אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תחקיר המוהלים: הרבנות חייבת לחשב מסלול מחדש

בעקבות הדיון במוהל שנתפס ב"תחקיר המוהלים" מציע הרב עמיחי אליהו לרבנות לא לעסוק במקרה הספציפי אלא לדון מחדש בכל הליך הסמכת המוהלים בארץ

תחקיר המוהלים: הרבנות חייבת לחשב מסלול מחדש
  (צילום: מענדי הכטמן/פלאש90)

היום (א') תדון הרבנות הראשית לישראל בהחלטה לגביו של מי שכונה 'מוהל האתיופים' הרב אליהו אסולין. ההתבטאויות הגזעניות שאמר המוהל ונתפסו בתחקיר של כתב 'כאן' אוריה אלקיים ראויות לשידור, למען יראו וייראו הבאים בתור.

התבטאויות מסוג זה לא ראויות שתיאמרנה גם בחדרים סגורים. אני יודע שגם במקצועות אחרים בהם הפוליטיקלי קורקט הוא נר לרגליהם, ההתבטאויות בחדרי חדרים שונות לחלוטין, אבל זה בדיוק ההבדל בין מי שנתפס למי שלא.

יחד עם זאת, הבוקר תעמוד הרבנות הראשית לישראל בפני מבחן אחר לחלוטין. האם היא יודעת לקבל החלטות ללא הפרעות ושיקולים זרים של כותרות ורעשי רקע ציבוריים של אנשים שלא יורדים לעומק הפרטים ונשארים ברמת הכותרת, או לא.

המצב פשוט לא הגיוני

התחקיר של אלקיים חשף את הציבור להתנהלות בלתי נסבלת במסגרתה כמעט כל מוהל שמעוניין להיכנס לשוק צריך להגיע למאכערים שיתווכו לו ילדים סודנים ואריתראים על מנת לצבור ניסיון פרקטי.

המצב בו מוהלים אינם יכולים לרכוש את ניסיונם בדיוק כפי שעושים הרופאים והחובשים בצה"ל, במד"א ובבתי החולים, פשוט לא הגיוני. מצב זה יעקר את שוק המוהלים וישאיר את הציבור הישראלי עם רופאים מוהלים שרכשו את ניסיונם בעולם הרפואה. לרבנות ולמסורת זה רע מאוד.

בדיוק כמו שלרופאים יש הליכי לימוד מוסדרים הרבנות צריכה לקבוע היום הליכי לימוד והתנסות מסודרים למוהלים. המצב הקיים כיום אסור לו להימשך.

אלא שהדילמה בה תיתקל הרבנות כיום היא הדילמה בין הרצון המפתה לזכות בדעת הקהל הדורשת באמצעות התזת ראשו של המוהל או לטפל באופן יסודי ושורשי בתופעת המאכרים אשר מספקים למוהלים תינוקות לצבירת ניסיון באמצעות קביעת הליכים מסודרים עבור המוהלים.

זוהי שעתה של הרבנות להוכיח שהיא עוסקת בעיקר ולא בטפל.

העיסוק באסולין שהתבטא באופן שהתבטא הוא שולי וחסר ערך לעומת היקף התופעה עליה צריך לתת את הדעת.

כך או כך זה המבחן של הרבנות להוכיח שהיא מתעסקת בעיקר ומוציאה נהלים ומייצרת דרכים חדשות עבור המוהלים אשר מעוניינים ללמוד את הפרקטיקה במקום המצב הקיים כיום בו מוהלים נאלצים לחזר אחרי מאכערים ותינוקות בדרום תל אביב.

ברפואה זה עובד, אז אין סיבה שברבנות זה לא יעבוד.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו