט על צה"ל. צה"ל הוא מוקד בריא בחברה הישראלית. בזכות הצבא אין טרור. צה"ל יודע לעשות עבודה טובה וזוכה להערכה. אבל יש אג'נדות שמנסות להכניס ערכים על חשבונו של הצבא ולפעול דרכו. השאלה הגדולה היום היא מה מוביל את הצבא האם ערך השוויון או ערך הניצחון."

אי אפשר לשלב את הערכים הללו ביחד?

"אם רק הערך של השוויון מוביל אז הכול מטשטש. זה מתחיל להשתבש כשמנסים להסביר לך שהכול חייב להיות מעורב. אם הכול מעורב ומצד שני יכניסו את הדתיים והחרדים לגדודים צדדיים אז משהו השתבש פה. משהו התהפך בצבא. משום שצבא יותר ליברלי ויותר שיוויוני הוא בהכרח צבא שפחות חותר לניצחון ומבצעיות".

מדוע?

"בכל מקום בו שולבו בנות נבנו רפים חדשים. יצרו משקלים חדשים. בגיבוש טייס הנשים לא מתמודדות מול הגברים. אחרת אף בת לא תעבור. בנות מתחרות מול בנות. יוצרים את המקום המיוחד בשבילה. שינו מדדים. אין באמת שוויון מלא בין בנים לבנות וגם לא יהיה כולם יודעים את זה. המלך הוא עירום. הבעיה היא שמרגע שהשוויון נעשה הערך היחיד ואין בלתו נמחקו הרבה ערכים אחרים".

DSC_1124

הרב חיים ברוך (דב הליקמן)

מתכון להשמדת יחידות

בשיחה שהעביר לאחרונה טען הרב ברוך כי שילוב נשים ביחידות קרביות מוביל ל"השמדת יחידות". "זה להשמיד יחידות (יחידות מעורבות י"פ) כי היחידה לא יכולה להיכנס לעזה. לקרקל עד היום לא נתנו לחצות את הגבול לעולם. מה לעשות", אמר הרב קרים ומציע לא לפגוע בחיל השיריון. "את הניסוי הזה של בנות בשיריון לא כדאי לעשות על צה"ל".

זה לא כל כך פוליטיקלי קורקט היום להגיד את הדברים הללו.  

"נכון, אבל זו האמת. גדוד קרקל הוא לא גדוד מתמרן שתפקידו לעבור את הקווים אלא גדוד מגן שעומד על הגבול. ההבדלים בין הגדודים הללו זה שמיים וארץ. עד היום צה"ל הכניס את הבנות לכל מקצועות ההדרכה ולמקומות המסייעים לתמרון. לרוב כוחות כאלו 'נשארים בישראל'. מעולם לא הכניסו נשים לכוחות מתמרנים. קרקל זו לא יחידה שיש לה יכולת תמרון. אולי נקודתית הם עברו פה ושם את הגבול אבל זו לא יחידה מתמרנת. שיריון זה כוח מתמרן."

הפקודה שמאיימת על תלמידי המכינות

וצה"ל לא מבין את מה שאתה אומר?

"צה"ל נגרר לשם הוא לא רוצה את זה. ברגע שערך השוויון מעל לכל נגמר הדיון. אומרים לי מפקדים בצה"ל שאני צודק אבל השוויון יותר חשוב כי אחרת אנחנו לא נהיה צבא מוסרי ערכי ושיוויוני. וכאן הבעיה הגדולה. אם הרמטכ"ל היה בא לרב דרוקמן ואומר יש לנו בעיה ביטחונית אין חיילים וצריך בנות – אז יש דיון. אבל לא חסר חיילים. יש יותר מדי חיילים. גם בקרבי. לכן אין כאן שאלה צבאית של כוח אדם. בשבוע שעבר הרמטכ"ל הודיע שהוא יבחן את הדברים אני מאמין שהוא ידע לבחון את זה מחדש ואם לא נצטרך לפעול בדרכים אחרות".

