אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

במעלה מכמש החליטו: להוציא מהיישוב את המכינה לבנות

בהצבעה שנערכה בקרב תושבי מעלה מכמש הוחלט כי המכינה הקדם צבאית לבנות תפסיק את פעילותה ביישוב. הרב ניר יהודה: "היה קשה לעכל אותנו"

במעלה מכמש החליטו: להוציא מהיישוב את המכינה לבנות
  (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של מכינת לפידות)

תושבי היישוב מעלה מכמש החליטו אמש (חמישי) להוציא מהיישוב את המכינה הקדם צבאית לבנות 'לפידות' מהיישוב.

בהצבעה שנערכה בקרב תושבי היישוב, 178 הצביעו נגד המשך פעילות המכינה ביישוב, לעומת 142 בלבד שהצביעו בעד המשך הפעילות. בנוסף, 10 נמנעו מלהביע עמדה.

בשיחה ל'סרוגים' סיפר הרב ניר יהודה, מראשי המכינה, על ההחלטה להקים את המכינה לפני כשנתיים: "אנחנו הקמנו את המכינה לפני שנתיים. אנחנו כבר במחזור ב'. קמנו כאלטרנטיבה למכינת 'צהלי' והיה קושי לעכל אותנו".

לדבריו: "אני בוגר ישיבה גבוהה בבית אל, אנחנו לא הקיבוץ הדתי ולא הגוש וזה בעצם מה שהיה קשה לרבני הקו לעכל אותנו. האבסורד הוא שחלק מהרבנים שהתנגדו לנו שלחו תלמידות שלהם ללמוד אצלנו".

הרב ניר חושב שהשאלה סביב גיוס הבנות לצבא לא רלבנטית: "אומר לך בכנות: אני לא מתעסק בכלל בשאלה האם בנות צריכות להתגייס או לא צריכות להתגייס לצבא. זו לדעתי שאלה מיותרת ולא רלבנטי, ואם יש למישהו תלונה היא צריכה להיות כלפי ראשי האולפנא כיצד הם הביאו למצב שכל בת שלישית רוצה להתגייס לצה"ל".

הרב ניר יהודה מדגיש כי "כיוון שכבר הגענו למצב הזה אז יצרתי את המענה הזה. אי אפשר להגיד עליי שאני מעודד בנות לצה"ל, אלה שטויות. אפילו כשבאים אליי ראשי אולפנות אני לא מציג אותנו, מי שרוצה לשמוע עלינו היא תשמע עלינו".

הרב ניר מכיר את מקומו: "אני יושב בתפר בעייתי, כי מצד אחד אני נגד גיוס בנות לצבא אבל מצד שני אני עומד בראשות מוסד שנותן מענה לבנות שהחליטו שהן כן רוצות להתגייס".

הרב ניר יהודה מציין כי "היישוב מעלה מכמש התקשה לעכל אותנו ולכן הוא החליט לבחון אותנו אחרי שנתיים. האמת היא שזה יותר לבחון את פני היישוב: האם הוא הולך לכיוון יותר חרד"לי או שהוא, אני אפילו לא יודע איך להגדיר את זה".

הרב ניר מבקש להבהיר: "שיהיה ברור, יש פה אנשים מקסימים. החוויה פה היא טובה ומדובר בסך הכל בויכוח אידיאולוגי, ובויכוח הזה הם הצביעו נגד ויש לכך השלכות מאוד ברורות".

על השאלה האם פוחדים ממנו, השיב הרב ניר: "אני לא חושב שזה פחד, יש התנגדות לגיוס בנות לצה"ל, ואולי יש פחד מלגיטימציה, אבל לדעתי אלה שטויות. הרי הגרפים עולים וכמות הבנות המתגייסות עולה".

הרב ניר מגלה כי "הבת שלי הולכת לשירות לאומי, אני מאוד שמרן, אבל אני מרגיש אחריות כלפי הבנות שכן בוחרות להתגייס, ולפעמים מדובר בבנות של רבנים. השאלה היא האם אנו מפקירים את הבנות האלה או דואגים להם. לומר שיש דרכים אחרות לעזור להם אלה אמירות בעלמא".

על המקום אליו תעבור המכינה אומר הרב ניר: "אני עדיין לא יודע לאן נעבור. רק לפני מספר שעות קיבלנו את ההודעה ואנחנו עדיין לא יודעים".

עם זאת, ולמרות הבשורה הקשה, הרב ניר מסתכל על התוצאות באופטימיות רבה: "צריך לזכור שיש 142 אנשים שהצביעו בעד. זה החידוש. זה ש-178 הצביעו נגד זה לא החידוש, החידוש הוא שמעל מאה אנשים הצביעו בעד".

בסוף דבריו מבקש הרב ניר יהודה להדגיש כי "המכינה נמצאת כאן למרות היישוב, למרות המועצה ולמרות ההתנגדות. אז מה מחזיק אותנו? הפער בין ההנהגה הרבנית לעם. הרי פה כל בית שני יש לו בת בצבא. הרב צועק בבית כנסת לא ללכת לצבא אבל בבית בקהילה, חצי מההורים הבנות של בצבא".

תגובת המועצה טרם התקבלה והיא תפורסם לכשתתקבל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
25 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
לחבריי במכמש
ניסן | 02-12-2016 11:17
הציבור חולה במחלת החר"דלות (עם ישראל) ארץ ישראל תורת ישראל רק אני והשאר גויים
2
נראה אם משהו חדש התחיל ומישהו ידאג להן
| 02-12-2016 11:19
3
קבלת השונה
רפי | 02-12-2016 11:38
אחת הבעיות המרכזיות של הציונות הדתית היא חוסר היכולת לקבל את השונה. במקרה זה השונה הוא בנות דתיות איכותיות שמעוניינות לתרום בצבא. קשה לקבל זאת!!! איך ייתכן שנעזור לזה? למרות שזה כבר קורה אצלנו בבית נעצום עיניים ולא נעזור להן.... צרות מחשבה כזו...רק המיינסרים מתקבל. יבוא לכולנו בהפוכה כרגיל!!!
אסור לקבל שבנות דתיות ישרתו בצבא
ערן | 02-12-2016 14:13
מי שצריך לשרת שרות מלא זה רק החילונים. על הדתיות אסור לשרת,הבנים צריכים לשרת רק חצי מהשרות והמגזר צריך להמשיך להתנשא מעל החילונים ולהמשיך להתייחס לעצמו כאל "החיילים הטובים ביותר בצהל "
אסור לקבל רע
| 02-12-2016 12:57
אין שום מצווה לקבל את השונה כשמדובר בעבריין לפי דעתך כמו שאנחנו לא צריכים לקבל מוסד רפורמי כי לדעתנו זה רע הוא הדין מוסד שלדעתנו עובר על שלושת העבירות החמורות אדרבה מצווה להוקיאם מכל וכל כנאמר אוהבי אדני שנאו רע
4
לא מדובר על שינוי פני היישוב -
בני | 02-12-2016 12:18
הרב ניר יהודה וצוות המכינה טועה בענק. המכינה נכנסה ליישוב על דעת זה שהמכינה תהיה דו מסלולית - לשירות לאומי ולקד"צ. בפועל אנשי המכינה קידמו רק את המסלול הקדם צבאי וחשבו שהיישוב "יבלע את הצפרדע" בעוד שנתיים. וזה לא קרה. אין לי ולו שמץ של ספק שאם המכינה היתה דו מסלולית כפי שצוות המכינה התחייב ליישוב הם היו נשארים במעלה מכמש לעוד שנים רבות ויפות.
אחי ממכמש יישר כח
אחד שסובל מהמכינה בנופי פרת | 02-12-2016 12:43
זוהי שיטתם, להכניס צפרדע קטנה, ובהמשך יותר גדולה ויותר גדולה, עד שאתה הופך להיות זר ביישובך שלך. אני מניח שמאחריהם עומדות מלא קרנות "שוחרות טוב". כל הסכם הוא בסיס לתיחמון ולהסכם הבא. כמו הערבים.
5
