אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: מוהל שולח את תלמידיו 'להתאמן' על אתיופים

תחקיר של "כאן בהקמה", שבוצע ע"י הכתב אוריה אלקיים, מעלה תמונה מחרידה לפיה מוהל ותיק שלח מתלמדים לא מנוסים שלו גם כאלה בלי יום אחד של הכשרה, דווקא לאוכלוסיות הכי חלשות

צפו: מוהל שולח את תלמידיו 'להתאמן' על אתיופים
  ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

תחקיר של "כאן בהקמה", תאגיד השידור הציבורי שנמצא בבנייה בימים אלה, שבוצע ע"י הכתב אוריה אלקיים, מעלה תמונה מחרידה לפיה מוהל מוכר שולח מתלמדים לא מנוסים גם כאלה בלי יום אחד של הכשרה, דווקא לאוכלוסיות הכי חלשות.

במהלך התחקיר תועד במצלמה נסתרת אחד המוהלים בחדרה כשהוא מציע לתחקירן "כאן" לעבור "מסלול מקוצר" בדרך להפיכתו למוהל. תמורת 11 אלף דולר, הציע המוהל לתחקירן להתלוות אליו לברית מילה ולמול תינוק מבלי שעבר כל הכשרה ללא ידיעת ההורים.

"תראה, האתיופים לא מבינים כלום. הם חושבים ששנינו מוהלים. על הטיפוסים האלה אתה לומד הכי טוב. כי אין שם קהל, אין אנשים, רק אני ואתה. לא תיאוריה – בפועל", אמר אחד המוהלים הוותיקים בישראל.

על פי נהלי הרבנות הראשית כל תלמיד חייב לצפות מהצד בעשרות בריתות לפני שהוא יערוך ברית מילה בעצמו, תחת השגחתו של מוהל מומחה. עם זאת הרב שתועד בתחקיר הציע לתחקירן להפוך למוהל תוך זמן קצר ולקבל ממנו תעודה, עוד לפני סיום ההדרכה. השיטה: התנסות על משפחות קשות יום ממוצא אתיופי.


מהתחקיר עולה כי מתנהל בארץ שוק פרוץ ולא מפוקח בו לוקחים חלק מאעכרים שמתווכים בין משפחות קשות יום לרבנים שמעוניינים לשלוח את תלמידיהם הלא מנוסים דווקא לאוכלוסיות חלשות, בהן גם עובדים זרים, מבלי לגלות להן כי המוהל שמבצע את הברית הוא חסר הכשרה מינימלית.

במהלך התחקיר דחק הרב המוהל בתחקירן "כאן" לבצע ברית מילה בבית בדרום תל-אביב בו מתגוררת עובדת זרה שביקשה למול את בנה. זאת מבלי לגלות לאישה כי התחקירן חסר ניסיון. תחקירן "כאן" סירב להשתתף בטקס ומאוחר יותר ננזף על-ידי הרב והמאעכר.

למערכת "כאן" הגיעו עדויות נוספות של מוהלים בכירים המאשרים כי מדובר בתופעה נפוצה בשוק הבריתות.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
המצב של המתלמדים בבתי חולים חמור שבעתיים
חיים | 28-11-2016 22:57
אם לא יהיו תלמידים לא יהיו מוהלים. בנוסף המצב של המתלמדים בבתי חולים חמור שבעתיים כמעט כל אחד שמי במשפחתו היה בבית חולים חש את המצב הזה
2
גועל נפש ! זאת לא תורה ! חילול ה' גמור!
| 29-11-2016 10:50
3
רשע
נ | 29-11-2016 19:59
המוהל יתד דין וחשבון לפני בורא עולם, אך מי שעשה את הכתבה והכותרת רשע מרושע,
4
מקובל שמוהל מתנסה בפעם הראשונה על בנו שלו. ובצדק.
אביגיל | 01-12-2016 0:58
איזו רשעות.