עוד מעט נגיע ל"לפעול בדרכים אחרות" אבל צריך להבין שלא מדובר בעוד "מתח" בין הצבא לכיפות הסרוגות. למגמת העירוב בין בנים ובנות בצבא יש השלכות כלפי החיילים הדתיים, בעיקר המכיניסטים. "האג'נדה של הפקודה החדשה, פקודת השירות המשותף, היא לערב בין בנים לבנות איפה שאפשר. המפקד צריך לשאוף לערב בין בנים לבנות ולכן, זה פחות מאיים על ישיבות ההסדר שמתגייסים כקבוצה אלא למי שמתגייס כיחידי, תלמידי המכינות.", אומר הרב ברוך. "ראיתי לא מזמן איזו כתבה ב'הארץ' שטוענת שהפקודה החדשה מטרתה לדחוק את בני הציונות הדתית מהצבא ואני חושש שהמטרה הזו עוד עלולה בטעות להצליח".

==

הכתבה המלאה תתפרסם בעלון שביעי בשבת הקרובה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
זה זמן רב שמנסים בצבא לדחוק הדתיים- החל מהורדת הזקן
חוה | 08-12-2016 12:06
וניסו להעיף את הרב קרים, הסירו את נושא התודעה היהודית מצהל ועוד כל מיני צרות. הקנאה מעבירה אדם על דעתו - וזו כנראה שמפריע לאיזנקוף וחבורתו. מה לעשות ואנשי הציונות הדתית יותר מוצלחים מבחינה צבאים עם עודף מוטיבציה מהחילונים שמשרתים.
2
בוא נשחק במשחק " זה כמו"
לרב הנכבד | 08-12-2016 15:14
לדבר שטויות זה כמו לאכול בשר וחלב יחדיו לרכל זה כמו לאכול קטניות ביום כיפור ועוד ועוד
3
גם אם הרמטכל מכוון להרוס את הצבא
| 08-12-2016 15:38
הדתי החייל הדתי הוא הקובע .החייל הדתי צריך לכוון ליבו לשמיים והד' הוא עושה מלחמה והבנות אחראיות על עצמן בדיוק כמו הגברים ושתבנה את זה עד הסוף.העיקר שלא יהיו בשום פנים ואופן בטנק אחד.האנשים נראים טיפשים כי הם רגילים לזרוק את האחריות על הגדול והגדול נדמה לו שהוא באמת גדול מרב גאווה.הגדול הוא רק הקב"ה.
4
אבל בעצמונה מייצרים לייטים ועמארצים
ישיבה גבוהה | 11-12-2016 10:23
תראו איך נראות החתונות שלהם מי שם יודע לפתוח דף גמרא בכלל הם יהיו הראשונים ללכת לשירות מעורב הם לייטים קמים ב12 מגדלים שיער עושים מדסים ועוד נותנים מוסר למי שבאמת יושב בישיבה ולומד תורה כולם יודעים שחוץ מעלי כל המכינות זה קייטנות לסטלנים שלא בראש שלהם ללמוד תורה ומחפשים מסגרת שבה אפשר להסתלבט ולעשן נרגילה
מהריסייך ומחריבייך ממך יצאו
אלון | 13-12-2016 14:56
תגובתך רדודה ומבישה את אדם קטן מגעיל ושפל הרשה לי לא להתייחס חוץ מזה
אדם מזוהם.על לשהר ובן אדם לחברו שמעת?
חפץ חיים | 13-12-2016 13:50
החברלך האלה אם לא היה מכינות היו דתלש.כלומר חילול שבת הוצאת זרע.פגם נידה כו כו מה שיש לעולם החילוני וינאי פסולתי להציע
5
זה התחיל כשהורידו את משרת הרב הצ" לדרגת תאל.
למה בכדורסל אין מעורב? שיוווויווווון?!!הם מבינים למה... | 13-12-2016 13:46
אבל מענין שלא היה שום סקנדל על אמירתו הגזענית והמסריחהשל סגן הרמטכל "יש יותר מדי כאלה"...אם משהו היה אומר זאת על נשים דרוזים או אתיופים באותו היום היה מודח ועד עכשיו היו רודפים אותו