זאת מכינה מדהימה!...
ליאה | 02-12-2016 12:20
זאת מכינה מדהימה!
6
כל הכבוד למכמש
| 02-12-2016 12:53
להתגייס לצה"ל לבת זה יהרג ואל יעבור לשיטת הרבה פוסקים זה ודאי פשע בל יכופר זה אבזרייהו דעריות וכמו שאני לא הייתי מקבל בישוב שלי מכינה קדם התבוללות לאלו שהחליטו כבר להתבולל ככה לא צריך לקבל מכינה קדם צבאית ובעניין הטענה שהוא לא מעודד מה נראה לכם שמלמדים אותן שם שהן פושעות? ברור שמחזקים אותן בדרכן ברור שמחדירים בהן אידיאלוגיה פרו צהלית וברור שזה משפיע על הסביבה בישוב
7
תגובה ליויו ישראלי
חיילת דתיה | 02-12-2016 13:18
היי, אני באה מבית דתי, מיישוב לא רחוק בכלל ממכמש. ממליצה לך לשלוח את הבת שלך למכינה כמו לפידות במכמש, או למדרשה בסגנון דומה, לא כדי שתלך לצבא, שתעשה את הבחירות שלה (או שלך) אבל כדי שתצליח להבין שההלכה היהודית האורתודוכסית היא לא שחור לבן, יש גם המון באמצע, מגוון דעות. לא חייבים להסכים ולקבל את כולן, יש דברים בפלורליזם שגם לי קשה ריתו לפעמים. אבל מה שחשוב זה להבין שלא כל מה ששונה מהדעה שלי ההלכתית, הוא בהכרח רפורמי.
8
הייתי בטוח שכל הבנות חייבות בגיוס
שאלת תם | 02-12-2016 13:54
"אומר לך בכנות: אני לא מתעסק בכלל בשאלה האם בנות צריכות להתגייס או לא צריכות להתגייס לצבא. הייתי בטוח שגיוס זה חוק שווה לכולם ולא שרק החילוניות חייבות בגיוס ואילו הדתיות האשכנזיות ממגזר "האנשים המוסריים והטובים יותר מכל השאר" לא חייבות כנראה יש מגזר העבדים החייבות בגיוס ומגזר אדוני הארץ שלא חיבות להתגייס
9
במלחמת מצוה, שהיא להציל יהודים, יוצאת אפילו כלה מחופתה.
משה | 02-12-2016 13:55
מה אתם רפורמים שלא מכירים את המקורות?
כבוד יתכבד קודם ללמוד לפני שהוא כותב דברים שאין לו שמץ
אם למדת לא שנית | 06-12-2016 13:31
של מושג בהם , הכוונה בכלה יוצאת מחופתה זה שהיא עוזרת בלהכין את הדברים הלוגיסטיים כגון ארוחות או לסדר דברים ובודאי שזה רק בקבוצת בנות , לא תמצא שום היתר ללכת למקום מעורב כמו צה"ל ועוד עם אנשים פרוצים ואפיקורסים...
מה זו מלחמת מצוה ?ולמה בדיוק יוצאות הכלות? לא לטנקים!!
משה | 03-12-2016 22:53
אם הייתי מה שמכונה 'לא דתי' הייתי המום מאיך שהיהדות נראית באינטרנט ובתקשורת. כל אחד יכול לפסוק הלכה? גם מי שלא למד? אתה משתמש במושגים שהם הלכתיים טהורים . מלחמת מצוה זה לא כל דבר וגם החיוב של חתן וכלה לצאת הוא לא לכל דבר. במלחמה יש את הדרגים השניים והשלישיים. נשים למעט מקרי חרום ממשיים כמו מלחמת השחרור וכד', אינן אמורות להילחם.
10
חבל מאד
| 02-12-2016 14:14
כמה דברים מגוף הכתבה: אתמהה: לא הבנתי מה טיבו של גוף שמנהיגיו לא מאמינים בו. מה המטרה? יש לזה הכלה ומקום או שהבנות שבאות לשם הן סוג ב? בישוב מכמש כנראה חושבים שככה זה, שלא לדבר על רבני הקו והחרד"ל. מי שלא כמוני אין לו מקום. כל כך כואב וחבל שהציבור הזה כל כך רוצה גטולה ואחדות, אבל מוביל אותנו לוולוזין 2016
חבל שהכבתה היא...
מפבנים | 04-12-2016 0:03
חבל שהכבתה היא חד צדדית, ללא צד מהישוב ישנם הרבה פרטים שהרב ניר יהודה לא מציג
11
האם מותר לבת מהמכינה להפגין נגד פינוי עמונה
שאלה הלכתית לרבני מכמש | 02-12-2016 15:17
אולי רק המושלמים ממכמש ראויים וה"סוג ב" אינן רצויות . אני מקווה שעוד השבוע יימצא למכינה המצוינת ישוב נורמלי שמוכן לקבל אותם בשמחה
12
בעניין לימודים בעניין אחר
| 03-12-2016 18:52
כדי להיות טוב במתמטיקה צריך להיות אדם ישר ולא חשדן מידי.חשבון הוא ישר לכן האדם חייב להיות ישר כדי להבין ולנסות להאמין לחיים.
13
בית אל
דוד | 03-12-2016 20:25
אם הרב ניר יהודה בוגר ישיבת בית אל אז שיעביר את המכינה לקריית הישיבה של בית אל נראה עם הרבנית מלמד תקבל אותם
14
עם ישראל פאסה - העיקר שאנחנו צדיקים גמורים
ציוני דתי | 04-12-2016 9:37
נמשיך לקדש שם שמים ברבים
15
אין שום עניין...
כל הכבוד למכמש | 04-12-2016 14:25
אין שום עניין להכיל תועבות שכאלו גיוס בנות לצבא זה בעייתי מהמון בחינות וברור שהם עולים על היתרונות, לכן אין לתת מקום למכינה כזו ששולחת בנות ללא פחות משמד רוחני ולנפילות כמעט וודאיות, אין לנו עניין להראות לחילונים שגם אנחנו תורמים, אם נחיה את התורה באמת החילונים יבינו מה טוב ויבואו מעצמם, וכל צעד של התרפסות בפניהם או "נתינת מקום" לאיסורי תורה - רק יגרמו לפעולה ההפוכה מקירוב לבבות
16
מספר הבנות שמתגייסות
יצחק | 05-12-2016 11:29
לא רק במכמש מסרבים לקבל את המכינה, אלא בישובים רבים בבנימין, כיוון שב"ה מספר הבנות המתגייסות בבנימין קטן הרבה מהתיאור בכתבה התיאורים בכתבה מתאימים אולי לישובים בגוש עציון.... ולכן המכינה לא מתאימה לבנימין
17
מעניין למה הוציאו...
תושב | 06-12-2016 21:15
אולי בגלל כמו שהיה בהר ברכה... או אולי מקרה בוכריס...
18
בת שהולכת לצבא אין לה יראת שמיים והיא כנראה לא שמורה.
בתואל... | 08-12-2016 11:56
בלי יראת גהנום ועם אייפון ובני עקיבא תנועת הפנויים פניות הצעירה קשה לחנך ..מה עוד שהיצר הרע כבר יצר כאלה שמעודדים. יש גם מקומות בשירות לאומי שלא שייך בת צעירה בת 18 רוקה לשלוח צריך ללמד אותם מה זה כרת לנשמה מנידה בן השאר.הגלולות לא מונעות טומאת נידה
19
צבא
Unicorn | 04-10-2017 18:59
כן בטח, כי אתה יודע בדיוק מה השליחות של כל אחד ואחד, ממש מתיימר להיות אלוהים. אין לך את הזכות והסמכות להגיד מה כל אחד צריך להיות בחייו וגם אם אתה חושב שכן אל תתיימר לחשוב שאנשים יקשיבו לך. זה מה שיפה בכח הבחירה ובאמון עצמי. השכל לדעת שההחלטה בידי ואני יודעת יותר טוב מכולם מה טוב בשבילי. וגם אם בסופו של דבר אני טועה, אז לפחות זו טעות שלי ולא של מישהו אחר שהחליט על חיי, ומשם אני רק גודלת ולא מתנוונת מהחלטות של אחרים