אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצדיק הנסתר: 65 שנה לפטירת הרי"מ חרל"פ

במלאות 65 שנה לפטירת הרי"מ חרל"פ, ראש ישיבת מרכז הרב ורב שכונת שערי חסד, אנחנו מביאים כמה סיפורים על אישיותו מתוך הספר "שירת הי"ם" שחיבר נינו

הצדיק הנסתר: 65 שנה לפטירת הרי"מ חרל"פ
  נשאר צדיק נסתר. הרי"מ חרל"פ זצ"ל

בין חומות ירושלים צמח לתפארת תלמיד חכם ארץ ישראלי, פרוש וחסיד, עניו וצדיק, גאון בנגלה וגדול בנסתר ועובד ה' בהתלהבות: הרב יעקב משה חרל"פ.

הרב הנערץ של שכונות שערי-חסד ורחביה, וראש ישיבות מרכז-הרב ובית-זבול. במשך כל שנותיו עסק הרב חרל"פ בתורה ובצרכי ציבור, הרביץ תורה לרבים והעמיד תלמידים הרבה. פוסק ומחנך, איש אשכולות וחכם הרזים. ראש משפחה מסור, דואג ואוהב. איש ירושלים בכל מאודו ונפשו ומעולם לא יצא מארץ הקודש.ונפשו ומעולם לא יצא מארץ הקודש.

'שירת הי"ם'

ספר חדש מתאר את שירת חייו של איש ירושלים של מעלה – רבי יעקב משה חרל"פ. הרב התמנה לכהן כרבה של שכונת 'שערי חסד', כשהוא בן 28 בלבד. מינוי שכזה בגיל כה צעיר, היה מעשה נדיר ומיוחד מאוד. בדרך כלל נהגו למנות לכהונת רבני שכונות רק תלמידי חכמים בזקנותם.

כל גדולי ירושלים, וביניהם הרב יוסף חיים זוננפלד, באו לטקס ההכתרה שנערך 'ברוב עם הדרת מלך'. באותה העת, הייתה הרבנית מרים, אמו של הרב חרל"פ, מאושפזת בבית החולים בימי חייה האחרונים. כאשר באו לבקר אותה בני המשפחה, סיפרו לה על השמחה העצומה שהייתה בטקס הכתרת בנה הצעיר, על מנת לעודד את רוחה במיטת חוליה. והנה היא שומעת ובוכה.

עוד הם תוהים אם בכייה של הרבנית הוא בשל צערה על שלא זכתה להשתתף בעצמה בשמחה או מהתרגשות. נאנחה הרבנית מרים ואמרה: "אבל אני הלא קיוויתי שיענקל'ה שלי יהיח צדיק נסתר"… (ספר שירת הי"ם, עמ' 19).

נשאר צדיק נסתר

סיפר תלמידו, הרב משה צבי נריה: "אמנם הרב חרל"פ שימש עשרות שנים בתור רב שכונות שערי חסד ורחביה, וכיהן כראש ישיבות מרכז הרב ובית זבול והעמיד תלמידים הרבה, אף ספריו מי מרום ובית זבול, התפרסמו בכל העולם. אך תפילתה של אמו הצדקת התקיימה, הרב חרל"פ נשאר צדיק נסתר ואך את אפס קצהו זכינו להכיר".

לעת זקנתו, כששכב הרב חרל"פ על מיטת חוליו, היה רופאו הפרטי ד"ר שטרנבך מבקרו לעיתים מזומנות. באותה העת נערך בשכונת "שערי חסד" פרויקט שיפור תשתיות, והקומפרסור(הגנרטור) שהפעיל את כל כלי החפירה והקידוח וגרם לרעש רב, הוצב ממש תחת חלון חדרו של הרב החולה.

בדאגתם לרב פנו בניו וחתניו של הרב, לבקש מד"ר שטרנבך, בהיותו גם רופאו הפרטי של ראש העיר – זלמן שרגאי, שיבקש מראש העיר שיוזז מקור הרעש מחלון חדרו של הרב למקום אחר, מרוחק יותר.

שמע זאת הרב חרל"פ, קרא לחתניו ובניו ובקול חרישי אמר: "עד עכשיו זכיתי לצאת ולראות את בניינה של ירושלים. עכשיו כשאני חולה בביתי, איני יכול עוד לצאת ולראות את ירושלים בבניינה. והנה, כשאני שומע את רעש המכונה אני יודע שירושלים נבנית. אנא, אל תיקחו זאת ממני. אם איני יכול עוד לצאת ולראות בבנין ירושלים תנו לי לפחות לשמוע את ירושלים בבניינה". (שירת הי"ם עמ'180).

כריכה כפולה ספר שירת הים

הנין מספר על הסבא-רבא

מאז פטירתו של הרב חרל"פ (ז' בכסלו התשי"ב), לפני שישים וחמש שנה, דרכיו והנהגותיו המיוחדות, נחשפו לציבור רק לאחרונה בספר שירת הי"ם-שירת חייו של רבי יעקב משה חרל"פ. הספר זכה לברכת גדולי ישראל. שש מאות עמודים בנייר כרומו משובח, בהם ניתן לקרוא ספורים מאלפים וללמוד על דמותו המיוחדת של הרב חרל"פ.

למעלה מחצי יובל שנים עוסק נינו – יאיר חרל"פ מבית אל, באיסוף וליקוט סיפורים, עדויות, מסמכים וניגונים מסבו הגדול. בימים אלו הוא עובד על הוצאת דיסק ניגוני הרב חרל"פ. ניגון שירת הים של הרב חרל"פ זכה להתפרסם בכל העולם ע"י תלמידיו שהמשיכוהו כל אחד במקומו. ובקרוב יוכלו כולם לשמוע ולשיר גם את הניגונים שטרם ראו אור.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו